علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

بیش از 100 ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که برخی از آنها شایع تر از بقیه هستند. آنچه باعث HPV می شود، صرف نظر از نوع آن، یکسان است: تماس جنسی، پوست به پوست با فردی که آلوده است.

برخی از گونه های HPV می توانند منجر به زگیل تناسلی یا مقعدی و در برخی موارد سرطان شوند. همه افراد علائم عفونت HPV را بروز نمی دهند چه بلافاصله و چه اصلا. این باعث می شود که گسترش عفونت بسیار رایج باشد.

علل ابتلا به زگسل تناسلی و خطرات HPV

علل شایع

شایع ترین راه انتقال HPV، فعالیت جنسی از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی است

حتی مالش اندام تناسلی روی اندام تناسلی می تواند ویروس را گسترش دهد. مهم است که جوانان در این مورد مطلع شوند، زیرا ممکن است از اینکه عفونت های مقاربتی بدون دخول منتقل می شوند، بی اطلاع هستند.

خطر ابتلا به HPV با تعداد شرکای جنسی شما به طور قابل توجهی افزایش می یابد، اگرچه تماس تنها با یک شریک آلوده می تواند باعث HPV شود.

در حالی که کاندوم ها بهترین ابزار محافظتی را بدون پرهیز ارائه می دهند، تنها در صورتی می توانند این کار را انجام دهند که به طور مداوم و صحیح از آنها استفاده کنید.

اکثر عفونت هایHPV  از (9 از 10) خود به خود در عرض دو سال از بین می روند. در این مدت است که می توانید ویروس را به دیگران منتقل کنید. از آنجایی که HPV ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند، مردم اغلب از ابتلای خود بی خبرند.

اگر از نظر جنسی فعال هستید و در یک رابطه متعهد و تک همسری نیستید، این نیاز به کاندوم را بیشتر می کند.

پزشکان از عناوین عددی برای نامگذاری انواع مختلف HPV استفاده می کنند. از آنجایی که این نام‌گذاری‌ها معمولاً برای متخصصان غیرپزشکی بی‌معنی هستند، پزشکان معمولاً به یک سویه به عنوان HPV کم خطر یا پرخطر اشاره می‌کنند.

همانطور که در ادامه مطلب می خوانید، ممکن است از یادگیری اینکه سویه های کم خطر، خطر کمی برای سلامتی دارند احساس دلگرمی کنید. اما به یاد داشته باشید: همه انواع HPV به یک طریق منتقل می شوند.

سبک زندگی و عوامل خطر سلامت

در حالی که HPV می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند، در معرض خطر بیشتری قرار دارید:

  • شما با چندین شریک جنسی درگیر رابطه جنسی شده اید
  • شما درگیر رابطه جنسی محافظت نشده یا تماس جنسی هستید
  • شما مردی هستید که با مردان رابطه جنسی دارید (MSM)
  • شما تراجنسیتی هستید
  • شما مبتلا به HIV یا بیماری یا بیماری دیگری هستید که سیستم ایمنی شما را ضعیف می کند

واکسن HPV می قادر است از عفونت جلوگیری کند

علاوه بر درگیر شدن در استراتژی‌های روزمره پیشگیری از HPV، می‌توانید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد Gardasil 9، تنها واکسن HPV موجود در ایالات متحده صحبت کنید. در حالی که گروه های اصلی واکسیناسیون کودکان 11 و 12 ساله هستند، ممکن است در موارد خاص به مردان و زنان مسن داده شود.

سویه های کم خطر و پرخطر

در حالی که بیشتر سویه های HPV پتانسیل ایجاد زگیل تناسلی را دارند، تنها 13 نوع با سرطان (عمدتا سرطان دهانه رحم، مقعد، آلت تناسلی و گلو) مرتبط هستند.

به همین دلیل، دانشمندان به طور گسترده ای سویه ها را بر اساس پتانسیل ایجاد سرطان به شرح زیر طبقه بندی کرده اند:

سویه های کم خطر آنهایی هستند که می توانند زگیل تناسلی ایجاد کنند اما در غیر این صورت بی ضرر هستند. HPV 6 و HPV 11 مسئول حدود 90 درصد زگیل های تناسلی هستند. زگیل تناسلی ایجاد شده توسط این سویه ها به ندرت به سرطان تبدیل می شود.

سویه های پرخطر آنهایی هستند که می توانند تغییرات غیر طبیعی در سلول ها (دیسپلازی) ایجاد کنند که می تواند منجر به سرطان شود. بسته به نوع HPV که در معرض آن هستید، دیسپلازی ممکن است خفیف یا شدید باشد. در میان سویه‌های پرخطر، HPV 16 و  HPV 18با 70 درصد سرطان‌های دهانه رحم مرتبط هستند. HPV 16  باعث بیش از 90 درصد از سرطان های مقعد می شود.

سایر انواع پرخطر عبارتند از (HPV 31 , 33 , 35 , 45 , 52 , 58 , 59).

 

عوامل خطر برای سرطان مرتبط با HPV

در حالی که برخی از گونه‌های پرخطر HPV با برخی سرطان‌ها مرتبط هستند، دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چرا سرطان در برخی افراد مبتلا به HPV ایجاد می‌شود و در برخی دیگر نه.

اعتقاد بر این است که ژنتیک و سابقه خانوادگی در این امر نقش دارند. در عین حال، محیط، شیوه زندگی و سلامت عمومی فرد (از جمله عفونت‌های گذشته) نیز می‌تواند به او کمک کند.

گذشته از سویه HPV و محل عفونت، عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به سرطان در اثر HPV را افزایش دهد. از جمله:

عفونت مداوم HPV (بیش از 24 ماه طول بکشد)

عفونت همزمان HIV (و سایر اشکال سرکوب سیستم ایمنی)

عفونت کلامیدیا و احتمالاً ویروس هرپس سیمپلکس

داروهای ضد بارداری خوراکی (افزایش خطر سرطان دهانه رحم)

داشتن بیش از سه بار بارداری کامل (افزایش خطر سرطان دهانه رحم)

فیستول مقعدی (افزایش خطر سرطان مقعد)

مردی که با مردان رابطه جنسی دارد (افزایش خطر سرطان مقعد)

سیگار کشیدن (بر همه انواع سرطان تاثیر می گذارد)

از بین همه عوامل خطر احتمالی، تاخیر یا اجتناب کامل از غربالگری سرطان یکی از بزرگترین آنهاست. این شامل تست پاپ اسمیر معمول برای زنان و همچنین غربالگری مشکلات مقعدی یا تناسلی در مردان می شود.

 

مطالب مرتبط :

علل ابتلا به زگسل تناسلی و خطرات HPV

روش تشخیص HPV | روش تشخیص زگیل تناسلی,روش تشخیص اچ پی وی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)آزمایش زگیل تناسلی 

علائم ویروس زگیل تناسلی | آزمایش HPV

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی