d/آزمایش زگیل تناسلی مردان

آزمایش زگیل تناسلی مردان|قیمت آزمایش زگیل تناسلی|هزینه آزمایش hpv مردان

آزمایش زگیل تناسلی مردان

پاپیلوما ویروس انسانی یا HPV یکی از شایع‌ترین ویروس‌هایی است که از راه جنسی قابل انتقال است و عامل اصلی زگیل تناسلی در افراد به شمار می‌رود. زمانی که فرد به این ویروس آلوده می‌شود علائم آن به ‌مرور زمان خود را نشان می‌دهند. در این مطلب از آزمایشگاه بیمارستان رسالت، اطلاعات مهمی در خصوص زگیل تناسلی مردان بر اساس مقالات پزشکی معتبر دنیا آماده شده و با زبانی ساده در اختیار شما قرارگرفته است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

 

علائم زگیل تناسلی در مردان  چیست؟

اگرچه اغلب اوقات مردان مبتلا به HPV علائم خاصی ندارند اما در برخی‌ها زگیل تناسلی بروز می‌کند. این زگیل‌ها در برخی نواحی از بدن احتمال شیوع بیشتری دارند، این نواحی عبارت اند از:

آلت تناسلی

کیسه بیضه

مقعد

ران و کشاله ران

زبان و دهان

همه زگیل‌های تناسلی به یک شکل نیستند. بعضی از آن‌ها ممکن است برجسته و برخی صاف باشند، بعضی حالت تجمعی دارند و برخی تکی هستند. اگرچه زگیل تناسلی معمولاً درد ندارد اما ممکن است با خارش و ناراحتی پوستی همراه باشد. گفتن این نکته لازم است که HPV به طور کلی سرطان نیست اما بعضی از انواع این ویروس پتانسیل بالایی برای ایجاد سرطان دارند. از آن‌جا که سرطان‌های مرتبط با HPV بسیار آهسته و در بلندمدت ایجاد می‌شوند، تشخیص اولیه آن‌ها کمی دشوار است.

آزمایش زگیل تناسلی مردان

علائم سرطان مقعد در مردان شامل موارد زیر است:

خونریزی، ترشحات، درد و خارش مقعد

تورم گره‌های لنفاوی در مقعد و کشاله ران

تغییر در شکل و قوام مدفوع

هم‌چنین این نکته قابل ذکر است که انجام برخی آزمایش‌ها می‌توانند در راستای تشخیص دقیق‌تر علائم بیماری مقاربتی، کمک‌کننده باشد.

 

زگیل تناسلی در مردان چه علتی دارد؟

عامل ایجاد زگیل تناسلی در مردان ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است که از راه تماس جنسی منتقل می‌شود. این ویروس در مردان از راه دهانی و مقعدی منتقل می‌شود. برخی افراد ناقل هستند و علائمی ندارند اما می‌توانند ویروس را انتقال داده و در دیگران باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند. عوامل زیر احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش می‌دهد:

سابقه رابطه جنسی پرخطر به‌ویژه با چند شریک جنسی

سن از جمله در جوانانی که رفتارهای پرخطر جنسی دارند

ختنه نبودن

زخم بودن پوست ناحیه تناسلی

مردان در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی و ایجاد دانه‌های پوستی در ناحیه تناسلی، باید هرچه زودتر به پزشک متخصص مراجعه کنند چرا که هرگونه کوتاهی در این مورد ممکن است با عوارض و خطرات جدی همراه شود.

 

مقالات مرتبط: 

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

تفسیر آزمایش hpv

مراکز انجام HPV در تهران

زگیل تناسلی مردان

 

عوارض زگیل تناسلی در مردان

درحالی‌که بعضی از انواع HPV فقط باعث زگیل تناسلی می‌شوند، اما بعضی از گونه‌های دیگر با بعضی از سرطان‌ها ازجمله سرطان مقعد در ارتباط هستند. مردان هر ساله درصد زیادی از افراد مبتلا به این ویروس را به خود اختصاص می دهند. در مردان ویروس HPV با سرطان‌های زیر در ارتباط است:

ویروس  HPV  عامل بیش از ۹۰ درصد سرطان‌های مربوط به مقعد است که سالانه بالغ بر ۲۲۰۰ نفر از  مردان را مبتلا می‌کند.

بیش از ۶۰  درصد سرطان‌های مربوط به آلت تناسلی منشأ پاپیلومایی دارند.

بیش از ۷۰ درصد سرطان‌های گلو، پشت زبان و لوزه‌ها احتمال دارد ناشی از HPV باشند.

سرطان مقعد در افراد همجنسگرا شیوع بالاتری نسبت به سایرین دارد. مردانی که به دلیل ابتلا به HIV سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به سرطان مقعد ناشی از ویروس HPV  هستند. همچنین مردان مبتلا به HIV زگیل‌های تناسلی شدیدتری دارند که درمان آن نیز دشوارتر است.

آزمایش زگیل تناسلی مردان

درمان زگیل تناسلی مردان

اگر زگیل تناسلی باعث خارش، سوزش و درد شود، برای برطرف کردن این نشانه‌ها به درمان دارویی و یا جراحی نیاز دارید. گاها با تشخیص پزشک نیازی به برداشتن و یا استفاده از داروی خاصی برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی نیست چرا که بعضی از آن‌ها به مرور زمان و خود به خود از بین می‌روند. برای درمان زگیل تناسلی از روش‌هایی استفاده می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 

تجویز دارو

ایمیکوید: این دارو که به‌صورت پماد تولید شده و در بازار موجود است، سیستم ایمنی را به‌صورت موضعی تقویت کرده، به‌طوری‌که توانایی مقابله با زگیل تناسلی افزایش می‌یابد. در زمان استعمال این کرم از انجام رابطه جنسی خودداری کنید چرا که کرم باعث کاهش شدن روش پیشگیری‌ و نیز تحریک پوستی و التهاب موضعی می‌شود. از عوارض احتمالی ایمیکوید می‌توان به تاول، بدن‌درد، بثورات پوستی و خستگی اشاره کرد.

پودوفیلین: این دارو یک داروی گیاهی است که باعث از بین رفتن زگیل تناسلی می‌شود. داروی مشابه دیگری به نام پودوفیلوکس وجود دارد که تفاوت آن با پودوفیلین در این است که پودوفیلین تنها در مطب پزشک و توسط پزشک قابل‌استفاده است اما پودوفیلوکس مصرف خانگی دارد و طبق دستور پزشک در منزل نیز می‌توان از آن استفاده کرد. این دارو برای دوران بارداری مناسب نیست و به هیچ عنوان نباید به‌صورت داخلی (داخل مقعد یا واژن) استفاده گردد.

تری کلرو استیک: محلول دارویی تری کلرو استیک با سوزاندن زگیل‌ها، آن‌ها را به‌تدریج از بین می‌برد. از این دارو می‌توان برای زگیل‌های داخلی نیز استفاده کرد.

سینکاتچینز: این دارو به‌صورت پماد مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای درمان زگیل تناسلی در داخل مقعد و یا اطراف آن موثر است. از عوارض جانبی آن می‌توان به قرمز شدن، خارش و سوزش پوستی اشاره کرد.

 

جراحی

گاهی جراحی راهکار اصلی برای برداشتن زگیل‌ها محسوب می‌شود:

درصورتی‌که زگیل بزرگ باشد

اگر درمان دارویی بر روی زگیل فاقد تاثیر باشد

 

روش‌های جراحی زگیل تناسلی به‌صورت زیر است:

انجماد با نیتروژن مایع (کرایوتراپی)

انجماد بافت زگیل را درهم ‌شکسته و موجب می‌شود پوست جدید در محل بافت زائد رشد کند. عوارض این شیوه درمانی درد و تورم در ناحیه‌ای است که مورد جراحی قرار گرفته است.

 

الکتروکوتر

در این روش از جریان الکتریکی برای از بین بردن زگیل تناسلی استفاده می‌شود. بعد از جراحی احتمال درد و تورم در ناحیه ای که مورد جراحی قرار گرفته، وجود دارد.

 

برداشتن از طریق جراحی

در این روش از ابزارهایی به‌منظور جدا کردن زگیل از سطح پوست استفاده می‌شود. انجام این روش بسته به تشخیص پزشک، یا با بی‌حسی موضعی و یا تحت بیهوشی کامل انجام می‌شود.

 

درمان لیزری

در روش لیزر از اشعه متراکم و پرانرژی لیزر برای درمان زگیل استفاده می‌شود و معمولاً برای زگیل‌هایی مورداستفاده قرار می‌گیرد که درمان آن‌ها با روش‌های گفته شده دشوارتر است.

 

پیشگیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی در مردان

در وهله اول، خودداری از رابطه‌های پرخطر جنسی بهترین راه‌ پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و سایر بیماری‌های مربوط به آن است. تزریق واکسن HPV و استفاده از ابزار‌های پیشگیری در زمان رابطه جنسی از دیگر راه‌های موثر به‌منظور پیشگیری از ابتلا به HPV و زگیل تناسلی به شمار می‌روند. یکی از نکات مهم که باید به خاطر بسپارید این است که این ابزارها نمی‌توانند از ابتلای قطعی به زگیل تناسلی پیشگیری کنند چرا که این ابزارها قادر نیستند بعضی از نواحی پوستی آلوده را در ناحیه تناسلی پوشش دهند. در حال حاضر برای دور ماندن از زگیل تناسلی و همه سرطان‌های مرتبط با آن، تزریق واکسن بهترین راهکار محسوب می‌شود.

 

واکسن HPV برای زگیل تناسلی مردان

توصیه پزشکان بر این است که پسران در سنین ۱۱ تا ۱۲ سالگی دو دوز واکسن HPV را دریافت کنند. در موارد زیر ممکن است سه دوز واکسن HPV توصیه شود:

فاصله تزریق دو دوز اول کمتر از ۵ ماه بوده است.

سن نوجوان بیشتر از ۱۴ سال است از این ‌رو سه دوز واکسن را طی شش ماه دریافت کند.

فرد سیستم ایمنی ضعیفی دارد

گارداسیل ۹ یکی از واکسن‌هایی است که برای سنین ۹ تا ۴۵ سال توسط پزشکان تائید شده است. البته تا سال‌های گذشته گارداسیل تا سن ۲۶ سالگی تأییدیه تزریق دریافت کرده بود اما هم‌اکنون سن تزریق این واکسن تا ۴۵ سالگی افزایش‌ یافته است. گارداسیل ایمن است و عوارض جانبی خاصی برای آن گزارش نشده است. البته همانند سایر واکسن‌ها احتمال بروز سردرد، قرمزی و تورم در ناحیه تزریق وجود دارد که زود گذر بوده و برطرف می‌شود.

 

زندگی با HPV و زگیل تناسلی در مردان

طبق گفته محققان عفونت HPV پس از دو سال توسط سیستم ایمنی از بدن حذف خواهد شد. یک فرد ممکن است به مدت چند ماه یا چند سال بدون اینکه علائمی داشته باشد به ویروس پاپیلومای انسانی آلوده باشد. افرادی که دچار زگیل‌های تناسلی هستند باید تا پایان دوره درمان و از بین رفتن زگیل‌ها از برقراری رابطه جنسی خودداری کنند. البته لازم به ذکر است حتی پس از درمان زگیل‌های تناسلی نیز ویروس HPV می‌تواند در بدن باقی‌ مانده و در روابط جنسی به دیگران منتقل شود و در آنان نیز باعث ایجاد این ویروس شود. ازاین‌رو، خودداری از رابطه جنسی و هم‌چنین استفاده از کاندوم در روابط جنسی تا یک دوره مشخص (با تشخیص پزشک معالج) پس از حذف شدن زگیل‌های تناسلی الزامی است.

 

مقالات مرتبط: 

علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

مقابله با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی

درمان ویروس HPV

 

نحوه انجام آز ن نحوه انجام آزمایش زگیل تناسلی

تشخیص زگیل‌ تناسلی از راه‌های زیر انجام می‌شود:

پرسش سوالاتی در مورد سلامتی، سابقه روابط جنسی و هم‌چنین بیماری‌های جنسی

انجام معاینه بالینی در بخش‌هایی از بدن که احتمال بروز زگیل تناسلی در آن بخش‌ها وجود دارد

در بیشتر موارد پزشکان می‌توانند تنها با معاینه چشمی زگیل تناسلی را تشخیص دهند اما گاهی به دلیل شباهت زیاد زگیل به سایر بیماری‌های پوستی، برای تشخیص دقیق‌تر تست استووایت انجام می‌شود. در این تست، پوست به‌صورت موضعی به یک محلول اسیدی ملایم آغشته می‌شود تا زگیل تناسلی نمایان‌تر گردد. اسید استووایت ممکن است باعث احساس سوزش خفیف شود.

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی