F/علائم hpv در مردان

علائم hpv در مردان|عکس ویروس اچ پی وی در مردان|عکس زگیل تناسلی در مردان

HPVچیست؟

تست HPV آزمایشی است که وجود ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را تشخیص می دهد، برخی از این ویروس ها خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهند.در کشور ما نمونه دوتایی گرفته می شود. همراه با انجام تست HPV، PAP نیز گرفته می شود که تنها در صورت مثبت بودن تست HPV خوانده می شود.

 

این برای چیست؟

این امکان تشخیص DNA ویروس پاپیلومای انسانی را فراهم می کند، ویروسی که خطر سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. در صورتی که آزمایش منفی باشد، یعنی HPV در دهانه رحم تشخیص داده نشود، فاصله زمانی تا آزمایش بعدی 5 سال خواهد بود.

اگر آزمایش HPV وجود HPV را تشخیص دهد، PAP به ما امکان می دهد بدانیم که آیا ویروس باعث ضایعات شده است یا خیر.

از زمانی که اولین ضایعات ظاهر می شوند تا زمانی که به سرطان تبدیل شوند، به طور متوسط ​​10 سال طول می کشد. به همین دلیل سرطان دهانه رحم یک بیماری بسیار قابل پیشگیری است.

F/علائم hpv در مردان

چه کسانی باید آزمایش HPV را انجام دهند؟

آزمایش زگیل تناسلی  برای زنان ترنس و مردانی که هیسترکتومی کامل انجام نداده اند، از سن 30 سالگی توصیه می شود. استفاده از آن در افراد زیر 30 سال توصیه نمی شود زیرا در اکثریت قریب به اتفاق زنان جوان عفونت HPV خود به خود از بین می رود.

آزمایش برای زنان باردار توصیه نمی شود. زنان باردار در صورت لزوم می توانند آزمایش PAP را انجام دهند.

 

چگونه انجام می شود؟

دستگاه کوچکی به نام اسپکولوم وارد واژن می شود

جمع آوری نمونه دوگانه انجام می شود

نمونه در یک لوله کوچک با یک محیط مایع ارسال می شود تا در آزمایشگاه HPV توسط یک پردازشگر خودکار آنالیز شود. این نمونه همراه با لیوان ارسال می شود

 

ارتباط بین HPV و سرطان دهانه رحم چیست؟

برای ایجاد سرطان دهانه رحم، باید عفونتی وجود داشته باشد که در طول زمان به دلیل یکی از انواع پرخطر HPV باقی بماند.

 

آیا همه HPV ها می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند؟

همه HPV ها با سرطان مرتبط نیستند. HPV ها به دو گروه تقسیم می شوند:

 HPVهای "کم خطر" که می توانند باعث تغییرات خوش خیم سلولی (ضایعات) یا زگیل تناسلی شوند. این نوع ضایعات مربوط به سرطان نیستند.

HPVهای "پرخطر" مربوط به ضایعات پیش سرطانی هستند. این نوع ضایعات، در صورت عدم درمان، می توانند به آرامی به سرطان تبدیل شوند.همیشه علت علائم ویروس پاپیلوما نیست ممکن است شما دچار بیماری های مقاربتی شده باشید که در ذیل به آن اشاره میکنیم.

 

بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی چیست؟

بیماری های مقاربتی بیماری هایی هستند که از طریق تماس صمیمی که در طول روابط جنسی رخ می دهد منتقل می شوند. انواع مختلفی از عفونت ها وجود دارد، برخی به راحتی درمان می شوند و برخی دیگر نیاز به مطالعات و درمان های طولانی مدت دارند. عفونت ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) یکی از این عفونت ها است.

 

چگونه بفهمم که آیا بیماری مقاربتی دارم؟

بسیاری از افرادی که بیماری مقاربتی دارند هیچ علامتی ندارند اما می توانند این بیماری را منتقل کنند. اگر رابطه جنسی محافظت نشده داشته ایم، لازم است با پزشک خود مشورت کنیم.

همچنین باید بررسی کنیم که آیا چرک از مجرای ادرار یا راست روده خارج می‌شود یا ترشحات واژن غلیظ‌تر و بدبوتر است، آیا زخم یا زگیل در ناحیه تناسلی‌مان وجود دارد، آیا غدد لنفاوی یا کشاله‌ران متورم شده یا خیر.

 

چگونه می توانم از بیماری های مقاربتی پیشگیری کنم؟

استفاده از کاندوم ضروری است که باید از اولین تماس نزدیک و همچنین هنگام رابطه دهانی استفاده شود. باید به خاطر داشته باشیم که کاندوم به طور کامل ما را در برابر برخی بیماری ها مانند گال یا زگیل تناسلی محافظت نمی کند. اگر به درستی استفاده شود، در مورد HIV محافظت می شود.

D/علائم hpv در مردان

نوع بیماری های مقاربتی

سیفلیس

سیفلیس بیماری ناشی از اسپیروکت است که در طول روابط جنسی به پوست یا غشاهای مخاطی نفوذ می کند. در محل ورود، پس از 3 هفته، یک زخم سخت و بی ضرر ظاهر می شود و در حدود 3 هفته به طور خود به خود و بدون جای زخم بهبود می یابد. این زخم را می توان در اندام تناسلی خارجی یافت، اما اگر در داخل راست روده یا واژن قرار گرفته باشد، می تواند مورد توجه قرار نگیرد. پس از یک یا دو ماه، سیفلیس دوباره ظاهر می شود و لکه هایی در سراسر بدن ظاهر می شود، همچنین روی کف دست ها و پاها. از پاها این بثورات نیز خود به خود بهبود می یابد. با این حال، سیفلیس در حالت نهفته باقی می ماند و می تواند بعداً دوباره ظاهر شود و علائم جدی مانند مننژیت یا میلیت (درگیری نخاع) ایجاد کند. اگر عفونت در یک زن باردار رخ دهد، می تواند مشکلات جدی ایجاد کند، زیرا به اصطلاح سیفلیس مادرزادی می تواند در نوزاد ظاهر شود و باعث علائم جدی و حتی مرگ شود. تشخیص آن با یک آزمایش خون ساده انجام می شود. درمان آنتی بیوتیکی موجود بسیار موثر است.

 

سوزاک و کلامیدیا

سوزاک و کلامیدیا باعث ایجاد اورتریت، رکتیت یا سرویکیت می شوند که به معنای التهاب رکتوم یا مجرای ادرار در مردان و دهانه رحم در زنان است. معمولاً ترشحات چرک مانند ظاهر می شود که در سوزاک فراوانتر است. ممکن است با رنگ خون بیرون بیاید. معمولاً با خارش هنگام ادرار یا درد هنگام اجابت مزاج همراه است. در زنان، مانند آنها می توانند مورد توجه قرار نگیرند، آنها می توانند مشکلات ناباروری در آینده ایجاد کنند. برای تشخیص آن فقط چرک نیاز به آنالیز دارد. ما درمان آنتی بیوتیکی موثری داریم.

 

تب خال ناحیه تناسلی

تبخال تناسلی عفونت توسط یک ویروس، ویروس تبخال، پوست ناحیه تناسلی (چه در ناحیه تناسلی خارجی یا روی باسن) است. بسیار شایع است و باعث ایجاد تاول های دردناک در یک ناحیه از این نواحی می شود. ظاهر آن تکراری است. اگر ضایعات تشخیص داده شوند، تشخیص ساده است. در موارد غیر معمول می توان از تکنیک های خاصی مانند کشت ویروسی یا تشخیص آنتی ژن های ویروسی استفاده کرد. اگرچه ما درمانی نداریم، اما پزشک شما درمان را به صورت قرص و کرم های خشک کننده به شما پیشنهاد می کند. اگر دوره‌های بسیار مکرر یا بسیار آزاردهنده فعال‌سازی مجدد تبخال دارید، می‌توانید از داروهای روزانه استفاده کنید که دفعات ظاهر آن را کاهش می‌دهد، این به اصطلاح درمان سرکوب‌کننده است.

 

تریکومونیازیس

عفونت تریکوموناس تریکومونیازیس نامیده می شود و توسط یک تک یاخته ایجاد می شود. این یک بیماری بسیار شایع مقاربتی ایجاد می کند که زنان جوان را بیشتر از مردان مبتلا می کند. در زنان، ترشحات چرک مانندی از واژن ظاهر می شود که می تواند رنگ مایل به سبز به خود بگیرد و بوی بدی داشته باشد. ممکن است در طول روابط جنسی ناراحتی ایجاد شود و ممکن است التهاب فرج وجود داشته باشد. زنانی هستند که هیچ علامتی ندارند و پس از انجام سیتولوژی سالانه تشخیص داده می شوند. در مردان، می تواند باعث ، پروستاتیت یا اپیدیدیمیت شود. مطالعه ترشحات واژن عفونت را آشکار می کند. ما درمان موثری داریم، به شکل کرم یا قرص واژینال.

 

ویروس نقص ایمنی انسان (HIV)

عفونت با ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV در موارد زیر رخ می دهد:

تماس جنسی با فرد آلوده

استفاده مشترک از سوزن یا سرنگ با فرد آلوده یا تماس با مواد آلوده (تماس توسط سوزن، تماس با پوست باز یا پارگی با مایع منی آلوده یا آثار خون)

دریافت خون آلوده در یک انتقال خون (در کشور ما این خطر عملاً صفر است)

زنان باردار آلوده که می توانند آن را در دوران بارداری، زایمان یا در دوران شیردهی به جنین منتقل کنند.

ویروس اچ آی وی از طریق تماس مستقیم پوست به پوست، در آغوش گرفتن یا بوسیدن یا استفاده از لیوان های نوشیدنی مشترک منتقل نمی شود.

عفونت برای مدت طولانی بدون علامت است. در این مرحله هیچ نشانه ای از عفونت وجود ندارد اما ویروس در داخل بدن باقی می ماند تا بتوانیم افراد دیگر را آلوده کنیم. علائم زمانی ظاهر می شوند که پس از چند سال دفاع کاهش می یابد، واقعیتی که باعث می شود عفونت‌های جدی‌تر و مکررتر از حد انتظار به دلیل سن بیمار (پنومونی، سل، تبخال، کاندیدیازیس) به دست می‌آیند. عفونت های نادر نیز ظاهر می شوند، مانند عفونت های قارچی (کریپتوکوکوزیس) یا انگل ها (توکسوپلاسموز). ما سندرم نقص ایمنی اکتسابی را ایدز می نامیم، این مرحله پیشرفته بیماری است که با ظهور عفونت های متعدد مشخص می شود. تشخیص عفونت را می توان از طریق آزمایش خون یا ادرار انجام داد. ما می‌توانیم از تکنیک‌های مختلفی برای تشخیص استفاده کنیم: برخی بر اساس تشخیص آنتی‌بادی‌ها (تست الایزا، وسترن بلات) و برخی دیگر بر اساس تشخیص مستقیم ویروس از لحظه عفونت تا ظهور آنتی بادی ها، حداکثر 3 ماه می تواند بگذرد. این همان چیزی است که ما به آن دوره پنجره می گوییم، که در طی آن تنها می توانیم عفونت را با استفاده از تکنیک PCR تشخیص دهیم.

درمان هایی که داریم در حال حاضر با جلوگیری از کاهش دفاع موثر هستند. درمان‌ها باید به شدت دنبال شوند زیرا اگر آنها را بدون کنترل پزشکی رها کنیم، می‌توانیم ویروسی را که ما را آلوده می‌کند مقاوم کنیم، که درمان‌های بعدی را دشوار می‌کند. در حال حاضر هیچ درمانی یا واکسن موثری وجود ندارد.

پیشگیری از عفونت بسیار مهم است. در حال حاضر،  عفونت‌های جدید از طریق روابط جنسی محافظت‌نشده، همجنس‌گرایی ، و از طریق استفاده از داروهای تزریق شده با سرنگ‌های استفاده مجدد رخ می‌دهد. بنابراین، ما بر استفاده از کاندوم اصرار داریم، زیرا بسیاری از مردم از ناقل بودن خود آگاه نیستند و بنابراین می توانند عفونت را منتقل کنند.

سایر عفونت هایی که بالقوه از طریق تماس جنسی منتقل می شوند عبارتند از: برخی از عفونت های باکتریایی، قارچی (مخمر). یا ویروسی (برخی از انواع هپاتیت) نیز گاهی اوقات می تواند از طریق روابط جنسی منتقل شود.

 

مقالات مرتبط:

آزمایش زگیل تناسلی فوری

زگیل تناسلی مردان

نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی

مقابله با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV)

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی