D/مراکز انجام HPV در تهران

مراکز انجام HPV در تهران|مراکز انجام تست hpv|هزینه آزمایش hpv با دفترچه تامین اجتماعی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین عفونت مقاربتی است. اکثر مردان و زنانی که از نظر جنسی فعال هستند در مقطعی از زندگی خود در معرض ویروس قرار می گیرند.این ویروس در ایالات متحده رایج است و سالانه تقریباً 14 میلیون مورد جدید از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) تشخیص داده می شود.انواع مختلفی از HPV وجود دارد. برخی می توانند باعث ایجاد زگیل واژن شوند و برخی دیگر می توانند باعث برخی از انواع سرطان شوند. هر سال تقریباً 19400 زن و 12100 مرد در ایالات متحده به سرطان ناشی از HPV مبتلا می شوند. واکسن ها می توانند از عفونت محافظت کنند.در این مقاله، HPV چیست، نحوه انتقال آن بین افراد، علائمی که ممکن است رخ دهد و اطلاعاتی در مورد درمان ویروس HPV، واکسن‌ها و پیشگیری را توضیح می‌دهیم.

G/مراکز انجام HPV در تهران

حقایق اساسی در مورد HPV

اکثر مردان و زنان فعال جنسی در مقطعی از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند.

 HPVمی تواند از طریق رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی منتقل شود.

می تواند باعث زگیل تناسلی و برخی از انواع سرطان شود.

گاهی اوقات، HPV می تواند در حین زایمان به کودک منتقل شود و باعث عفونت دستگاه تناسلی یا تنفسی شود.

هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد، اما واکسن های ایمن و موثری وجود دارد که بین سنین 11 تا 12 سالگی توصیه می شود.

انواع مختلف HPV علائم متفاوتی خواهند داشت. HPV ها می توانند باعث زگیل تناسلی و سرطان شوند.

هیچ درمانی برای ویروس وجود ندارد، اما علائم آن قابل درمان است.

پیشگیری دریافت واکسن HPV است.

اسید سالیسیلیک برای درمان برخی زگیل ها استفاده می شود.

زگیل هایی هستند کهاغلب بدون درمان برطرف می شود.

با این حال، داروهایی وجود دارد که می‌توان آنها را برای از بین بردن زگیل روی پوست اعمال کرد. اینها شامل اسید سالیسیلیک بدون نسخه برای زگیل های معمولی است.

داروهای تجویزی عبارتند از:

پودوفیلین

پودوفیلوکس (کاندیلوکس)

تری کلرواستیک اسید

در شرایط خاص، مداخلات جراحی ممکن است ضروری باشد، که شامل موارد زیر است:

کرایوتراپی: در این روش از نیتروژن مایع برای انجماد نواحی غیر طبیعی استفاده می شود.

کوتر الکتریکی: از جریان الکتریکی برای سوزاندن نواحی غیر طبیعی استفاده می شود.

لیزر درمانی: یک پرتو نور بافت های ناخواسته را از بین می برد.

تزریق اینترفرون: به دلیل خطر بالای عوارض جانبی و هزینه، به ندرت استفاده می شود.

عمل جراحی برای برداشتن

همچنین توجه به این نکته ضروری است که اگرچه زگیل ها و تغییرات سلولی را می توان حذف یا برطرف کرد، ویروس می تواند در بدن باقی بماند و به دیگران منتقل شود. هیچ درمانی برای از بین بردن ویروس از بدن وجود ندارد.

 

سرطان

تست پاپ معمولی و انواع دیگر تست ها در صورت ایجاد سرطان می توانند تشخیص زودهنگام را ارائه دهند. برای درمان هر سرطانی و جلوگیری از پیشرفت آن می توان اقداماتی انجام داد.

 

علائم

 HPVممکن است بلافاصله علائم ایجاد نکند، اما ممکن است سال ها بعد ظاهر شود. برخی از انواع می توانند باعث زگیل شوند، در حالی که برخی دیگر می توانند باعث سرطان شوند.

 

زگیل

علائم شایع برخی از انواع HPV زگیل، به ویژه زگیل تناسلی است.

زگیل تناسلی ممکن است به صورت یک برآمدگی کوچک، گروهی از برجستگی ها یا برآمدگی های خوشه مانند ظاهر شود. آنها معمولا بر فرج در زنان یا احتمالاً دهانه رحم و آلت تناسلی یا کیسه بیضه در مردان ، آنها همچنین ممکن است در اطراف مقعد و کشاله ران ظاهر شوند.

آنها می توانند از نظر اندازه و ظاهر متنوع باشند و می توانند بزرگ، کوچک، مسطح یا گل کلمی باشند و می توانند سفید یا گوشتی باشند. سایر زگیل های مرتبط با HPV شامل زگیل های معمولی، کف پا و مسطح هستند.

زگیل های معمولی – برآمدگی های خشن و برجسته بیشتر در دست ها، انگشتان دست و آرنج دیده می شوند.

زگیل های کف پا – به عنوان تومورهای سخت و دانه ای روی پا توصیف می شوند. آنها بیشتر در پاشنه پا یا متاتارس ظاهر می شوند.

زگیل های مسطح – معمولا کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان را مبتلا می کند. آنها به صورت ضایعات سطحی و کمی برجسته ظاهر می شوند که تیره تر از رنگ پوست معمولی هستند و بیشتر در صورت، گردن یا نواحی خراشیده دیده می شوند.

F/مراکز انجام HPV در تهران

سرطان

سایر انواع HPV ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. این انواع سرطان شامل سرطان دهانه رحم، فرج، واژن، آلت تناسلی، مقعد و اوروفارنکس یا پایه زبان و لوزه ها. ممکن است سال ها یا دهه ها طول بکشد تا سرطان ایجاد شود. در ادامه در مورد علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV نکاتی را بیان می کنیم.

 

علل

 HPVمی تواند هر شخصی را که از لحاظ جنسی فعال باشد را آلوده کند.

 HPVویروسی است که از طریق تماس مستقیم از طریق رابطه جنسی یا سایر اشکال تماس مستقیم با دستگاه تناسلی منتقل می شود.

اگرچه اکثر عفونت‌های HPV خوش‌خیم هستند و باعث ایجاد زگیل در نواحی بدن مانند دست‌ها، پاها و اندام‌های تناسلی می‌شوند، اما برخی از سویه‌ها وجود دارند که افراد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به انواع خاصی از سرطان قرار می‌دهند.

 HPVمی تواند هر کسی را که از لحاظ جنسی فعال باشد را آلوده کند. اغلب اوقات، افراد آلوده بدون علامت هستند، به این معنی که علائم ویروس را نشان نمی دهند.

اگرچه بیشتر عفونت‌های HPV به خودی خود برطرف می‌شوند، اما گاهی اوقات می‌توانند پنهان بمانند و بعداً شریک جنسی جدید یا موجود را آلوده کنند.

 HPVمی تواند در حین زایمان به کودک منتقل شود. این می تواند باعث عفونت در دستگاه تناسلی یا دستگاه تنفسی شود.

توجه به این نکته ضروری است که سویه های HPV که باعث ایجاد زگیل می شوند با گروهی از سویه های HPV که باعث سرطان می شوند متفاوت است.

 

عوامل خطر

برخی از عوامل خطر ابتلا به HPV را افزایش می دهند.

این شامل:

تعداد شرکای صمیمی بالا

داشتن رابطه جنسی با کسی که چندین شریک صمیمی داشته است

داشتن سیستم ایمنی ضعیف، به عنوان مثال به دلیل HIV یا پس از پیوند عضو

دارای مناطقی از پوست آسیب دیده است

داشتن تماس شخصی با زگیل ها یا سطوحی که در معرض HPV قرار گرفته اند

 

تشخیص

اگر زگیل یا ضایعات قابل مشاهده باشد، پزشک معمولاً می‌تواند تشخیص HPV را طی یک بازرسی بصری بدهد. با این حال، ممکن است برای تایید وجود HPV، آزمایشات بیشتری لازم باشد.

 

چه زمانی باید آزمایش HPV انجام دهم؟

آزمایش هایی برای ارزیابی HPV یا تغییرات سلول های دهانه رحم مربوط به HPV شامل تست پاپ اسمیر، آزمایش DNA و استفاده از اسید استیک (سرکه) است.

پاپ اسمیر آزمایشی است که سلول ها را از سطح دهانه رحم یا واژن جمع آوری می کند. این آزمایش هرگونه ناهنجاری سلولی را که ممکن است باعث سرطان شود را نشان می دهد. استفاده از غربالگری تست DNA برای انواع پرخطر HPV و برای زنان 30 سال و بالاتر همراه با آزمایش پاپ اسمیر توصیه می شود. همچنین یک آزمایش DNA برای HPV وجود دارد که می تواند به تنهایی بدون نیاز به آزمایش پاپ اسمیر همزمان از سن 25 سالگی استفاده شود. گاهی اوقات ممکن است بیوپسی از هر ناحیه غیر طبیعی لازم باشد.

 

 جلوگیری

در حال حاضر، سه واکسن HPV در بازار وجود دارد.

مواردی که می تواند خطر مبتلا شدن به HPV را کاهش دهد عبارت هستند از:

 واکسن HPV را دریافت کنید

رابطه جنسی ایمن را انجام دهید

تمرین پرهیز یا داشتن روابط جنسی تک همسری

تا زمانی که زگیل تناسلی قابل مشاهده است، رابطه جنسی نداشته باشید

اجتناب از زگیل های رایج دشوار است. اگر زگیل وجود دارد، باید از زدن یا نیشگون گرفتن آن با ناخن خودداری کنید. در صورت وجود زگیل کف پا، پوشیدن کفش یا صندل در مکان های عمومی مانند استخرها و رختکن توصیه می شود.

 

واکسن ها

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) این واکسن را در سنین 11 تا 12 سالگی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها در آینده توصیه می کند.

این واکسن در دو نوبت به فاصله 6 تا 12 ماه تزریق می شود.

واکسن های کمکی برای مردان تا سن 21 سالگی توصیه می شود سال‌ها و زنان تا 26 سال که واکسن را در سنین پایین‌تر دریافت نکرده‌اند. مردان همجنس گرا و دوجنسه باید تا سن 26 سالگی این واکسن را دریافت کنند.

افراد بین 27 تا 45 سال که واکسینه نشده اند اکنون واجد شرایط واکسینه شدن با گارداسیل 9 هستند.

در سال 2018، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) دستورالعمل‌های مربوط به این گروه سنی را تغییر داد، زیرا محققان مشاهده کرده بودند که این واکسن تأثیر مثبتی بر بیماری‌های مرتبط، به ویژه سرطان دهانه رحم دارد.

در حال حاضر سه واکسن HPV در بازار وجود دارد: گارداسیل، سرواریکس و گارداسیل 9. با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید که آیا باید واکسینه شوید یا خیر.

C/مراکز انجام HPV در تهران

چه چیزی می تواند باعث التهاب واژن شود؟

برخی مواقع علت ویروس پاپیلوما نیست و ممکن است که التهاب واژن اتفاق افتاده باشد التهاب واژن می تواند نگران کننده و ناراحت کننده باشد، اما به ندرت نشان دهنده یک بیماری جدی است.

افراد مبتلا به این مشکل اغلب تصور می کنند که دارای یک عفونت قارچی، اما این تنها یکی از بسیاری از احتمالات است. التهاب واژن می تواند ناشی از آلرژی، عفونت های مقاربتی (STIs)، کیست یا رابطه جنسی خشن باشد. درمان به علت آن بستگی دارد.

هر کسی که التهاب واژن دارد باید مراقب علائم عفونت باشد و برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کند.

 

 علل

در اینجا 14 علت احتمالی التهاب واژن به همراه گزینه های درمانی احتمالی آورده شده است.

 

 1- آلرژی

واکنش آلرژیک به برخی مواد می تواند باعث التهاب واژن شود.

یک واکنش آلرژیک می تواند باعث التهاب واژن شود. واژن بخش حساسی از بدن است و می تواند به هر تعداد از مواد موجود در محصولات مراقبت شخصی واکنش نشان دهد، مانند:

صابون ها

روان کننده ها

شستشو و دوش واژینال

تامپون یا نوار بهداشتی

داروهای ضد بارداری واژینال

لوسیون ها و کرم های بدن

کاندوم های لاتکس

ممکن است پس از استفاده از یک محصول جدید، التهاب ظاهر شود، اما محصولی که قبلا استفاده کرده اید نیز می تواند باعث واکنش آلرژیک شود. اگر مشکوک هستید که به محصول خاصی حساسیت دارید، بهتر است استفاده از آن را متوقف کرده و با یک متخصص پوست مشورت کنید.

 

2- تحریک

حتی اگر آلرژی وجود نداشته باشد، بدن می تواند در تماس با برخی محصولات واکنش نامطلوب نشان دهد. حتی محبوب ترین و پرمصرف ترین مواد شیمیایی می تواند باعث التهاب واژن شود.

تقریباً همیشه عطرهای شیمیایی مقصر هستند. شما می توانید آنها را در بسیاری از محصولاتی که با واژن تماس دارند پیدا کنید، از جمله:

مواد شوینده لباس

عطرها

دستمال توالت

صابون های مایع بدن

پمپ های وان و صابون ها

برخی از انواع پارچه نیز می توانند باعث تحریک و التهاب واژن شوند. به ویژه، لباس زیر توری یا پلی استر می تواند پوست را تحریک کند.

مهم است که عوامل تحریک کننده را شناسایی و از آن دوری کنید. اگر فردی استفاده از یک محصول خاص را متوقف کند و التهاب فروکش کند، احتمالا مقصر را پیدا کرده است.

اگر علت التهاب قابل شناسایی نباشد، باید به پزشک یا متخصص پوست مراجعه شود.

 

 3- رابطه جنسی خشن

رابطه جنسی می تواند باعث تورم واژن شود. اگر واژن به اندازه کافی روغن کاری نشده باشد، اصطکاک اضافی می تواند باعث ناراحتی یا درد در حین رابطه جنسی و التهاب پس از آن شود.

رابطه جنسی خشن همچنین می تواند بافت های واژن را پاره کند و خطر عفونت را افزایش دهد.

اگر مشکوک هستید که رابطه جنسی خشن باعث التهاب واژن شده است، ممکن است بخواهید زمان بیشتری را به عشق بازی اختصاص دهید یا از یک روان کننده برای کاهش اصطکاک استفاده کنید.

مسکن یا داروی بدون نسخه در صورت وجود درد ناشی از التهاب، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) ممکن است کمک کنند. می توانید مسکن هایی مانند ایبوپروفن را خریداری کنید.

 

4- کیست مجرای گارتنر

این مجرای است که در هنگام رشد اندام های ادراری و جنسی در جنین ایجاد می شود که معمولاً پس از تولد ناپدید می شود. اگر به طور کامل ناپدید نشود، بخشی که باقی می ماند به عنوان مجرای گارتنر شناخته می شود. بافت باقیمانده می تواند به دیواره واژن بچسبد و تبدیل به کیست شود.

کیست های مجرای گارتنر بی ضرر هستند، اما زمانی که رشد می کنند می توانند مشکل ساز شوند. این کیست می تواند عفونی شود یا باعث درد و التهاب در واژن شود.

در برخی موارد، کیست به صورت یک گره در قسمت بیرونی واژن ظاهر می شود.

در بسیاری از موارد، جراحی برای برداشتن کیست مجرای گارتنر نیاز خواهد بود. پس از برداشتن کیست، علائم باید کاهش یابد.

 

5- کیست بارتولین

غدد بارتولین در هر طرف دهانه واژن قرار دارد. این غدد مایعی ترشح می کنند که به روانکاری کمک می کند.

کیست در یکی از این غدد ممکن است تا زمانی که عفونی شود نامشخص باقی بماند که در آن زمان ممکن است آبسه ایجاد شود. علاوه بر این، پوست اطراف واژن ممکن است متورم و دردناک شود. در برخی موارد، ممکن است احساس سوزش یا خونریزی وجود داشته باشد.

کیست یا آبسه در صورت کوچک بودن قابل تخلیه است. یک حمام گرم و کم عمق می تواند به تسکین درد کمک کند و داروهای بدون نسخه می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند.

در موارد شدیدتر، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک، تخلیه جراحی یا برداشتن کیست را توصیه کند.

 

 6-سلولیت

سلولیت یک عفونت باکتریایی لایه های داخلی پوست است که می تواند باعث تورم، قرمزی و حساس شدن ناحیه آسیب دیده شود. سلولیت ممکن است زمانی ایجاد شود که باکتری وارد بریدگی شود، به عنوان مثال هنگام تراشیدن ناحیه شرمگاهی.

 

7- واژینوز باکتریایی

برای درمان واژینوز باکتریایی، معمولاً آنتی بیوتیک تجویز می شود.

رشد بیش از حد باکتری های مضر در واژن می تواند منجر به واژینوز شود. علائم ممکن است شامل تورم و ترشحات خاکستری و بدبو باشد.

بسیاری از موارد خود به خود برطرف می شوند، اما پزشک ممکن است آنتی بیوتیک را برای تسریع بهبودی توصیه کند.

تمیز کردن منظم ناحیه واژن و اجتناب از محرک های احتمالی می تواند به پیشگیری از واژینوز باکتریایی کمک کند.

همچنین ممکن است ایده خوبی باشد که از محصولاتی مانند دوش ها که تعادل باکتریایی واژن را مختل می کنند، اجتناب کنید.

 

8-عفونت قارچی

عفونت قارچی در اثر رشد بیش از حد نوعی قارچ به نام کاندیدا ایجاد می شود. می تواند باعث التهاب واژن شود. علائم های دیگر ممکن است جز موارد زیر باشد:

سوختن

درد داشتن در زمان رابطه جنسی و ادرار کردن

سرخی

جریان ضخیم و فراوان

پوست خراش برداشته

این عفونت ها با داروهای ضد قارچ درمان می شوند. با این حال، بهتر است برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید زیرا سایر بیماری ها علائم مشابهی دارند.

 

9-بیماری های مقاربتی و دهانه رحم

برخی از این عفونت ها می توانند باعث التهاب دهانه رحم شوند که به سرویسیت معروف است. علائم دهانه رحم ممکن است شامل درد در حین رابطه جنسی، خونریزی بین قاعدگی و ترشح غیر طبیعی باشد.

موارد زیر عفونت های مقاربتی هستند که می توانند باعث التهاب در واژن شوند.

کلامیدیا: می تواند به سیستم تناسلی زنان آسیب جدی وارد کند و همچنین باعث ادرار دردناک و ترشحات غیر معمول شود.

سوزاک: علائم در زنان اغلب خفیف است و به راحتی با عفونت ادراری یا مثانه اشتباه گرفته می شود. علائم دیگر مانند خونریزی در بین دوره قاعدگی و افزایش ترشح است.

تریکومونیازیس: بیماری ناشی از یک انگل که ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. در صورت وجود، ممکن است شامل خارش باشند، ناراحتی، درد هنگام ادرار کردن و تغییر در جریان.

 هرکسی که مشکوک به بیماری مقاربتی است باید به پزشک مراجعه کند.

 

 10- ادم

اصطلاح ادم تجمع آب یا مایع در بدن را توصیف می کند. ادم در واژن معمولاً توسط غدد لنفاوی یا سیاهرگ هایی ایجاد می شود که نمی توانند تخلیه شوند.

شرایطی که رحم را بزرگ می کند یا به وریدهای لگن فشار می آورد، مانند فیبروم رحم یا بارداری، می تواند باعث ایجاد ادم شود.

پزشک باید علت ادم را شناسایی کند آن را درمان کنید. ماساژ آرام ناحیه می تواند در برخی موارد به کاهش تورم کمک کند، اما این کار فقط باید تحت نظر پزشک انجام شود.

 

 11-بارداری

یک جنین در حال رشد می تواند بر رگ های خونی و ماهیچه ها فشار وارد کند و منجر به التهاب واژن شود.

بارداری همچنین می تواند باعث تورم واژن شود. همانطور که جنین رشد می کند، می تواند به لگن و ماهیچه ها و عروق خونی مجاور فشار وارد کند. این فشار می تواند باعث التهاب شود و بر بازگشت خون و مایعات از سیستم لنفاوی تأثیر بگذارد و در نتیجه باعث التهاب شود. اگر خانمی مشکوک به بارداری است، می تواند تست بارداری بدهد.  اگر زنی در دوران بارداری دچار التهاب ناخوشایند در واژن شود، باید در مورد داروهای ایمن با پزشک مشورت کند.

 

12- تجاوز جنسی

صدمات ناشی از تجاوز جنسی نیز می تواندسبب التهاب و خونریزی واژن و همچنین درد لگن شود

 

مقالات مرتبط:

نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی

مقابله با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

زگیل تناسلی مردان

علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV)

روش تشخیص HPV

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)آزمایش زگیل تناسلی

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی