نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی|و زمان تماس با پزشک

نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی و زمان تماس با پزشک

زگیل تناسلی برجستگی های گوشتی رنگی هستند که می توانند روی اندام تناسلی یا اطراف آن ظاهر شوند.

عفونت مقاربتی (STI) ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل ایجاد آنهاست.

هنگامی که فردی به زگیل تناسلی مبتلا می شود، HPV می تواند به دیگران منتقل شود، حتی اگر فرد علامتی نداشته باشد.

این مقاله به چگونگی ظاهر زگیل تناسلی و همچنین برخی از علل و گزینه های درمانی می پردازد. همچنین در مورد چشم انداز، برخی شرایط مشابه و زمان تماس با پزشک صحبت خواهد کرد.

نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی|و زمان تماس با پزشک

نحوه تشخیص زگیل تناسلی

زگیل تناسلی می تواند روی اندام تناسلی یا اطراف آن ظاهر شود. مکان های احتمالی شامل موارد زیر است:

 • فرج
 • واژن
 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • دهانه رحم
 • مقعد
 • ران
 • این زگیل‌ها همچنین می‌توانند در دهان یا گلو ظاهر شوند، اگر کسی با فردی که به آنها رابطه جنسی دهانی داشته باشد.

زگیل تناسلی شبیه زگیل هایی است که فرد ممکن است روی دستان خود یا جای دیگری از بدن بگیرد. این به این دلیل است که گونه های مختلف HPV باعث ایجاد همه زگیل ها از جمله زگیل تناسلی می شود.

زگیل تناسلی می تواند هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها پس از عفونت HPV ظاهر شود.

برخی از افراد مبتلا به HPV اصلاً علائمی ندارند. به همین دلیل، این واقعیت که فرد اخیراً رابطه جنسی نداشته است، احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را منتفی نمی کند.

زگیل تناسلی باعث زخم، خونریزی یا زخم باز نمی شود، مگر اینکه فرد آنها را بخراشد یا به چیزی گیر کند.

علائم تغییر رنگ، بثورات، یا خونریزی در ناحیه تناسلی یا اطراف آن معمولاً نشان دهنده وجود چیز دیگری مانند تبخال یا عفونت پوستی است.

برخی از علائمی که نشان می دهد برجستگی های روی اندام تناسلی ممکن است زگیل تناسلی باشد عبارتند از:

برجستگی ها به رنگ پوست یا کمی تیره تر هستند.

برجستگی ها به صورت یک برآمدگی منفرد یا به صورت خوشه هایی که ممکن است شبیه گل کلم باشند ظاهر می شوند.

برجستگی ها ممکن است خشن، صاف، صاف یا برجسته باشند.

برجستگی ها ممکن است خارش داشته باشند، اما معمولاً درد ندارند.

چه چیزی باعث زگیل تناسلی می شود؟

HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. این شایع ترین STI در ایالات متحده است.

سویه HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود از طریق تماس پوست به پوست با فردی که به آن مبتلا است، اغلب در طول رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی گسترش می یابد. با این حال، زگیل تناسلی همچنان می تواند بدون نفوذ و اگر فرد علائمی نداشته باشد گسترش یابد.

هر گونه تماس مقعدی، واژن یا آلت تناسلی ممکن است باعث انتشار HPV شود. حتی اگر فردی علائم HPV نداشته باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد.

کاندوم ها به طور کامل منبع مورد اعتماد را در برابر HPV محافظت نمی کنند، زیرا تمام نواحی از بدن را که ممکن است عفونت را گسترش دهند، پوشش نمی دهند. با این حال، آنها می توانند شانس انتشار HPV را کاهش دهند.

زگیل تناسلی خطرناک نیست، اگرچه ممکن است فرد از ظاهر آنها خوشش نیاید.

سویه متفاوتی از HPV از سویه‌ای که باعث زگیل تناسلی می‌شود، ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. این گونه از HPV با خطر بالاتر ابتلا به برخی سرطان ها مرتبط است، از جمله:

سرطان حنجره

سرطان فرج و واژن

سرطان آلت تناسلی

سرطان مقعد

سرطان دهانه رحم

به گفته منبع مورد اعتماد سازمان بهداشت جهانی (WHO)، «تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم می‌تواند به عفونت HPV نسبت داده شود».

سویه HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود، سویه کم خطری برای سرطان دهانه رحم است، اما سایر سویه های HPV خطر بیشتری دارند.

افرادی که زگیل تناسلی دارند نیز ممکن است دارای گونه ای از HPV باشند که خطر ابتلا به سرطان را در آنها افزایش می دهد.

زگیل تناسلی چه حسی دارد

برخی از افراد مبتلا به زگیل تناسلی می گویند که احساسی شبیه به گل کلم های ریز و ناهموار دارند.

سطح بیرونی زگیل ممکن است صاف یا زبر به نظر برسد. زگیل ها ممکن است قبل از از بین رفتن کمی رشد کرده یا تغییر بافت دهند.

این زگیل ها معمولاً درد ندارند، اما ممکن است پوست زیر زگیل احساس خارش داشته باشد. اگر زگیل به چیزی مانند لباس زیر گیر کند، ممکن است آسیب ببیند.

زگیل تناسلی اگر فرد مزاحم آنها نشود خونریزی نمی کند. با این حال، اصطکاک ناشی از راه رفتن یا رابطه جنسی می تواند زگیل ها را تحریک کند یا پاره کند. زگیل ها ممکن است باز شوند، خونریزی کنند یا در اثر اصطکاک یا اگر به چیزی گیر کنند، عفونی شوند.

چه چیز دیگری می تواند باعث ایجاد برآمدگی در ناحیه تناسلی شود؟

وجود برجستگی در ناحیه تناسلی یا اطراف آن لزوماً به معنای ابتلا به HPV نیست.

برخی دیگر از علل بالقوه برآمدگی های تناسلی عبارتند از:

 • کیست یا سایر زائده های زیر پوست
 • سوختگی با تیغ و سایر اشکال تحریک پوست، مانند جوش گرما
 • عفونت های پوستی ناشی از باکتری ها، مخمرها یا سایر میکروب ها
 • تومورها، از جمله تومورهای خوش خیم و تومورهای سرطانی
 • سایر بیماری های مقاربتی مانند تبخال یا سیفلیس

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

هیچ آزمایشی نمی تواند HPV را برای هر دو جنس به طور قابل اعتماد تشخیص دهد منبع مورد اعتماد. با این حال، در زنان، پزشکان می توانند HPV را در طول غربالگری سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر و برای مردان و زنان آزمایش تشخیص و تعیین ژنوتایپ HPV، شناسایی کنند.

برای بسیاری از افراد، پزشکان پس از رد سایر شرایط بالقوه، بیماری را بر اساس علائم تشخیص می‌دهند.

در صورتی که فرد باید با پزشک تماس بگیرد:

زگیل تناسلی یا سایر برجستگی های تناسلی داشته باشید

درد ناحیه تناسلی دارند

برای آزمایش سایر بیماری های مقاربتی از پزشک می خواهید

آزمایش‌های خاصی می‌توانند سرطان مرتبط با HPV را بررسی کنند. پزشک ممکن است انجام منظم پاپ اسمیر یا سایر آزمایشات را بر اساس سابقه زگیل تناسلی توصیه کند.

از آنجایی که تشخیص خود به خود HPV غیرممکن است، مهم است که در مورد هر گونه رشد غیرعادی یا جدید در اندام تناسلی با پزشک تماس بگیرید، حتی اگر فرد فکر می کند که در معرض HPV قرار نگرفته است.

جلوگیری

واکسیناسیون زنان و مردان در برابر برخی از انواع HPV، از جمله آنهایی که باعث بیشتر سرطان های دهانه رحم می شوند، امکان پذیر است.

متخصصان معمولاً توصیه می‌کنند که افراد قبل از شروع فعالیت جنسی و قرار گرفتن در معرض هر گونه گونه‌ای از HPV، واکسن را دریافت کنند. با این حال، برخی از بزرگسالان جوان ممکن است هنوز از واکسیناسیون بهره مند شوند.

هرکسی که علاقه دارد خود یا فرزندش را واکسینه کند باید با پزشک مشورت کند

چشم انداز

HPV یک ویروس مزمن بدون درمان است. این بدان معنی است که فرد ممکن است به طور دوره ای برای بقیه عمر خود دچار زگیل تناسلی شود.

با این حال، همه افراد مبتلا به HPV به زگیل تناسلی مبتلا نمی‌شوند، و حتی کسانی که سابقه شیوع زگیل را دارند، ممکن است دیگر هرگز شیوع دیگری نداشته باشند.

درمان هایی برای زگیل تناسلی وجود دارد. به عنوان مثال، پزشک ممکن است کرم های تجویزی را برای از بین بردن عفونت توصیه کند. اگر زگیل ها عفونی شوند یا باعث عفونت پوستی شوند، ممکن است آنتی بیوتیک را نیز توصیه کنند.

سرطان هایی که HPV خطر ابتلا به آنها را افزایش می دهد نیز قابل درمان هستند. بنابراین، فرد باید در مورد علائم سرطان یا رشد غیرعادی زودتر با پزشک تماس بگیرد.

زنان مبتلا به HPV ممکن است به غربالگری های مکرر سرطان دهانه رحم نیاز داشته باشند.

 

 

خلاصه

HPV یک عفونت شایع است و بسیاری از افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند هرگز نمی دانند که به آن مبتلا هستند.

افراد مبتلا به زگیل تناسلی باید تصور کنند که آنها مسری هستند و در مورد استراتژی های کاهش خطر و خطر با شریک زندگی خود صحبت کنند.

یک پزشک می تواند در ارزیابی خطر و توصیه گزینه های درمانی کمک کند.

چگونه زگیل تناسلی را بشناسیم

متخصصان می گویند که زگیل تناسلی معمولاً به صورت توده ها یا برجستگی های سفید رنگی ظاهر می شوند که می توانند روی فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد شما پیدا شوند. زگیل تناسلی در اثر یک عفونت مقاربتی ایجاد می شود که از طریق تماس پوست به پوست یا مقاربت جنسی محافظت نشده منتقل می شود. تحقیقات نشان می دهد که بیشتر موارد زگیل تناسلی توسط دو سویه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، نوع 6 و 11 ایجاد می شود. با شناخت علائم زگیل تناسلی می توانید به پزشک مراجعه کرده و بلافاصله آزمایش دهید.

ناحیه تناسلی و مقعد خود را از نظر وجود توده های کوچک صورتی یا قرمز بررسی کنید. زگیل تناسلی به صورت توده های کوچک صورتی یا قرمز یا برآمدگی روی اندام های جنسی و احتمالا مقعد ظاهر می شود. شما ممکن است زگیل تناسلی را روی واژن، فرج، دهانه رحم، مقعد، آلت تناسلی یا مجرای ادرار خود ببینید یا احساس کنید. اگرچه نادر است، اما ممکن است زگیل تناسلی روی دهان، لب‌ها، زبان یا گلو نیز ایجاد شود.

زگیل ها ممکن است شبیه به بالای گل کلم به نظر برسند و ممکن است ریز یا به سختی دیده شوند. به دنبال زگیل در دسته های سه یا چهار تایی باشید که به نظر می رسد در حال رشد و گسترش در بدن شما هستند.

توجه داشته باشید که زگیل ها خارش یا تحریک دارند. اگرچه زگیل تناسلی معمولاً دردناک نیست، اما ممکن است باعث تحریک، خارش، ناراحتی خفیف و گاهی اوقات خونریزی به دلیل خراش شدید شود.

به خاطر داشته باشید که زگیل تناسلی می تواند شش هفته تا شش ماه پس از آلوده شدن شما یا بیشتر ایجاد شود. ممکن است تا چند هفته پس از تماس با فرد مبتلا، زمانی که به طور کامل رشد کرده و علائم آشکار می شوند، متوجه زگیل ها نشوید.

توجه داشته باشید که ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید و هیچ علامتی نداشته باشید. برخی از افرادی که به این بیماری مقاربتی مبتلا می شوند هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند و ممکن است از ناقل این بیماری آگاه نباشند. به همین دلیل است که برای اطمینان از اینکه ناخودآگاه زگیل تناسلی را گسترش نمی‌دهید، باید به طور مرتب آزمایش‌های مربوط به بیماری‌های مقاربتی انجام شود.

سایر عفونت ها و شرایط به اشتباه می توانند به عنوان زگیل تناسلی مانند هموروئید، سیفلیس، پاپول آلت تناسلی مرواریدی و برچسب های پوستی شناسایی شوند. همچنین، برخی از سرطان های پوست می توانند به صورت زگیل تناسلی ظاهر شوند. تنها راه برای تایید ابتلای شما به زگیل تناسلی این است که توسط پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود آزمایش کنید.

تایید ابتلا به زگیل تناسلی

از نظر زگیل تناسلی توسط پزشک معاینه شوید. پزشک شما به دقت به زگیل‌های بدن شما نگاه می‌کند تا تأیید کند که زگیل تناسلی دارید، به‌ویژه هرگونه رشد در ناحیه تناسلی و راست روده شما.

برای زنان، پزشک ممکن است معاینه کامل لگن را انجام دهد تا دهانه رحم شما را از نظر زگیل تناسلی بررسی کند.

پزشک شما همچنین ممکن است یک نمونه مایع برای آزمایش سایر بیماری های مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا و همچنین نمونه خون برای آزمایش سیفلیس و HIV بگیرد.

به پزشک خود اجازه دهید آزمایش HPV را انجام دهد. HPV گروهی از بیش از 60 ویروس است که برخی از آنها می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند. در طول معاینه زگیل تناسلی، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که آزمایش HPV را نیز انجام دهید. برای زنان، این به معنای انجام آزمایش پاپ اسمیر برای بررسی هر گونه تغییر در دهانه رحم است که می تواند علائم عفونت HPV باشد. این امکان وجود دارد که HPV می تواند منجر به سرطان دهانه رحم در زنان شود، و بسیار مهم است که سالانه یک آزمایش پاپ اسمیر برای نظارت بر عفونت های احتمالی در دهانه رحم خود انجام دهید. با این حال، انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند، باعث سرطان نمی شوند.

افراد مبتلا به HPV آنوژنیتال در معرض افزایش خطر ابتلا به تعدادی از سرطان های آنوژنیتال هستند، بنابراین مهم است که در صورت ابتلا یا فکر کردن به تبخال تناسلی به پزشک خود اطلاع دهید تا غربالگری مناسب انجام شود.

هیچ آزمایش زگیل تناسلی HPV برای مردان وجود ندارد.

گزینه های درمانی خود را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر پزشکتان تأیید کرد که زگیل تناسلی دارید، باید در مورد درمان های احتمالی برای STI صحبت کنید. یک گزینه این است که به بدن خود اجازه دهید با ویروس مبارزه کند و اجازه دهید زگیل ها خود به خود از بین بروند. باید محل را تا حد امکان خشک نگه دارید و لباس زیر نخی بپوشید تا زگیل ها پاک شوند.

اگر زگیل ها ناراحت کننده هستند، می توانید آنها را با درمان های مختلف زگیل تناسلی از بین ببرید. به خاطر داشته باشید که زگیل ها ممکن است پس از درمان باز هم بازگردند، زیرا درمان نمی تواند ویروسی را که باعث زگیل می شود درمان کند.

در صورت شیوع فعال زگیل های ناشی از HPV از رابطه جنسی خودداری کنید، زیرا در آن زمان است که ویروس بیشتر قابل انتقال است.

پزشک شما ممکن است کرم یا پماد دارویی را تجویز کند که می تواند مستقیماً روی زگیل تناسلی استفاده شود تا از گسترش آنها جلوگیری کند و به بهبود آنها کمک کند. همچنین می‌توانید از پزشک خود در مورد تزریق دارویی به نام اینترفرون به زگیل‌ها برای از بین بردن آنها سؤال کنید.

همچنین می‌توانید زگیل‌های تناسلی را با استفاده از کرایوتراپی برای منجمد کردن آن‌ها یا استفاده از کوتر الکتریکی برای سوزاندن آن‌ها از بین ببرید. پزشک شما باید این روش ها را توضیح دهد و در مورد خطرات یا عوارض جانبی صحبت کند.

با این حال، به طور کلی، تمام درمان‌های زگیل تناسلی HPV نسبتاً بی‌اثر هستند، به طوری که 30 تا 70 درصد از افرادی که تحت درمان قرار می‌گیرند در عرض شش ماه عود می‌کنند.

 

مطالب مرتبط :

درمان ویروس HPV

علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV)|علائم عفونت ویروس پاپیلومای انسانی

هزینه آزمایش HPV

آزمایشگاه زگیل تناسلی

 

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی