s/معتبرترین آزمایش ایدز

معتبرترین آزمایش ایدز|مناسب ترین زمان ازمایش ایدز|سریعترین ازمایش ایدز

معتبرترین آزمایش ایدز

آزمایش ایدز،که برای تشخیص بیماری که بر سیستم ایمنی تأثیر منفی می گذارد، استفاده می شود، آزمایش مهمی است که افرادی که در معرض آن قرار گرفته اند باید آن را انجام دهند. تشخیص زودهنگام ویروس اچ آی وی که سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث مشکلات منفی سلامتی می شود، بسیار مهم است. آزمایش ها برای تشخیص آسان مهم هستند، زیرا فرد 3 تا 8 هفته پس از تماس با ویروس علائم را احساس می کند.

 

ایدز چیست؟

ایدز مخفف «سندرم نقص ایمنی اکتسابی» است و بیماری ناشی از ویروس HIV است. ایدز با تضعیف سیستم ایمنی مشخص می شود و آن را در برابر عفونت ها و سرطان آسیب پذیر می کند.اچ‌آی‌وی مبارزه با بیماری‌هایی را که معمولاً می‌تواند به راحتی بر آن‌ها غلبه کند، برای بدن دشوار می‌کند.علائم گاهی اوقات ممکن است زمانی رخ دهد که عفونت HIV وجود دارد. با این حال، بیماری ممکن است بلافاصله خود را نشان ندهد. مراحل مختلفی در طول دوره HIV وجود دارد و علائم مختلفی ممکن است در این مراحل رخ دهد.

شما میتوانید معتبرترین آزمایش ایدز را در آزمایشگاه رسالت انجام دهید.

معتبرترین آزمایش ایدز

تفاوت بین HIV و ایدز چیست؟

HIV ویروسی است که باعث ایدز می شود. همه افراد HIV مثبت مبتلا به ایدز نیستند.

بیماری ایدز؛ این خطرناک ترین مرحله زمانی است که فرد آلوده به ویروس HIV در برابر عفونت و سرطان آسیب پذیر است.

 

آیا درمانی برای ایدز وجود دارد؟

اگرچه درمان قطعی برای ایدز وجود ندارد، اما امروزه به لطف تشخیص زودهنگام، بیماران اچ آی وی مثبتی که هنوز به مرحله ایدز نرسیده اند، می توانند با درمان مستمر به زندگی سالم خود ادامه دهند و حتی تشکیل خانواده و بچه دار شوند.

 

ایدز چگونه منتقل می شود؟

در صورت عدم درمان، ویروس اچ آی وی که عامل ایدز است، از طریق تماس جنسی محافظت نشده، خون و فرآورده های خونی و از طریق تولد یا شیردهی از مادر به نوزاد منتقل می شود. ممکن است فرد حتی برای مدت طولانی پس از آلوده شدن به ویروس علائم واضحی نداشته باشد. به همین دلیل، بررسی های منظم آزمایشی برای شروع زودهنگام درمان بسیار مهم است.

عفونتی که سندرم رتروویروسی حاد نیز نامیده می شود، ممکن است در 1-6 هفته اول پس از مصرف ویروس ایجاد شود. علائم مشاهده شده را می توان با علائم بیماری های مختلف اشتباه گرفت. نمونه هایی از این علائم ممکن است شامل تب، لنفادنوپاتی، فارنژیت، بثورات پوستی، درد عضلات یا مفاصل، اسهال، سردرد ، تهوع و استفراغ و بزرگ شدن کبد و طحال باشد. این علائم و نشانه ها در دوره حاد به طور خود به خود در عرض 2-4 هفته ناپدید می شوند. فرد مبتلا از دوره عفونت حاد به بعد مسری است.

اگر مشکوک به ایدز هستید، مهم است که آزمایش بدهید. به لطف این آزمایش ها می توان تشخیص داد که آیا فرد حامل ویروس HIV است یا خیر. تشخیص زودهنگام از گسترش و تکثیر ویروس جلوگیری می کند و فرصت شروع فوری درمان را فراهم می کند.

پس میتوان گفت ایدز ویروسی است که از راه های مختلف از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. به ویژه، بیماری ایدز زمانی اتفاق می افتد که افراد آلوده، ویروس را از طریق خون، اسپرم، ترشحات واژن و شیر مادر به افراد سالم دیگر منتقل کنند. امروزه شایع ترین انتقال ویروس اچ آی وی از طریق رابطه جنسی، خون و انتقال از مادر به نوزاد صورت می گیرد. در صورت بیماری باید داروهای توصیه شده توسط پزشک مصرف شود و آزمایشاتی برای تشخیص زودهنگام انجام شود.

داروها محافظت یا درمان قطعی را ارائه نمی دهند و در صورت بروز هر موقعیت مشکوکی باید با پزشک مشورت کرد. در صورت آلودگی، در هنگام آمیزش جنسی باید از کاندوم به عنوان وسیله محافظت استفاده شود پس موثرترین راه محافظت است. شما باید بدانید قرص‌های ضدبارداری، چسب‌ها و روش‌های پیشگیری از بارداری محافظت کافی را ایجاد نمی‌کنند و باید مراقبت بیشتری شود. شما میتوانید معتبرترین آزمایش ایدز را در آزمایشگاه رسالت انجام دهید.

معتبرترین آزمایش ایدز

یک فرد مشکوک به ایدز چه باید بکند؟

از آنجایی که تشخیص بیماری در مراحل اولیه بسیار مهم است، باید علائم و مشکلات را پیگیری کرد. در صورت وجود هر گونه علامت، باید آزمایشاتی برای تشخیص زودهنگام انجام شود و سپس آزمایشات تاییدی انجام شود و نتایج به خوبی ارزیابی شود. از آنجایی که برخی از افراد در صورت ابتلا برای مدت طولانی علائمی از خود نشان نمی دهند، مهم است که پس از یک رابطه مشکوک آزمایش شوند.

به این ترتیب خطرات آلودگی از بین رفته و اقدامات احتیاطی بدون تهدید سلامت فرد انجام می شود. اگر ایدز مشکوک یا مثبت باشد، درمان قطعی وجود ندارد. برای درمان باید کیفیت زندگی فرد بهبود یابد و سیستم ایمنی بدن او تقویت شود. هدف اصلی از درمان، جلوگیری از عود مجدد ویروس است.

 

آزمایشات HIV چیست؟

تست های HIV آزمایش هایی هستند که به تشخیص اینکه آیا فرد به ویروس HIV آلوده شده است یا خیر کمک می کند. افراد ناقل ویروس از طریق آزمایش تشخیص داده می شوند.

تشخیص زودهنگام همیشه مهم است. به لطف تشخیص زودهنگام، از تکثیر ویروس و ابتلا به ایدز در افراد مبتلا به HIV و همچنین گسترش آن جلوگیری می شود. امروزه افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی با درمان‌هایی که دریافت می‌کنند می‌توانند از تلفات جان خود به دلیل این ویروس جلوگیری کنند.

عفونت اچ آی وی بیماری است که نه تنها بزرگسالان بلکه همه گروه های سنی از جمله نوزادان، کودکان، جوانان و سالمندان را نیز درگیر می کند. به لطف روش های درمانی موجود امروز، خطر تهدید کننده زندگی تقریباً برای همه بیماران HIV مثبت تقریباً ناپدید شده است و عفونت HIV دیگر یک بیماری کشنده نیست و به یک بیماری مزمن تبدیل شده است که نیاز به استفاده مادام العمر از دارو دارد. شما میتوانید معتبرترین آزمایش ایدز را در آزمایشگاه رسالت انجام دهید.

 

تست های ایدز چیست؟

برای تشخیص اچ آی وی، یعنی ایدز، باید در صورت بروز علائم اولیه یا مشکوک، آزمایشاتی انجام شود. تست الایزا، تست آنتی ژن، تست آنتی بادی، تست RNA (PCR) و تست تایید را می توان اعمال کرد. این آزمایش ها باید برای روشن شدن این که آیا افراد در معرض ویروس قرار گرفته اند و مثبت بودن آن ها انجام شود.

با توجه به نتایج آزمایشات، درمان زودهنگام امکان پذیر است و هدف آن بهبود کیفیت زندگی فرد است.

مهم است که 90 روز پس از مقاربت محافظت نشده بگذرد و ویروس پاک شود. از آنجایی که دوره های مشخص از فردی به فرد دیگر متفاوت است، آزمایش ها باید با در نظر گرفتن این دوره انجام شوند. آزمایش‌هایی که قبل از این دوره انجام می‌شوند، نتایج دقیقی از آن ها بدست نمی آید و باید برای اطمینان از صحت نتایج، آزمایش‌های تأیید انجام شود.

 

1. تست الایزا (ضد HIV)

برای درمان ایدز و تشخیص زودهنگام این بیماری در مدت زمان کوتاهی باید آزمایشات مورد نیاز انجام شود. در صورت عدم وجود ویروس اچ آی وی، اولین آزمایش الایزا می باشد که اعمال می شود. در صورت مثبت بودن نتیجه، آزمایشات دیگر مجددا انجام می شود و با اعمال تست های تاییدی تشخیص قطعی داده می شود. اگر تست تایید مثبت باشد، درمان برای تشخیص ایدز باید بدون تاخیر شروع شود.

 

آیا انجام آزمایش ضد اچ آی وی بلافاصله پس از مشکوک شدن به ایدز درست است؟

اگر مدت زمان معینی از زمان تماس گذشته باشد، آزمایشات ضد اچ آی وی نتایج دقیقی را نشان می دهد. بنابراین، در صورت وجود تماس مشکوک، انجام آزمایشات پس از 3-8 هفته مهم است. پیشرفت این دوره باید پس از بروز عفونت، یعنی پس از سپری شدن دوره مشخص انجام شود. تست هایی که قبل از این مدت انجام شود نتیجه دقیقی نخواهد داد زیرا احتمال در آن ها خطا وجود دارد.

 

مقالات مرتبط:

آزمایش ایدز فوری

بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران

تست بیماری ایدزدر تهران

 

تست آنتی ژن و آنتی بادی نسل چهارم

آزمایش‌های آنتی‌ژن و آنتی‌بادی نسل چهارم آزمایش‌هایی هستند که پاسخ‌های ویروس ایدز را در مراحل اولیه ارائه می‌کنند و اولین آزمایش‌هایی هستند که در صورت مشکوک بودن به آلودگی انجام می‌شوند. این آزمایشی است که در آن هم آنتی بادی و هم آنتی ژن به طور همزمان اعمال می شود و یکی از آزمایشاتی است که می تواند در مراحل اولیه نتیجه دهد. اگر نتایج مثبت باشد، تشخیص اچ آی وی و اعمال درمان بدون تاخیر بسیار مهم است.

 

تست وسترن بلات

تست وسترن بلات که تست آنتی بادی نامیده می شود، تست استاندارد طلایی است و به شناسایی آنتی بادی ها علیه آنتی ژن ها کمک می کند. این تست کمک می کند تا مشخص شود در کدام قسمت از بدن فرد آنتی بادی علیه ویروس ها تشکیل شده است.

معتبرترین آزمایش ایدز

تست HIV RNA PCR

برای به دست آوردن اطلاعات زودهنگام و قابل اعتماد در تشخیص HIV، توصیه می شود از آزمایش HIV RNA PCR استفاده شود، حتی اگر گران باشد. به لطف این آزمایش می توان ساختار ژنتیکی ویروس را اندازه گیری کرد و عفونت را زود تشخیص داد. عفونت را می توان 10 روز پس از یک رابطه جنسی مشکوک تشخیص داد، بنابراین خطر آلودگی را از بین می برد و اجازه می دهد درمان زودهنگام شروع شود.

 

کدام آزمایش ایدز و چه زمانی باید انجام شود؟

با توجه به زمان آنها، بسیاری از آزمایش های مختلف ایدز باید در زمان های مختلف برای تشخیص انجام شود. آزمایش الایزا، آزمایش آنتی ژن و نیز آنتی بادی نسل چهارم باید 12-6 هفته بعد از رابطه مشکوک ومجدد 3 هفته بعد انجام شود. اگر نتیجه زودتر از این دوره مورد نظر باشد، آزمایش HIV PCR (تست RNA) و آزمایش های تایید پس از تمام آزمایش ها از جمله دوره هایی است که باید منتظر ماند.

 

آزمایش ایدز چند روز طول می کشد تا نتیجه بدهد؟

آزمایش ایدز به طور کلی یکی از تست های حساس و دقیق است. در حالی که انجام تست های تایید با مشاهده نتایج آزمایش ها توصیه می شود، در صورت وجود رابطه مشکوک، حداکثر پس از 10 روز بهتر است این آزمایش ها انجام شوند. نتایج آزمایشات بسته به تخصص یک آزمایشگاه معمولا ظرف 7 روز کاری تأیید می شود و نتایج برای ارزیابی به پزشکان متخصص ارسال می شود.

نتیجه آزمایش برای تشخیص زودهنگام مهم است و نباید از انجام آن برای جلوگیری از خطر آلودگی پس از مقاربت مشکوک غافل شد. شما میتوانید معتبرترین آزمایش ایدز را در آزمایشگاه رسالت انجام دهید.

 

آیا انجام آزمایش ایدز قبل از ازدواج اجباری است؟

انجام برخی آزمایشات و معاینات قبل از ازدواج الزامی است. تست ایدز یک تست مفید در این فرآیند است، اما یک آزمایش اجباری نیست. افراد قبل از ازدواج از طریق نهادهایی که به آنها مراجعه می کنند از روش های حمایت مطلع می شوند. در حالی که توصیه می شود در صورت وجود هر گونه علائم و یا نگرانی از وقوع HIV آزمایش انجام شود، اما در دسته آزمایش هایی قرار می گیرد که اجباری نیستند.

 

چرا آزمایش ایدز برای تشخیص زودهنگام مهم است؟

تشخیص زودهنگام از نظر شروع زود هنگام درمان و پیشگیری از بیماری هایی که در معرض خطر انتقال هستند مهم است. به همین دلیل در صورت وجود شک باید آزمایش ایدز انجام شود.

با توجه به نتایج آزمایش، این یک آزمایش مهم برای افراد است که اقدامات احتیاطی را برای خود انجام دهند و سلامت دیگران را به خطر نیندازند. این یک آزمایش بسیار مهم برای تشخیص و درمان به موقع است و افراد سالم باید آن را در دوره های خاصی انجام دهند.

 

مقالات مرتبط:

آزمایش HPV

آزمایش زگیل تناسلی

روش تشخیص HPV

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)آزمایش زگیل تناسلی

علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

 

آیا انجام آزمایش ضد اچ آی وی بلافاصله پس از تماس مشکوک به ایدز درست است؟

انجام آزمایش بلافاصله پس از تماس مشکوک به نتیجه دقیق و واضح کمک نمی کند.

این ویروس در مراحل مختلف گسترش می یابد و بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. با تکثیر ویروس، توسعه آنتی بادی در بدن آغاز می شود. در مرحله اول، هیچ آنتی بادی در بدن ایجاد نمی شود. به همین دلیل، آزمایش آنتی بادی ممکن است حداقل قبل از هفته ششم پس از قرار گرفتن در معرض نتایج دقیقی به دست نیاورد.

بنابراین، انجام آزمایش آنتی بادی بلافاصله پس از تماس مشکوک به نتایج دقیق کمک نمی کند.

اگر نتیجه سالمی از تست ضد اچ آی وی مورد نظر باشد، ایده آل است که 3 ماه پس از تماس مشکوک صبر کنید. نتیجه آزمایش انجام شده قبل از 3 ماه ممکن است منفی باشد. نتیجه منفی به این معنی نیست که فرد حامل ویروس نیست. برای نتایج مطمئن و دقیق باید 3 ماه صبر کرد. در صورت مثبت بودن نتیجه تست Anti-HIV در پایان 3 ماه، آزمایش مجدد انجام می شود.

افرادی که پس از آزمایش نتیجه منفی می گیرند، در صورت شک باید تا آزمایش بعدی صبر کنند تا از خود محافظت کنند و از انتشار ویروس جلوگیری کنند. شما میتوانید معتبرترین آزمایش ایدز را در آزمایشگاه رسالت انجام دهید.

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی