ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)آزمایش زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

همچنین با نام زگیل تناسلی شناخته می شود

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) گروهی از بیش از 200 ویروس است که باعث ایجاد زگیل می شود. حدود 40 مورد از این گونه ها از راه جنسی منتقل می شوند و سبب بوجود آمدن زگیل در ناحیه تناسلی، مقعد، دهان یا گلو می شوند.

یک عفونت بسیار شایع مقاربتی (STI) است، HPV اغلب بدون درمان برطرف می شود. با این حال، برخی از گونه های پرخطر با سرطان مرتبط هستند. برخی اوقات داروهای موضعی در درمان زگیل تناسلی موثر می باشند. اگر این کار ناموفق بود، پزشک ممکن است برداشتن زگیل‌ها را توصیه کند، که می‌تواند با سوزاندن، انجماد یا برداشتن جراحی انجام شود.

استفاده صحیح از کاندوم لاتکس می تواند خطر ابتلا به HPV را کاهش دهد، اما ممکن است از همه عفونت ها جلوگیری نکند. واکسن HPV محافظت در برابر گونه های عامل سرطان HPV را ارائه می دهد. این دارو در دو یا سه دوز جداگانه تجویز می شود، که به طور ایده آل قبل از شروع فعالیت جنسی فرد تجویز می شود.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

علائم و نشانه های عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) در ایالات متحده است که توسط گروهی از ویروس های مرتبط ایجاد می شود. برخی از انواع کم خطر HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند، در حالی که تعداد کمی از انواع پرخطر می توانند تغییراتی در سلول ها ایجاد کنند که منجر به سرطان می شود. برخی دیگر هنوز هیچ علامتی ندارند.

این مقاله به علائم و نشانه‌های مختلف عفونت HPV، از جمله انواع مختلف سرطان مرتبط با سویه‌های پرخطر HPV می‌پردازد.

علائم شایع

شایع ترین علامت عفونت HPV اصلاً بدون علامت است. این همان چیزی است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از آن به عنوان عفونت بدون علامت یاد می کنند.

در واقع، اکثر افراد فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند و حتی نمی دانند. اگر عفونت اتفاق بیفتد، اکثر آنها ویروس را خود به خود و بدون عواقب طولانی مدت پاک می کنند. علاوه بر این، آنها از آن نوع خاص HPV مصون خواهند بود.

با این اوصاف، بیش از 150 نوع مختلف HPV وجود دارد و ممکن است به نوع جدیدی آلوده شود که ممکن است از بین نرود و در نهایت منجر به علائم و عوارض شود.

علائم کمتر شایع

مطالعات نشان می دهد که حدود 1 درصد از افرادی که به HPV مبتلا می شوند، به نوعی کم خطر که باعث زگیل تناسلی می شود، مبتلا می شوند.

HPV در نهایت علت همه زگیل های رایج است. برخی از انواع HPV فقط باعث ایجاد زگیل در دست ها یا پاها می شوند و می توانند از طریق تماس اتفاقی پخش شوند. در مقابل، زگیل تناسلی توسط تعدادی از انواع کم خطر ایجاد می شود که از طریق تماس جنسی منتشر می شوند.

در حالی که چندین نوع مختلف کم خطر وجود دارد که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود، حدود 90٪ نتیجه دو نوع خاص است:

HPV نوع 6

HPV نوع 11

زگیل‌های تناسلی می‌توانند روی یا اطراف اندام‌های تناسلی، از جمله دستگاه تناسلی زنان (شامل لابیا، فرج، واژن، کلیتوریس و دهانه رحم) و دستگاه تناسلی مردان (آلت تناسلی و کیسه بیضه) ایجاد شوند.

در صورت داشتن رابطه جنسی مقعدی، زگیل ممکن است در داخل یا اطراف مقعد و همچنین داخل راست روده ظاهر شود. در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی، حتی ممکن است در داخل دهان و گلو یا حتی روی لب ها زگیل ایجاد کنید.

زگیل تناسلی معمولاً بدون درد و رشد بیش از حد گوشتی پوست است که بسیار شبیه به تکه‌های گل کلم است. ممکن است فقط یک زگیل یا خوشه ای از آنها وجود داشته باشد و می تواند بزرگ یا کوچک باشد.

زگیل تناسلی می تواند خود به خود بدون درمان ناپدید شود، معمولاً در دو سال اول. برخی دیگر ممکن است لازم باشد توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با نیتروژن مایع، لیزر درمانی یا جراحی برداشته شوند.

انواع کم خطر HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند با خطر سرطان مرتبط نیستند.

 

 

عوارض

نگرانی بزرگتر در مورد HPV این است که می توانید انواع پرخطر خاصی را دریافت کنید که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان های خاص را افزایش می دهد. تقریباً 14 سویه وجود دارد که می‌توانند باعث تغییراتی در سلول‌هایی شوند که می‌تواند منجر به سرطان شود، از جمله سرطان‌های دهانه رحم، آلت تناسلی، رکتوم، واژن، فرج، دهان و گلو.

مواردی که با بالاترین خطر ابتلا به سرطان مرتبط هستند عبارتند از:

HPV نوع 16

HPV نوع 18

HPV نوع 31

HPV نوع 45

تصور می‌شود که HPV با ادغام مواد ژنتیکی خود در سلول‌های آلوده باعث تغییرات پیش سرطانی در بافت‌ها می‌شود که به آن نئوپلازی می‌گویند. به نظر می‌رسد که ژن‌های انواع پرخطر HPV به‌عنوان انکوژن عمل می‌کنند، یعنی ژن‌هایی که می‌توانند با ایجاد سلول‌ها به رشد غیرعادی و خارج از کنترل منجر به سرطان شوند.

مطالعات نشان می‌دهد که 4 درصد از افراد مبتلا به HPV به یک نوع پرخطر مبتلا می‌شوند که باعث تغییراتی در سلول‌هایی می‌شود که ممکن است به سرطان تبدیل شوند یا نشوند.

شش نوع سرطان وجود دارد که با عفونت HPV مرتبط هستند:

سرطان دهانه رحم: تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم با عفونت HPV مرتبط است، و HPV نوع 16 و HPV نوع 18 70٪ موارد را تشکیل می دهند.

سرطان مقعد: حدود 90 درصد از سرطان های مقعد با HPV مرتبط هستند. افراد مبتلا به HIV و HPV پرخطر تا 70 برابر بیشتر از جمعیت عادی در معرض خطر ابتلا به سرطان مقعد هستند.

سرطان واژن: حدود 77 درصد از سرطان های واژن با HPV مرتبط هستند، بیشتر HPV نوع 16 و همچنین HPV نوع 18.10.

سرطان فرج: حدود 70 درصد از سرطان های فرج با HPV مرتبط هستند، بیشتر HPV نوع 16 و همچنین HPV نوع 18.10.

سرطان آلت تناسلی: HPV با تقریباً 60 درصد سرطان‌های آلت تناسلی مرتبط است که اکثریت آن ناشی از HPV نوع 16.10 است.

سرطان دهان و گلو: که به عنوان سرطان اوروفارنکس نیز شناخته می شود، این نوع سرطانی است که در حدود 70 درصد موارد در ایالات متحده با HPV نوع 16 مرتبط است.

به طور کلی، HPV نوع 16 بیشترین احتمال ایجاد سرطان را دارد

دود سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با HPV را تا 30 برابر افزایش دهد، به ویژه سرطان دهان و گلو.

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

در صورت مشاهده هرگونه تغییر در ظاهر اندام تناسلی، دهان، گلو یا مقعد، باید به پزشک خود مراجعه کنید. در صورت مشکوک بودن به سرطان، بیوپسی و سایر آزمایش‌ها می‌تواند برای بررسی سرطان یا سلول‌های پیش سرطانی انجام شود.

با این اوصاف، اکثر موارد سرطان دهانه رحم در طول معاینه معمول لگن مشاهده می شود.

به همین دلیل است که انجمن سرطان آمریکا غربالگری سرطان دهانه رحم را توصیه می کند که شامل تست پاپ اسمیر برای بررسی تغییرات غیرطبیعی در سلول ها و آزمایش زگیل تناسلیHPV برای بررسی انواع پرخطر HPV می شود. هر پنج سال یکبار برای همه افراد دارای دهانه رحم از سنین 25 تا 65 سالگی. اگر آزمایش HPV در دسترس نباشد، افراد می توانند هر سه سال یکبار آزمایش پاپ انجام دهند.

در حالی که تست پاپ اسمیر مقعدی برای بررسی سرطان مقعد در دسترس است، غربالگری معمول در حال حاضر توصیه نمی شود. با این اوصاف، اگر زگیل مقعدی (یا چیزی شبیه به آن) پیدا کردید، می‌توانید از پزشک خود برای آزمایش بخواهید، به خصوص اگر در معرض خطر بیشتری هستید. این شامل مردانی می شود که با مردان (MSM) مبتلا به HIV رابطه جنسی دارند.

بطور خلاصه

اکثر افراد مبتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هیچ علامتی را تجربه نخواهند کرد و ممکن است بدون اینکه بدانند آلوده شده اند، ویروس را پاک کنند.

با این حال، بخش کوچکی ممکن است به یک نوع HPV کم خطر مبتلا شود که می‌تواند باعث زگیل تناسلی شود، در حالی که برخی دیگر ممکن است به یک نوع HPV پرخطر مبتلا شوند که می‌تواند باعث تغییراتی در سلول‌ها شود که می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم، سرطان آلت تناسلی، سرطان دهان، سرطان مقعد شود. سرطان واژن یا سرطان فرج.

هر چقدر هم که تصور سرطان های مرتبط با HPV ترسناک باشد، راه هایی برای کاهش خطر وجود دارد. مهمترین آنها واکسیناسیون HPV با Gardasil-9 است. این واکسن تزریقی است که در برابر 9 سویه HPV پرخطر از جمله HPV انواع 16 و 18 محافظت می کند.

واکسیناسیون HPV برای کودکان 11 تا 12 ساله و همچنین نوجوانان و بزرگسالان تا سن 26 سال توصیه می شود. Gardasil-9 همچنین می تواند در بزرگسالان بالای 26 سال بر اساس بحث در مورد مزایای بالقوه با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آنها استفاده شود.

علل و عوامل خطر HPV

بیش از 100 ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که برخی از آنها شایع تر از بقیه هستند. آنچه باعث HPV می شود، صرف نظر از نوع آن، یکسان است: تماس جنسی، پوست به پوست با فردی که آلوده است.

برخی از گونه های HPV می توانند منجر به زگیل تناسلی یا مقعدی و در برخی موارد سرطان شوند. همه افراد علائم عفونت HPV را بروز نمی دهند چه بلافاصله و چه اصلا. این باعث می شود که گسترش عفونت بسیار رایج باشد.

علل شایع

شایع ترین راه انتقال HPV، فعالیت جنسی از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی است

حتی مالش اندام تناسلی روی اندام تناسلی می تواند ویروس را گسترش دهد. مهم است که جوانان در این مورد مطلع شوند، زیرا ممکن است از اینکه عفونت های مقاربتی بدون دخول منتقل می شوند، بی اطلاع هستند.

خطر ابتلا به HPV با تعداد شرکای جنسی شما به طور قابل توجهی افزایش می یابد، اگرچه تماس تنها با یک شریک آلوده می تواند باعث HPV شود.

در حالی که کاندوم ها بهترین ابزار محافظتی را بدون پرهیز ارائه می دهند، تنها در صورتی می توانند این کار را انجام دهند که به طور مداوم و صحیح از آنها استفاده کنید.

اکثر عفونت هایHPV  از (9 از 10) خود به خود در عرض دو سال از بین می روند. در این مدت است که می توانید ویروس را به دیگران منتقل کنید. از آنجایی که HPV ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند، مردم اغلب از ابتلای خود بی خبرند.

اگر از نظر جنسی فعال هستید و در یک رابطه متعهد و تک همسری نیستید، این نیاز به کاندوم را بیشتر می کند.

پزشکان از عناوین عددی برای نامگذاری انواع مختلف HPV استفاده می کنند. از آنجایی که این نام‌گذاری‌ها معمولاً برای متخصصان غیرپزشکی بی‌معنی هستند، پزشکان معمولاً به یک سویه به عنوان HPV کم خطر یا پرخطر اشاره می‌کنند.

همانطور که در ادامه مطلب می خوانید، ممکن است از یادگیری اینکه سویه های کم خطر، خطر کمی برای سلامتی دارند احساس دلگرمی کنید. اما به یاد داشته باشید: همه انواع HPV به یک طریق منتقل می شوند.

سبک زندگی و عوامل خطر سلامت

در حالی که HPV می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند، در معرض خطر بیشتری قرار دارید:

 • شما با چندین شریک جنسی درگیر رابطه جنسی شده اید
 • شما درگیر رابطه جنسی محافظت نشده یا تماس جنسی هستید
 • شما مردی هستید که با مردان رابطه جنسی دارید (MSM)
 • شما تراجنسیتی هستید
 • شما مبتلا به HIV یا بیماری یا بیماری دیگری هستید که سیستم ایمنی شما را ضعیف می کند

واکسن HPV می تواند از عفونت جلوگیری کند

علاوه بر درگیر شدن در استراتژی‌های روزمره پیشگیری از HPV، می‌توانید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد Gardasil 9، تنها واکسن HPV موجود در ایالات متحده صحبت کنید. در حالی که گروه های اصلی واکسیناسیون کودکان 11 و 12 ساله هستند، ممکن است در موارد خاص به مردان و زنان مسن داده شود.

سویه های کم خطر و پرخطر

در حالی که بیشتر سویه های HPV پتانسیل ایجاد زگیل تناسلی را دارند، تنها 13 نوع با سرطان (عمدتا سرطان دهانه رحم، مقعد، آلت تناسلی و گلو) مرتبط هستند.

به همین دلیل، دانشمندان به طور گسترده ای سویه ها را بر اساس پتانسیل ایجاد سرطان به شرح زیر طبقه بندی کرده اند:

سویه های کم خطر آنهایی هستند که می توانند زگیل تناسلی ایجاد کنند اما در غیر این صورت بی ضرر هستند. HPV 6 و HPV 11 مسئول حدود 90 درصد زگیل های تناسلی هستند. زگیل تناسلی ایجاد شده توسط این سویه ها به ندرت به سرطان تبدیل می شود.

سویه های پرخطر آنهایی هستند که می توانند تغییرات غیر طبیعی در سلول ها (دیسپلازی) ایجاد کنند که می تواند منجر به سرطان شود. بسته به نوع HPV که در معرض آن هستید، دیسپلازی ممکن است خفیف یا شدید باشد. در میان سویه‌های پرخطر، HPV 16 و  HPV 18با 70 درصد سرطان‌های دهانه رحم مرتبط هستند. HPV 16 بیش از 90 درصد از سرطان های مقعد را تشکیل می دهد.

سایر انواع پرخطر عبارتند از (HPV 31 , 33 , 35 , 45 , 52 , 58 , 59).

 

عوامل خطر برای سرطان مرتبط با HPV

در حالی که برخی از گونه‌های پرخطر HPV با برخی سرطان‌ها مرتبط هستند، دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چرا سرطان در برخی افراد مبتلا به HPV ایجاد می‌شود و در برخی دیگر نه.

اعتقاد بر این است که ژنتیک و سابقه خانوادگی در این امر نقش دارند. در عین حال، محیط، شیوه زندگی و سلامت عمومی فرد (از جمله عفونت‌های گذشته) نیز می‌تواند به او کمک کند.

گذشته از سویه HPV و محل عفونت، عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به سرطان در اثر HPV را افزایش دهد. از جمله:

عفونت مداوم HPV (بیش از 24 ماه طول بکشد)

عفونت همزمان HIV (و سایر اشکال سرکوب سیستم ایمنی)

عفونت کلامیدیا و احتمالاً ویروس هرپس سیمپلکس

داروهای ضد بارداری خوراکی (افزایش خطر سرطان دهانه رحم)

داشتن بیش از سه بار بارداری کامل (افزایش خطر سرطان دهانه رحم)

فیستول مقعدی (افزایش خطر سرطان مقعد)

مردی که با مردان رابطه جنسی دارد (افزایش خطر سرطان مقعد)

سیگار کشیدن (بر همه انواع سرطان تاثیر می گذارد)

از بین همه عوامل خطر احتمالی، تاخیر یا اجتناب کامل از غربالگری سرطان یکی از بزرگترین آنهاست. این شامل تست پاپ اسمیر معمول برای زنان و همچنین غربالگری مشکلات مقعدی یا تناسلی در مردان می شود.

 

 

چگونه HPV تشخیص داده می شود

آزمایش می تواند بر اساس جنسیت، سن و حتی جهت گیری جنسی متفاوت باشد

تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نه تنها شامل شناسایی ویروس، بلکه تعیین اینکه کدام یک از بیش از 100 ویروس مرتبط تشکیل دهنده HPV وجود دارد، می باشد. اگرچه اکثر آنها نسبتاً بی ضرر هستند، به ویژه مهم است که بفهمیم آیا عفونت شامل یکی از 14 سویه پرخطر شناسایی شده است که به شدت با سرطان مرتبط هستند یا خیر. قضاوت - برای ایجاد یک تشخیص و امیدوارم موارد پرخطر قبل از تبدیل شدن به یک مشکل تشخیص داده شود. نحوه غربالگری و آزمایش افراد بر اساس جنسیت، سن و حتی گرایش جنسی متفاوت است.

با این حال، چالش تشخیص این است که HPV اغلب علائم واضحی از عفونت ایجاد نمی کند، که می تواند افراد را وادار به تاخیر در آزمایش کند. در برخی موارد، افراد ممکن است ابتدا با تشخیص سرطان مرتبط با HPV تشخیص داده شوند.

 

آزمایشات برای زنان

آزمایش HPV را می توان در طول معاینه لگن انجام داد،  به تنهایی یا همزمان با آزمایش پاپ اسمیر. این ممکن است در طول یک معاینه معمول زنان یا به طور خاص به دلیل مشکوک بودن به HPV انجام شود.

در طی آزمایش پاپ اسمیر، سلول‌ها به آرامی از دهانه رحم خراشیده می‌شوند و زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند تا علائم دیسپلازی که می‌تواند ناشی از عفونت HPV باشد، بررسی شود. یک معاینه بصری نیز برای شناسایی زگیل تناسلی (که معمولاً ظاهری شبیه به گل کلم دارند، اما همچنین می‌توانند صاف و گوشتی باشند) انجام می‌شود. با این حال، به یاد داشته باشید که عدم وجود زگیل به معنای پاک بودن شما از HPV نیست.

آزمایش دیگری به نام تست HPV، ویروس واقعی را به جای تغییرات در سلول های دهانه رحم بررسی می کند. (در زنان 30 تا 65 ساله، چه در پاسخ به پاپ اسمیر غیرطبیعی یا به عنوان بخشی از غربالگری معمول استفاده می شود. عملی که به عنوان تست مشترک شناخته می شود).

توصیه ها

توصیه های غربالگری HPV می تواند بسته به سن زن و سایر عوامل متفاوت باشد:

برای زنان 21 تا 29 ساله انجام پاپ اسمیر هر سه سال یکبار توصیه می شود. با این حال، آزمایش HPV به طور معمول انجام نمی‌شود، اما اگر پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد، می‌توان آن را به طور خودکار اضافه کرد (تست تشخیص و تعیین ژنوتایپ HPV DNA)، زیرا عفونت‌های HPV در زنان 20 ساله شایع است و به ندرت منجر به سرطان می‌شود. در طول این مدت، اکثر عفونت های HPV کوتاه مدت بوده و خود به خود برطرف می شوند و عواقب طولانی مدتی ندارند.

برای زنان 30 تا 65 سال یا هر سه سال یکبار تست پاپ اسمیر انجام می شود، تست HPV به تنهایی هر 5 سال یکبار انجام می شود، یا آزمایش همزمان با پاپ اسمیر و تست HPV هر پنج سال یکبار انجام می شود.

زنان 21 تا 29 ساله HIV مثبت باید هر 12 ماه یک بار آزمایش پاپ اسمیر را در اولین تشخیص انجام دهند. پس از سه نتیجه طبیعی، تا زمانی که نتایج نرمال باشد، می توان آزمایش را به یک تست پاپ هر سه سال یکبار افزایش داد.

انجام تست پاپ و HPV فقط چند دقیقه طول می کشد. نتایج پاپ معمولاً در یک الی دو هفته برگردانده می شود. نتایج آزمایش HPV در آزمایشگاه بیمارستان رسالت (رویال تهران) در کوتاه ترین زمان ممکن آماده میشود. این مرکز طرف قرارداد با اکثر بیمه ها و به صورت شبانه روزی در تمامی ایام سال از جمله تعطیلات رسمی آماده انجام تمامی آزمایشات در محیط آزمایشگاه می باشد و در صورت درخواست نمونه گیری در محل زندگی و یا محل کار انجام اکثر آزمایش ها ضمن رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی محیا و امکان پذیر می باشد .

یکی از بزرگترین عوامل خطر سرطان دهانه رحم عدم انجام غربالگری منظم است. برای جلوگیری از عوارض HPV، زنان باید برنامه غربالگری فوق را رعایت کنند و پزشک خود را در مورد هر گونه زگیل، ضایعات یا سایر ناهنجاری هایی که در ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد شده است، راهنمایی کنند.

آزمایشات برای مردان

بیشتر عفونت های HPV در مردان با ظاهر شدن یک یا چند زگیل در آلت تناسلی، کیسه بیضه، ران، کشاله ران یا مقعد مشخص می شود. با این حال، اگر یک زگیل درونی شده باشد، اغلب تنها با بررسی کانال مقعد با آنوسکوپ و/یا استفاده از پاپ اسمیر مقعدی قابل شناسایی است.

پاپ اسمیر مقعدی از همان فناوری پاپ اسمیر دهانه رحم استفاده می کند و برای شناسایی دیسپلازی در سلول های گرفته شده از مقعد استفاده می شود. این آزمایش می‌تواند ابزار مهمی برای مردانی باشد که درگیر رابطه جنسی مقعدی می‌شوند، زیرا زگیل‌های درونی اغلب احساس نمی‌شوند.

توصیه ها

با وجود این، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در حال حاضر توصیه می‌کند که از غربالگری پاپ مقعدی در مردان خودداری کنید، زیرا اطلاعات کافی برای توصیه این نوع غربالگری سرطان مقعد برای افراد در معرض خطر وجود ندارد. علاوه بر این، برخلاف آزمایش‌های HPV که در زنان استفاده می‌شود، در حال حاضر چنین آزمایشی برای تأیید عفونت مقعدی یا دهانی وجود ندارد.

برای این منظور، CDC اذعان می‌کند که برخی از ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، آزمایش پاپ اسمیر مقعدی را در افرادی که ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند، از جمله مردانی که با مردانی که رابطه جنسی مقعدی دارند (MSM) و مردان مبتلا به HIV، انجام می‌دهند. HIV مثبت به ویژه در معرض خطر هستند. خطر ابتلا به سرطان مقعد در این گروه نسبت به جمعیت عمومی 37 برابر بیشتر است.

در غیاب دستورالعمل های غربالگری، باید مدافع خود باشید و در صورت نیاز، از پزشک یا کلینیک متخصص در سلامت مردان یا مراقبت های ویژه MSM مراقبت کنید.

به طور معمول، این آزمایشات تحت پوشش بیمه نیستند.

بیوپسی زگیل تناسلی

اگر زگیل مشکوک به نظر برسد یا تشخیص آن سخت باشد، پزشک ممکن است نمونه‌برداری را برای برداشتن نمونه‌ای از بافت برای تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه انجام دهد. در حالی که تزریق بی حسی مورد استفاده برای بی حس کردن پوست می تواند دردناک باشد، خود این روش معمولاً دردناک نیست.

پس از برداشتن بافت، می توان زیر میکروسکوپ بررسی کرد. سپس آزمایشگاه یا به شما می گوید که هیچ سلول غیر طبیعی وجود ندارد (به این معنی که همه چیز خوب است) یا سلول های غیر طبیعی به نام کویلوسیت وجود دارد. کویلوسیت ها در زیر میکروسکوپ توخالی یا مقعر ظاهر می شوند و مشخصه عفونت HPV هستند.

بیوپسی زگیل تناسلی ممکن است اندیکاسیون داشته باشد اگر:

 • تشخیص HPV نامشخص است
 • زگیل خونریزی، ملتهب یا ظاهری غیر معمول دارد
 • فرد مبتلا به اچ آی وی یا نقص ایمنی دارد
 • از زمان امتحان قبلی وضعیت بدتر شده است

اگر تست HPV مثبت باشد

همانطور که عدم وجود زگیل به معنای پاک بودن شما از HPV نیست، وجود زگیل تناسلی نیز به معنای ابتلا به سرطان نیست.

تا زمانی که شواهدی از نئوپلازی (رشد کنترل نشده و غیرطبیعی سلول ها) وجود داشته باشد، پزشک نتیجه مثبت غربالگری HPV را به عنوان "پرچم قرمز" در نظر می گیرد و به نظارت دقیق بر وضعیت ادامه می دهد.

در حالی که دیسپلازی ممکن است در طول زمان به سرطان تبدیل شود، خطر آن بسیار متغیر است. دیسپلازی درجه پایین معمولاً بدون درمان خود به خود از بین می رود. در مقابل، دیسپلازی درجه بالا بدون درمان ممکن است به شکل اولیه سرطان به نام کارسینوم درجا (CIS) تبدیل شود.

در صورت بعید بودن تشخیص سرطان یا پیش سرطان، شما را به یک متخصص انکولوژی ارجاع می دهند تا بیماری را مرحله بندی کند و در مورد دوره درمانی مناسب تصمیم گیری کند. خوشبختانه، تشخیص زودهنگام تقریباً همیشه باعث موفقیت بیشتر در درمان می شود.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چگونه درمان می شود

درمان بر علائم و اجتناب از عوارض متمرکز است

درمان ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شامل مدیریت شرایط سلامتی ناشی از این عفونت شایع مقاربتی (STI) است.

بیش از 170 نوع ویروس HPV وجود دارد. برخی از انواع کم خطر می توانند باعث زگیل تناسلی شوند، در حالی که سایر انواع پرخطر می توانند منجر به سرطان شوند، از جمله سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد.

اگرچه واکسنی برای پیشگیری از HPV وجود دارد، اما هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد. افراد مبتلا به انواع پرخطر HPV باید به طور مرتب تحت نظر باشند تا تغییراتی که می تواند منجر به سرطان شود بررسی شود.

این مقاله رویکردهای مختلف برای مدیریت HPV را بررسی می‌کند، از جمله روش‌هایی که برای درمان زگیل تناسلی و مواردی که برای جلوگیری از سرطان‌های مرتبط با HPV استفاده می‌شوند.

درمان های خانگی و سبک زندگی

هیچ درمان خانگی وجود ندارد که بتواند به طور مستقیم HPV یا هر یک از علائم آن را درمان کند. با این حال، اگر یکی از 16نوع پرخطر HPV در شما تشخیص داده شده باشد، کارهایی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از سرطان بهتر انجام دهید.

HPV و سرطان چقدر به هم مرتبط هستند؟

امروزه بین 60 تا 90 درصد سرطان های دهانه رحم، مقعد، فرج، آلت تناسلی، دهان، لوزه ها یا گلو توسط HPV ایجاد می شود. تقریباً تمام سرطان های دهانه رحم مرتبط با HPV هستند.

اگر نوع پرخطری مانند HPV16 و HPV18 برای شما تشخیص داده شده است، به این معنی نیست که سرطان خواهید گرفت. در واقع، بسیاری از عفونت ها خود به خود بدون درمان برطرف می شوند.

اما، اگر عفونت HPV ادامه یابد، ممکن است به نفع شما باشد که رابطه جنسی ایمن تر داشته باشید و سیگار را ترک کنید تا شانس ابتلا به سرطان را کاهش دهید. در اینجا دلیل آن است:

رابطه جنسی ایمن را تمرین کنید

اگر HPV دارید، کاندوم، سدهای دندانی و سایر اشکال رابطه جنسی ایمن نه تنها از گسترش HPV به دیگران جلوگیری می کنند، بلکه از شما در برابر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STIs) محافظت می کنند.

در افراد مبتلا به HPV، برخی از بیماری های مقاربتی می توانند تغییرات سلولی را که منجر به سرطان می شود، تسهیل کنند. این شامل کلامیدیا، یک عفونت باکتریایی مقاربتی است که مطالعات نشان می دهد ممکن است به رشد HPV و زنده ماندن در دهانه رحم کمک کند.

به طور مشابه، HIV به خودی خود خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را تا شش برابر، و سرطان مقعد را تا 16 برابر افزایش می دهد.

به خاطر داشته باشید که HPV از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود و می تواند مناطقی را که کاندوم نمی پوشاند را آلوده کند. به همین دلیل، کاندوم ممکن است به طور کامل از شما در برابر ابتلا به HPV محافظت نکند، اما مطمئناً به جلوگیری از آن کمک می کند.

ترک سیگار

سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در مقایسه با سیگار نکشیدن دوبرابر می کند. مطالعات طولانی مدت نشان داده است که زنان مبتلا به HPV پرخطر که سیگار می کشند، نسبت به زنان مبتلا به HPV پرخطر که سیگار نمی کشند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند.

این خطرات فراتر از سرطان دهانه رحم است. شواهد قوی وجود دارد که سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به سرطان سر و گردن مرتبط با HPV را نیز افزایش دهد.

نسخه ها

زگیل تناسلی و زگیل مقعدی توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. تقریباً 40 نوع مختلف HPV کم خطر وجود دارد که می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود که اکثریت قریب به اتفاق آنها توسط HPV6 و HPV11 ایجاد می شوند.

انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند به ندرت باعث سرطان می شوند. حتی در این صورت، ممکن است خارش، دردناک یا ناخوشایند باشند.

اکثر زگیل‌های تناسلی خود به خود بدون درمان در عرض 18 تا 24 ماه برطرف می‌شوند.  اگر اینطور نشد (یا زگیل‌ها به‌ویژه ناراحت‌کننده هستند)، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند داروهایی را که در خانه استفاده می‌کنید برای کمک به پاک کردن آنها تجویز کند.

سه داروی خانگی وجود دارد که معمولاً برای زگیل تناسلی یا مقعدی تجویز می شود:

 (imiquimod) Aldara: این کرم موضعی با تقویت پاسخ ایمنی موضعی با زگیل تناسلی مبارزه می کند. یک بار در شب تا 16 هفته استفاده می شود. عوارض جانبی رایج شامل قرمزی پوست است. برخی از افراد ممکن است دچار خستگی، بدن درد، تاول یا بثورات پوستی نیز شوند.

 (podofilox) Condylox: این ژل موضعی حاوی رزین گیاهی است که بافت زگیل را از بین می برد. دو تا سه بار در روز در چرخه (سه روز بعد، چهار روز تعطیل) تا چهار سیکل استفاده می شود. عوارض جانبی رایج شامل تحریک خفیف پوست است. زخم نیز گاهی اوقات می تواند رخ دهد.

 (sinecatechins) Veregen: این کرم موضعی برای زگیل های تناسلی خارجی و زگیل های اطراف مقعد استفاده می شود. سه بار در روز تا 16 هفته استفاده می شود. عوارض جانبی شایع عبارتند از قرمزی پوست، خارش، یا سوزش خفیف.

آیا زگیل تناسلی مانند زگیل های دیگر است؟

زگیل تناسلی با زگیل هایی که روی پاها، دست ها یا سایر قسمت های بدن یافت می شود یکسان نیست. آنها را نباید با پاک کننده های زگیل بدون نسخه درمان کرد، زیرا این محصولات برای استفاده در ناحیه تناسلی یا مقعد در نظر گرفته نشده اند.

جراحی و روش های تخصص محور

روش‌های تخصصی، از جمله جراحی، گاهی برای درمان زگیل‌های تناسلی که به درمان‌های خانگی پاسخ نمی‌دهند، استفاده می‌شود. همین امر در مورد تغییرات مرتبط با HPV در سلول ها که می تواند منجر به سرطان شود، که به آن دیسپلازی می گویند، صدق می کند.

 

زگیل ناحیه تناسلی

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی گاهی اوقات اگر زگیل تناسلی کوچک و بدون عارضه باشد، رویکرد مراقب و منتظر را توصیه می کنند. امید این است که در نهایت بدون درمان خود به خود از بین برود.

اگر اینطور نشد و داروهای تجویزی نتوانستند آنها را پاک کنند، چندین روش در مطب وجود دارد که ممکن است کمک کند:

 • تری کلرواستیک اسید: این محلول اسید موضعی است که توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای برداشتن تدریجی زگیل تناسلی یا مقعدی استفاده می شود. درمان در صورت نیاز هر هفته تکرار می شود. عوارض جانبی رایج عبارتند از قرمزی، درد، تورم، سوزش، روشن شدن پوست و زخم. تری کلرواستیک اسید نباید روی زگیل های نزدیک به نوک آلت تناسلی استفاده شود.
 • کرایوتراپی: این روشی است که در آن زگیل تناسلی به تدریج با نیتروژن مایع برداشته می شود. این روش در صورت نیاز هر دو هفته یکبار تکرار می شود. عوارض جانبی رایج شامل قرمزی، درد، سوزش و روشن شدن پوست است.
 • الکتروکوتر: این روشی است که از برق برای سوزاندن زگیل استفاده می کند. برای جلوگیری از ایجاد اسکار برای کنترل عمق سوختگی مراقبت لازم است. در صورت نیاز هر دو هفته یکبار تکرار می شود. عوارض جانبی رایج عبارتند از قرمزی، درد، تورم، سوزش، روشن شدن پوست و زخم.
 • لیزر درمانی: این روش حذف زگیل تناسلی با لیزر دی اکسید کربن است. در صورت نیاز هر یک تا دو هفته یکبار تکرار می شود. عوارض جانبی رایج شامل قرمزی، درد، تورم، سوزش و روشن شدن پوست است.
 • جراحی: این شامل برداشتن زگیل تناسلی با استفاده از چاقوی جراحی، قیچی، ریش تراش جراحی یا یک وسیله برش قاشق مانند به نام کورت است. از بی حسی موضعی استفاده می شود و ممکن است نیاز به بخیه باشد. عوارض جانبی شایع درد، خونریزی و جای زخم است. عفونت امکان پذیر است.

دیسپلازی

عفونت با انواع پرخطر HPV می‌تواند منجر به تغییرات غیرطبیعی در سلول‌ها به نام دیسپلازی شود.

این تغییرات از درجه پایین (به این معنی که سلول ها در زیر میکروسکوپ خفیف غیر طبیعی به نظر می رسند) تا درجه بالا (به این معنی که سلول ها در زیر میکروسکوپ به شدت غیر طبیعی به نظر می رسند) هستند. هنگامی که تغییراتی در دهانه رحم رخ می دهد، به آن دیسپلازی گردن رحم می گویند.

در حالی که دیسپلازی خفیف معمولاً طی دو سال خود به خود برطرف می شود، اشکال تهاجمی تر ممکن است به شکل اولیه سرطان به نام کارسینوم درجا (CIS) پیشرفت کنند.

دیسپلازی دهانه رحم با تست پاپ اسمیر قابل تشخیص است. اگر نتیجه پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد، روشی به نام کولپوسکوپی همراه با بیوپسی برای مشاهده دهانه رحم و گرفتن نمونه بافت برای ارزیابی تجویز می شود.

اگر شواهدی از دیسپلازی دهانه رحم وجود داشته باشد، اگر دیسپلازی خفیف باشد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ممکن است رویکرد مراقب و منتظر را اتخاذ کند. اگر دیسپلازی شدید باشد، آنها می خواهند بافت های آسیب دیده را با یکی از چندین روش حذف کنند:

 • کرایوسرجری: این روش معمولاً در مطب ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی انجام می‌شود. ابزاری به نام کرایوپروب برای چند دقیقه روی بافت آسیب دیده قرار می گیرد تا بافت های آسیب دیده را با سرمای شدید از بین ببرد. در 85% و 90% موارد سلولهای غیرطبیعی بر نمی گردند.
 • روش برداشتن حلقه الکتروسرژیکال (LEEP): این عمل تحت بی حسی موضعی در اتاق عمل یا مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی انجام می شود. این روش شامل یک حلقه باردار الکتریکی ساخته شده از سیم نازک است که از روی دهانه رحم عبور داده می شود تا لایه نازکی از بافت را جدا کند.
 • کونیزاسیون با چاقوی سرد: این عمل در اتاق عمل و تحت آرامبخشی انجام می شود. برای این روش، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یک قطعه کوچک مخروطی شکل از بافت های آسیب دیده را برش می دهد. کانیزاسیون با چاقوی سرد می تواند برای تشخیص و درمان دیسپلازی دهانه رحم و CIS استفاده شود.

این روش‌ها و سایر روش‌ها (مانند الکتروکوتر و لیزر درمانی) ممکن است برای درمان دیسپلازی مرتبط با HPV در گلو، مقعد، فرج، آلت تناسلی، لوزه‌ها یا دهان استفاده شوند. این شامل کوتر مادون قرمز (IRC) می شود که از انفجار نور مادون قرمز برای از بین بردن سلول های دیسپلاستیک در افراد مبتلا به دیسپلازی مقعدی استفاده می کند.

در مورد پاپ اسمیر مقعدی چطور؟

اگرچه پاپ اسمیر مقعدی برای بررسی دیسپلازی مقعد در دسترس است، اما به طور معمول استفاده نمی شود و توصیه خاصی برای استفاده از آن ارائه نشده است. با این حال، افرادی که در معرض خطر بالای سرطان مقعد هستند - یعنی مردانی که با مردان (MSM) مبتلا به HIV رابطه جنسی دارند - می توانند غربالگری شوند.

مهم است که به یاد داشته باشید که درمان دیسپلازی فقط به تغییرات پیش سرطانی ناشی از HPV می پردازد، نه خود عفونت. افرادی که مبتلا به دیسپلازی تشخیص داده شده اند باید برای عود بیماری تحت نظارت دقیق قرار گیرند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که عفونت HPV بیش از دو سال طول بکشد.

واکسیناسیون

دانشمندان مدت هاست در تلاش برای ساخت واکسنی درمانی هستند که می تواند از ایجاد سرطان HPV پرخطر جلوگیری کند. با وجود پیشرفت در تحقیقات، در حال حاضر هیچ واکسن درمانی HPV مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) وجود ندارد.

این بدان معنا نیست که واکسن پیشگیرانه فعلی که Gardasil-9 نام دارد، در افرادی که قبلاً HPV دارند، نقشی ندارد، در واقع نقش دارد.

اگر HPV در شما تشخیص داده شده است اما هیچ علامتی ندارید، ممکن است به شما توصیه شود که برای محافظت در برابر رایج ترین انواع پرخطر HPV واکسن بزنید. HPV16 و HPV18 که بیشتر سرطان های مرتبط با HPV را تشکیل می دهند.

خلاصه

هیچ درمانی برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود ندارد. درمان در عوض بر مدیریت شرایطی که HPV می تواند ایجاد کند متمرکز است.

این شامل زگیل تناسلی و HPV است. این شرایط ممکن است با داروهای تجویزی موضعی درمان شوند یا با روش هایی مانند سرما درمانی، لیزر درمانی، کوتر الکتریکی و جراحی حذف شوند.

همچنین روش هایی برای درمان دیسپلازی مرتبط با HPV (تغییرات در سلول هایی که ممکن است منجر به سرطان شود) استفاده می شود. از جمله این روش‌ها می‌توان به روش‌هایی به نام LEEP، چاقوی سرد و کرایوسرجری اشاره کرد. خطر ابتلا به سرطان‌های مرتبط با HPV را نیز می‌توان با ترک سیگار و اجتناب از عفونت‌های مقاربتی که می‌تواند باعث رشد آن‌ها شود، کاهش داد.

سخن آخر:

در حالی که تشخیص HPV می تواند ناراحت کننده باشد، به شما کمک می کند تا هر مشکلی را قبل از اینکه جدی یا حتی تهدید کننده زندگی شود، تشخیص دهید.

به طور کلی، درمان برای شرایط مرتبط با HPV عوارض کمی دارد. بسیاری از درمان ها حداقل تا حدی تحت پوشش بیمه درمانی قرار دارند.

در صورت غیر محتملی که سرطان تشخیص داده شود، درمان زودهنگام تقریباً همیشه به نتایج بهتری منجر می شود.

 

مقابله با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

اگر شما یا همسرتان به تازگی به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مبتلا شده اید، مطمئنا تنها نیستید. عفونت HPV شایع ترین عفونت مقاربتی است. در واقع، تصور می شود که تقریباً هر کسی که رابطه جنسی داشته است در معرض HPV.1 قرار گرفته است

اگر در مورد تشخیص HPV خود احساس استرس می کنید، بدانید که چند کار وجود دارد که می توانید برای مقابله با این عفونت انجام دهید.

این مقاله نحوه تشخیص HPV و راه‌هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای کمک به بدن در مبارزه با این ویروس توضیح می‌دهد. همچنین مکان یافتن حمایت و همچنین تأثیر این تشخیص بر زندگی جنسی شما را نیز پوشش می دهد.

HPV چگونه تشخیص داده می شود؟

به طور معمول دو راه وجود دارد که می توانید متوجه شوید که HPV دارید. ممکن است تشخیص داده شود که زگیل تناسلی دارید که برآمدگی یا برآمدگی صاف است، یا ممکن است در یک آزمایش غربالگری که پاپ اسمیر نامیده می شود، آزمایش مشکوک به HPV باشد و برای شما آزمایش تشخیص و تعیین ژنوتایپ HPV درخواست شود. شما میتوانید این آزمایش را در آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران با پیشرفته ترین تجهیزات و کیت مربوطه با کیفیت، از تکنولوژی DNA-Flow  با قابلیت شناسایی 40 ژنوتایپ ویروس، انجام دهید. این مرکز همواره به صورت شبانه روزی در تمامی ایام سال از جمله تعطیلات رسمی آماده انجام تمامی آزمایشات در محیط آزمایشگاه می باشد و در صورت درخواست نمونه گیری در محل زندگی و یا محل کار، انجام اکثر آزمایش ها ضمن رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی محیا و امکان پذیر می باشد .

اتفاق بعدی بستگی به علائم خاص و آزمایش غربالگری شما دارد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما درمان یا پیگیری مناسب را توصیه می کند. به خاطر داشته باشید که اکثر موارد HPV بدون درمان در عرض دو سال از بین می روند. 

چگونه سیستم ایمنی خود را برای مبارزه با HPV تقویت کنید؟

کارهایی وجود دارد که می توانید برای تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک به پاکسازی ویروس به بدن خود انجام دهید.

همچنین ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد دریافت واکسن HPV صحبت کنید. حتی اگر قبلاً HPV دارید، دریافت واکسن می‌تواند از ابتلا به انواع دیگر آن، از جمله انواعی که منجر به سرطان می‌شوند، جلوگیری کند.

سیگار کشیدن را ترک کن

اگر در حال حاضر سیگاری هستید و HPV دارید، باید تمام تلاش خود را برای ترک سیگار انجام دهید.

تصور می‌شود که سیگار ایمنی شما را کاهش می‌دهد، که بر توانایی بدن شما برای مبارزه با بیماری‌ها، از جمله عفونت HPV تأثیر می‌گذارد. کسانی که سیگار می کشند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به چندین عفونت HPV هستند.

کاهش استرس

هنگامی که سطح هورمون استرس بدن شما افزایش می یابد، سیستم ایمنی شما آنطور که باید کار نمی کند. این بدان معناست که شما نمی توانید به طور موثر با عفونت هایی مانند HPV مبارزه کنید.

ایجاد تغییرات در زندگی برای کاهش سطح استرس بسیار مهم است. فعالیت هایی مانند یوگا، ارتباط با دوستان و مدیتیشن می تواند به کاهش اثرات استرس بر بدن شما کمک کند.

رژیم غذایی خود را مرور کنید

در مورد اینکه رژیم غذایی در کمک به خلاص شدن از شر HPV به بدن شما کمک می کند یا خیر، اختلاف نظر بین متخصصان وجود دارد.

برخی تصورات وجود دارد که برخی از ویتامین های B کمپلکس در تقویت سیستم ایمنی شما موثر هستند. اینها شامل ریبوفلاوین (B2)، تیامین (B1)، ویتامین B12 و فولات است. مطمئن شوید که رژیم غذایی شما حاوی غذاهای غنی از این ویتامین های B باشد، مطمئناً مضر نیست و ممکن است مفید باشد.

چگونه از HPV پشتیبانی می کنید؟

تشخیص عفونت مقاربتی می تواند بسیار استرس زا باشد، اما نباید از ابتلا به HPV خجالت بکشید. ممکن است تعجب کنید که وقتی با خانواده یا دوستان مورد اعتماد خود در مورد تشخیص خود صحبت کنید، متوجه می شوید که افراد زیادی با این عفونت دست و پنجه نرم کرده اند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد منابع محلی برای افراد مبتلا به HPV صحبت کنید به یاد داشته باشید که HPV شایع ترین عفونت مقاربتی است و شما تنها نیستید.

آیا HPV بر زندگی جنسی شما تأثیر می گذارد؟

تشخیص HPV یک ضربه مهلک به زندگی جنسی شما نیست. اگر برای زگیل تناسلی تحت درمان هستید، ممکن است فقط لازم باشد چند هفته ای اجتناب کنید. به خاطر داشته باشید که داشتن یک شریک جنسی و استفاده از محافظ می تواند به کاهش خطر ابتلا به عفونت مقاربتی دیگر کمک کند.

از آنجایی که زگیل تناسلی به راحتی از تماس پوستی به پوست منتقل می شود، ممکن است شریک جنسی فعلی شما نیز بخواهد برای آنها بررسی شود.

خلاصه

ممکن است از طریق آزمایش تشخیص داده شود که به HPV مبتلا شده اید. در حالی که اکثر موارد HPV به خودی خود طی دو سال از بین می روند، پزشک شما همچنین ممکن است درمان علائم خاص شما و همچنین منابع پشتیبانی را توصیه کند.

برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با HPV، می توانید سیگار را ترک کنید، سطح استرس خود را کاهش دهید و رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

به خاطر داشته باشید که HPV بسیار شایع است و شما تنها نیستید.

 

مطالب مرتبط :

هزینه آزمایش HPV|آزمایشگاه hpv|آزمایش زگیل تناسلی یا hpv

آزمایش زگیل تناسلی|آزمایشگاه در شرق و شمال تهران

زگیل تناسلی|روش تشخیص زگیل تناسلی|آزمایش زگیل تناسلی

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی