تفسیر آزمایش روی | آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران

تفسیر آزمایش روی : روی یک عنصر ضروری است. این یک کوفاکتور حیاتی برای کربنیک انیدراز، آلکالین فسفاتاز، RNA و DNA پلیمرازها، الکل دهیدروژناز و بسیاری دیگر از پروتئین های مهم فیزیولوژیکی است. پپتیدازها، کینازها و فسفوریلازها بیشترین حساسیت را نسبت به کاهش روی دارند. روی یک عنصر کلیدی مورد نیاز برای ترمیم فعال زخم است. کاهش روی یا به دلیل جذب نشدن آن از رژیم غذایی رخ می دهد یا پس از جذب از بین می رود. کمبود رژیم غذایی ممکن است به دلیل دریافت ناکافی باشد یا به این دلیل که روی موجود در رژیم غذایی به فیبر متصل است و برای جذب در دسترس نیست. پس از جذب، شایع ترین راه از دست دادن از طریق ترشحات ناشی از زخم های باز یا از دست دادن دستگاه گوارش است.

تفسیر آزمایش روی

کاهش روی در بیماران سوختگی رخ می دهد که روی را در ترشحات محل سوختگی خود از دست می دهند. سیروز کبدی با افزایش دفع کلیوی باعث از دست دادن بیش از حد روی می شود. سایر بیماری هایی که باعث کاهش روی سرم می شوند زخمی هستند کولیت، بیماری کرون، آنتریت منطقه ای، بای پس روده، بیماری نئوپلاستیک و افزایش کاتابولیسم ناشی از استروئیدهای آنابولیک. شرایط بی اشتهایی و گرسنگی نیز باعث کاهش سطح روی می شود. روی بیش از حد یک نگرانی عمده بالینی نیست. روی اضافی از دستگاه گوارش عبور می کند و از طریق مدفوع دفع می شود. کسری اضافی که جذب می شود از طریق ادرار دفع می شود. تنها اثر شناخته شده مصرف بیش از حد روی به این واقعیت مربوط می شود که روی با جذب مس تداخل می کند، که می تواند منجر به هیپوکوپرمی شود.روی نقش مهمی در طیف وسیعی از جنبه های سلامتی مانند: متابولیسم در سطح سلولی، سیستم ایمنی، التیام زخم و/یا سوختگی، و سنتز DNA و پروتئین ایفا می کند. همچنین اعتقاد بر این است که این ماده معدنی دارای خواص آنتی اکسیدانی است که از پیری محافظت می کند. کمبود شدید روی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در کشورهای توسعه نیافته است، اما حتی سطوح پایین روی می تواند طیف گسترده ای از اثرات را بر سلامت شما داشته باشد.

 

آزمایش خون روی برای نظارت بر قرار گرفتن در معرض روی، ارزیابی کمبود تغذیه ای مشکوک، موارد دیابت یا تاخیر در بهبود زخم استفاده می شود. عقب ماندگی رشد؛ یا به دنبال درمان هایی مانند روی خوراکی که در بیماری ویلسون استفاده می شود

روی یک ماده مغذی است که برای سالم ماندن به آن نیاز داریم. روی در سلول های سراسر بدن یافت می شود. این به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا با باکتری ها و ویروس های مهاجم مبارزه کند. بدن همچنین برای ساخت پروتئین و DNA به روی نیاز دارد. در دوران بارداری، نوزادی و کودکی بدن برای رشد و تکامل مناسب به روی نیاز دارد. روی همچنین به بهبود زخم ها کمک می کند و برای حس چشایی و بویایی مناسب مهم است. آزمایش‌های خون روی در درجه اول برای کمک به تشخیص کمبود آهن در کودکان و برای تشخیص و نظارت بر قرار گرفتن در معرض مزمن با سرب در بزرگسالان تجویز می‌شود، زیرا روی در فرآیند شیمیایی که بدن ما آهن را از طریق گلبول‌های قرمز خون حمل می‌کند، نقش دارد. علائم و نشانه های مسمومیت با روی عبارتند از:

 

 1. - فشار خون بالا
 2. - بی حسی / سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها
 3. - از دست دادن حافظه، اختلالات خلقی
 4. - ضعف
 5. - درد شکم
 6. - سردرد

به همین دلیل، ارزیابی سطح روی در مواقعی که به کمبود آهن مشکوک است، رایج است، علائم عبارتند از:

 • - خستگی مزمن، خستگی
 • - سرگیجه
 • - ضعف
 • -سردرد

- پیکا (میل به مواد خاصی مانند گچ، خاک یا خاک رس)

 •  - احساس سوزش روی زبان یا زبان صاف
 •  - زخم در گوشه های دهان
 •  - ناخن های دست و پا قاشقی شکل

موارد رایجی که ممکن است باعث سمیت روی شوند عبارتند از:

 1. پاک کننده و حلال
 2. عوامل زدودن زنگ
 3. رنگ و لاک

سطوح بالای روی می تواند منجر به علائمی مانند:

 1. درد قفسه سینه
 2. حالت تهوع و درد شدید شکم
 3. تشنج
 4. سرگیجه
 5. استفراغ
 6. سرفه و تحریک مجاری تنفسی
 7.  خستگی/بی حالی
 8.  درد عضلانی
 9.  حالت تهوع
 10.  تب
 11.  سردرد
 12.  سطح کمبود روی می تواند منجر به موارد زیر شود:
 13.  تاخیر در رشد
 14.  اختلال در ترمیم زخم
 15.  ضایعات پوستی/پوست خشک و پوسته پوسته شده
 16.  تغییر حواس بینایی، بویایی و چشایی
 17.  اختلال در سیستم ایمنی
 18.  ریزش مو / آلوپسی
 19.  اسهال
 20.  اختلال در تولید تستوسترون
 21.  تشنج
 22.  آریتمی قلبی
 23.  اسهال
 24.  منابع اصلی روی در رژیم غذایی عبارتند از:
 25.  صدف ها
 26. گوشت گاو و خوک
 27.  طیور
 28.  حبوبات
 29.  محصولات لبنی
 30.  بادام و بادام هندی

 اگر نتیجه روی شما خیلی کم باشد به چه معناست؟

 سطوح پایین سرمی روی ممکن است به دلیل عوامل مختلفی رخ دهد. این شامل:

1-مسائل تغذیه ای مانند کمبود مصرف گوشت، که منبع غنی روی است، یا رژیم غذایی سرشار از فیتات موجود در حبوبات، دانه ها، محصولات سویا و غلات کامل، یا اگزالات اسفناج، بامیه، آجیل و چای که می تواند جذب روی را مهار کند. کاهش مصرف روی در رژیم غذایی به طور کلی شایع‌ترین علت همراه با جذب ناکافی، افزایش از دست دادن یا افزایش استفاده از سیستم‌های بدن است.

 2-بیماری‌های مزمن مانند بیماری کلیوی، بیماری کبد، و اختلال مصرف الکل، و همچنین مشکلات سوء جذب، می‌توانند منجر به کمبود روی شوند. شرایط حاد شدید استرس‌زا مانند سپسیس، سوختگی و آسیب سر نیز می‌توانند از عوامل مؤثر باشند. علاوه بر این، کمبود روی مادر ممکن است باعث ناهنجاری جنین و وزن کم هنگام تولد شود.

3-بیماری‌هایی مانند کولیت اولسراتیو، بیماری کرون، انتریت ناحیه‌ای (التهاب روده کوچک)، اسپرو (اختلالی که در آن روده‌ها قادر به جذب مواد مغذی از غذا نیستند)، بای پس روده، و بیماری نئوپلاستیک (شرایطی که باعث رشد تومور می‌شود) می تواند منجر به کاهش روی سرم شود.

 4- شرایطی که شامل افزایش کاتابولیسم می‌شود، مانند استفاده از استروئیدهای آنابولیک، و همچنین بی‌اشتهایی و گرسنگی، همچنین می‌تواند منجر به کاهش سطح روی شود.

 سطوح پایین روی سرم می تواند منجر به طیف وسیعی از علائم شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

 کاهش وزن بی دلیل، زخم هایی که بهبود نمی یابند، فقدان هوشیاری، کاهش حس بویایی و چشایی، اسهال، کاهش اشتها و زخم های باز روی پوست. اختلال رشد، اختلال عملکرد جنسی، التهاب، علائم گوارشی یا درگیری پوست. کاهش اشتها، رشد کندتر از حد انتظار و عملکرد ضعیف سیستم ایمنی.

کمبود شدید روی می تواند سبب موارد زیر شود:

 تاخیر در بهبود زخم، اختلال در طعم، ریزش مو، مشکلات باروری و افزایش حساسیت به عفونت.

 هم در کودکان و هم در بزرگسالان، علائم می تواند شامل ریزش مو (آلوپسی)، ضعف ایمنی، بی اشتهایی، درماتیت، شب کوری، کم خونی، بی حالی، و دوباره، تاخیر در بهبود زخم باشد. برای زنان باردار، کمبود روی می تواند منجر به وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس شود.

 این علائم می‌توانند از نظر شدت متفاوت باشند و ممکن است نشان‌دهنده مسائل بهداشتی زمینه‌ای باشند که به کمبود کمک می‌کنند. برای افرادی که این علائم را تجربه می کنند مهم است که برای تشخیص و درمان مناسب با پزشک مشورت کنند.

اگر نتیجه روی شما خیلی بالا باشد به چه معناست؟

 دلایل اصلی افزایش سطح روی کمبود آهن و مسمومیت با سرب است. علاوه بر این، روی ممکن است افزایش یابد در شرایط التهابی، عفونت ها، و در افراد مبتلا به کم خونی بیماری مزمن، اما آزمایشات روی معمولا برای نظارت یا تشخیص این شرایط استفاده نمی شود.

چرا باید آزمایش شوید؟

تست روی برای بررسی کمبود روی انجام می شود که به تشخیص و درمان هر گونه کمبود شناسایی شده کمک می کند.

دلیل انجام آزمایش روی (سرم).

 1. اشتهای ضعیف
 2. مشکلات حس چشایی و بویایی
 3. عفونت های مکرر
 4. هیپوگنادیسم در مردان
 5. ریزش مو
 6. ضایعات پوستی متعدد
 7. زخم هایی که زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند
 8. رشد آهسته
 9. مشکل در مشاهده در تاریکی

آماده سازی مورد نیاز برای تست روی (سرم).

بدون نیاز به ناشتایی است

هیچ آماده سازی خاص دیگری مورد نیاز نیست.

نمونه مورد نیاز ؟

نمونه نوع: سرم (نمونه خون)، روش جمع‌آوری نمونه: رگ‌گیری - جمع‌آوری خون از ورید، معمولاً از بازو.

 

 درک نتایج روی (سرم)

 

محدوده های مرجع

 مرد:

 •  تا 6 ماهگی: 5-21.5μmol/L
 •  6 ماهگی تا 18 سال: 9.8 - 19 میکرومول در لیتر
 •  18 سال تا 64 سال: 10.1 - 20.2 میکرومول در لیتر
 •  64 سال و بالاتر: 8 تا 20 میکرومول در لیتر

 زن:

 •  تا 6 ماهگی: 5-21.5μmol/L
 •  6 ماهگی تا 18 سال: 9.8 - 19 میکرومول در لیتر
 •  18 سال تا 64 سال: 9.6 - 20.5 میکرومول در لیتر
 •  64 سال و بالاتر: 9.2 - 19.2μmol/L

آزمایش پروتوپورفیرین روی (ZPP)

آزمایش پروتوپورفیرین روی (ZPP) یک آزمایش خون است که می تواند اختلال در تشکیل هم را شناسایی کند. هموگلوبین، پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز خون (RBC) که اکسیژن را از ریه‌ها به بافت‌ها و سلول‌های بدن حمل می‌کند، جزء ضروری هموگلوبین است. تشکیل هم در یک سری مراحل آنزیمی رخ می دهد که با وارد کردن یک اتم آهن به مرکز مولکولی به نام پروتوپورفیرین به پایان می رسد. سرب همچنین سنتز هم را مهار می کند و بنابراین می تواند باعث افزایش RBC ZPP شود. اگر آهن کافی در دسترس نباشد، پروتوپورفیرین به جای آهن با روی ترکیب می شود و پروتوپورفیرین روی را تشکیل می دهد. از آنجایی که نمی تواند اکسیژن را انتقال دهد، ZPP هیچ هدف مفیدی در RBC که حاوی آن است انجام نمی دهد.

ZPP معمولاً نسبت به مقدار هموگلوبین اندازه‌گیری می‌شود. نسبت ZPP/haem نسبت ZPP را در مقایسه با هم در گلبول‌های قرمز نشان می‌دهد. خود ZPP به دو صورت اندازه گیری می شود. برخی از روش‌ها پروتوپورفیرین کل اریتروسیت را اندازه‌گیری می‌کنند که شامل هم ZPP، (بیش از 90 درصد پروتوپورفیرین در گلبول های قرمز)، و هم پروتوپورفیرین آزاد (FEP)، که به روی متصل نیست. از آنجایی که ZPP معمولاً بیشتر پروتوپورفیرین کل ارتروسیت را تشکیل می دهد، توانایی تمایز بین ZPP و FEP قابل توجه نیست. روش‌های دیگر می‌توانند بین اندازه‌گیری ZPP و FEP فقط ZPP تمایز قائل شوند.

 چگونه استفاده می شود؟

 پروتوپورفیرین روی در درجه اول برای تشخیص و نظارت بر مواجهه مزمن با سرب در بزرگسالان تجویز می شود. در برنامه های غربالگری می توان از آن برای تشخیص کمبود آهن در کودکان استفاده کرد.

 ممکن است ZPP به همراه سطح سرب برای آزمایش قرار گرفتن در معرض مزمن با سرب سفارش داده شود. افرادی که با محصولات حاوی سرب کار می‌کنند ممکن است در معرض خطر مسمومیت با سرب باشند. این به این دلیل است که سرب معمولاً بلعیده یا استنشاق می شود. کسانی که گرد و غبار حاوی سرب را استنشاق می‌کنند، مستقیماً سرب را کنترل می‌کنند و سپس غذا می‌خورند، یا در مورد کودکان، تراشه‌های رنگ حاوی سرب می‌خورند می توانند سطوح بالایی از سرب و ZPP در بدن خود داشته باشند.

 ZPP برای استفاده به عنوان یک تست غربالگری در کودکان به اندازه کافی حساس نیست، زیرا تا زمانی که غلظت سرب از محدوده قابل قبول فراتر رود، مقادیر آن افزایش نمی یابد. حداکثر غلظت سرب که در کودکان بی خطر در نظر گرفته می شود توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در ایالات متحده و شورای ملی تحقیقات پزشکی و بهداشتی (NHMRC) در استرالیا در سطح بسیار پایینی تعیین شده است تا تأثیر منفی سرب به حداقل برسد. قرار گرفتن در معرض توسعه آنها در این گروه سنی، اندازه گیری سرب خون باید برای تشخیص قرار گرفتن در معرض سرب انجام شود.

 در کودکان، نسبت ZPP/haem گاهی اوقات به عنوان شاخص اولیه کمبود آهن سفارش می شود. افزایش نسبت ZPP/Haem یکی از اولین نشانه های ذخایر آهن ناکافی است و در اکثر افراد جوان قبل از بروز علائم یا نشانه های کم خونی افزایش می یابد. برای تایید کمبود آهن، آزمایشات اختصاصی تری از وضعیت آهن مورد نیاز است.

 چه زمانی درخواست می شود؟

 ZPP سفارش داده شده است همراه با سرب برای بزرگسالان وقتی مشکوک به قرار گرفتن در معرض مزمن با سرب است، زمانی که یک کارمند در یک برنامه نظارت شغلی سرب شرکت می کند، یا زمانی که فردی در شغل خود با سرب سر وکار دارد، مانند کار با شیشه رنگی، که او را در تماس مکرر با سرب قرار می دهد. نسبت ZPP/haem به عنوان یک آزمایش غربالگری برای کمبود آهن در کودکان و نوجوانان و/یا زمانی که به کمبود آهن مشکوک هستیم سفارش داده می شود.

 نتیجه به چه معناست؟

 غلظت ZPP در خون معمولاً بسیار پایین است. افزایش ZPP نشان‌دهنده اختلال در تولید طبیعی هم می‌باشد، اما علت آن مشخص نیست. دلایل اصلی افزایش ZPP کمبود آهن و مسمومیت با سرب است. مهم است که سطح ZPP در زمینه تاریخچه بیمار، یافته‌های بالینی و نتایج سایر آزمایش‌ها مانند فریتین، سرب و شمارش کامل خون (CBC) ارزیابی شود. ممکن است بیمار هم کمبود آهن داشته باشد و هم مسمومیت با سرب.

 در موارد مواجهه مزمن با سرب، ZPP میانگین را منعکس می کند (سطح سرب در 3-4 ماه گذشته). با این حال، میزان سرب موجود در خون و بار سرب در بدن (مقدار موجود در اندام ها و استخوان ها) را نمی توان با آزمایش ZPP تعیین کرد. مقادیر ZPP آهسته‌تر از غلظت سرب خون به دنبال قرار گرفتن در معرض افزایش می‌یابد، و پس از پایان قرار گرفتن در معرض سرب، کاهش آن‌ها زمان بیشتری می‌برد. ZPP برای نظارت مداوم افراد تحت درمان با سطوح بالای سرب تایید شده مفید است.

 افزایش نسبت ZPP/haem در کودک اغلب به دلیل کمبود آهن است. کاهش نسبت ZPP/haem در طول زمان به دنبال مصرف مکمل آهن احتمالاً نشان دهنده افزایش در دسترس بودن آهن است.

 آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

 افزایش سطح ZPP در پورفیری های اریتروپوئیتیک نیز دیده می شود، اما این بیماری های ارثی بسیار کمتر از کمبود آهن یا مسمومیت با سرب است. ZPP ممکن است در شرایط التهابی، کم خونی بیماری های مزمن، عفونت ها و چندین بیماری مرتبط با خون افزایش یابد، اما معمولاً برای نظارت یا تشخیص این شرایط استفاده نمی شود. بسته به روش مورد استفاده برای آزمایش ZPP، سایر مواد موجود در خون که فلورسانس می کنند، مانند بیلی روبین و ریبوفلاوین، می توانند نتایج مثبت کاذب ایجاد کنند. اگر نمونه قبل از آزمایش از نور محافظت نشود ممکن است مقادیر کاذب پایین رخ دهد.

 علاوه بر سطح ZPP و سرب، پزشک چه آزمایش‌های دیگری ممکن است برای نظارت بر قرار گرفتن در معرض سرب تجویز کند؟

 اگر در یک محیط شغلی هستید که اغلب در معرض سرب هستید، پزشک ممکن است آزمایش‌های زیر را برای ارزیابی کلیه‌ها و تولید گلبول‌های قرمز خون شما تجویز کند:

 •  اوره
 •  کراتینین
 •  آزمایش ادرار
 •  شمارش کامل خون یا هموگلوبین و هماتوکریت (PCV)
 •  اسمیر خون محیطی

تست روی RBC چیست؟

آزمایش RBC روی موجود در گلبول های قرمز را اندازه گیری می کند. این آزمایش برای تعیین ذخیره طولانی مدت روی مفید است. به این ترتیب، اندازه‌گیری‌ها می‌توانند دقیق‌تر باشند و به بخش‌های آزاد موجود در خون محدود نشوند.

عمیق تر از روش های معمولی نمی شود همیشه به ابزارهای پیچیده تر نیاز دارید. تست روی RBC یک ابزار مفید برای هر کسی است که می خواهد از اختلالات مرتبط با کمبود روی جلوگیری کند.

 اختلالاتی که با کمبود روی همراه هستند به دلیل دقت بالاتر نیاز به چنین تحلیلی دارند.

 اگر از اختلالاتی مانند درماتیت، حدت بینایی، بهبود ضعیف زخم، تولید پایین تستوسترون، ناتوانی جنسی یا تاخیر در رشد رنج می برید، باید این آزمایش را انجام دهید.

 غلظت روی در گلبول های قرمز خون نیز برای تعیین پرکاری تیروئید مورد بررسی قرار گرفت. معمولاً در کلینیک ها به عنوان یک نشانگر قابل اعتماد در مورد هورمون های تیروئید استفاده می شود.

 آزمایش روی RBC همچنین برای افرادی که در معرض روی صنعتی یا اختلالات غذایی هستند توصیه می شود.

 علائم کمبود روی

 هنگامی که کمبود روی دارید، بدن شما نمی تواند سلول های جدید و سالم تولید کند. این منجر به علائمی مانند:

 •  کاهش وزن غیرقابل توضیح؛
 •  زخم هایی که خوب نمی شوند؛
 •  فرد دیگر هوشیار نیست
 •  یک حس کاهش یافته بوی و طعم؛
 •  اسهال؛
 •  از دست دادن اشتها؛
 •  ضایعات یا زخم های باز روی پوست.

 دلایل سطوح پایین روی

 مطالعات اخیر نشان داده است که اولین علائم کمبود شدید روی عبارتند از: کندی یا حتی توقف رشد و تکامل، تاخیر در بلوغ جنسی، علائم پوستی مشخص، اسهال شدید و مزمن، ضعف ایمنی، زخم های سخت تر برای بهبود، کاهش اشتها، کاهش چشایی، شب کوری. ، التهاب و تیره شدن قرنیه و تغییرات رفتاری.

 با این حال، برخی از مسائل باید در نظر گرفته شود، یعنی اینکه کمبود روی در رژیم غذایی بعید است که باعث کمبود شدید روی در افراد شود.

 در صورت بیماری های ژنتیکی یا آسیب های شدید مانند سوختگی درجه دو یا سه در ناحیه ای بیش از 60 درصد از بدن مشکل ساز می شود.

 دلایل سطوح بالای روی

 سمیت حاد

 شیوع مجزای مسمومیت حاد با روی در اثر مصرف غذاها و نوشیدنی های آلوده به روی منتشر شده از ظروف گالوانیزه ایجاد شده است. نشانه هایی از مسمومیت حاد روی شامل درد شکمی، اسهال، سرگیجه و استفراغ است.

 "تب روی"

 پس از استنشاق دود اکسید روی گزارش شده است. تعریق شدید، ضعف و مشکل در تنفس ممکن است در 8 ساعت اول پس از استنشاق اکسید روی رخ دهد و ممکن است تا 12 تا 24 ساعت پس از پایان مواجهه باقی بماند.

اختلالات مزمن مرتبط با کمبود روی

 1.  اعتیاد به الکل
 2.  سرطان
 3.  بیماری سلیاک - عدم تحمل گلوتن
 4.  بیماری مزمن کلیوی
 5.  دیابت و بیماری های پانکراس
 6.  بیماری مزمن کبد
 7.  اسهال مزمن
 8.  کولیت زخمی
 9.  بیماری کرون

 غذاهای غنی از روی برای افزودن به رژیم غذایی روزانه

 خوشبختانه در طبیعت عناصر خوراکی زیادی وجود دارد که حاوی روی هستند. بیشترین مقدار روی در هر 100 گرم به طور کلی در گونه های خاصی از غذاهای دریایی یافت می شود. با این حال، برخی از بیماری‌های دیگر می‌توانند منابع باکیفیت روی را فراهم کنند، مانند:

 سبزیجات

 سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، بروکلی منبع قابل توجهی از روی هستند.

 گردو و دانه ها

 آنها عالی هستند و منبع خوشمزه روی حدود 35 گرم تخم کدو تنبل را به سالاد اضافه کنید و تقریباً 2 میلی گرم روی در آن تهیه خواهید داشت. و یک قاشق غذاخوری دانه چیا می تواند 0.5 میلی گرم روی برای شما به ارمغان بیاورد.

 شکلات سیاه

 متخصصان تغذیه تشخیص داده اند که انواع شکلات با بیش از 80 درصد کاکائو حاوی حدود 1 میلی گرم روی است. اما باید مراقب نسبت ها و دوز آن باشیم، مخصوصا برای افراد دیابتی.

 سطوح طبیعی روی RBC

 به طور متوسط ​​مقادیر نرمال روی RBC بین 7.2-13 میکروگرم بر گرم است. برای مردان و زنان بین 17 تا 99 میکروگرم در گرم، این مقدار می تواند تا 14 میکروگرم در گرم باشد.

 یک فرد بالغ به طور متوسط ​​1.5 و 2 گرم روی در بدن دارد. در تمام بافت های بدن انسان به ویژه در پوست، پروستات، استخوان ها، دندان ها، خون و مقادیر کمی در مغز و ریه ها پخش می شود.

 نیاز روزانه به روی در مردان حدود 9.5 میلی گرم و در زنان 7 میلی گرم است که این مقادیر در زنان باردار و شیرده بیشتر است.اگر روی کافی در رژیم غذایی خود دریافت نکنید، ممکن است علائمی مانند ریزش مو، عدم هوشیاری و کاهش حس چشایی و بویایی را تجربه کنید.

روی یک ماده معدنی است که بدن شما از آن برای مبارزه با عفونت ها و تولید سلول ها استفاده می کند. برای بهبود جراحات و ایجاد DNA، طرح ژنتیکی در تمام سلول‌های شما، مهم است.

 افرادی که بیشترین خطر کمبود روی را دارند، نوزادان و بزرگسالان مسن هستند. زنان باردار بیش از حد معمول به روی نیاز دارند زیرا روی موجود در بدن آنها برای کمک به کودک در حال رشد مورد نیاز است. افراد مبتلا به الکلیسم نیز در معرض خطر کمبود هستند. برخی از تحقیقات منبع معتبر نشان می دهد که الکل هضم روی را برای بدن دشوارتر می کند. برای زنان باردار مهم است که سطح روی سالم را در طول و (در صورت شیردهی) پس از بارداری حفظ کنند تا از رشد مناسب کودک خود اطمینان حاصل کنند.

 درمان کمبود روی

 تغییر رژیم غذایی

 درمان طولانی مدت کمبود روی با تغییر رژیم غذایی شروع می شود، بیشتر غذا بخورید از جمله:

 1.  گوشت قرمز
 2.  طیور
 3.  دانه
 4.  جوانه گندم
 5.  برنج وحشی
 6.  صدف

 اگر گیاهخوار هستید، ممکن است دریافت مقدار روی مورد نیاز از غذاهایی که می خورید دشوارتر باشد. لوبیا پخته شده، بادام هندی، نخود و بادام را به عنوان منابع جایگزین روی در نظر بگیرید.

  مکمل

 همچنین می توانید کمبود روی خود را بلافاصله با مکمل ها درمان کنید. روی در بسیاری از مکمل های مولتی ویتامین یافت می شود. در برخی از داروهای سرماخوردگی نیز یافت می شود، اگرچه اگر بیمار نیستید نباید از داروهای سرماخوردگی استفاده کنید. همچنین می توانید مکمل هایی بخرید که فقط حاوی روی هستند. اگر از مکمل ها برای افزایش میزان روی در بدن خود استفاده می کنید، مراقب باشید. روی می تواند با برخی آنتی بیوتیک ها، داروهای آرتریت و دیورتیک ها تداخل داشته باشد. تغییر رژیم غذایی با غذاهای غنی روی بهترین راه برای درمان کمبود روی است. مکمل های روی در دسترس هستند، اما باید با احتیاط استفاده شوند، زیرا می توانند با برخی داروها تداخل داشته باشند.

 چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید

 در بیشتر موارد، کمبود روی یک اورژانس نیست. گفته می شود، اگر باردار یا شیرده هستید و به کمبود روی مشکوک هستید، بسیار مهم است که فوراً به آن رسیدگی کنید. روی برای رشد سالم در رحم ضروری است. اگر می دانید کمبود دارید و اسهالی دارید که چند روز طول می کشد، باید با پزشک تماس بگیرید. روی ماده معدنی است که به روده شما کمک می کند تا با عفونت مبارزه کند و بدون آن، عفونت شما ممکن است جدی تر شود.

مقالات بیشتر:

آزمایش ایدز فوری

تست های تشخیصی آلرژی

آزمایش آلرژی

آزمایش خون آلرژی

 

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی