روش تشخیص HPV|روش تشخیص زگیل تناسلی,روش تشخیص اچ پی وی

چگونه HPV تشخیص داده می شود

آزمایش می تواند بر اساس جنسیت، سن و حتی جهت گیری جنسی متفاوت باشد

تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نه تنها شامل شناسایی ویروس، بلکه تعیین اینکه کدام یک از بیش از 100 ویروس مرتبط تشکیل دهنده HPV وجود دارد، می باشد. اگرچه اکثر آنها نسبتاً بی ضرر هستند، به ویژه مهم است که بفهمیم آیا عفونت شامل یکی از 14 سویه پرخطر شناسایی شده است که به شدت با سرطان مرتبط هستند یا خیر. قضاوت - برای ایجاد یک تشخیص و امیدوارم موارد پرخطر قبل از تبدیل شدن به یک مشکل تشخیص داده شود. نحوه غربالگری و آزمایش افراد بر اساس جنسیت، سن و حتی گرایش جنسی متفاوت است.

با این حال، چالش تشخیص این است که HPV اغلب علائم واضحی از عفونت ایجاد نمی کند، که می تواند افراد را وادار به تاخیر در آزمایش کند. در برخی موارد، افراد ممکن است ابتدا با تشخیص سرطان مرتبط با HPV تشخیص داده شوند.

 روش تشخیص HPV|روش تشخیص زگیل تناسلی,روش تشخیص اچ پی وی

آزمایشات برای زنان

آزمایش HPV را می توان در طول معاینه لگن انجام داد،  به تنهایی یا همزمان با آزمایش پاپ اسمیر. این ممکن است در طول یک معاینه معمول زنان یا به طور خاص به دلیل مشکوک بودن به HPV انجام شود.

در طی آزمایش پاپ اسمیر، سلول‌ها به آرامی از دهانه رحم خراشیده می‌شوند و زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند تا علائم دیسپلازی که می‌تواند ناشی از عفونت HPV باشد، بررسی شود. یک معاینه بصری نیز برای شناسایی زگیل تناسلی (که معمولاً ظاهری شبیه به گل کلم دارند، اما همچنین می‌توانند صاف و گوشتی باشند) انجام می‌شود. با این حال، به یاد داشته باشید که عدم وجود زگیل به معنای پاک بودن شما از HPV نیست.

آزمایش دیگری به نام تست HPV، ویروس واقعی را به جای تغییرات در سلول های دهانه رحم بررسی می کند. (در زنان 30 تا 65 ساله، چه در پاسخ به پاپ اسمیر غیرطبیعی یا به عنوان بخشی از غربالگری معمول استفاده می شود. عملی که به عنوان تست مشترک شناخته می شود).

توصیه ها

توصیه های غربالگری HPV می تواند بسته به سن زن و سایر عوامل متفاوت باشد:

برای زنان 21 تا 29 ساله انجام پاپ اسمیر هر سه سال یکبار توصیه می شود. با این حال، آزمایش زگیل تناسلی HPV به طور معمول انجام نمی‌شود، اما اگر پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد، می‌توان آن را به طور خودکار اضافه کرد (تست تشخیص و تعیین ژنوتایپ HPV DNA)، زیرا عفونت‌های HPV در زنان 20 ساله شایع است و به ندرت منجر به سرطان می‌شود. در طول این مدت، اکثر عفونت های HPV کوتاه مدت بوده و خود به خود برطرف می شوند و عواقب طولانی مدتی ندارند.

برای زنان 30 تا 65 سال یا هر سه سال یکبار تست پاپ اسمیر انجام می شود، تست HPV به تنهایی هر 5 سال یکبار انجام می شود، یا آزمایش همزمان با پاپ اسمیر و تست HPV هر پنج سال یکبار انجام می شود.

زنان 21 تا 29 ساله HIV مثبت باید هر 12 ماه یک بار آزمایش پاپ اسمیر را در اولین تشخیص انجام دهند. پس از سه نتیجه طبیعی، تا زمانی که نتایج نرمال باشد، می توان آزمایش را به یک تست پاپ هر سه سال یکبار افزایش داد.

انجام تست پاپ و HPV فقط چند دقیقه طول می کشد. نتایج پاپ معمولاً در یک الی دو هفته برگردانده می شود. نتایج آزمایش HPV در آزمایشگاه بیمارستان رسالت (رویال تهران) در کوتاه ترین زمان ممکن آماده میشود.  این مرکز طرف قرارداد با اکثر بیمه ها و به صورت شبانه روزی در تمامی ایام سال از جمله تعطیلات رسمی آماده انجام تمامی آزمایشات در محیط آزمایشگاه می باشد و در صورت درخواست نمونه گیری در محل زندگی و یا محل کار انجام اکثر آزمایش ها ضمن رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی محیا و امکان پذیر می باشد .

یکی از بزرگترین عوامل خطر سرطان دهانه رحم عدم انجام غربالگری منظم است. برای جلوگیری از عوارض HPV، زنان باید برنامه غربالگری فوق را رعایت کنند و پزشک خود را در مورد هر گونه زگیل، ضایعات یا سایر ناهنجاری هایی که در ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد شده است، راهنمایی کنند.

آزمایشات برای مردان

بیشتر عفونت های HPV در مردان با ظاهر شدن یک یا چند زگیل در آلت تناسلی، کیسه بیضه، ران، کشاله ران یا مقعد مشخص می شود. با این حال، اگر یک زگیل درونی شده باشد، اغلب تنها با بررسی کانال مقعد با آنوسکوپ و/یا استفاده از پاپ اسمیر مقعدی قابل شناسایی است.

پاپ اسمیر مقعدی از همان فناوری پاپ اسمیر دهانه رحم استفاده می کند و برای شناسایی دیسپلازی در سلول های گرفته شده از مقعد استفاده می شود. این آزمایش می‌تواند ابزار مهمی برای مردانی باشد که درگیر رابطه جنسی مقعدی می‌شوند، زیرا زگیل‌های درونی اغلب احساس نمی‌شوند.

توصیه ها

با وجود این، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در حال حاضر توصیه می‌کند که از غربالگری پاپ مقعدی در مردان خودداری کنید، زیرا اطلاعات کافی برای توصیه این نوع غربالگری سرطان مقعد برای افراد در معرض خطر وجود ندارد. علاوه بر این، برخلاف آزمایش‌های HPV که در زنان استفاده می‌شود، در حال حاضر چنین آزمایشی برای تأیید عفونت مقعدی یا دهانی وجود ندارد.

برای این منظور، CDC اذعان می‌کند که برخی از ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، آزمایش پاپ اسمیر مقعدی را در افرادی که ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند، از جمله مردانی که با مردانی که رابطه جنسی مقعدی دارند (MSM) و مردان مبتلا به HIV، انجام می‌دهند. HIV مثبت به ویژه در معرض خطر هستند. خطر ابتلا به سرطان مقعد در این گروه نسبت به جمعیت عمومی 37 برابر بیشتر است.

در غیاب دستورالعمل های غربالگری، باید مدافع خود باشید و در صورت نیاز، از پزشک یا کلینیک متخصص در سلامت مردان یا مراقبت های ویژه MSM مراقبت کنید.

به طور معمول، این آزمایشات تحت پوشش بیمه نیستند.

بیوپسی زگیل تناسلی

اگر زگیل مشکوک به نظر برسد یا تشخیص آن سخت باشد، پزشک ممکن است نمونه‌برداری را برای برداشتن نمونه‌ای از بافت برای تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه انجام دهد. در حالی که تزریق بی حسی مورد استفاده برای بی حس کردن پوست می تواند دردناک باشد، خود این روش معمولاً دردناک نیست.

پس از برداشتن بافت، می توان زیر میکروسکوپ بررسی کرد. سپس آزمایشگاه یا به شما می گوید که هیچ سلول غیر طبیعی وجود ندارد (به این معنی که همه چیز خوب است) یا سلول های غیر طبیعی به نام کویلوسیت وجود دارد. کویلوسیت ها در زیر میکروسکوپ توخالی یا مقعر ظاهر می شوند و مشخصه عفونت HPV هستند.

بیوپسی زگیل تناسلی ممکن است اندیکاسیون داشته باشد اگر:

  • تشخیص HPV نامشخص است
  • زگیل خونریزی، ملتهب یا ظاهری غیر معمول دارد
  • فرد مبتلا به اچ آی وی یا نقص ایمنی دارد
  • از زمان امتحان قبلی وضعیت بدتر شده است

اگر تست HPV مثبت باشد

همانطور که عدم وجود زگیل به معنای پاک بودن شما از HPV نیست، وجود زگیل تناسلی نیز به معنای ابتلا به سرطان نیست.

تا زمانی که شواهدی از نئوپلازی (رشد کنترل نشده و غیرطبیعی سلول ها) وجود داشته باشد، پزشک نتیجه مثبت غربالگری HPV را به عنوان "پرچم قرمز" در نظر می گیرد و به نظارت دقیق بر وضعیت ادامه می دهد.

در حالی که دیسپلازی ممکن است در طول زمان به سرطان تبدیل شود، خطر آن بسیار متغیر است. دیسپلازی درجه پایین معمولاً بدون درمان خود به خود از بین می رود. در مقابل، دیسپلازی درجه بالا بدون درمان ممکن است به شکل اولیه سرطان به نام کارسینوم درجا (CIS) تبدیل شود.

در صورت بعید بودن تشخیص سرطان یا پیش سرطان، شما را به یک متخصص انکولوژی ارجاع می دهند تا بیماری را مرحله بندی کند و در مورد دوره درمانی مناسب تصمیم گیری کند. خوشبختانه، تشخیص زودهنگام تقریباً همیشه باعث موفقیت بیشتر در درمان می شود.

 

روش تشخیص HPV,روش تشخیص زگیل تناسلی,روش تشخیص اچ پی وی

 

مطالب مرتبط :

آزمایشگاه زگیل تناسلی|آزمایشگاه در شرق و شمال تهران

زگیل تناسلی|روش تشخیص زگیل تناسلی|آزمایش زگیل تناسلی

آزمایش HPV|آزمایشگاه hpv|آزمایش زگیل تناسلی یا hpv

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی