d/تست بیماری ایدزدر تهران

تست بیماری ایدزدر تهران|بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران|آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران

تست بیماری ایدزدر تهران

همه‌ی خدمات تستی ما، تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی برای شما در مرکز آزمایشگاهیی بیمارستان رسالت قابل انجام می باشد.

بیماری ایدزیکی از بیماری‌هایی می باشد که بشر تاکنون نتوانسته برای درمان آن راه‌حل موثری پیدا کند. اگر جزء گروه‌های پرخطر هستید حتما باید برای تست  بیماری ایدزاقدام کنید. هر چقدر این بیماری زودتر تشخیص داده شود،‌ به همان اندازه راحت ‌تر می‌توان آن را در افراد کنترل کرد. تشخیص بیماری ایدزبا تست  بسیار خون ساده امکان پذیر می باشد. تست  بیماری ایدزمی‌تواند در منزل خودتان توسط متخصصان آزمایشگاه رسالت  و به صورت کاملا ًمحرمانه انجام شود. جواب تست  در سریع ‌ترین زمان ممکن برای شما آماده می شود.

اگر هر نوع رابطه جنسی پرخطری را تا به امروز تجربه کرده‌اید، به هیچ عنوان انجام تست  بیماری ایدزیا اچ‌ای‌وی را پشت گوش نیاندازید. زمانی که این بیماری وارد بدن شما می‌شود، می‌تواند تا چندین سال نیز  بدون علائم باقی بماند و شما متوجه پیشرفت آن در بدن خود نباشید. از این رو، اگر زود بتوانید این بیماری را تشخیص دهید، احتمال کنترل آن تا آخر عمر به راحتی برای شما وجود خواهد داشت. اگر قصد دارید تا اطلاعات کاملی در ارتباط با تست  اچ‌ای‌وی به دست بیاورید، ادامه مطالب را از دست ندهید.

برای انجام تست بیماری ایدزدر تهران میتوانید از مرکز آزمایشگاهی بیمارستان رسالت کمک بگیرید ، شما میتوانید این خدمات را در آزمایشگاه یا در منزل خود دریافت کنید.

 

انواع تست  ایدز و تشخیص بیماری ایدز با تست  خون ساده

از روش‌های رایج تشخیص اچ‌ای‌وی ، انجام تست  خون و یا تست بزاق برای پیدا کردن آنتی بادی‌هایی می باشد که در پاسخ به وجود ویروس بیماری ایدزدر بدن ساخته می‌شوند. ساخت این آنتی‌بادی‌ها زمان بسیار زیادی را می‌برد.

برای تشخیص بیماری اچ‌ای‌وی، روش غیر مستقیم و مستقیم وجود دارد. روش‌های غیرمستقیم ویروس را تشخیص نمی‌دهد بلکه پروتئین‌هایی به نام آنتی بادی‌ را تشخیص خواهند داد. آنتی بادی‌ها توسط سیستم ایمنی بدن فرد در پاسخ به ویروس تولید می‌شوند. روش‌های تست  مستقیم آنتی‌ژن‌ها (پروتئین‌های موجود در سطح ویروس) و یا RNA (ماده ژنتیکی ویروس) را تشخیص می‌دهند. برای پاسخ به سوال که "تست  بیماری ایدزچگونه انجام میشود؟" موارد زیر را دنبال کنید.

تست بیماری ایدزدر تهران

1- تست‌های غربالگری پادتن

این تست روی یک نوع پروتئین مشخص انجام می‌شود، بدن ۸ هفته بعد از آلوده شدن، در پاسخ به ویروس اچ‌ای‌وی ، این پروتئین را تولید می‌کند. این آزمایش‌های غربالگری پادتن به تست الایزا یا ایمونواِسی نیز  شهرت دارند. این نوع تست بسیار دقیق می باشد، اما قادر به تشخیص عفونت‌های اولیه نیست. در این تست ، از شما نمونه خون گرفته می‌شود.

✔ تست  الیزا (ELISA): تست  حساسی می باشد که  به عنوان آزمون می باشداندارد برای غربالگری خون و اطلاع از بیماری بیماری ایدزاستفاده می‌شود.

✔ تست  سریع (Rapid): این تست  در برخی کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی انجامش به صورت خودسرانه توصیه نمی‌شود چون دقت این تست  کمتر از تست  الیزای می باشداندارد می باشد.

✔ تست  وسترن بلات  (Western Blot): تست  وسترن بلات از آرمایش الیزا دقت بیشتری دارد.

 

2- تست RNA

این تست می‌تواند ۱۰ روز بعد از آلودگی، ویروس اچ‌ای‌وی را تشخیص دهد. در نظر داشته باشید که این تست نسبت به تست ها دیگر گران می باشد. اما اگر به شدت در معرض خطر ابتلا به ویروس بیماری خطرناک ایدز قرار گرفته باشید، پزشک ممکن می باشد انجام این تست  را به شما پیشنهاد کند.

 

3- تست‌های ترکیبی آنتی بادی-آنتی ژن

تست‌های ترکیبی آنتی بادی-آنتی ژن، یکی از رایج‌ترین تست ها هستند. تست‌های آنتی بادی، آنتی بادی ‌های علیه ویروس بیماری ایدز را کاملا شناسایی می‌کنند ولی نمی‌توانند ویروس را به طور مستقیم در بدن فرد کشف کنند. با ورود این ویروس به بدن فرد، سیستم ایمنی فرد با تولید آنتی بادی در مقابل عفونت اچ‌ای‌وی  واکنش نشان می‌دهد. وجود این آنتی بادی‌ منجر به شناسایی عفونت اچ‌ای‌وی خواهد شد.

این تست ، خون را برای بررسی میزان و نوع آنتی بادی‌ها و آنتی ژن‌ها مورد بررسی قرار می‌دهد. آنتی بادی، نوعی پروتئین می باشد که بدن برای مبارزه با عفونت تولید می‌کند. آنتی ژن، بخشی از ویروس می باشد که سیستم ایمنی را فعال می‌کند. این تست می‌تواند ویروس اچ‌ای‌وی  را ۲۰ روز زودتر از تست ‌های غربالگری آنتی بادی تشخیص دهد.

از زمانی که ویروس وارد بدن فرد می‌شود تا وقتی که پاسخی قابل تشخیصی با تست  خون بدست آید، دوره‌ی نهفتگی یا دوره پنجره نامیده می‌شود. به این دلیل که تشخیص این بیماری، با شناسایی آنتی بادی بر علیه ویروس صورت می‌گیرد، در طول این دوره نتایج تست  فرد آلوده به ویروس بیماری ایدزمی‌تواند منفی شود. اما در کنار منفی بودن تست ، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

این تست ‌ها با استفاده از تست خون یا آب دهان انجام می‌شود و برای انجام آن به آمادگی خاصی نیاز نیست. آزمایشگاه رسالت  در واقع  تست بیماری ایدزمی باشد و بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه ، تست شما را در منزل انجام می‌دهد.

 

۴- تست  بیماری ایدزاسید نوکلئیک (NAT)

در این تست  ماده ژنتیکی ویروس در خون فرد  بررسی می‌شود. تست  NAT با دریافت یک نمونه خون از قسمت  وریدی انجام می‌شود و نیز  ابتلای فرد و همچنین  مقدار بار ویروس را در خون مشخص می‌کند. اگرچه تست  NAT قادر می باشد ابتلا به اچ‌ای‌وی را زودتر از انواع دیگر تست ‌ها تشخیص دهد، اما گران می باشد و به‌طورمعمول برای غربالگری افراد استفاده نمی‌شود، مگر این که فرد در معرض خطر ابتلا به ویروس  مشکوک قرار گرفته و یا علائم مشکوک به عفونت اچ‌ای‌وی را داشته باشد.

 

۵- تست  آنتی‌بادی ایدز

در تست  آنتی‌بادی تنها آنتی‌بادی‌ها در خون و یا بزاق سنجیده می‌شوند. به‌طورکلی، تست ‌های آنتی‌بادی که از خون ورید استفاده می‌کنند، سریع‌تر از تست‌های انگشتی یا بزاقی هستند.

تست بیماری ایدزدر تهران

چطور تفسیر تست  بیماری نگران کننده ایدز انجام می‌شود؟

مثبت بودن نتیجه تست  بیماری ایدز به معنای وجود آنتی بادی اچ‌ای‌وی در خون می باشد. افراد آلوده به ويروس اچ‌ای‌وی در نهایت مبتلا به بيماری ايدز می‌شوند، ولی اين كه چه مدت طول ميیكشد تا فرد آلوده به ويروس به بيماری مبتلا شود، در هر فردی متفاوت می باشد. تشخیص ابتلای فرد به ویروس بیماری اچ ای وی  ممکن است به مدت زمان سه و تا شش ماه هم طول بکشد، به همین علت تکرار مجدد این تست از طرف پزشک به افراد توصیه می‌شود.

اگر این ویروس در بدنتان باشد، با تشخیص به موقع می‌توانید اقداماتی را انجام دهید تا بیماری به دیگر افراد انتقال پیدا نکند. بیماری ایدز از راه بغل کردن، دست دادن و  گزش حشرات، تماس‌های معمولی روزمره، سرفه و عطسه کردن منتقل نمی‌شود. اگر نسبت به مبتلا بودن خود به ویروس اچ‌ای‌وی مشکوک هستید، می‌توانید از خدمات تست  در منزل بهره‌مند شوید.

 

هدف از انجام تست  بیماری ایدزچیست؟

تست بیماری ایدزدر تهران ، به منظور بررسی احتمال آلودگی فرد با ویروس نقص سیستم ایمنی یعنی بیماری ایدزانجام می‌شود. انجام این تست برای افرادی که تجربه های پرخطر داشتند، لازم می باشد؛ چون فرد ممکن می باشد بدون اطلاع از آلوده بودن خود، باعث آلوده کردن افراد دیگر نیز  بشود. انجام به موقع تست  اچ‌ای‌وی تاثیر زیادی در روند بهبودی فرد دارد. پس بهتر می باشد تا در صورت این که در خطر ابتلا به بیماری خطرناک ایدزهستید، حتما به دنبال تست بیماری ایدزبرای انجام تست  باشید.

درمان، باید هر چه زودتر پس از تشخیص اچ‌ای‌وی شروع شود. درمان اصلی اچ‌ای‌وی، درمان ضد ویروسی می باشد، ترکیبی از داروها مانع تکثیر ویروس بیماری ایدزمی‌شوند. درمان‌ها از سلول‌ها  فرد محافظت می‌کند و سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با این بیماری نگران کننده تقویت می‌کند. درمان ضد ویروسی از پیشرفت اچ‌ای‌وی به مرحله ایدز، پیشگیری می‌کند. به علاوه به کاهش خطر انتقال اچ‌ای‌وی به دیگران کمک می‌کند. پس برای اینکه درمان را سریعتر آغاز کنید، باید سریعتر تست ها را انجام دهید. همانطور که می‌دانید فرد مبتلا به آچ آی وی ممکن می باشد در ظاهر سالم به نظر بیاید و براي مدت طولانی هيچ علامتی از بيماری یا عفونت نداشته باشد. به همین دلیل تنها راه تشخيص ویروس اچ‌ای‌وی، انجام آزمايش خون می باشد.

بهتر می باشد بدانید، به دلیل اینکه ویروس اچ آی وی تا چندین سال در بدن بدون علامت می باشد، از این رو، تشخیص بیماری ایدز با تست  خون ساده امکان ‌پذیر می باشد. انجام تست  بیماری ایدز در خانه قبل از پیشرفت عفونت اچ‌ای‌وی در بدن بسیار مهم می باشد. شما می ‌توانید با تشخیص بیماری ایدز در خانه، بدون آن که به آزمایشگاه بروید، بصورت محرمانه از وضعیت این ویروس در بدن خود باخبر شوید.

برای انجام تست بیماری ایدزدر تهران میتوانید از مرکز آزمایشگاهی بیمارستان رسالت کمک بگیرید ، شما میتوانید این خدمات را در آزمایشگاه یا در منزل خود دریافت کنید.

 

عامل بیماری ایدز

چه افرادی به تست  اچ‌ای‌وی نیاز دارند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، توصیه می ‌کند که همه افراد در سنین ۱۳ تا ۶۴ سال، حداقل یک ‌بار تست بیماری ایدز یا تست  اچ‌ای‌وی بدهند و افرادی که عوامل خطر ابتلا به این بیماری در آن‌ها بیشتر می باشد لازم می باشد بیشتر تست  بدهند. شما به راحتی می‌ توانید با انجام تست  بیماری ایدز در خانه، از وضعیت این بیماری آگاه شوید. پاسخ به سوالات زیر می ‌تواند از دلایل انجام تست بیماری ایدزباشد:

آیا شما مردی هستید که با مردهای دیگری رابطه جنسی برقرار کرده‌اید؟

آیا با یک شریک اچ‌ای‌وی مثبت رابطه جنسی (مقعدی یا واژینال) داشته‌اید؟

آیا بیش از یک شریک رابطه جنسی با افراد مختلف داشته‌اید؟

آیا از سوزن مشترک استفاده کرده‌اید؟

آیا در ازای مواد مخدر و  یا پول، ارتباط جنسی داشته‌اید؟

آیا برای شما بیماری مقاربتی دیگری تشخیص داده شده و  یا برای آن تحت درمان قرار گرفته‌اید؟

آیا تشخیص هپاتیت و یا سل گرفته‌اید یا برای آن تحت درمان قرار گرفته‌اید؟

آیا با شخصی که به حداقل یکی از سوالات بالا را جواب مثبت می‌دهد و یا با کسی که سابقه جنسی او را اصلا نمی‌شناسید رابطه جنسی داشته‌اید؟

آیا از داروی پروفیلاکسی (PrEP) قبل از رابطه پرخطر جنسی استفاده نکرده‌اید؟ این دارو خطر ابتلا به اچ‌ای‌وی را تا ۹۹% کاهش می‌دهد.

آیا داروهای پیشگیری (PEP) پس از رابطه جنسی پر خطر را مصرف نکرده‌اید؟ بهتر می باشد بدانید که استفاده از این داروها تا ۷۲ ساعت پس قرارگیری در معرض این ویروس، می‌تواند تا ۸۱% احتمال ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

تست بیماری ایدزدر تهران

تفسیر تست

چرا تشخیص زودهنگام بیماری ایدزو شروع به‌موقع درمان اهمیت دارد؟

پس از تشخیص ابتلا به اچ‌ای‌وی، بلافاصله درمان دارویی با تجویز داروهای ضد رتروویروسی آغاز می‌شود. پروسه درمانی به‌ موقع، از آن جهت مهم می باشد که داروهای تجویز شده قادرند به طور چشمگیری از پیشروی اچ‌ای‌وی در بدن و سوق دادن فرد به سمت بیماری ایدزجلوگیری کنند. مصرف داروهای اچ‌ای‌وی برای همه افراد مبتلا ضروری می باشد. مصرف داروهای اچ‌ای‌وی چندین مزیت کلیدی دارد که مهمترین آن‌ها به قرار زیر می باشد:

بار ویروس را در خون کاهش می‌دهد به طوری‌که نمی‌توان ذرات ویروس را در تست  خون شناسایی کرد.

از سرایت ویروس به جنین در حین بارداری نیز جلوگیری می‌کند.

از انتقال دادن ویروس به شریک جنسی جلوگیری می‌کند.

سبب تقویت سیستم ایمنی و برگشتن سلول‌های CD4 به حالت نرمال می‌شود.

 

وبسایت معتبر NHS در ارتباط با زمان حیاتی برای انجام تست  اچ‌ای‌وی این چنین بیان می‌کند:

اگر فکر می کنید احتمال ابتلا به اچ‌ای‌وی در بدن شما وجود دارد، فوراً به دنبال مشاوره پزشکی باشید. دقت داشته باشید که هرچه زودتر تشخیص داده شود، زودتر می توانید درمان را شروع کنید و از بیماری جدی جلوگیری کنید.

ممکن می باشد لازم باشد برخی از تست ها اچ‌ای‌وی 1 تا ۳ ماه پس از مواجهه با عفونت اچ‌ای‌وی تکرار شوند، اما برای دریافت مشاوره از پزشک نباید این مدت صبر کنید.

پزشک عمومی و یا پزشک متخصص  می تواند با شما در مورد انجام تست های بیماری  اچ‌ای‌وی  و در مورد این که آیا باید داروهای اورژانسی را مصرف کنید یا خیر صحبت کند.

داروی ضد اچ‌آی‌وی به نام پروفیلاکسی (PEP)، در صورتی که ظرف ۷۲ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض ویروس خطرناک مصرف شود، ممکن می باشد از ابتلای شما به بیماری جلوگیری کند.

 

بهترین زمان برای انجام تست  بیماری ایدزبعد از رابطه پرخطر

تست  آنتی ژن یا آنتی بادی که بر روی خون ورید انجام می‌شود، معمولاً می تواند عفونت اچ‌ای‌وی را ۱۸ تا ۴۵ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس تشخیص دهد. پس می‌توان گفت مناسب‌ ترین زمان تست  برای بیماری ایدزبین چند هفته تا نهایتا چند ماه پس از ابتلا می باشد. انجام این تست برای افرادی که رفتارهای پرخطر نیز داشتند، لازم می باشد. به علاوه انجام تست بیماری ایدز به عنوان یکی از تست‌های آمادگی قبل از دوران بارداری توصیه می‌شود. انجام تست  اچ‌ای‌وی برای افرادی که سابقه انتقال خون داشتند نیز  لازم و ضروری می باشد. بسیاری از افراد به دلایل مختلف از انجام تست اچ آی وی در تست ممانعت می‌کنند و همین امر موجب خواهد شد تا درمان بیماری ایدزبه تعویق بیفتد. بهتر می باشد بدانید که شما می‌توانید با انجام تست  بیماری ایدزدر خانه، در زمان مناسب درمان را زیر نظر پزشک شروع کنید. امروزه به راحتی می‌توانید تشخیص بیماری ایدزدر خانه را انجام دهید.

برای انجام تست بیماری ایدزدر تهران میتوانید از مرکز آزمایشگاهی بیمارستان رسالت کمک بگیرید ، شما میتوانید این خدمات را در آزمایشگاه یا در منزل خود دریافت کنید.

 

کیت‌های خانگی تست  بیماری ایدزبه دو صورت موجود می باشد:

۱- کیت تست در منزل: این کیت  نمونه  شامل تجهیزات جمع‌ آوری نمونه خون، ادرار و یا بزاق می باشد. فرد نمونه خود را به تست ارسال می‌کند و تست ایدز، نتیجه را پس از چند روز به او یا پزشک بازمی‌گرداند. این تست ها بسیار حساس هستند و می‌توانند بلافاصله پس از وقوع عفونت، نتایج دقیق را ارائه دهند. برخی عوامل ممکن می باشد دقت این کیت را کاهش دهند:

قبل از گرفتن نمونه، به خشک شدن الکل تمیزکننده روی پوست، زمان ندهید.

خون کافی جمع نشود.

ارسال نمونه تاخیر داشته باشد.

نمونه در شرایط شدید آب و هوایی قرار بگیرد.

 

۲- کیت آزمایش  فوری در منزل: این کیت، این امکان را برای افراد فراهم می‌کند کل فرایند آزمایش  را خودشان در خانه انجام دهند. کیت خانگی OraQuick تنها کیت تست بیماری ایدزدر خانه می باشد که توسط FDA (سازمان غذا و داروي ایالات‌متحده) تایید شده می باشد. این کیت خانگی تست  بیماری ایدزنمونه بزاق نیز دارد. آماده شدن نتیجه آن نیز ۲۰ تا ۴۰ دقیقه طول می‌کشد این تست  اعتبار کمتری نسبت به تست‌های تست گاهی دارد و FDA توصیه می‌کند که تنها برای اولین بار و ارزیابی اولیه از آن استفاده شود.

در چند مورد (حدود یک از هر ۵۰۰۰ مورد) تست OraQuick ممکن می باشد نتیجه مثبت کاذب ایجاد کند. علاوه بر این، از هر ۱۲ مورد، یک مورد نتیجه  آزمایش منفی کاذب خواهد بود.  در دو صورت نتیجه این آزمایش می تواند منفی کاذب می‌شود:

هنگام انجام تست، هنوز سه ماه از قرار گرفتن فرد در معرض ویروس نگذشته می باشد.

هنگام استفاده از تست داروی مربوط به مدیریت اچ‌ای‌وی یا پیشگیری از آن را مصرف کرده می باشد.

تست بیماری ایدزدر تهران

 تست اچ‌ای‌وی مثبت و راهکارهای مناسب

 اچ‌ای‌وی مثبت به این معنمی باشد که شما به این ویروس آلوده شده‌اید اما به این معنی نیست که به بیماری ایدزمبتلا هستید. بیماری ایدزمرحله‌ ای پیشرفته از ابتلا به ویروس بیماری اچ‌ای‌وی می باشد و در صورتی که درمان بیماری ایدز را انجام ندهید و یا از خودتان مراقبت نکنید به بیماری ایدزمبتلا می‌شوید. بنابراین اگر تست اچ‌ای‌وی شما مثبت شد انجام کارهای زیر ضروری می باشد:

به پزشک مراجعه کنید و بهتر است تحت درمان قرار بگیرید.

تست ها مربوط به دیگر بیماری‌های مقاربتی همچنین سل را انجام دهید.

گام‌هایی را برای مراقبت از سلامت عمومی خود انجام بدهید، برای مثال رژیم غذایی بسیار سالمی داشته باشید.

به دنبال مشاوره و حمایت باشید.

از کسانی که ارتباط جنسی با آن‌ها داشته‌اید بخواهید تست های مخصوص بیماری ایدزرا بدهند.

مصرف سیگار را باید ترک کنید و مصرف تفریحی مواد یا الکل را نیز کاملا ترک کنید.

اگر دچار درگیر مواد مخدر هستید، برای ترک آن کمک بگیرید.

 

نکات مهم پس از ابتلا به ایدز

یکی از نکات مهم در پروسه درمانی، پایبند بودن دقیق و سختگیرانه به زمان مصرف دارو می باشد. باید تا حد امکان از فراموش کردن مصرف وعده‌های دارویی خود خودداری شود.

هر عاملی مثل افسردگی  یا عوارض جانبی ناشی از داروها که ممکن می باشد در پیروی از برنامه درمانی خللی ایجاد کند باید در اسرع وقت با پزشک مطرح شود تا در خصوص آن چاره‌جویی شود.

طبق دستور پزشک باید تست غربالگری و چکاپ به صورت کاملا منظم انجام شود تا اثربخشی دوره درمانی به خوبی ارزیابی گردد.

تا زمان پایین آمدن بار ویروس در خون خود از ارتباط جنسی با همسر و یا شریک جنسی خودداری کنید.

 

اگر تست  اچ‌ای‌وی من منفی باشد آيا به اين معنمی باشد که شريک جنسی من نیز  اچ‌ای‌وی منفی می باشد؟

خیر. نتیجه تست  اچ‌ای‌وی تنها وضعیت اچ‌ای‌وی شما را نشان می‌دهد. اچ‌ای‌وی لزوما در هر بار رابطه جنسی منتقل نمی‌شود. بنابراین، انجام تست  اچ‌ای‌وی راهی نیست که متوجه شوید شریک جنسی شما به این ویروس آلوده می باشد یا خیر. مهم می باشد که با شریک جنسی خود با صراحت صحبت کنید و از او بپرسید وضعیت اچ‌ای‌وی خود را به شما بگوید اما به خاطر داشته باشید که ممکن می باشد او از وضعیت خود آگاه نباشد یا اگر مبتلا به اچ‌ای‌وی باشد حقیقت را به شما نگوید. بنابراین، بهتر می باشد هردوی شما تست  بدهید تا از سلامتی خود مراقبت کنید. به علاوه دقت داشته باشید که اگر پارتنر شما به بیماری ایدزمبتلا باشد، تشخیص بیماری ایدزبا تست  خون ساده می‌تواند به شما کمک کند.

برای انجام تست بیماری ایدزدر تهران میتوانید از مرکز آزمایشگاهی بیمارستان رسالت کمک بگیرید ، شما میتوانید این خدمات را در آزمایشگاه یا در منزل خود دریافت کنید.

 

مقالات مرتبط:

آزمایش ایدز فوری

زگیل تناسلی

آزمایش هپاتیت فوری

آزمایش زگیل تناسلی فوری

 

راه‌های جلوگیری از انتقال ایدز

راه‌های انتقال بیماری ایدزمتنوع می باشد و برای جلوگیری از آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در هر رابطه جنسی با شریک جنسی خود از روش استفاده از کاندوم استفاده کنید.

به شریک جنسی خود صراحتا در مورد وضعیت اچ‌ای‌وی خود بگویید.

داروها را طبق دستورالعمل مصرف کنید.

اگر مواد مخدر مصرف می کنید به‌هیچ‌ عنوان از سوزن مشترک با افراد دیگر استفاده نکنید.

یکی از راه‌هایی که دانشمندان در حال تلاش برای تهیه آن هستند، واکسن بیماری ایدزمی باشد. این واکسن هنوز به مرحله ی تولید نرسیده ولی در صورت تولید جهانی می تواند بسیار موثر باشد.

درنهایت، لازم می باشد بدانید بیماری اچ‌ای‌وی یک بیماری همیشگی می باشد اما درمان‌های فعلی به ‌طور چشمگیری می ‌توانند تاثیر این بیماری را بر روی سلامتی و نیز سبک زندگی شما کاهش دهند، به خصوص اگر درمان خود را زودهنگام آغاز کنید.

 

بیماری‌های مرتبط با ایدز

مراحل اچ‌ای‌وی

هنگامی که افراد به ویروساچ‌ای‌وی مبتلا می‌شوند و درمان نمی‌شوند، بیماری آنها طی سه مرحله پیشرفت می‌کند. درمان می تواند باعث کند شدن و یا جلوگیری از پیشرفت بیماری شود. بنابراین، با انجام زود هنگام تست  ایدز، پروسه‌ی درمان سریعتر انجام می‌شود.

 

مرحله اول : عفونت حاد اچ‌ای‌وی

ظرف مدت ۲ تا ۴ هفته بعد از عفونت با اچ‌ای‌وی، علائم بیماری ایدزممکن می باشد همانند علائم آنفولانزا باشد، این علائم ممکن می باشد که  به مدت چند هفته ادامه داشته باشد. وقتی که افراد به عفونت حاد اچ‌ای‌وی مبتلا شوند، مقدار زیادی ویروس در خون آنها وجود دارد و بسیار مسری و واگیردار می باشد. اما افراد مبتلا به عفونت حاد از اینکه به این بیماری مبتلا شدند، اطلاع ندارند؛ به منظور تشخیص بیماری، انجام تست  اچ‌ای‌وی را به متخصصان آزمایشگاه رسالت  بسپارید.

 

مرحله دوم: نهفتگی اچ‌ای‌وی

این مرحله، به عفونت اچ‌ای‌وی بدون علامت یا عفونت مزمن اچ‌ای‌وی شهرت دارد. در طی این مرحله، افراد ممکن می باشد علائمی نداشته باشند یا بیمار نشوند. در افرادی که از دارو برای درمان بیماری اچ‌ای‌وی استفاده نمی‌شود، این دوره می‌تواند مدت زیادی طول بکشد. این نکته حائز بسیار اهمیت می باشد که افراد در این مرحله هنوز نیز  می‌توانند ویروس اچ‌ای‌وی  را به دیگران منتقل کنند.

 

مرحله سوم : سندرم نقص ایمنی اکتسابی

شدیدترین مرحله عفونتاچ‌ای‌وی، بیماری ایدزمی باشد. علائم رایج بیماری ایدزشامل لرز، تب، تعریق، ضعف و کاهش وزن می باشد.

 

مراحل عفونت اچ‌ای‌وی عبارتند از:

عفونت حاد اچ‌ای‌وی:

عفونت حاد اچ‌ای‌وی اولین مرحله از عفونت اچ آی وی می باشد و به طور کلی طی ۲ تا ۴ هفته پس از عفونت ایجاد می‌شود. در این مدت، برخی از افراد علائم شبیه آنفولانزا همانند تب ، سردرد و بثورات پوستی دارند. در مرحله حاد عفونت ، ویروس اچ‌ای‌وی به سرعت تکثیر شده و در بدن پخش می‌شود. این ویروس به سلول‌های CD4 سیستم ایمنی بدن که با عفونت  در بدن مبارزه می کنند حمله کرده و آن ها را از بین می برد. در مرحله حاد عفونت اچ‌ای‌وی ، سطح اچ‌ای‌وی در خون بسیار زیاد می باشد ، که خطر انتقال اچ‌ای‌وی را بسیار افزایش می دهد.

 

مقالات بیشتر:

آزمایش کورتیزول 

آزمایش خون آلرژی

آزمایش روتین

آی یو آی 

 

عفونت مزمن اچ‌ای‌وی:

مرحله دوم عفونت اچ‌ای‌وی عفونت مزمن اچ‌ای‌وی می باشد (عفونت بدون علامت اچ‌ای‌وی یا تأخیر بالینی نیز نامیده می‌شود). در طی این مرحله ، ویروس بیماری اچ آی وی در بدن تکثیر می‌شود اما در سطوح بسیار پایین. افراد مبتلا به عفونت مزمن اچ آی وی ممکن می باشد هیچ علائم مرتبط با اچ آی وی نداشته باشند.

 

ایدز:

بیماری ایدزآخرین و شدیدترین مرحله عفونت اچ‌ای‌وی می باشد. از آنجا که ویروس اچ آی وی به شدت به سیستم ایمنی بدن آسیب زده می باشد و بدن نمی‌تواند با عفونت‌های فرصت طلب مقابله کند. افراد مبتلا به اچ‌ای‌وی در صورتی که تعداد سلول CD4 آن‌ها کمتر از ۲۰۰ باشد، بیماری ایدزتشخیص داده می‌شوند.

برای انجام تست بیماری ایدزدر تهران میتوانید از مرکز آزمایشگاهی بیمارستان رسالت کمک بگیرید ، شما میتوانید این خدمات را در آزمایشگاه یا در منزل خود دریافت کنید.

 

مراحل اچ‌ای‌وی

میزان انتقال بیماری ایدز

برای کمک به کاهش انتقال بیماری ایدز، درک نحوه انتشار ویروس مهم می باشد. اچ‌ای‌وی فقط از طریق مایعات بدن یعنی خون، ترشحات واژن، منی و شیر مادر منتقل می‌شود. در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید که میزان انتقال بیماری بیماری ایدزبا هر یک از این راه‌ها چقدر می باشد.

انتقال خون: خطر انتقال اچ‌ای‌وی از طریق خون زیاد می باشد. انتقال مستقیم خون، بیشترین خطر انتقال بیماری ایدزرا به همراه دارد. بر اساس گزارش CDC، به ازای هر ۱۰ هزار انتقال خون از اهداکننده مبتلا به اچ‌ای‌وی، ویروس احتمالا ۹۲۵۰ بار منتقل می‌شود. به همین دلیل امروزه افرادی که می‌خواهند خون اهدا کنند به دقت از نظر اچ‌ای‌وی بررسی می‌شوند.

استفاده  از سوزن مشترک: اچ‌ای‌وی می‌تواند از طریق سوزن‌های مشترک در بین افرادی که از داروهای تزریقی استفاده می‌کنند منتقل شود. CDC تخمین می‌زند که ۶۳ مورد از هر ۱۰ هزار تماس با سوزن ‌های مشترک آلوده باعث انتقال بیماری به افراد می‌شود.

رابطه جنسی: رابطه جنسی با فردی که به ویروس اچ‌ای‌وی مبتلا می باشد خطر ابتلا به ویروس را افزایش می‌دهد. بر اساس گزارش CDC، خطر انتقال در رابطه جنسی واژینال برای مفعول ها، ۸ از هر ۱۰ هزار  و برای فاعل ها ، کمتر از ۴ از هر ۱۰ هزار می باشد. خطر رابطه جنسی مقعدی برای فرد مفعول بسیار بیشتر و ۱۳۸ از هر ۱۰ هزار می باشد ولی برای فرد فاعل، ۱۱ از هر ۱۰ هزار می باشد. همه انواع رابطه جنسی دهانی نیز کم‌خطر محسوب می‌شوند.

انتقال از مادر به کودک: داشتن اچ‌ای‌وی به این معنا نیست که یک زن نمی‌تواند بچه سالمی داشته باشد. نکته اصلی این می باشد که از پزشک مشورت بگیرید و تمام اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از انتقال ویروس به کودک را انجام دهید. جدا از خون و ترشحات جنسی، اچ‌ای‌وی می‌تواند در دوران بارداری یا از طریق شیر مادر هنگام شیردهی نیز منتقل شود. انتقال اچ‌ای‌وی از مادر به کودک نیز در هر مرحله از بارداری و به علاوه در حین زایمان نیز ممکن می باشد اتفاق بیفتد.

 

انتقال ویروس ایدز

چه تست اتی برای غربالگری بیماری ایدزدر دسترس هستند؟

اگر برای فردی تشخیص اچ‌ای‌وی انجام شود مهم می باشد که وضعیت او به صورت مداوم کنترل شود. پزشکان برای این کار می‌توانند از چندین تست مختلف استفاده کنند. دو معیار متداول برای ارزیابی انتقال اچ‌ای‌وی تعداد سلول‌های CD4 و همچنین بار ویروسی می باشد.

 

شمارش سلول‌های CD4

اچ‌ای‌وی سلول‌های CD4 را هدف قرار داده و آن‌ها را از بین می‌برد. این سلول‌ها، نوعی سلول گلبول سفید هستند که در بدن وجود دارند. اگر برای  بیماری اچ‌ای‌وی درمان صورت نگیرد، به ‌مرور زمان این ویروس به سلول‌های CD4 حمله ور میشوند و درنتیجه تعداد این سلول‌ها بسیار کاهش می‌یابد. اگر تعداد CD4 از حد نرمال کمتر شود یعنی فرد وارد مرحله 3 بیماری اچ‌ای‌وی و یا بیماری ایدزشده است. درمان موثر بیماری به فرد کمک می‌کند که تعداد سالم CD4 را حفظ کند و از ابتلا به بیماری ایدزجلوگیری کند.

اگر درمان اچ‌ای‌وی موثر باشد، تعداد CD4 باید در سطح خود باقی بماند یا افزایش یابد. این تعداد به علاوه نشان‌دهنده عملکرد کلی سیستم ایمنی بدن می باشد. اگر تعداد CD4 کاهش شدیدی داشته باشد، خطر ابتلا به بیماری‌های خاص به میزان بسیار قابل‌ توجهی افزایش می‌یابد. بر اساس تعداد CD4، پزشک ممکن می باشد آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری‌کننده را برای جلوگیری از این عفونت‌ها توصیه کند.

 

بار ویروسی

بار ویروسی اندازه‌گیری میزان اچ‌ای‌وی در خون می باشد. پزشک بار ویروسی را به منظور بررسی اثربخشی درمان و وضعیت بیماری شما، ارزیابی می‌کند. وقتی بار ویروسی در یک فرد کم یا غیرقابل‌شناسایی باشد، احتمال ابتلا به مرحله 3 اچ‌ای‌وی یا اختلال عملکرد ایمنی مرتبط با آن کمتر می باشد. به علاوه در صورت غیرقابل تشخیص بودن بار ویروسی، احتمال انتقال اچ‌ای‌وی به دیگران نیز کمتر می باشد. با این حال، در این شرایط، هنوز نیز  استفاده از روش‌های جلوگیری از انتقال اچ‌ای‌وی ضروری می باشد.

 

مقاومت به دارو

پزشک همچنین ممکن می باشد بررسی کند که آیا ویروس در بدن فرد در برابر داروهای درمانی مقاوم می باشد و یا خیر. این امر به پزشک کمک می‌کند که داروی موثر را تجویز کند.

 

مقالات بیشتر:

دیابت بارداری

نمونه گیری نوزاد

آزمایش ادرار در منزل

آزمایش شیشه

 

تست ‌های بیوشیمی خون

در این گروه از تست ‌ بیماری ایدزچندین ماده شیمیایی مختلف در خون بیمار اندازه‌گیری می‌شود تا سلامت اندام‌ها به‌ویژه قلب، کبد و کلیه‌ها ارزیابی گردد. پس از مصرف داروهای بیماری اچ‌ای‌وی این تست ‌ها به‌ منظور بررسی عوارض جانبی داروها هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

تست  شمارش کامل خون (CBC)

این تست  تعداد گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها را در نمونه خونی اندازه‌گیری می‌کند. تست  CBC یکی از رایج ترین تست ها خون می باشد و به پزشک کمک می‌کند تا سلامت کلی بیمار را ارزیابی کرده و عفونت‌ها یا سایر مشکلات بالقوه سلامت را شناسایی کند.

 

تست  مقاومت دارویی

یکی از مشکلاتی که در روند درمان اچ‌ای‌وی ممکن می باشد پدید آید، جهش ویروس و مقاوم شدن آن به داروهای تجویزشده می باشد. تست  مقاومت دارویی به پزشک شما کمک می‌کند تا داروی بی‌اثر شده را برای شما شناسایی کند و داروی مناسب فعال در برابر ویروس را جایگزین نماید.

 

تست  قند خون ناشتا

این تست ، سطح قند خون فرد را اندازه‌گیری می‌کند. دلیل تجویز انجام آزمایش قند خون این است که برخی از داروهای بیماری اچ‌ای‌وی بر مقدار سطح گلوکز خون اثر می گذارد و خطر ابتلا به بیماری دیابت را به همراه خود دارند. انجام تست  گلوکز در زمان شروع درمان برای کمک به انتخاب داروهای سازگار با بیمار اهمیت دارد. تست  قند خون یکی از تست ها چکاپ برای بیماران مبتلا به اچ‌ای‌وی محسوب می‌شود و بایستی در دوره‌های زمانی مشخص طبق صلاحدید پزشک انجام شود.

برای انجام تست بیماری ایدزدر تهران میتوانید از مرکز آزمایشگاهی بیمارستان رسالت کمک بگیرید ، شما میتوانید این خدمات را در آزمایشگاه یا در منزل خود دریافت کنید.

 

تست  پاپ (دهانه رحم و مقعد)

در  تست  HPV گردن رحم، موارد مشکوک به بدخیمی و پیش سرطان‌ها در دهانه رحم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در این تست  با استفاده از یک سواب یک نمونه سلولی به‌طور مستقیم از دهانه رحم گرفته می‌شود. تست پاپ مقعدی نیز شامل دریافت یک نمونه سلولی از رکتوم می باشد. در زنان مبتلا به اچ‌ای‌وی، رشد غیرطبیعی سلول در دهانه رحم شایع می باشد و سلول‌های مقعدی غیرطبیعی در مردان و زنان مبتلا به اچ‌ای‌وی نیز بیشتر از سایرین می باشد. سلول‌های غیرطبیعی در صورت عدم درمان ممکن می باشد سرطانی شوند.

 

تست  پانل چربی خون (کلسترول و تری گلیسیرید)

لیپیدها مواد چربی همانندی هستند که در خون و بافت‌های بدن یافت می‌شوند. تست  پانل لیپید سطح لیپید فرد ازجمله کلسترول در تست  خون و تری گلیسیرید را اندازه‌گیری می‌کند.

 triglycerides چیست؟ تری گلیسیرید به عنوان چربی بد در بدن شناخته می‌شود که همواره باید مورد بررسی قرار بگیرد. می‌توان گفت دلیل تجویز این تست  این می باشد که بعضی از داروهای اچ‌ای‌وی می‌توانند بر سطح کلسترول، نحوه متابولیسم و ذخیره چربی‌ها در بدن تأثیر بگذارند. افزایش یافتن لیپیدهای ذکرشده در خون شما، فرد را در معرض بیماری‌های قلبی قرار می‌دهد. بنابراین تجویز این تست  کمک می‌کند تا داروهای سازگار و متناسب با شرایط جسمانی بیمار تجویز شوند.

 

غربالگری توکسوپلاسموز

این تست  ابتلای بیمار به یک انگل به نام توکسوپلاسما را بررسی می‌کند. توکسوپلاسما عفونتی می باشد که می‌تواند باعث آسیب شدید به مغز، چشم و سایر اندام‌ها در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف شود. توکسوپلاسموز در واقع یک عفونت فرصت‌طلب کشنده برای افراد مبتلا به اچ‌ای‌وی می باشد. پزشک از همان ابتدای تشخیص بیماری اچ‌ای‌وی، انجام تست  توکسوپلاسموز را تجویز می‌کند تا در صورت ابتلای فرد به انگل، اقدامات درمانی لازم انجام شود.

 

تست  بارداری

تست  سل (TB)

شمارش سلول  CD4 زیر ۲۰۰ سلول در هر میلی ‌متر مکعب تنها علامت پیشرفت اچ‌ای‌وی به مرحله 3 نیست. مرحله 3 اچ‌ای‌وی به علاوه می‌تواند با وجود برخی بیماری‌ها و یا عفونت‌ها تعریف شود، از جمله:

بیماری‌های قارچی مثل کوکسیدیومایکوزیس یا کریپتوکوکوس

کاندیدیازیس و یا عفونت مخمر، در ریه‌ها و دهان یا مری

هیستوپلاسموز، نوعی عفونت ریه

پنومونی

ذات‌الریه مکرر

بیماری سل

بیماری کمپلکس مایکوباکتریوم آویوم، یک عفونت باکتریایی

زخم‌های مزمن هرپس سیمپلکس که بیشتر از یک ماه در افراد ادامه دارد

ایزواسپوریازیس و کریپتوسپوریدیوز، بیماری‌های روده

باکتریمی مکرر سالمونلا

توکسوپلاسموز که عفونت انگلی مغز می باشد

لکوانسفالوپاتی چندکانونی پیش‌رونده که یک بیماری مغزی می باشد

سرطان دهانه رحم

سارکوم کاپوزی که نوعی سرطان می باشد

لنفوم

سندرم تحلیل رفتن و یا کاهش شدید وزن

به علاوه بهتر می باشد بدانید که با استفاده از تست پاپ اسمیر، امکان شناسایی ویروس اچ‌ای‌وی  وجود ندارد، اما معمولا پزشک همزمان با تست  پاپ اسمیر، تست بیماری ایدزرا نیز تجویز می‌کند. دیگر نیازی نیست تا برای انجام تست  به تست بروید. برای انجام تست بیماری ایدزدر تهران میتوانید از مرکز آزمایشگاهی بیمارستان رسالت کمک بگیرید ، شما میتوانید این خدمات را در آزمایشگاه یا در منزل خود دریافت کنید.

 

مقالات بیشتر:

آزمایش غربالگری بارداری

آزمایش غربالگری دوم

بهترین آزمایشگاه غربالگری

آزمایش غربالگری اول

آزمایشگاه غربالگری در تهران

 

تست  اچ‌ای‌وی

بیماری‌های مرتبط با اچ‌ای‌وی

به دلیل تضعیف شدن سیستم ایمنی در افراد مبتلا به اچ‌ای‌وی امکان بروز عفونت‌های فرصت طلب در این گونه از بیماران وجود دارد. شایع‌ ترین عفونت‌های باکتریایی، ویروسی و انگلی مرتبط با اچ‌ای‌وی عبارتند از:

بیماری‌های مقاربتی (STD): برای افراد مبتلا به اچ‌ای‌وی چندین تست غربالگری انجام می‌شود که تست غربالگری بیماری‌های مقاربتی یکی از مهمترین آنهمی باشد. از عفونت‌های مقاربتی مرتبط با اچ‌ای‌وی می‌توان به سیفلیس، سوزاک و کلامیدیا اشاره نمود. بیماری‌های مقاربتی در صورت عدم درمان می‌توانند سلامتی فرد را با مشکلات بسیار جدی مواجه کنند. ابتلا به STD به علاوه خطر انتقال اچ‌ای‌وی به دیگران را افزایش می‌دهد.

تست  بیماری‌های مقاربتی شامل موارد زیر می باشد که انجام آن‌ها می‌تواند تا خیال شما را از بابت ابتلا راحت کند.

تست  سیفلیس

تست  سوزاک

تست  کلامیدیا

تست  تریکوموناس

تست  HPV

تست  TORCH

تست Neutrophils چیست؟: در برخی از موارد نیز وجود ویروس اچ‌ای‌وی در بدن با غیر نرمال بودن Neutrophils در تست  خون خود را نشان می‌دهد.

توکسوپلاسموز: توکسوپلاسموز یک عفونت انگلی فرصت طلب و کشنده در افرادی می باشد که سیستم ایمنی آن‌ها سرکوب شده می باشد. برای بیماران مبتلا به اچ‌ای‌وی، تست  تشخیص انگل توکسوپلاسما تجویز می‌شود. توکسوپلاسما عفونتی می باشد که می‌تواند باعث آسیب شدید به مغز، چشم و سایر اندام‌ها شود.

سل (TB): اگرچه امروزه با وجود واکسن‌ها و داروهای موثر، سل برای افراد سالم خطر جدی به شمار نمی‌رود اما برای افراد مبتلا به اچ‌ای‌وی به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی، بسیار تهدید کننده تلقی می‌شود. با مشخص شدن ابتلای فرد به اچ‌ای‌وی، تست  خونی سل نیز جهت بررسی ابتلای وی به سل انجام می‌شود. این عفونت اغلب از طریق قطرات تنفسی در هوای آلوده منتشر می‌شود.

برای انجام تست بیماری ایدزدر تهران میتوانید از مرکز آزمایشگاهی بیمارستان رسالت کمک بگیرید ، شما میتوانید این خدمات را در آزمایشگاه یا در منزل خود دریافت کنید.

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی