d/بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران

بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران|مراکز تست ایدز در تهران|مشاوره ۲۴ساعته ایدز تهران

بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران

قبل از معرفی بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران بهتر است بیشتر با بیماری ایدز و تست های مورد نیاز برای تشخیص این بیماری آشنا شوید:

ایدز پیشرفته ترین مرحله HIV است که مخفف سندرم نقص ایمنی اکتسابی است و زمانی رخ می دهد که ویروس HIV به سیستم ایمنی فرد حمله کند. HIV با از بین بردن بسیاری از گلبول های سفید خون که به بدن در مبارزه با عفونت ها کمک می کنند، به سیستم ایمنی آسیب می رساند. شایع ترین علائم ایدز کاهش وزن غیر طبیعی، تعریق شبانه، اسهال و تب بالا است. در حالی که عامل اصلی ایجاد کننده ایدز به عنوان ویروس اچ آی وی شناخته می شود، ایدز که قابل درمان نیست سعی می شود با داروها کنترل شود.

 

بیماری HIV/AIDS چیست؟

ایدز که به معنای سندرم نقص ایمنی اکتسابی است، آخرین مرحله HIV است که در اثر حمله ویروس اچ آی وی به سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و مبارزه با بیماری ها را دشوار می کند. این وضعیت باعث تشکیل یک سیستم ایمنی می شود که نمی تواند حتی با عفونت هایی که در شرایط عادی فرد را بیمار نمی کند مبارزه کند.

ایدز که یک بیماری مزمن و بالقوه تهدید کننده زندگی است، زمانی رخ می دهد که ویروس اچ آی وی وارد بدن شود و از آنجایی که درمان قطعی برای آن امکان پذیر نیست، تا آخر عمر در بدن فرد باقی می ماند. شایع ترین علائم ایدز که سعی می شود با داروها کنترل شود، کاهش وزن، اسهال، تعریق شبانه، تب شدید مکرر و زخم های دهانی است.

واضح ترین شاخصی که نشان می دهد فرد مبتلا به ایدز است یا خیر، انجام آزمایش است. راه های رایج انتقال ویروس اچ آی وی، آمیزش جنسی محافظت نشده یا استفاده از سرنگ های مشترک بدون کنترل برای تزریق مواد مخدر است.

بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران

چه چیزی باعث HIV/AIDS می شود؟

بیماری ایدز زمانی رخ می دهد که ویروس اچ آی وی وارد بدن شود و سیستم ایمنی بدن فرد کاهش یابد. HIV سلول های CD4 T را که گلبول های سفید خونی هستند که نقش مهمی در کمک به بدن در مبارزه با بیماری دارند، از بین می برد. هرچه سلول های CD4 T یک فرد کمتر باشد، سیستم ایمنی بدن او ضعیف تر می شود.

ممکن است سال‌ها قبل از تبدیل شدن به ایدز، عفونت HIV با علائم کم یا بدون علائم داشته باشید. ایدز زمانی تشخیص داده می شود که تعداد سلول های CD4 T کمتر از 200 باشد یا زمانی که یک عارضه تعریف کننده ایدز مانند عفونت جدی یا سرطان وجود داشته باشد.

از آنجایی که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، به طور مزمن مادام العمر در بدن فرد باقی می ماند، اما سعی می شود با دارو کنترل شود.

 

HIV/AIDS چگونه منتقل می شود؟

ویروس اچ‌آی‌وی از طریق خون، مایع منی، مایعات واژن، شیر مادر و مایعات مقعدی فرد آلوده به فرد دیگری منتقل می‌شود. افراد از هر جنسیت می توانند به اچ آی وی مبتلا شوند و ویروس اچ آی وی را گسترش دهند و باعث ایدز شوند. داشتن رابطه جنسی محافظت نشده و استفاده از سوزن های مشترک برای مصرف مواد مخدر از رایج ترین راه های انتقال HIV در نظر گرفته می شود.

ویروس HIV می تواند از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی، واژن وارد بدن شود. ویروس اچ‌آی‌وی که نمی‌تواند از پوست عبور کند مگر اینکه بریدگی یا زخمی وجود داشته باشد، می‌تواند از افراد باردار به نوزادان نیز منتقل شود.

توصیه می شود تمامی زنان در سنین باروری در مورد ایدز مطلع شوند و در صورت نیاز آزمایش دهند. با استفاده از درمان دارویی پیشگیرانه برای مادر باردار و نوزاد پس از تولد می توان تا حد زیادی از خطر آلودگی جلوگیری کرد.

برای اطلاع از درگیری خود با بیماری ایدز میاوانید از بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران به نام بیمارستان رسالت کمک بگیرید.

 

علائم HIV/AIDS چیست؟

فرد آلوده به ویروس اچ‌آی‌وی تب، تعریق، بثورات، گلودرد، خستگی و زخم دهان را تجربه می‌کند.در صورت ابتلا به ایدز که مرحله سوم HIV است، کاهش وزن سریع، تب مکرر و تعریق مکرر در شب، خستگی مفرط، تورم غدد لنفاوی، از دست دادن حافظه علائمی مانند مشکلات عصبی مانند از دست دادن زندگی و افسردگی و زخم در دهان، مقعد و دستگاه تناسلی بروز می کند.

 

علائم ایدز که مرحله پیشرفته ویروس HIV است، عبارتند از:

 • تورم غدد لنفاوی در زیر بغل، کشاله ران یا گردن
 • فشار بیش از حد
 • کاهش وزن
 • تب مکرر و تعریق شبانه
 • ایجاد زخم در دهان (زخم دهان، برفک)
 • بثورات پوستی و همچنین پوسته پوسته شدن پوست
 • اسهال طولانی مدت
 • فراوانی عفونت های قارچی در اندام تناسلی
 • التهاب در ریه ها
 • لکه های قرمز، قهوه ای، صورتی یا ارغوانی روی پوست
 • ایجاد مشکلات عصبی مانند از دست دادن حافظه و افسردگی
 • گلو درد
 • کاهش وزن سریع

وقتی ویروس اچ آی وی وارد بدن می شود، سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت ها آسیب پذیر می شود و کاهش می یابد. عفونت ها، تغییرات هورمونی و متابولیک یا عوارض جانبی داروهای HIV ممکن است باعث کاهش وزن شود.

بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران

تب بیش از حد

هنگامی که ویروس HIV وارد بدن می شود، سیستم ایمنی با تولید آنتی بادی برای دفاع از خود پاسخ می دهد. این مرحله از عفونت حاد HIV را «تبدیل سرمی» می نامند. با تلاش بدن برای از بین بردن پاتوژن های مضر، دمای بدن افزایش می یابد و تب های شدید مکرر رخ می دهد.

 

عرق شبانه

افراد مبتلا به HIV ممکن است هم تب و هم تعریق شبانه را به عنوان علائم تجربه کنند. هر دوی این موقعیت ها نشانه هایی هستند که بدن در تلاش برای مبارزه با ویروس است. هنگامی که بدن شروع به مبارزه با عفونت می کند، دمای بدن افزایش می یابد و تعریق رخ می دهد.

 

تورم در غدد لنفاوی

علامت تورم در غدد لنفاوی که در بیماری ایدز ناشی از ویروس HIV رخ می دهد، زمانی رخ می دهد که عفونت از طریق مایع لنفاوی به گره ها برسد. HIV بیشتر در غدد لنفاوی اطراف گردن و همچنین در زیر بغل و کشاله ران رخ می دهد.

 

زخم در دهان

در اثر تضعیف سیستم ایمنی در بیماری ایدز، بدن در مبارزه با عفونت ها دچار مشکل می شود و در نتیجه این وضعیت ممکن است زخم هایی در دهان ایجاد شود.

 

لکه های بنفش یا صورتی روی بدن

بیماری ایدز که با اچ‌آی‌وی رخ می‌دهد، به دلیل تأثیر ویروس بر سیستم ایمنی، می‌تواند منجر به زخم‌های بنفش یا صورتی در بدن شود.

 

اسهال

ایدز سیستم گوارش و روده را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود فرد دچار اسهال شود.

 

از دست دادن حافظه

HIV می تواند به سلول های عصبی مغز آسیب برساند و آن ها را از کار بیاندازد. HIV می تواند باعث التهاب عمومی شود که می تواند منجر به از دست دادن حافظه و همچنین سایر فرآیندهای پیری از جمله بیماری قلبی شود.

 

دردهای عضلانی

در حالی که عفونت HIV باعث درد مفاصل و ماهیچه ها و همچنین التهاب در بافت های نرم و مفاصل می شود، ویروس همچنین می تواند به مایع داخل مفاصل نفوذ کند و واکنش های دردناکی را ایجاد کند.

 

مقالات مرتبط:

آزمایش HPV

آزمایش زگیل تناسلی

روش تشخیص HPV

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)آزمایش زگیل تناسلی

علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

 

HIV/AIDS چگونه تشخیص داده می شود؟

افرادی که تماسی دارند که ممکن است باعث عفونت HIV شود باید آزمایش شوند. اول از همه، شما باید در اسرع وقت با یک پزشک مشورت کنید و روشی که باید انجام شود و زمان انجام آزمایش مشخص کنید.

آزمایش‌های اسید نوکلئیک (NAT، PCR) معمولاً 10 تا 30 روز پس از تماس خطرناک، عفونت HIV را نشان می‌دهند.

آزمایشات آنتی ژن یا آنتی بادی که بر روی خون گرفته شده از وریدها انجام می شود، عفونت HIV را 18 تا 45 روز پس از تماس خطرناک تشخیص می دهد. در تشخیص، ماده ای به نام آنتی بادی ضد اچ آی وی که بر علیه ویروس اچ آی وی در بدن تشکیل می شود، جستجو می شود. معمولاً برای این منظور از تست الایزا استفاده می شود. الایزا نام آزمایشی است که در تشخیص بسیاری از بیماری ها استفاده می شود، این آزمایش مختص ایدز نیست. در صورت مثبت بودن این تست، تست های تایید (Western Blot) انجام می شود که آنتی بادی ضد HIV را با جزئیات بیشتری نشان می دهد.

آزمایش‌هایی که وجود و مقدار ماده ژنتیکی ویروس را تشخیص می‌دهند (PCR، واکنش زنجیره‌ای پلیمراز) هم برای کمک به تشخیص در صورت لزوم و هم برای نظارت بر درمان و اثربخشی داروها استفاده می‌شوند. آزمایش هایی که برخی از پروتئین های ساختاری ویروس را بررسی می کنند نیز می توانند در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرند. برای اطلاع از درگیری خود با بیماری ایدز میاوانید از بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران به نام بیمارستان رسالت کمک بگیرید.

بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران

آزمایش اچ آی وی یا ایدز چیست؟

تست اچ آی وی که به آن تست الایزا نیز می گویند، در تشخیص بیماری های مختلف با نشان دادن واکنش بین یک آنتی ژن (مثلاً یک پروتئین خاص میکروارگانیسم) و یک آنتی بادی (مولکول پروتئینی شکل تولید شده علیه آنتی ژن) استفاده می شود. از یک آنزیم برای قابل مشاهده شدن نتیجه آزمایش استفاده می شود. با آزمایش الایزا می توان عوامل عفونی یا آنتی بادی های تشکیل شده توسط بدن علیه آنها را تشخیص داد.

 

ضد اچ آی وی مثبت به چه معناست؟

آزمایش آنتی بادی HIV مثبت به این معنی است که بدن در معرض HIV قرار گرفته است (بدن آنتی بادی تولید می کند). فردی که آزمایش HIV مثبت دارد ممکن است نیاز به انجام آزمایشات بیشتری برای تایید این تشخیص داشته باشد.

 

HIV/AIDS چگونه درمان می شود؟

هیچ درمان قطعی برای ایدز وجود ندارد، اما درمان های دارویی سه گانه ای که امروزه استفاده می شود، میزان ویروس در خون را به میزان زیادی کاهش می دهد و می تواند برای مدت طولانی از سیستم ایمنی محافظت کند. با این حال، حذف کامل عفونت HIV با درمان دارویی امکان پذیر نیست. این داروها باید به صورت مادام العمر مصرف شوند. برای اطلاع از درگیری خود با بیماری ایدز میاوانید از بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران به نام بیمارستان رسالت کمک بگیرید.

 

سوالات متداول در مورد ایدز / HIV

اولین علامت ایدز چیست؟

در بیماری ایدز که سیستم ایمنی بدن آسیب جدی می بیند، علائمی مانند کاهش وزن سریع، تعریق شبانه و تب مکرر، خستگی مفرط، تورم غدد لنفاوی، زخم در دهان و اندام تناسلی، بثورات پوستی و اسهال مزمن مشاهده می شود.

 

علائم ایدز از کجا در بدن شروع می شود؟

شایع ترین علائم اولیه ایدز تورم بدون درد در قسمت غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل یا کشاله ران است. با این حال، سارکوم کاپوزی، که یک تشکیل تومور در دیواره رگ های خونی است، معمولا به صورت ضایعات صورتی، قرمز یا بنفش روی پوست و در دهان ظاهر می شود.

 

آیا ایدز درمان قطعی دارد؟

هیچ درمان دائمی و قطعی برای ایدز وجود ندارد، اما سعی می شود ایدز در طول زندگی با درمان های دارویی برای بهبود علائم، کاهش شکایات و جلوگیری از عوارض کشنده کنترل شود.

 

داروهای مورد استفاده در درمان HIV چیست؟

در صورت تماس پرخطر، می توان از داروهای HIV (داروهای ضد ویروسی) برای محافظت استفاده کرد. لازم است با مراجعه به پزشک متخصص در این مورد تصمیم گیری شود و در صورت لزوم بدون معطلی درمان پیشگیرانه آغاز شود. تحقیقات برای واکسن HIV ادامه دارد. در حال حاضر هیچ واکسنی در حال استفاده نیست.

 

آیا ایدز باعث مرگ فرد می شود؟

در موارد ایدز که مورد توجه قرار نمی گیرند و با دارو کنترل نمی شوند، اگر عفونت یا سرطان در نتیجه ضعف سیستم ایمنی رخ دهد، بیماری می تواند منجر به مرگ شود.

 

آیا مادر ناقل HIV می تواند به نوزادش شیر بدهد؟

از آنجایی که HIV در شیر مادر نیز یافت می شود ، شیر دادن به نوزادان به مادران مبتلا به این عفونت توصیه نمی شود.

 

مقالات مرتبط:

زگیل تناسلی مردان

مراکز انجام HPV در تهران

تشخیص HPV با ازمایش ادرار

علائم hpv در مردان

 

چه علائمی در فرد مبتلا به HIV یا ایدز مشاهده می شود؟

پس از انتقال ویروس اچ آی وی به فرد، فرد علائمی مانند تب، سردرد، بثورات و گلودرد را تجربه می کند. با پیشرفت بیماری، علائمی مانند تورم غدد لنفاوی، کاهش وزن، تب های مکرر، اسهال، تعریق شبانه و زخم های دهان با تضعیف سیستم ایمنی ظاهر می شوند.

بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران آزمایشگاه بیمارستان رسالت می باشد.شما میتوانید برای انجام تست ایدز به راحتی در آزمایشگاه یا منزل خود از آزمایشگاه رسالت کمک بگیرید.

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی