s/قیمت آزمایش زگیل تناسلی

قیمت آزمایش زگیل تناسلی|هزینه ازمایش hpv برای زنان|مراکز انجام تست hpv

معرفی

زگیل تناسلی که بیشتر به عنوان condylomata acuminata شناخته می شود، زوائد (برجستگی) روی پوست و غشاهای مخاطی قابل مشاهده است و از طریق تماس جنسی منتقل می شود.

آنها توسط برخی از گونه های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یکی از شایع ترین علل بیماری های مقاربتی (STD) ایجاد می شوند و می توانند در ناحیه تناسلی یا مقعد ظاهر شوند. ویروس مسئول حتی در غیاب تظاهرات قابل مشاهده نیز قابل انتقال است، به طوری که بسیاری از بیماران هیچ علامتی ندارند اما همچنان می توانند منبع سرایت باشند.

زمان انکوباسیون بسیار متغیر است، اغلب از چند ماه تا چند سال. زگیل ها به طور کلی بدون درد هستند و خطرناک نیستند، اما می توانند از نظر زیبایی آزاردهنده باشند و اغلب باعث ناراحتی روانی و خجالت می شوند.

e/قیمت آزمایش زگیل تناسلی

علل

زگیل تناسلی توسط یک ویروس، به اصطلاح ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد می شود.

حداقل 70 نوع مختلف HPV وجود دارد:

بسیاری از آنها علائم/اختلالات ایجاد نمی کنند،

برخی باعث ایجاد زگیل در قسمت‌هایی از بدن به غیر از اندام تناسلی می‌شوند،

انواع 6 و 11 بیشتر با زگیل تناسلی در ارتباط هستند.

انواع دیگر HPV می تواند باعث تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم شود. این انواع به عنوان HPV پرخطر شناخته می شوند. آنها همچنین می توانند منجر به تومورهای واژن، مقعد، آلت تناسلی و حفره دهان شوند.

 

انتقال

آن مهم است بدانید که:

عفونت HPV از طریق تماس جنسی مقعدی، دهانی یا واژینال، از طریق تماس با غشاهای مخاطی آلوده منتقل می شود (اما ویروس حتی در صورت عدم وجود زگیل قابل مشاهده نیز می تواند گسترش یابد)

زگیل ها می توانند هفته ها تا چندین سال پس از عفونت ظاهر شوند.

همه کسانی که با ویروس HPV و زگیل تناسلی تماس دارند، دچار زگیل قابل مشاهده نمی شوند.

آمار نشان می دهد که احتمال ابتلا و گسترش زگیل در افرادی که:

شرکای جنسی متعدددارند،

زود فعال شدن جنسی،

استفاده از تنباکو یا الکل،

یک عفونت ویروسی، مانند تبخال تناسلی، یا یک موقعیت استرس زا به طور همزمان،

زنان حامله،

دارای سیستم ایمنی شکننده در اثر شرایطی مانند دیابت، بارداری، HIV/AIDS یا داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی هستند.

در مورد زگیل تناسلی در یک کودک، احتمال سوء استفاده جنسی باید در نظر گرفته شود.

مسیر انتقال شایع ترین آن رابطه جنسی است، اما سرایت از طریق رابطه دهانی یا اسباب بازی های جنسی نیز امکان پذیر است. با این حال، HPV از طریق بوسه، در آغوش گرفتن یا از طریق اشتراک حوله، لباس و اشیاء روزمره مانند کارد و چنگال یا صندلی توالت منتقل نمی شود.

کاندوم می تواند به محافظت در برابر زگیل تناسلی کمک کند، اما از آنجایی که کل ناحیه تناسلی را پوشش نمی دهد، اثربخشی آن مطلق نیست. در موارد نادر، مادر می تواند HPV را در حین زایمان به نوزاد خود منتقل کند.

e/قیمت آزمایش زگیل تناسلی

علائم

زمانی که ویروس آلوده شد و به بدن نفوذ کرد، معمولاً به زمان کمون بین 3 هفته تا 8 ماه قبل از شروع تظاهرات بالینی نیاز دارد. زگیل تناسلی معمولاً 2 تا 3 ماه پس از تماس اولیه ظاهر می‌شود، اما ویروس می‌تواند حتی برای مدت طولانی در سلول‌های اپیتلیال خفته باقی بماند، یعنی عفونت می‌تواند برای تمام طول عمر بدون توجه باقی بماند

زگیل ها معمولاً بدون درد هستند، اگرچه در برخی بیماران می توانند باعث خارش و التهاب شوند. اگر زگیل ملتهب شود می تواند باعث از دست دادن خون شود.

در زنان، زگیل تناسلی به صورت زگیل واژن یا در مقعد (یا اطراف این نواحی) یا روی دهانه رحم ظاهر می شود.

با این حال، در مردان، زگیل می‌تواند در موارد زیر ظاهر شود

آلت تناسلی،

کیسه بیضه،

چشم،

کشاله ران،

اطراف مقعد،

روی ران ها؛

توجه داشته باشید که برای مشاهده ظاهر زگیل ها در این ناحیه نیازی به مقاربت مقعدی غیرفعال نیست، بنابراین حتی افراد دگرجنس گرا نیز می توانند تحت تاثیر قرار بگیرند.

زگیل ها می توانند برجسته یا مسطح، کوچک یا بزرگ باشند. گاهی اوقات آنها را می توان با هم دسته بندی کرد و شکلی شبیه هشت پا یا گل کلم به خود گرفت. اما اغلب آنها همرنگ پوست شما هستند و باعث درد نمی شوند. در زنان، برخی از گونه‌های ویروسی می‌توانند باعث ایجاد تغییراتی در دهانه رحم شوند که می‌تواند منجر به تشکیل تومور شود، بنابراین نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی  در اسرع وقت مهم است. مردانی که حامل HPV هستند نیز ممکن است در معرض خطر سرطان آلت تناسلی و مقعد باشند.

زگیل‌هایی که در نزدیکی یا داخل مجرای ادرار (لوله‌ای که اجازه می‌دهد ادرار خارج شود) ایجاد می‌شود، می‌تواند جریان طبیعی ادرار را مختل کند.

در کودکان، وجود عفونت STD می تواند نشانه ای از سوء استفاده جنسی باشد. اگر ترس یا شک دارید، آشکارا با پزشک اطفال خود صحبت کنید.

 

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید

متخصصی که با این عارضه سر و کار دارد، متخصص پوست و مو و اورلوژیست است، اما می توان در وهله اول با اورولوژیست تماس گرفت.

توصیه می شود در موارد زیر با پزشک مشورت کنید:

شریک جنسی فعلی یا گذشته زگیل تناسلی دارد یا داشته است.

زگیل های قابل مشاهده روی الت یا دستگاه تناسلی خارجی ظاهر شده یا علائمی مانند خارش، ترشح یا خونریزی غیر طبیعی واژن دارید. به یاد داشته باشید که زگیل می تواند حتی ماه ها یا سال ها پس از رابطه جنسی با افراد آلوده ظاهر شود.

تست پاپ باید به طور منظم و هر سه سال یکبار توسط تمام زنان پس از شروع فعالیت جنسی یا در هر صورت از سن 25 سالگی انجام شود. در برخی از دسته‌های زنان، این آزمایش با تست حساس‌تر HPV جایگزین شده است.

 

خطرات

سویه‌های ویروسی که باعث پیدایش زگیل تناسلی می‌شوند با آن‌هایی که عامل تومور هستند یکسان نیستند، اما متأسفانه انتقال سویه‌های مختلف به طور همزمان اتفاق می‌افتد. در جهان هر ساله حدود 24000 مورد جدید سرطان دهانه رحم شناسایی می شود که به لطف افزایش آگاهی و مهمتر از همه به دلیل معرفی واکسن، کاهش تدریجی و مداومی دارد.

 

بارداری

زگیل تناسلی در زنان در دوران بارداری می تواند سبب موارد زیر شود:

خونریزی کردن و رشد (در اندازه و تعداد) به دلایل تغییر هورمونی در بدن در زمان بارداری.

انسداد کانال زایمان، نیاز به سزارین برای زایمان.

قرار دادن نوزاد در معرض عفونت HPV در حین تولد، با احتمال ایجاد یک بیماری نادر به نام پاپیلوماتوز تنفسی مکرر و ایجاد زگیل در مجاری تنفسی کودکان.

زن حامله ای که ناقل بیماری های مقاربتی است می تواند نوزاد خود را مبتلا کند، حتی اگر این بیماری علائم واضحی نداشته باشد. غربالگری برخی (و نه همه!) بیماری های مقاربتی در حال حاضر یک روش استاندارد در طول مراقبت های دوران بارداری است، اما اگر علائم یا نگرانی هایی دارید، در طول بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

 

مراقبت و درمان

زگیل تناسلی باید توسط پزشک درمان شود و نباید از داروهای بدون نسخه که برای انواع دیگر زگیل ها نشان داده شده است استفاده شود.

درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروهای اعمال شده بر روی پوست یا تزریق شده توسط پزشک،

داروهای تجویزی باید چند بار در هفته در خانه استفاده شود.

زگیل ها را می توان با روش های جراحی جزئی از جمله موارد زیر درمان کرد:

سرمادرمانی (کرایوسرجری)

گرم (کوتر الکتریکی)

لیزر درمانی،

عمل جراحی.

در مورد زگیل تناسلی، شرکای جنسی در صورت آلوده شدن باید معاینه پزشکی و درمان شوند. درمان حتی در صورت وجود نداشتن علائم ضروری می باشد. این برای جلوگیری از عوارض و جلوگیری از عفونت های بیشتر توصیه می شود پس از درمان باید به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که همه زگیل ها از بین رفته اند.

در زنان با سابقه زگیل تناسلی یا با شریکی که تحت تأثیر این عارضه قرار گرفته اند، آزمایش پاپ منظم توصیه می شود. در مورد زگیل دهانه رحم، ممکن است لازم باشد که هر 3 تا 6 ماه بعد از اولین درمان، تست پاپ اسمیر تکرار شود.

زنان مبتلا به تغییرات پیش سرطانی ناشی از عفونت HPV ممکن است نیاز داشته باشند درمان های بیشتر

دریافت کنند از آنجایی که HPV در بدن بدون علامت است، زگیل تناسلی ممکن است در هر زمانی پس از درمان دوباره ظاهر شود. کسانی که قبلاً به زگیل تناسلی مبتلا شده اند می توانند حامل ویروس و افراد دیگر باشند. فردی که قبلاً یک تایپ از HPV  راداشته است، ممکن است از شریک دیگری به HPV آلوده شود.

 

جلوگیری

واکسنی برای زنان نه تا بیست و شش ساله تایید و معرفی شده است که برای پیشگیری از عفونت HPV که عامل اکثر موارد سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی است مفید است. این واکسن که گارداسیل نام دارد به صورت سه تزریق در یک دوره شش ماهه تزریق می شود. از زنانی که قبلاً به HPV آلوده شده‌اند محافظت نمی‌کند و همه گونه‌های HPV را پوشش نمی‌دهد، بنابراین انجام معاینات معمول زنان ضروری است.

از آنجایی که زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی گسترش می یابد، بهترین راه برای پیشگیری از آنها پرهیز جنسی است. تماس جنسی با چندین شریک یا با شخصی که چندین شریک دارد، خطر ابتلا به هر نوع بیماری مقاربتی را افزایش می دهد. در صورت استفاده صحیح و مداوم، کاندوم می تواند خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را کاهش دهد، اگرچه متأسفانه سرایت احتمالی برخی از بیماری ها را به طور کامل حذف نمی کند.

دوش واژینال می تواند خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را افزایش دهد، زیرا می تواند فلور باکتریایی طبیعی واژن را تغییر دهد و باعث جریان یافتن باکتری به قسمت بالایی دستگاه تناسلی شود.

 

مقالات مرتبط:

آزمایش زگیل تناسلی فوری

زگیل تناسلی مردان

مقابله با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV)

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی