آزمایش شیشه | تست شیشه | آزمایشگاه بیمارستان رسالت

آزمایش شیشه، مت آمفتامین که یک مخدر بسیار قوی می باشد و متاسفانه بسیار اعتیاد آور نیز است با نام های شیشه،کریستال، آیس و ... در بین قشر جوان و میانسال جامعه نیز شناخته شده است که مستقیما روی سیستم اعصاب مرکزی اثر گذار است.

این ماده اغلب برای درمان اختلال کم توجهی و اضافه وزن های مزمن بصورت تخصصی در زمینه پزشکی کاربرد دارد اما سوء مصرف آن سبب آسیب های فاجعه بار و جبران ناپذیری می شود و با تحریک پذیری هورمون های سرخوشی در مغز باعث سرخوشی های کاذب، کم شدن اشتها و بی خوابی در افراد می شود و مصرف دوزهای بالا باعث تشنج، خونریزی های مغزی، روان پریشی،توهم و ... می شود.

مصرف این مخدر به حالت های داخل بینی، خوراکی، تزریق وریدی و کشیدنی می باشد. از جمله عوارض روانی آن بدبینی(پارانوئید)، خشونت ها، اسکیزوفرنی و از عوارض جسمی آن عفونت های پوستی و دهانی، پارگی رگ ها، گرفتگی عضلات، خشکی دهان، احتمال سکته مغزی و قلبی و ... را می توان نام برد.

آزمایش شیشه | تست شیشه

این ماده مخدر (مت آمفتامین) با آزمایش شیشه که از طریق بررسی ادرار شخص آزمایش دهنده انجام میشود تا 72 ساعت پس از مصرف قابل شناسایی می باشد.

غربالگری مصرف مواد مخدر

سوء مصرف مواد مخدر الگویی از مصرف مواد اعتیاد آور است که می تواند سبب مشکلات جدی در کار، روابط و سلامت و بطور کلی تحت تاثیر قرار دادن تمام جوانب زندگی شخص مصرف کننده بشود. سوء مصرف مواد مخدر اعتیاد آور شامل مصرف داروهای غیرقانونی از جمله شیشه، ماریجوانا، تریاک، هروئین، کوکائین، ترامادول، LSD، ماشروم(قارچ جادوئی)، متادون و سایر مواد افیونی نیز می باشد. یا سوء استفاده از داروهای قانونی نیز باشد. استفاده نادرست از داروهای قانونی به معنای مصرف آن ها به دلایل غیرپزشکی است، مانند بالا رفتن یا مصرف بیش از دوز تجویز شده.

سوء مصرف مواد مخدر بیماری است که می تواند شما را از نظر جسمی و روحی به مواد مخدر وابسته کند. آزمایش غربالگری مصرف مواد مخدر می تواند به درمانگر شما کمک کند تا یک برنامه درمانی موثر برای شما تهیه کند.

داروهای مورد سوء استفاده رایج عبارتند از:

 • ماری جوانا
 • مسکن های تجویزی تریاک، که شامل اکسی کدون، هیدروکودون، مورفین و کدئین می شود.
 • هروئین، یک ماده افیونی غیرقانونی
 • کوکائین
 • مت آمفتامین ها
 • توهم زاها، داروهایی هستند که باعث ایجاد توهم می شوند (دیدن، شنیدن و/یا احساس چیزهایی که واقعی نیستند). آنها شامل LSD و اکستازی (MDMA) هستند.

اعتیاد به مواد مخدر می تواند سوء مصرف مواد دیگر از جمله الکل و مواد استنشاقی نیز باشد. مواد استنشاقی محصولات خانگی مانند تینر رنگ و انواع خاصی از چسب هستند که حاوی موادی هستند که هنگام استنشاق بر ادراک و خلق و خوی تأثیر می گذارند.

تست های غربالگری مصرف مواد مخدر برای چه مواردی مناسبند؟

تست های غربالگری مصرف مواد اعتیاد آور برای تشخیص سوء مصرف مواد مخدر استفاده می شود. برخی از آزمایش‌ها همچنین می‌توانند نشان دهند که شما در معرض خطر کم، متوسط یا بالا برای عوارض ناشی از سوء مصرف مواد هستید.

چرا به آزمایش غربالگری مصرف مواد مخدر نیاز دارم؟

اگر علائم سوء مصرف مواد را دارید ممکن است نیاز به آزمایش غربالگری داشته باشید. این شامل:

 • نیاز فوری به مصرف دارو به صورت روزانه یا منظم
 • مخفی کردن مصرف مواد مخدر خود از دیگران
 • بهانه آوردن برای مصرف دارو
 • ادامه مصرف دارو حتی اگر باعث ایجاد مشکل در روابط شخصی، کار، مدرسه و/یا سلامتی شما شود
 • ایجاد تحمل نسبت به دارو این بدان معناست که شما به مقدار بیشتری از دارو نیاز دارید تا اثرات آن را احساس کنید.

بسیاری از افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند نمی دانند یا نمی خواهند بپذیرند که اعتیاد دارند. اگر خانواده، دوستان یا همکاران شما در مورد مصرف مواد مخدر شما ابراز نگرانی می کنند، با درمانگر خود در مورد انجام غربالگری صحبت کنید. درمانگر شما همچنین ممکن است در صورت مشاهده علائم و نشانه های این اختلال، غربالگری را توصیه کند.

در طول تست غربالگری مصرف مواد مخدر چه اتفاقی می افتد؟

غربالگری مصرف مواد مخدری چون شیشه، هروئین و دیگر مواد اعتیاد آور روان گردان ممکن است توسط درمانگر مراقبت های اولیه یا درمانگر سلامت روان انجام شود. درمانگر سلامت روان یک متخصص است که در تشخیص و درمان مشکلات سلامت روان تخصص دارد. برخی از درمانگر های سلامت روان در درمان سوء مصرف مواد مخدر و اختلالات مشابه تخصص دارند.

انواع مختلفی از تست های غربالگری مصرف مواد مخدر وجود دارد. اما هر کدام شامل سؤالاتی در مورد مصرف مواد مخدر و تأثیر آن بر زندگی شما هستند. رایج ترین تست های غربالگری سوء مصرف مواد عبارتند از:

پرسشنامه غربالگری سوء مصرف

 • آیا تا به حال احساس کرده اید که باید مصرف مواد مخدر خود را کاهش دهید؟
 • آیا تا به حال وقتی مردم از مصرف مواد مخدر شما انتقاد می کنند، احساس ناراحتی می کنید؟
 • آیا تا به حال در مورد مصرف مواد مخدر احساس خجالت یا گناه کرده اید؟
 • آیا تا به حال اول صبح مواد مخدر مصرف کرده اید؟
 • آیا تا به حال سوار ماشینی شده اید که توسط شخصی (از جمله خود شما) رانندگی می کند و یا از الکل یا مواد مخدر استفاده می کرده است؟
 • آیا تا به حال از الکل یا مواد مخدر برای استراحت، احساس بهتر در مورد خود یا تناسب اندام استفاده می کنید؟
 • آیا تا به حال در حالی که تنها هستید از الکل / مواد مخدر استفاده می کنید؟
 • آیا تا به حال کارهایی را که هنگام مصرف الکل یا مواد انجام داده اید فراموش می کنید؟
 • آیا خانواده یا دوستانتان هرگز به شما می گویند که باید مصرف الکل یا مواد مخدر را کاهش دهید؟
 • آیا هنگام مصرف الکل یا مواد مخدر دچار مشکل شده اید؟

نتایج این پرسشنامه غربالگری سوء مصرف چه معنی ای می دهد؟

نتایج ممکن است نشان دهد که آیا شما در حال سوء مصرف مواد مخدر هستید و شدت آن را مشخص می کند. نتایج می تواند به درمانگر شما کمک کند تا یک برنامه درمانی مناسب برای شما ایجاد کند.

موارد دیگری که درباره آزمایش های غربالگری مصرف مواد مخدر باید بدانم

درمان سوء مصرف مواد به نوع دارو و شدت سوء مصرف بستگی دارد. گزینه های درمانی عبارتند از:

 • مشاوره کوتاه مدت یا طولانی مدت از یک درمانگر سلامت روان که در درمان سوء مصرف مواد مخدر تخصص دارد.
 • گروه های پشتیبانی رویکردها و قالب‌های مختلفی برای گروه‌های حمایت از سوء مصرف مواد مخدر وجود دارد. با درمانگر خود صحبت کنید تا گروه و رویکردی را پیدا کنید که برای شما مناسب است. درمان با کمک دارو.
 • درمان با کمک دارو: برخی از داروها می توانند به ایجاد عملکرد طبیعی مغز و کاهش هوس کمک کنند. این ممکن است به جلوگیری از عود آن کمک کند. داروها همچنین می‌توانند کنترل علائم ناخوشایند و گاهی خطرناک ترک را ایمن‌تر کنند (علائمی که ممکن است هنگام قطع یا قطع مصرف دارو رخ دهند).
 • برنامه های درمانی مسکونی: اگر مشکل جدی تری با مواد مخدر دارید، ممکن است اقامت در یک مرکز تخصصی در درمان سوء مصرف مواد به شما کمک کند. این امکانات طیف وسیعی از خدمات درمانی را ارائه می دهند. بسته به شرایط شما، اقامت می تواند از یک ماه تا یک سال طول بکشد.
 • موارد شدیدتر سوء مصرف مواد، مانند مصرف بیش از حد دارو، ممکن است نیاز به درمان اورژانسی در بیمارستان داشته باشد.

تشخیص مصرف مواد مخدر

تشخیص اعتیاد به مواد مخدر (شیشه، هروئین، تریاک و ...) نیاز به ارزیابی کامل دارد و اغلب شامل ارزیابی توسط یک روانپزشک، یک روانشناس یا یک مشاور مجاز الکل و مواد مخدر است. آزمایش‌های خون، ادرار یا سایر آزمایش‌های آزمایشگاهی از جمله آزمایش شیشه برای ارزیابی مصرف مواد مخدر استفاده می‌شوند، اما این آزمایش‌ها یک آزمایش تشخیصی برای اعتیاد نیستند. با این حال، این آزمایشات ممکن است برای نظارت بر درمان و بهبودی مورد استفاده قرار گیرند.

برای تشخیص اختلال مصرف مواد از جمله شیشه، اکثر متخصصان سلامت روان از معیارهای موجود در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی مربوطه (به طور مثال پس از مثبت شدن آزمایش شیشه، از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی مربوط به شیشه استفاده می شود)، منتشر شده توسط انجمن روانپزشکی استفاده می کنند.

درمان مصرف مواد مخدر

اگرچه هیچ درمانی برای اعتیاد به مواد مخدری مانند شیشه، ماری جوانا، LSD و دیگر مواد روان گردان وجود ندارد، گزینه‌های کمک درمانی می‌توانند به شما در غلبه بر اعتیاد و رهایی از مواد مخدر کمک کنند. پس از مثبت شدن آزمایش اعتیاد و مشخص شدن اعتیاد به مواد روان گردان، درمان شما بستگی به داروی مورد استفاده و هر گونه اختلال پزشکی یا روانی مرتبطی دارد که ممکن است داشته باشید.

برنامه های درمانی

برنامه های درمانی برای اختلال مصرف مواد معمولا ارائه می دهند شامل:

جلسات انفرادی، گروهی یا خانواده درمانی

تمرکز بر درک ماهیت اعتیاد، عاری شدن از مواد مخدر و جلوگیری از عود

سطوح مراقبت و تنظیماتی که بسته به نیاز شما متفاوت است، مانند برنامه های سرپایی، اقامتی و بستری

درمان ترک مصرف مواد مخدر

هدف سم زدایی که به آن "سم زدایی" یا درمان ترک نیز می گویند، این است که شما را قادر سازد تا مصرف داروی معتاد کننده را تا حد امکان سریع و ایمن متوقف کنید. برای برخی افراد، ممکن است انجام درمان ترک به صورت سرپایی بی خطر باشد. برخی دیگر ممکن است نیاز به پذیرش در بیمارستان یا یک مرکز درمانی مسکونی داشته باشند.

ترک از دسته های مختلف داروها، مانند داروهای افسردگی، محرک ها یا مواد افیونی - عوارض جانبی متفاوتی ایجاد می کند و نیاز به رویکردهای متفاوتی دارد. سم زدایی ممکن است شامل کاهش تدریجی دوز دارو یا جایگزینی موقت مواد دیگر مانند متادون، بوپرنورفین یا ترکیبی از بوپرنورفین و نالوکسان باشد.

دارو به عنوان بخشی از درمان

پس از گفتگو با شما، درمانگر شما ممکن است دارو را به عنوان بخشی از درمان شما برای اعتیاد به مواد افیونی توصیه کند. داروها اعتیاد شما به مواد افیونی را درمان نمی کنند، اما می توانند به بهبودی شما کمک کنند. این داروها می توانند میل شما به مواد افیونی را کاهش دهند و ممکن است به شما در جلوگیری از عود کمک کنند. گزینه های درمانی دارویی برای اعتیاد به مواد افیونی ممکن است شامل بوپرنورفین، متادون، نالترکسون و ترکیبی از بوپرنورفین و نالوکسان باشد.

رفتار درمانی

به عنوان بخشی از یک برنامه درمان مواد مخدر، رفتار درمانی(نوعی روان درمانی) می تواند توسط یک روانشناس یا روانپزشک انجام شود، یا ممکن است از یک مشاور مجاز الکل و مواد مخدر مشاوره دریافت کنید. درمان و مشاوره ممکن است با فردی، خانواده یا گروهی انجام شود. درمانگر یا مشاور می تواند:

 • به شما کمک می کند تا راه هایی برای کنار آمدن با هوس مواد مخدری چون شیشه در خود ایجاد کنید
 • راهکارهایی را برای پرهیز از مواد مخدر روان گردانی مانند شیشه و پیشگیری از بازگشت آن پیشنهاد دهید
 • پیشنهاداتی را در مورد نحوه برخورد با عود در صورت بروز آن ارائه دهید
 • در مورد مسائل مربوط به شغل، مشکلات قانونی و روابط با خانواده و دوستان صحبت کنید
 • به سایر شرایط سلامت روان رسیدگی کنید

 

مطالب مرتبط :

آزمایش اعتیاد ماریجوانا در شرق و شمال تهران | آزمایش اعتیاد مرفین در شرق تهران

آزمايش اعتياد |آزمایشگاه تست شیشه

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی