S/تشخیص HPV با ازمایش ادرار

تشخیص HPV با ازمایش ادرار|تشخیص hpv با آزمایش خون|هزینه ازمایش خون برای زگیل تناسلی

ویروس ها چه هستند؟

ویروس ها ارگانیسم های بسیار کوچکی هستند (بیشتر آنها حتی با میکروسکوپ معمولی قابل مشاهده نیستند) که نمی توانند خود به خود تکثیر شوند. اینها باید وارد یک سلول زنده شوند که به سلول میزبان تبدیل می‌شود و مکانیسم سلولی را برای تولید ویروس‌های بیشتر «ربایش» می‌کنند.

ویروس های مختلف می توانند از راه های مختلفی وارد بدن شوند، مانند:

غشاهای مخاطی، مثل پوشش داخلی بینی یا دهان، پوشش چشم، یا اندام تناسلی

دستگاه گوارش (مانند پوشش معده یا روده)

نیش حشرات، نیش سوزن یا سایر بریدگی های پوست

پوست سالم

هر ویروس به محض ورود به بدن، نوع خاصی از سلول را آلوده می کند. به عنوان مثال، ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا (آنفولانزا) به سلول های مجاری تنفسی (بینی، سینوس ها، مجاری تنفسی و ...) حمله می کنند.

HPV مخفف ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است. HPV ها گروهی از بیش از 150 ویروس مرتبط هستند. به هر نوع HPV شماره ای اختصاص داده می شود که به آن نوع HPV می گویند. ویروس های HPV پاپیلوماویروس نامیده می شوند زیرا برخی از انواع HPV باعث ایجاد پاپیلوم (زگیل) می شوند که تومورهای غیر سرطانی هستند. با این حال، برخی از انواع HPV باعث ایجاد سرطان می شوند، از جمله سرطان های دهانه رحم (پایه رحم در بالای واژن)، واژن، فرج (ناحیه بیرونی واژن)، آلت تناسلی، مقعد و سرطان قسمت های دهان و گلو

 HPVها به سلول های خاصی در بدن جذب می شوند که تنها سلول هایی هستند که می توانند در آنها زندگی کنند. اینها سلولهای اپیتلیال سنگفرشی هستند. این سلول ها در سطح پوست و روی سطوح مرطوب (به نام سطوح مخاطی) یافت می شوند، مانند:

واژن، دهانه رحم، فرج (ناحیه بیرونی واژن)

قسمت داخلی پوست ختنه گاه و مجرای ادرار آلت تناسلی

پوشش داخلی بینی، دهان و گلو

نای و برونش (لوله های تنفسی کوچکتر که به نای منشعب می شوند(

داخل پلک ها

 D/تشخیص HPV با ازمایش ادرار

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی که نام پزشکی آن condylomata acuminata است، یکی از علائم ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که بیشتر با نام اختصاری HPV شناخته می شود، این یک بیماری مقاربتی است که اگر به موقع تشخیص داده نشود، می تواند بسیار جدی باشد.آنها برجستگی هایی هستند که در نتیجه عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در ناحیه تناسلی ظاهر می شوند. در برخی موارد، وجود زگیل تناسلی می‌تواند نشان‌دهنده HPVتهاجمی‌تر باشد که به نوبه خود می‌تواند منجر به ظهور انواع خاصی از سرطان شود.

 

انواع HPV

بیشتر انواع HPV پوستی نامیده می شوند زیرا باعث ایجاد زگیل روی پوست مانند بازوها، قفسه سینه، دست ها یا پاها می شوند. این موارد زگیل های معمولی می باشند نه زگیل تناسلی.

 

انواع HPV مخاطی (تناسلی)

انواع دیگر HPV مخاطی در نظر گرفته می شوند زیرا به سلول های روی سطوح مخاطی حمله کرده و در آنها زندگی می کنند. انواع HPV مخاطی انواع HPV تناسلی (یا آنوژنیتال) نیز نامیده می شود، زیرا اغلب ناحیه مقعد و تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهند. این موارد همین طور می توانند پوشش داخلی دهان و گلو را هم آلوده کنند. انواع مخاطی HPV عموماً روی پوست یا قسمت‌هایی از بدن به جز سطوح مخاطی رشد نمی‌کنند.

انواع HPV مخاطی (تناسلی) کم خطر: انواع HPV که تمایل به ایجاد زگیل دارند و به ندرت منجر به سرطان می شوند به عنوان انواع کم خطر شناخته می شوند. عفونت HPV تناسلی کم خطر می تواند باعث ایجاد زگیل های گل کلمی شکل روی یا اطراف ناحیه تناسلی و مقعد در مردان و زنان شود. در زنان، زگیل ها ممکن است در جاهایی ظاهر شوند که ممکن است همیشه قابل توجه نباشند، مانند دهانه رحم و واژن.

انواع HPV مخاطی (تناسلی) پرخطر: انواع HPV که می توانند موجب سرطان شوند، انواع پرخطر نامیده می شوند. این انواع با سرطان های خاصی در مردان و زنان در ارتباط هستند. پزشکان در مورد تغییرات سلولی و پیش سرطانی‌هایی که این نوع ایجاد می‌کنند نگران هستند، زیرا با گذشت زمان به سرطان تبدیل می‌شوند.

 

 HPVچگونه منتقل می شود؟

 HPVمخاطی (تناسلی) عمدتاً از طریق تماس مستقیم پوست به پوست در طول رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی منتقل می شود. از طریق خون یا مایعات بدن پخش نمی شود. حتی زمانی که فرد مبتلا هیچ علائم و نشانه های قابل مشاهده ای نداشته باشد، می تواند منتقل شود. هر فردی که تماس جنسی داشته است می تواند به HPV مبتلا شود، حتی اگر فقط برای یک نفر اتفاق افتاده باشد، اگرچه احتمال عفونت در افرادی که شرکای جنسی زیادی داشته اند بیشتر است. این ویروس همچنین می تواند از طریق تماس تناسلی بدون رابطه جنسی منتقل شود، اگرچه این شایع نیست. از سوی دیگر، انتقال برخی از انواع HPV تناسلی از طریق تماس دهان و تناسلی و با لمس دست‌ها به دستگاه تناسلی گزارش شده است. ممکن است راه های دیگری برای آلوده شدن به HPVوجود داشته باشد که هنوز ناشناخته است.

 HPVدر موارد زیر منتقل نمیشود:

اگراز توالت فرنگی استفاده کنید

در آغوش گرفتن یا گرفتن دست

در استخر یا جکوزی شنا کنید

اشتراک غذا یا ظروف

نداشتن سطح خاصی از بهداشت

انتقال از ویروس از مادر به نوزاد در حین زایمان نادر است، اما ممکن است رخ دهد. هنگامی که رخ می دهد، می تواند باعث ایجاد زگیل (پاپیلوم) در راه های هوایی (نای و برونش) و ریه های نوزاد شود که به آن پاپیلوماتوز تنفسی می گویند. این پاپیلوم ها همچنین می توانند در حنجره رشد کنند که به پاپیلوماتوز حنجره معروف است. هر دو عفونت می توانند عوارض مادام العمر ایجاد کنند.

 

خطرات احتمالی:

زگیل تناسلی به دلیل عفونت با برخی از انواع HPV پس از تماس جنسی ظاهر می شود، معمولاً در موارد زیر ظاهر می شود:

رابطه با چندین شریک جنسی.

سیستم ایمنی بدن ما ضعیف شده باشد.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی

بارزترین تظاهر، وجود توده ای به شکل مسطح یا گل کلمی در ناحیه تناسلی یا در حفره دهان است. در مورد زنان، وجود زگیل تناسلی در واژن، مقعد یا دهان بیشتر است.

گاهی اوقات، همراه با وجود زگیل، ممکن است خارش در ناحیه ظاهر شود و همچنین ترشحات واژن بیشتر شود.

تشخیص و درمان زگیل تناسلی

 تشخیص پس از معاینه فیزیکی و/یا از طریق مطالعات تکمیلی مانند کولپوسکوپی یا آزمایش DNA HPV انجام می شود. پزشک شما می تواند داروها یا برداشتن زگیل ها را از طریق کوتریزاسیون، جراحی یا انجماد تجویز کند

متأسفانه هنگامی که این ضایعات برجسته روی آلت تناسلی، واژن یافت می شوند یا در مقعد، نگرانی زیبایی در ابتدا شایع تر است، زیرا گاهی اوقات مشخص نیست که ممکن است نشانه ای از HPV باشد.

بنابراین، ما همه چیزهایی که در مورد زگیل تناسلی شناخته شده است، چگونگی آنها و درمان های موجود برای از بین بردن آنها را توضیح می دهیم.

D/تشخیص HPV با ازمایش ادرار

زگیل تناسلی و ارتباط آن با پاپیلوم انسانی

آنها ضایعاتی هستند که به دلیل ویروس پاپیلومای انسانی، که یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است، روی اندام تناسلی ایجاد می شوند. لازم به ذکر است که وجود آن در مردان همجنسباز بیشتر به ویژه در ترکیب با HIV که یکی دیگر از بیماری های مقاربتی است، دیده می شود.

زگیل تناسلی یکی از علائم ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است

باید روشن شود که انواع مختلفی از HPV وجود دارد و همانطور که متخصصان، اشاره می کنند، "برخی از آنها باعث ایجاد زگیل تناسلی نمی شوند. ، اما باعث ایجاد تغییرات غیر طبیعی در بدن می شوند سلول های کانال مقعد، اندام تناسلی و دهانه رحم را تغییر می دهند"

دانستن این نکته مهم است که این ضایعات تناسلی بسته به نوع فرعی HPV، خطر بدخیمی را به میزان کم یا زیاد دارند. بنابراین، همیشه توصیه می شود که به محض تشخیص، درمان شوند.

 

ویژگی های زگیل تناسلی

آنها یک علامت بسیار شایع در مردان و زنان هستند.

ظاهری برآمده دارند.

یک یا چند تایی ظاهر می شوند.

آنها در هر نقطه از ناحیه تناسلی ایجاد می شوند.

ممکن است درد، خارش، سوختگی یا خونریزی داشته باشند.

به طور معمول، زمان انکوباسیون می تواند هفته ها تا 6 ماه یا بیشتر پس از تماس جنسی باشد.

آنها از طریق جنسی، از طریق واژن، دهان و مقعد منتقل می شوند.

 

درمان زگیل تناسلی

در درمان ویروس HPV هدف از بین بردن آن و پایان دادن به بیشتر علائم مرتبط با این روش است. برای این کار می توان از تکنیک های مختلف موجود استفاده کرد، مانند:

سرما درمانی

انعقاد الکتریکی

ایمیکیمود

پودوفیلوتوکسین

تبخیر لیزر CO2

البته پزشک به ما هشدار می دهد که "هیچ درمانی ویروس را از بدن دفع نمی کند."

 

تبخیر با لیزر C02 :دقت بیشتر و دوره پس از عمل بهتر

این یک روش درمانی است که به شما امکان می دهد این ضایعات قابل مشاهده در ناحیه تناسلی را از بین ببرید. پزشک به ما توضیح می دهد که "لیزر انرژی را در مناطق بسیار کوچک متمرکز می کند، بنابراین از آسیب رساندن به بافت سالم اطراف آسیب جلوگیری می کند."

سایر مزایای تبخیر زگیل تناسلی با لیزر CO2 عبارتند از:

نتایج خوب

کنترل و دقت عمق درمان را ارتقا می دهد

انعقاد را دقیقاً در نقطه ای که آسیب دیده است انجام می دهد و از خونریزی جلوگیری می کند و در عین حال احتمال عفونت را کاهش می دهد.

بهبودی را تسریع می کند

دوره بعد از عمل را تسهیل می کند

نتیجه زیبایی بهتری را ایجاد می کند

در نهایت، هنگامی که زگیل ها برداشته شدند و عودها از طریق ایمونوتراپی تحت کنترل قرار میگیرند، استفاده منظم از کاندوم برای کاهش احتمال ابتلا به سایر افراد توصیه می شود.

 

 HPVچقدر شایع است؟ چه کسی آن را دریافت می کند؟

 HPVیک ویروس بسیار شایع است. برخی از پزشکان معتقدند که این ویروس تقریباً به اندازه ویروس سرماخوردگی شایع است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تخمین می زند که در حال حاضر حدود 79 میلیون نفر در ایالات متحده به ویروس HPV مبتلا می شوند و تقریباً 14 میلیون نفر در ایالات متحده هر سال به یک عفونت جدید HPV مبتلا می شوند.

تقریباً همه مردان و زنانی که تماس جنسی داشته‌اند، در مقطعی از زندگی خود حداقل به یک نوع HPV تناسلی مبتلا می‌شوند.  در بیشتر افراد، بدن به تنهایی قادر به پاکسازی عفونت است. با این حال، گاهی اوقات عفونت از بین نمی رود. عفونت مزمن یا طولانی مدت، به ویژه زمانی که توسط برخی از انواع پرخطر HPV ایجاد شود، می تواند در طول زمان باعث سرطان شود.

D/تشخیص HPV با ازمایش ادرار

آیا ویروس HPV قابل پیشگیری است؟

 HPVبسیار رایج است، بنابراین تنها راه برای جلوگیری از آلوده شدن ممکن است این باشد که به طور کامل از تماس نواحی از بدن که ممکن است عفونی شوند (مانند دهان، مقعد و اندام تناسلی) با مناطق دیگر بدن خودداری کنید. این به معنای عدم رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی است، اما همچنین به معنای اجتناب از تماس آن نواحی با پوست شخص دیگر است.

واکسن های HPV می توانند از عفونت با انواع HPV که به احتمال زیاد باعث ایجاد سرطان و زگیل تناسلی می شوند جلوگیری کند، اگرچه واکسن ها در سنین پایین تر (در کودکان) موثرتر هستند

اگر از نظر جنسی فعال هستید، محدود کردن تعداد شرکای جنسی و اجتناب از رابطه جنسی با افرادی که شرکای جنسی زیادی داشته اند می تواند به کاهش خطر ابتلا به HPV تناسلی کمک کند. اما همانطور که در بالا ذکر شد، HPV بسیار شایع است، بنابراین حتی تماس جنسی با یک فرد می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد.

کاندوم ممکن است در برابر عفونت HPV محافظت کند، اگرچه HPV ممکن است در قسمت هایی از پوست باشد که توسط کاندوم پوشانده نشده است. علاوه بر این، از ابتدا تا پایان فعالیت جنسی باید همیشه از کاندوم استفاده شود. این ویروس می تواند از طریق تماس مستقیم جنسی پوست به پوست قبل از پوشیدن کاندوم منتقل شود. علاوه بر این، کاندوم مردانه از کل ناحیه تناسلی، به ویژه نواحی تناسلی زنان محافظت نمی کند. کاندوم زنانه قسمت بیشتری از فرج را می پوشاند در زنان، اما برای تعیین توانایی آن در محافظت در برابر HPV به دقت مطالعه نشده است. با این حال، کاندوم برای محافظت در برابر سایر عفونت هایی که از طریق فعالیت جنسی منتقل می شوند بسیار مفید است.

معمولاً تشخیص اینکه چه کسی به HPV مخاطی آلوده شده است غیرممکن است و این ویروس آنقدر شایع است که حتی این اقدامات تضمینی برای آلوده نشدن فرد نمی‌کند، اگرچه می‌تواند به کاهش خطر کمک کند.

 

علائم HPV چیست؟

اکثر مردم هرگز نمی دانند که علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV) دارند زیرا هیچ علامتی وجود ندارد و در بیشتر موارد به دلیل این ویروس هیچ مشکلی برای سلامتی وجود نخواهد داشت. در اکثر افراد، سیستم ایمنی بدن به ویروس حمله می کند و عفونت HPV را معمولاً در عرض 2 سال از بین می برد. این برای هر دو نوع پرخطر و کم خطر HPV صادق است. با این حال، گاهی اوقات عفونت های HPV توسط بدن پاک نمی شوند.

عفونت با یک نوع پرخطر HPV معمولاً شامل علائم نمی شود. اما این نوع HPV می تواند باعث تغییرات سلولی شود که طی سالیان متمادی می تواند منجر به سرطان شود.

عفونت با یک نوع کم خطر HPV می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود. زگیل تناسلی ممکن است در عرض چند هفته یا چند ماه پس از تماس با همسر مبتلا به HPV ظاهر شود. زگیل‌ها نیز ممکن است سال‌ها پس از قرار گرفتن در معرض ظاهر شوند، اگرچه این امر به ندرت رخ می‌دهد. زگیل ها معمولاً شبیه یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برجستگی ها در ناحیه تناسلی هستند. آنها می توانند کوچک یا بزرگ، مسطح یا برجسته و یا به شکل گل کلم باشند. اگر زگیل تناسلی درمان نشود، ممکن است از بین برود، بدون تغییر باقی بماند، یا اندازه یا تعداد آن افزایش یابد. با این حال، زگیل های ناشی از انواع کم خطر HPV به ندرت سرطانی می شوند.

 

آیا HPV قابل درمان است؟

هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد. با این حال، بیشتر عفونت های HPV با کمک سیستم ایمنی فرد برطرف می شود.

اگرچه HPV خود قابل درمان نیست، اما تغییرات سلولی ناشی از عفونت قابل درمان است. به عنوان مثال، زگیل تناسلی قابل درمان است. تغییرات سلولی پیش سرطانی ناشی از HPV را می توان از طریق تست پاپ پیدا کرد و درمان کرد. علاوه بر این، سرطان های سر و گردن، دهانه رحم، مقعد و اندام تناسلی قابل درمان هستند.

 

تست HPV

تفاوت تست HPV و تست پاپ چیست؟

آزمایش زگیل تناسلی و تست پاپ شبیه هم انجام می شود. یک متخصص از ابزار خاصی استفاده می کند که به آرامی روی بافت دهانه رحم مالیده می شود تا نمونه ای از سلول ها را برای آزمایش استخراج کند.

 HPVویروسی است که می تواند باعث تغییراتی در سلول های دهانه رحم شود. تست HPV وجود عفونت دهانه رحم با انواع پرخطر را بررسی می کند HPV که احتمال بیشتری برای تبدیل شدن به پیش سرطانی و سرطان دهانه رحم دارند. انجمن سرطان آمریکا آزمایش اولیه HPV را به عنوان روش غربالگری ترجیحی برای پیش سرطان دهانه رحم و سرطان در افراد 25 تا 65 ساله ، توصیه می کند.

تست پاپ برای تشخیص تغییرات سلولی یا سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم استفاده می‌شود. آنها می توانند پیش سرطانی یا سرطانی باشند، اگرچه می توانند شرایط دیگری نیز داشته باشند. سلول‌های دهانه رحم به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند و زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند تا ببینند سلول‌ها طبیعی هستند یا تغییراتی در آنها دیده می‌شود.

از آنجایی که ممکن است آزمایش اولیه HPV در دسترس نباشد، انتخاب آزمایش همزمان هر 5 سال یا انجام آزمایش پاپ هر 3 سال یک بار جایگزین های خوبی هستند. با این حال، آزمایش HPV اولیه در پیشگیری از سرطان دهانه رحم بهتر از آزمایش پاپ است که به تنهایی و بدون نیاز به آزمایش‌های غیرضروری اضافی انجام می‌شود، که ممکن است در آزمایش‌های همزمان نیز صدق کند. مهم ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید انجام تست های برنامه ریزی شده معمول است، صرف نظر از اینکه کدام آزمون انتخاب شده است.

 

و در مورد آزمایشات سایر اعضای بدن یا آزمایشات برای مردان چطور؟

در حال حاضر، FDA هیچ آزمایش HPV را تایید نکرده است برای مردان نیز هیچ آزمایش تایید شده توسط FDAبرای تشخیص ویروس در قسمت‌هایی از بدن غیر از دهانه رحم، از جمله دهان یا گلو وجود ندارد.

 FDAتنها آزمایش هایی را برای تشخیص HPV در دهانه رحم زنان تایید کرده است، که در آن اگر عفونت باعث رشد غیرطبیعی سلول شود، می توان نتایج مثبت را با آزمایش های اضافی و درمان فوری مدیریت کرد. اگرچه می توان از تست های HPV در مطالعات تحقیقاتی برای تشخیص HPV در سایر قسمت های بدن استفاده کرد، اما هیچ راه اثبات شده ای برای کنترل یافته های مثبت وجود ندارد. علاوه بر این، دقت خود آزمون می تواند تحت تأثیر مکان نمونه برداری و نحوه نمونه برداری قرار گیرد.

در نهایت، هیچ آزمایش مفیدی برای دانستن «وضعیت HPV» یک فرد وجود ندارد، زیرا نتیجه آزمایش HPV می‌تواند در طی چند ماه یا سال با مبارزه بدن با ویروس تغییر کند.

 

اگر HPV از بین برود، آیا می توانید دوباره به آن مبتلا شوید؟

انواع مختلفی از HPV وجود دارد. ممکن است یکی داشته باشید که از بین می رود، اگرچه ممکن است نوع دیگری داشته باشید. احتمال ابتلای مجدد به همان نوع وجود دارد، اگرچه خطر این امر کم است.

 

آیا ویروس HPV بر بارداری یا جنین من اثری دارد؟

عفونت HPV مستقیماً بر شانس بارداری تأثیر نمی گذارد.

اگر عفونت HPV باعث تغییراتی در دهانه رحم شود که نیاز به درمان دارد، درمان نباید بر شانس باردار شدن شما تأثیر بگذارد. با این حال، اگر تحت درمان‌ها و نمونه‌برداری‌های زیادی قرار می‌گیرید، که ممکن است با آزمایش‌های غربالگری مکرر انجام شود، خطر تولد زودرس یا نوزادانی که با وزن کم متولد می‌شوند، افزایش می‌یابد.

HPV به ندرت از مادر به نوزاد منتقل می شود. موارد نادری که این اتفاق افتاده است شامل انواع HPV نمی شود که می تواند باعث سرطان شود.

 

مقالات مرتبط:

نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی

مقابله با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

روش تشخیص HPV

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)آزمایش زگیل تناسلی

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی