علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV)|علائم عفونت ویروس پاپیلومای انسانی

نشانه ها و علائم عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) در ایالات متحده است که توسط گروهی از ویروس های مرتبط ایجاد می شود. برخی از انواع کم خطر HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند، در حالی که تعداد کمی از انواع پرخطر می توانند تغییراتی در سلول ها ایجاد کنند که منجر به سرطان می شود. برخی دیگر هنوز هیچ علامتی ندارند.

این مقاله به علائم و نشانه‌های مختلف عفونت HPV، از جمله انواع مختلف سرطان مرتبط با سویه‌های پرخطر HPV می‌پردازد.

 علائم عفونت ویروس پاپیلومای انسانی

علائم شایع

شایع ترین علامت عفونت HPV اصلاً بدون علامت است. این همان چیزی است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از آن به عنوان عفونت بدون علامت یاد می کنند.

در واقع، اکثر افراد فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند و حتی نمی دانند. اگر عفونت اتفاق بیفتد، اکثر آنها ویروس را خود به خود و بدون عواقب طولانی مدت پاک می کنند. علاوه بر این، آنها از آن نوع خاص HPV مصون خواهند بود.

با این اوصاف، بیش از 150 نوع مختلف HPV وجود دارد و ممکن است به نوع جدیدی آلوده شود که ممکن است از بین نرود و در نهایت منجر به علائم و عوارض شود.

علائم کمتر شایع

مطالعات نشان می دهد که حدود 1 درصد از افرادی که به HPV مبتلا می شوند، به نوعی کم خطر که باعث زگیل تناسلی می شود، مبتلا می شوند.

HPV در نهایت علت همه زگیل های رایج است. برخی از انواع HPV فقط باعث ایجاد زگیل در دست ها یا پاها می شوند و می توانند از طریق تماس اتفاقی پخش شوند. در مقابل، زگیل تناسلی توسط تعدادی از انواع کم خطر ایجاد می شود که از طریق تماس جنسی منتشر می شوند.

در حالی که چندین نوع مختلف کم خطر وجود دارد که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود، حدود 90٪ نتیجه دو نوع خاص است:

HPV نوع 6

HPV نوع 11

زگیل‌های تناسلی می‌توانند روی یا اطراف اندام‌های تناسلی، از جمله دستگاه تناسلی زنان (شامل لابیا، فرج، واژن، کلیتوریس و دهانه رحم) و دستگاه تناسلی مردان (آلت تناسلی و کیسه بیضه) ایجاد شوند.

در صورت داشتن رابطه جنسی مقعدی، زگیل ممکن است در داخل یا اطراف مقعد و همچنین داخل راست روده ظاهر شود. در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی، حتی ممکن است در داخل دهان و گلو یا حتی روی لب ها زگیل ایجاد کنید.

زگیل تناسلی معمولاً بدون درد و رشد بیش از حد گوشتی پوست است که بسیار شبیه به تکه‌های گل کلم است. ممکن است فقط یک زگیل یا خوشه ای از آنها وجود داشته باشد و می تواند بزرگ یا کوچک باشد.

زگیل تناسلی می تواند خود به خود بدون درمان ناپدید شود، معمولاً در دو سال اول. برخی دیگر ممکن است لازم باشد توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با نیتروژن مایع، لیزر درمانی یا جراحی برداشته شوند.

انواع کم خطر HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند با خطر سرطان مرتبط نیستند.

عوارض

نگرانی بزرگتر در مورد HPV این است که می توانید انواع پرخطر خاصی را دریافت کنید که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان های خاص را افزایش می دهد. تقریباً 14 سویه وجود دارد که می‌توانند باعث تغییراتی در سلول‌هایی شوند که می‌تواند منجر به سرطان شود، از جمله سرطان‌های دهانه رحم، آلت تناسلی، رکتوم، واژن، فرج، دهان و گلو.

مواردی که با بالاترین خطر ابتلا به سرطان مرتبط هستند عبارتند از:

HPV نوع 16

HPV نوع 18

HPV نوع 31

HPV نوع 45

تصور می‌شود که HPV با ادغام مواد ژنتیکی خود در سلول‌های آلوده باعث تغییرات پیش سرطانی در بافت‌ها می‌شود که به آن نئوپلازی می‌گویند. به نظر می‌رسد که ژن‌های انواع پرخطر HPV به‌عنوان انکوژن عمل می‌کنند، یعنی ژن‌هایی که می‌توانند با ایجاد سلول‌ها به رشد غیرعادی و خارج از کنترل منجر به سرطان شوند.

مطالعات نشان می‌دهد که 4 درصد از افراد مبتلا به HPV به یک نوع پرخطر مبتلا می‌شوند که باعث تغییراتی در سلول‌هایی می‌شود که ممکن است به سرطان تبدیل شوند یا نشوند.

شش نوع سرطان وجود دارد که با عفونت HPV مرتبط هستند:

سرطان دهانه رحم: تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم با عفونت HPV مرتبط است، و HPV نوع 16 و HPV نوع 18 70٪ موارد را تشکیل می دهند.

سرطان مقعد: حدود 90 درصد از سرطان های مقعد با HPV مرتبط هستند. افراد مبتلا به HIV و HPV پرخطر تا 70 برابر بیشتر از جمعیت عادی در معرض خطر ابتلا به سرطان مقعد هستند.

سرطان واژن: حدود 77 درصد از سرطان های واژن با HPV مرتبط هستند، بیشتر HPV نوع 16 و همچنین HPV نوع 18.10.

سرطان فرج: حدود 70 درصد از سرطان های فرج با HPV مرتبط هستند، بیشتر HPV نوع 16 و همچنین HPV نوع 18.10.

سرطان آلت تناسلی: HPV با تقریباً 60 درصد سرطان‌های آلت تناسلی مرتبط است که اکثریت آن ناشی از HPV نوع 16.10 است.

سرطان دهان و گلو: که به عنوان سرطان اوروفارنکس نیز شناخته می شود، این نوع سرطانی است که در حدود 70 درصد موارد در ایالات متحده با HPV نوع 16 مرتبط است.

به طور کلی، HPV نوع 16 بیشترین احتمال ایجاد سرطان را دارد

دود سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با HPV را تا 30 برابر افزایش دهد، به ویژه سرطان دهان و گلو.

چه زمانی باید به یک پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

در صورت مشاهده هرگونه تغییر در ظاهر اندام تناسلی، دهان، گلو یا مقعد، باید به پزشک خود مراجعه کنید. در صورت مشکوک بودن به سرطان، بیوپسی و سایر آزمایش‌ها می‌تواند برای بررسی سرطان یا سلول‌های پیش سرطانی انجام شود.

با این اوصاف، اکثر موارد سرطان دهانه رحم در طول معاینه معمول لگن مشاهده می شود.

به همین دلیل است که انجمن سرطان آمریکا غربالگری سرطان دهانه رحم را توصیه می کند که شامل تست پاپ اسمیر برای بررسی تغییرات غیرطبیعی در سلول ها و آزمایش زگیل تناسلی HPV برای بررسی انواع پرخطر HPV می شود. هر پنج سال یکبار برای همه افراد دارای دهانه رحم از سنین 25 تا 65 سالگی. اگر آزمایش HPV در دسترس نباشد، افراد می توانند هر سه سال یکبار آزمایش پاپ انجام دهند.

در حالی که تست پاپ اسمیر مقعدی برای بررسی سرطان مقعد در دسترس است، غربالگری معمول در حال حاضر توصیه نمی شود. با این اوصاف، اگر زگیل مقعدی (یا چیزی شبیه به آن) پیدا کردید، می‌توانید از پزشک خود برای آزمایش بخواهید، به خصوص اگر در معرض خطر بیشتری هستید. این شامل مردانی می شود که با مردان (MSM) مبتلا به HIV رابطه جنسی دارند.

بطور خلاصه

اکثر افراد مبتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هیچ علامتی را تجربه نخواهند کرد و ممکن است بدون اینکه بدانند آلوده شده اند، ویروس را پاک کنند.

با این حال، بخش کوچکی ممکن است به یک نوع HPV کم خطر مبتلا شود که می‌تواند باعث زگیل تناسلی شود، در حالی که برخی دیگر ممکن است به یک نوع HPV پرخطر مبتلا شوند که می‌تواند باعث تغییراتی در سلول‌ها شود که می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم، سرطان آلت تناسلی، سرطان دهان، سرطان مقعد شود. سرطان واژن یا سرطان فرج.

هر چقدر هم که تصور سرطان های مرتبط با HPV ترسناک باشد، راه هایی برای کاهش خطر وجود دارد. مهمترین آنها واکسیناسیون HPV با Gardasil-9 است. این واکسن تزریقی است که در برابر 9 سویه HPV پرخطر از جمله HPV انواع 16 و 18 محافظت می کند.

واکسیناسیون HPV برای کودکان 11 تا 12 ساله و همچنین نوجوانان و بزرگسالان تا سن 26 سال توصیه می شود. Gardasil-9 همچنین می تواند در بزرگسالان بالای 26 سال بر اساس بحث در مورد مزایای بالقوه با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آنها استفاده شود.

 

مطالب مرتبط :

هزینه آزمایش HPV | درمان ویروس HPV

نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی | مقابله با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV) | ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)آزمایش زگیل تناسلی

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی