آزمایش پروتئین کل (Serum total protein)

آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) | آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) : {آزمایش نسبت پروتئین کل، آلبومین-گلوبولین (A/G)} | آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) مجموع انواع پروتئین های خون را اندازه گیری می کند. پروتئین ها برای عملکرد بدن ضروری هستند. دو نوع اصلی پروتئین موجود در خون آلبومین و گلوبولین هستند. اندازه گیری سطح پروتئین کل و همچنین نسبت آلبومین به گلوبولین می تواند به شناسایی انواع مشکلات سلامتی، از جمله بیماری کبد و کلیه و همچنین کمبودهای تغذیه ای کمک کند.

آزمایش پروتئین کل (Serum total protein)

در بسیاری از موارد، پروتئین کل با سایر اندازه‌گیری‌ها با استفاده از همان نمونه خون در آزمایشی مانند پانل کبد یا پانل متابولیک جامع گنجانده می‌شود. پروتئین کل و نسبت آلبومین به گلوبولین (نسبت A/G) چه به تنهایی و چه در پانل آزمایش شوند، می‌توانند در تشخیص، غربالگری و نظارت بر طیف وسیعی از شرایط سلامت نقش داشته باشند.

هدف از آزمایش پروتئین کل (Serum total protein)

هدف از آزمایش پروتئین کل (Serum total protein)، بررسی سطح پروتئین در خون است. پروتئین بیش از حد یا خیلی کم می تواند منعکس کننده شرایطی از جمله بیماری کبد یا کلیه، عفونت، التهاب، سوء تغذیه و سرطان باشد. در بسیاری از موارد، اندازه‌گیری کل پروتئین و نسبت A/G به عنوان بخشی از آزمایش‌های گسترده‌تر، مانند پانل کبد یا پانل متابولیک جامع، گنجانده می‌شود که اطلاعات بیشتری در مورد شرایط سلامتی احتمالی ارائه می‌دهد. علاوه بر سطح پروتئین کل، آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) می تواند نسبت بین انواع پروتئین های معروف به آلبومین و گلوبولین ها را تعیین کند. نسبت A/G همچنین می‌تواند برای جستجوی نشانه‌های یک مشکل اساسی سلامتی مورد استفاده قرار گیرد.

آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) می تواند به عنوان بخشی از تشخیص، غربالگری و/یا نظارت استفاده شود:

  • تشخیص

تشخیص پس از بروز علائم رخ می دهد و شامل آزمایشاتی است که برای تعیین علت ایجاد این علائم کار می کند.

  • غربالگری

غربالگری شامل آزمایشاتی است که قبل از ایجاد علائم، مشکلات سلامتی را بررسی می کند. به عنوان مثال، آزمایش‌های این پانل، از جمله پروتئین کل، ممکن است بخشی از معاینات روتین برای افرادی باشد که در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های کبدی یا کلیوی هستند تا امیدواریم مشکلات را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

  • نظارت و کنترل

نظارت و کنترل شامل آزمایشی است که برای پیگیری وضعیت شما در طول زمان یا در پاسخ به درمان استفاده می شود. در صورت داشتن مشکلات کبدی یا کلیوی، پروتئین کل ممکن است در آزمایش‌های تکراری در فواصل منظم اندازه‌گیری شود. همچنین می‌تواند بخشی از آزمایش‌های این پانل برای بررسی سلامت کبد و کلیه هنگام مصرف داروهایی باشد که می‌توانند بر این اندام‌ها تأثیر بگذارند.

آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) ، مجموع تمام پروتئین های مختلف خون را در قسمت مایع خون (پلاسما یا سرم) اندازه گیری می کند.

پروتئین ها برای عملکرد تقریباً تمام قسمت های بدن حیاتی هستند. شایع ترین پروتئین در خون آلبومین است که از نشت مایعات و حمل مواد در بدن جلوگیری می کند.

تقریباً تمام پروتئین‌های دیگر در خون گلوبولین‌هایی هستند که توسط سیستم ایمنی و کبد تشکیل می‌شوند. انواع مختلفی از گلوبولین ها وجود دارد، اما یک آزمایش پایه پروتئین کل معمولا مقدار هر نوع خاص را اندازه گیری نمی کند.

آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) اغلب مستقیماً آلبومین را اندازه گیری می کند. این امکان محاسبه تعداد گلوبولین ها را با کم کردن آلبومین از پروتئین کل فراهم می کند. همچنین امکان محاسبه نسبت A/G را فراهم می کند.

پروتئین کل اغلب به عنوان بخشی از یک آزمایش خون گسترده تر آزمایش می شود. به عنوان مثال، پانل کبد آلبومین، پروتئین کل و مجموعه ای از آنزیم ها را اندازه گیری می کند که اطلاعاتی در مورد سلامت کبد ارائه می دهند.

چه زمانی باید آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) را انجام دهیم؟

هیچ دستورالعمل دقیقی برای زمان انجام آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) وجود ندارد. استفاده از آن به شرایط خاص شما بستگی دارد و در بسیاری از موارد، به عنوان بخشی از یک تست پانل گسترده تر آزمایش می شود.

برای تشخیص، اگر علائمی دارید که می تواند ناشی از مشکل کبد یا کلیه باشد، پروتئین کل اندازه گیری می شود. نمونه هایی از علائم مرتبط با بیماری کبد یا کلیه عبارتند از یرقان، تغییرات ادراری، خستگی، تورم غیر قابل توضیح، تهوع، استفراغ و ناراحتی شکمی.

به عنوان یک آزمایش غربالگری، پروتئین کل و نسبت A/G ممکن است بخشی از پانل کبدی یا پانل متابولیک جامع باشد که در طول ویزیت های معمول پزشک انجام می شود، اگر خطر ابتلا به بیماری کلیوی یا کبدی یا سرطانی مانند مولتیپل میلوما دارید.

دیابت، فشار خون بالا، یا سابقه خانوادگی مشکلات کبدی یا کلیوی از عوامل خطری هستند که اغلب هنگام تعیین مناسب بودن غربالگری در نظر گرفته می شوند. مطالعات نشان نداده اند که غربالگری در صورت نداشتن فاکتورهای خطر مفید است، اما برخی از پزشکان ممکن است این آزمایشات را در آزمایش خون انجام شده در معاینات معمولی بگنجانند.

اگر قبلاً نتیجه آزمایش غیرطبیعی داشته اید یا قبلاً بیماری زمینه ای برای شما تشخیص داده شده بود، می توان از آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) برای نظارت بر سلامت کبد یا کلیه استفاده کرد. آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) همچنین می تواند به نظارت بر عوارض جانبی داروهای تجویزی که به طور بالقوه بر کلیه یا کبد تأثیر می گذارد کمک کند.

چگونه می توانم آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) انجام دهم؟

آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) معمولا پس از تجویز پزشک انجام می شود، اگرچه می توانید آزمایش پروتئین را به صورت آنلاین و نمونه گیری در منزل نیز سفارش دهید.

هزینه آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) چقدر است؟

هزینه آزمایش پروتئین کل ممکن است بر اساس تعدادی از عوامل متفاوت باشد، از جمله اینکه در کجا آزمایش انجام می شود، آیا اندازه گیری های دیگر در آزمایش گنجانده شده است، و اینکه آیا شما بیمه درمانی دارید یا خیر. اگر پزشک آزمایش پروتئین کل را تجویز کند، بیمه اغلب این هزینه ها را پوشش می دهد. با این حال می توانید با شرکت بیمه خود برای اطلاع از پوشش دهی بیمه خود تماس بگیرید. آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران تمام هزینه های خود را طبق تعرفه وزارت بهداشت دریافت می کند.

انجام آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) و نسبت آلبومین به گلوبولین

آزمایش پروتئین کل نیاز به نمونه خون یا ادرار برای آنالیز دارد. نمونه خون از ورید بازوی شما هنگام مراجعه به آزمایشگاه گرفته می شود.

قبل از آزمایش پروتئین کل (Serum total protein)

برای آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) و نسبت A/G به تنهایی، معمولا نیازی به پیروی از دستورالعمل خاصی قبل از آزمایش ندارید. اما اگر یک تست پانل با اندازه گیری بیشتر از پروتئین کل انجام دهید، ممکن است به شما گفته شود که روزه بگیرید. این به این معنی است که از 8 تا 12 ساعت قبل از خون گیری از خوردن همه غذاها و نوشیدنی های غیر از آب خودداری کنید.

برخی از داروها می توانند بر نتایج آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) تأثیر بگذارند. به همین دلیل، پزشک خود را در مورد داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه یا مکمل های غذایی که به طور منظم مصرف می کنید، مطلع کنید. پزشک شما می تواند به شما بگوید که آیا لازم است به طور موقت مصرف هر یک از آنها را قبل از آزمایش خود متوقف کنید.

در طول آزمایش پروتئین کل (Serum total protein)

در طول خونگیری برای آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) ، یک تکنسین یک باند الاستیک یا بازوبند گارو را محکم به قسمت بالای بازوی شما در نزدیکی عضله بازوی شما می بندد. این امر باعث افزایش جریان خون در بازوی شما می شود و گرفتن نمونه خون را آسان تر می کند.

ناحیه پوست نزدیک ورید با یک ماده ضد عفونی کننده تمیز می شود و سپس یک سوزن به داخل ورید وارد می شود تا یک ویال خون خارج شود. پس از برداشتن سوزن، آزمایش کامل می شود.

خون‌گیری معمولا مشکلات جدی یا پایداری ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است در حین عمل کمی درد و بعد از آن مقداری درد یا کبودی مشاهده کنید. در مجموع، این روش معمولا در عرض چند دقیقه تمام می شود. معمولا یک بانداژ روی محل سوراخ قرار می‌گیرد تا پس از پایان آزمایش، خونریزی متوقف شود.

با آزمایش پروتئین نمونه ادرار، باید در ظرف ادرار، ادرار کنید و نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه تحویل دهید. بیشتر آزمایش‌ها به شما دستور می‌دهند که اولین باری که صبح ادرار می‌کنید، اول نمونه ادرار خود را جمع‌آوری نکنید و از وسط ادرار برای نمونه خود استفاده کنید.

بعد از آزمایش پروتئین کل (Serum total protein)

وقتی خونگیری شما تمام شد، معمولا می توانید به فعالیت های معمول روزانه خود بازگردید. اگر تست پانل ناشتا داشتید، ممکن است بخواهید بلافاصله بعد از آزمایش یک میان وعده برای خوردن بیاورید.

 

 

نتایج آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) و نسبت آلبومین به گلوبولین

دریافت نتایج آزمایش پروتئین کل (Serum total protein)

نتایج آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) معمولا چند روز کاری پس از خونگیری یا نمونه ادرار شما به آزمایشگاه در دسترس است. گزارش آزمایش پروتئین کل (Serum total protein) می تواند به صورت الکترونیکی یا از طریق پیک در صورت درخواست خود ارسال شود. همچنین ممکن است پزشک شما از طریق تلفن یا ایمیل برای ارائه یا بررسی نتایج آزمایش با شما تماس بگیرد.

تفسیر نتایج آزمایش پروتئین کل (Serum total protein)

پروتئین کل بر حسب گرم پروتئین در دسی لیتر خون (g/dL) اندازه گیری می شود. نتیجه پروتئین کل را در گزارش آزمایش خود و یک محدوده مرجع طبیعی برای آزمایشگاهی که آزمایش را انجام داده، خواهید یافت.

مهم است که سطح پروتئین کل خود را در رابطه با محدوده مرجع ذکر شده در گزارش خاص خود در نظر بگیرید. محدوده مرجع بر اساس آزمایشگاه متفاوت است، بنابراین هیچ محدوده نرمال پذیرفته شده جهانی برای پروتئین کل وجود ندارد.

هیئت پزشکی داخلی آمریکا محدوده های مرجع زیر را برای آزمایش پروتئین در خون فهرست می کند:

کل پروتئین: 5.5 تا 9.0 گرم در دسی لیتر

آلبومین: 3.5 تا 5.5 گرم در دسی لیتر

گلوبولین ها: 2.0 تا 3.5 گرم در دسی لیتر

هنگامی که سطح پروتئین کل به طور غیر طبیعی بالا باشد، می تواند به شرایطی مرتبط باشد که باعث التهاب مزمن می شود. پروتئین کل می تواند با برخی از عفونت ها و سرطان های خاصی که بر سیستم ایمنی تأثیر می گذارد (به عنوان مثال، میلوما و لنفوم خاص) افزایش یابد. سطوح بالای پروتئین نیز می تواند از کم آبی بدن و در دوران بارداری رخ دهد.

سطوح پایین غیرطبیعی پروتئین می تواند دلایل زیادی داشته باشد، از جمله چندین بیماری که بر کبد یا کلیه ها تأثیر می گذارد. کاهش پروتئین کل همچنین می تواند ناشی از سوء تغذیه و اختلالاتی باشد که بر سیستم گوارشی تأثیر می گذارد و در جذب طبیعی مواد مغذی اختلال ایجاد می کند. سایر شرایط، مانند سوختگی های جدی و خونریزی داخلی نیز ممکن است پروتئین کل خون را کاهش دهند.

نسبت آلبومین به گلوبولین A/G نیز ممکن است در تفسیر آزمون شما در نظر گرفته شود. نسبت A/G می تواند به دلیل تغییرات غیرطبیعی در سطح آلبومین، گلوبولین ها یا هر دو بالا یا پایین باشد.

نسبت A/G پایین با بسیاری از بیماری ها مرتبط است که ممکن است با التهاب یا سرطان خاصی مانند میلوما مرتبط باشد. نسبت A/G را می توان با مشکلات کوتاه مدتی که باعث التهاب می شود کاهش داد، مانند ضربه یا عفونت بافتی، شرایط التهابی مزمن، و مشکلات تغذیه ای.

برای افراد مبتلا به اختلالات ایمنی، نسبت A/G ممکن است بینشی در مورد چگونگی تأثیر این بیماری بر کبد، سیستم گوارشی و تغذیه ارائه دهد.

مطالعات ارتباط بین نسبت A/G پایین و بیماری مزمن کلیوی و ارتباط بالقوه بین نسبت A/G پایین و پیامدهای بدتر سلامتی را در صورت ابتلا به انواع خاصی از سرطان نشان داده‌اند.

از آنجایی که عوامل متعددی می‌توانند هم آلبومین و هم گلوبولین‌ها را تحت تأثیر قرار دهند، مطالعات بیشتری برای تأیید و درک بهتر اینکه چرا نسبت A/G پایین ممکن است این پیامدهای بالقوه سلامتی را داشته باشد، مورد نیاز است.

نتایج آزمایش پروتئین کل و نسبت A/G شما باید همیشه در بحث با پزشکتان تفسیر شود. اهمیت آزمایش را تنها با در نظر گرفتن زمینه خاص شما، از جمله سابقه پزشکی، علائم فعلی، سلامت کلی و سایر نتایج آزمایش می توان به درستی درک کرد.

تست های مرتبط با آزمایش پروتئین کل (Serum total protein)

  • تست پانل کبد
  • آزمایش خون CMP (پانل متابولیک جامع).
  • آزمایش خون آلبومین (آلبومین سرم)
  • الکتروفورز پروتئین، الکتروفورز ایمونوفیکساسیون
  • نسبت پروتئین ادرار به کراتینین (آزمایش UPCR)

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی