s/علائم hpv در زنان

علائم hpv در زنان|طول عمر ویروس hpv|علت زگیل تناسلی در زنان|شکل زگیل تناسلی در زنان

علائم hpv در زنان: ویروس پاپیلوم انسانی خانواده ای از ویروس ها است که از بیش از دویست ژنوتیپ ویروسی تشکیل شده است. بیشتر HPV ها باعث ایجاد ضایعات خوش خیم می شوند، مانند زگیل هایی که روی پوست (دست ها، پاها یا صورت) و زگیل ها یا پاپیلوم هایی که غشاهای مخاطی دستگاه تناسلی و دهان را تحت تاثیر قرار می دهند. اکثر عفونت های HPV تناسلی خود به خود بهبود می یابند. با این حال، درصد کمی، اگر درمان نشود، می تواند به آرامی به سمت یک فرم تومور تکامل یابد. سرطان دهانه رحم در واقع تقریباً همیشه با وجود HPV مرتبط است.

علائم hpv در زنان

عفونت HPV چیست؟

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی بسته به نوع و خانواده ای که سویه ویروسی که با آن در تماس هستید، اثرات بسیار متفاوتی دارد. به طور کلی، ویروس با بهره برداری از سلول های پوست و غشاهای مخاطی تکثیر می شود و باعث رشد بیش از حد (هیپرپلازی) می شود که باعث تشکیلات معمولی می شود: زگیل ها و پاپیلوم های پوست و غشاهای مخاطی. اغلب اینها ضایعات توسط لایه ای از کراتین (هیپرکراتوز) که نمونه ای از انواع عفونت است پوشیده شده است.

خطرناک ترین انواع HPV، با این حال، آنهایی هستند که باعث ضایعات با تکامل بدخیم در دستگاه تنفسی فوقانی - حنجره، حلق، زبان، لوزه ها، کام، بینی - یا در اندام تناسلی مرد و زن - ، آلت تناسلی و کیسه بیضه و، پرینه، واژن، رحم و دهانه رحم می شوند.

ویروس های HPV که مسئول عفونت اندام های تناسلی هستند، به طور خاص به دو گروه مختلف تقسیم می شوند: خطر انکوژنیک کم و خطر انکوژن بالا. کسانی که در معرض خطر انکوژنیک پایین هستند (شایع ترین ژنوتیپ های HPV ، 6 و 11) باعث ضایعات تناسلی با ظرفیت کاهش یافته برای تکامل بدخیم یا ظرفیت بالا برای پسرفت خود به خود می شوند.

آنهایی که در معرض خطر انکوژنیک بالا هستند 14 ژنوتیپ (16 ، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 66، 68) هستند و پیشرفت ضایعات به تومور را تعیین می کنند.

عفونت HPV به ویژه در زنان شایع است جوانان و حدود 80 درصد از افراد فعال جنسی حداقل یک بار در طول زندگی خود به آن مبتلا می شوند. کمتر از 1% از افراد آلوده به یک نوع HPV با خطر انکوژنیک بالا دچار ضایعات نئوپلاستیک می شوند و تمام تغییرات سلولی ناشی از ویروس های HPV را می توان به موقع درمان کرد. اگر عفونت سال‌ها در دهانه رحم ادامه داشته باشد، ممکن است تومور ایجاد شود، اما این یک پیشرفت بسیار نادر در سن زیر 30 سال است: بدن در واقع در بیش از 90 درصد موارد قادر به مبارزه با ویروس است، در حالی که اگر تغییرات در غشاهای مخاطی به تومور تبدیل شود، این روند بسیار کند خواهد بود (4-10 سال).

 

علل عفونت HPV (ویروس پاپیلوما) چیست؟

عفونت تناسلی ویروس پاپیلومای انسانی اساساً از طریق رابطه جنسی منتقل می شود: در واقع یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است. پذیرفته شده است که انتقال می تواند با تماس فیزیکی نیز رخ دهد، سلول های ویروسی فعال هستند و در صورت وجود پارگی، بریدگی یا ساییدگی در پوست و/یا غشاهای مخاطی سبب عفونت میشوند. به طور کلی، خطرناک ترین عفونت های دستگاه تنفسی یا حفره دهان از طریق رابطه جنسی دهانی، از طریق تماس بین مخاط دهان و دستگاه تناسلی منتقل می شود. افرادی که سیستم ایمنی بدنشان آسیب پذیرتر است، بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند. با فرکانس بسیار کمتر، عفونت می‌تواند در برخی محیط‌ها مانند دوش‌های عمومی، استخرهای شنا، اتاق‌های رختکن، از طریق تماس با سطوح یا حوله‌هایی که قبلاً توسط ناقلین عفونت استفاده می‌شد، ایجاد شود.

 

در موارد زیرخطر سرایت و عفونت افزایش می یابد:

وجود همزمان عفونت های مقاربتی؛

سیستم ایمنی ضعیف؛

چاقی؛

رژیم نامتعادل؛

دود سیگار.

 

علائم عفونت HPV (ویروس پاپیلوم) چیست؟

علائم ویروس پاپیلومای انسانی بسته به نوع عفونت متفاوت است. به طور کلی، شایع ترین علائم عفونت زگیل است (زگیل معمولی، زگیل کف پا، زگیل تناسلی). زگیل تناسلی می تواند در ناحیه تناسلی خارجی، داخل واژن، اطراف یا داخل مقعد و روی پرینه (ناحیه پوستی بین فرج و مقعد) قرار گیرد. این ضایعات به صورت ضایعات کوچک ظاهر می شوند که گاهی اوقات به صورت خوشه ای با شکلی شبیه گل کلم قرار می گیرند. در موارد دیگر ضایعات مسطح هستند و تمایل به گروه بندی برای ایجاد پوشش حجیم دارند.

اکثر ضایعات ناشی از HPV بدون علامت هستند، اما در برخی موارد، زگیل ممکن است هنگام لمس لباس زیر باعث ناراحتی و خارش شود.

سویه‌های پرخطر HPV که باعث ایجاد سرطان در ناحیه تناسلی می‌شوند، خود را از طریق زگیل نشان نمی‌دهند، بلکه از طریق تغییرات بدون علامت در سلول‌ها (سیتولوژیک) و بافت‌ها (بافت‌شناسی) تأثیرگذار بر غشاهای مخاطی تناسلی (معمولاً گردن رحم) ظاهر می‌شوند. این موارد فقط از طریق تست پاپ یا سایر تست های تشخیصی سطح II مانند ولووسکوپی، کولپوسکوپی یا اسکوپی حفره دهان قابل تشخیص هستند.

 

مقالات مرتبط:

تشخیص HPV با ازمایش ادرار

مراکز انجام HPV در تهران

زگیل تناسلی مردان

آزمایش زگیل تناسلی فوری

 

چگونه از عفونت HPV (ویروس پاپیلوما) جلوگیری می شود؟

برای جلوگیری از عفونت HPV مهم است که چند قانون ساده را به خاطر بسپارید. اگر به مکان‌های مشترک مانند رختکن یا استخر سر می‌زنید، پاهای خود را تمیز و خشک نگه دارید و همیشه کفش یا دمپایی بپوشید و از وسایل یا حوله مشترک استفاده نکنید. برای جلوگیری از انتشار زگیل از دست ها به دهان، نباید ناخن های خود را بجوید.

انتقال زگیل تناسلی را می توان با کاهش روابط پرخطر، بی بند و باری یا گاه به گاه و همیشه استفاده از کاندوم کاهش داد. با این حال، به همان اندازه که استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی اساسی است، باید به خاطر داشت که احتمال سرایت را کاهش می دهد، اما از بین نمی برد، زیرا نمی تواند نواحی تماس را کاملاً بپوشاند. بنابراین، در پیشگیری از سایر بیماری های مقاربتی بسیار مفید است، از همه لحاظ نمی توان آن را ابزاری برای پیشگیری از عفونت HPV در نظر گرفت.

تنها راه واقعی پیشگیری، واکسیناسیون است. واکسن پیشگیری از عفونت HPV بیش از 25 سال است که در دسترس است و از دهانه رحم در برابر تهاجمی ترین سویه های HPV از نظر سرطانی و از عفونت سویه های کم خطر عفونی تر محافظت می کند. سال‌هاست که تجویز واکسیناسیون برای نوجوانان هر دو جنس در برنامه واکسیناسیون اجباری/توصیه‌شده در تمام کشورهای غربی گنجانده شده است.

آخرین نسل واکسن HPV از سرایت سویه های HPV مسئول تقریباً 100 درصد تومورها جلوگیری می کند. این واکسن حاوی ذرات ویروسی یا کل ویروس های ضعیف شده یا غیرفعال نیست، بلکه حاوی پروتئین هایی است که هدفشان تحریک پاسخ ایمنی است. بنابراین از آنجایی که حاوی مواد ژنتیکی نیست، نمی تواند عفونتی در  سلول ها ایجاد کند  .اثربخشی آن به تجویز قبل از تماس بدن با HPV بستگی دارد، بنابراین معمولاً قبل از شروع فعالیت جنسی تجویز می شود.

واکسنی که امروزه تجویز می شود، واکسن گارداسیل 9 غیر ظرفیتی است که در برابر تایپ های 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52، 58 که مسئول اکثر ضایعات پیش سرطانی آنوژنیتال و دهان هستند، ایمن سازی می کند.

در اکثر کشورها از سال 2018 این واکسن در برنامه واکسیناسیون زنان و مردان گنجانده شده است و واکسیناسیون از 11 سالگی به صورت رایگان انجام می شود. به نظر می رسد مطالعات اخیر استفاده از واکسن را در جمعیت بزرگسال یا افرادی که قبلاً توسط خود ویروس آلوده شده اند تأیید می کند.

در زمان اولین تزریق، واکسن را می توان به عنوان برنامه واکسیناسیون 2 دوز، با دوز دوم 5-13 ماه پس از اولین تزریق، تزریق کرد. از 15 سالگی به بعد، در زمان اولین تزریق، واکسن را می توان با یک برنامه واکسیناسیون 3 دوز، که دومی باید حداقل یک ماه پس از اول و سومی حداقل سه ماه پس از دومی باشد تزریق کرد. چرخه باید در یک دوره یک ساله کامل شود.

برنامه های غربالگری در حال حاضر شامل تست پاپ از سن 25 سالگی هر 3 سال یکبار و تست DNA HPV هر 5 سال از سن 33 سالگی است. به این ترتیب در واقع می توان ضایعات پیش سرطانی را زود شناسایی کرد و به صورت محافظه کارانه و قطعی درمان کرد.

 

تشخیص

تشخیص بالینی عفونت HPV توسط متخصص زنان (در طول معاینه زنان) یا متخصص پوست انجام می شود که وجود ضایعات پوستی یا مخاطی را تشخیص می دهد.

تشخیص تغییرات سیتولوژیکی و/یا بافت‌شناسی (یعنی در سلول‌ها یا بافت‌ها) ناشی از سویه‌های بالقوه انکوژن HPVاز طریق تست پاپ یا با آزمایش‌هایی که می‌توانند حضور DNA ویروسی را آشکار کنند به دست می‌آیند. در صورت لزوم بیوپسی های هدفمند انجام می شود بارگذاری غشاهای مخاطی تناسلی، تحت کنترل یک ابزار خاص (کولپوسکوپ) که امکان تجسم بزرگ‌نمایی بافت‌های مورد بررسی را فراهم می‌کند انجام میشود.

 

درمان ها

در اکثریت قریب به اتفاق موارد، ضایعات ناشی از HPV به لطف عملکرد سیستم ایمنی بدن خود به خود بدون هیچ درمانی در عرض 1 تا 2 سال بهبود می یابند. با این حال، خوب است بدانید که حتی زمانی که زگیل ها ناپدید می شوند، ویروس همچنان می تواند در بدن انسان وجود داشته باشد.

هنگامی که ضایعات باقی می مانند، مداخلات هدفمند بر اساس نوع انجام می شود.

زگیل‌های پوستی را می‌توان با محلول‌های موضعی مبتنی بر مواد اسیدی‌کننده، با کرم‌های ضد ویروسی درمان کرد یا با درمان‌های جراحی موضعی (کورتاژ، دیاترموکاگولاسیون، لیزردرمانی، کرایوتراپی) از بین برد.

زگیل تناسلی معمولاً از طریق دیاترموکاگولاسیون یا لیزر درمانی تبخیر می‌شود یا با کرم‌های مبتنی بر سیستم ایمنی درمان می‌شود.

ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم با برداشتن انتخابی دهانه رحم برداشته می شود که هدف از انجام آن علاوه بر حذف کامل ضایعه، حفظ امکانات تولید مثل و توانایی پایان دادن به بارداری است.

در نهایت، در مورد تومورهایی که بر اوروفارنکس تأثیر می‌گذارند، این تومورها با جراحی برداشته می‌شوند، در حالی که تومورهای بزرگتر نیاز به استفاده از شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی دارند.

 

مقالات مرتبط:

تفسیر آزمایش hpv

قیمت آزمایش زگیل تناسلی

هزینه ازمایش زگیل برای مردان

علائم hpv در مردان

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی