تفسیر آزمایش خون منیزیم | تفسیر آزمایش MG | آزمایشگاه بیمارستان رسالت

تفسیر آزمایش خون منیزیم MG : آزمایش خون منیزیم چیست؟ آزمایش خون منیزیم میزان منیزیم موجود در نمونه خون شما را اندازه گیری می کند. منیزیم یک ماده معدنی است که از بسیاری از غذاهایی که می خورید دریافت می شود. برخی از نمونه ها عبارتند از آجیل، دانه ها، لوبیا، غلات صبحانه غنی شده، سبزیجات برگ سبز و شیر.

تفسیر آزمایش خون منیزیم

بدن شما برای کمک به عملکرد صحیح عضلات، اعصاب و قلب به منیزیم نیاز دارد. منیزیم همچنین به کنترل فشار خون و گلوکز خون کمک می کند که قند خون نیز نامیده می شود. برای ساختن استخوان های قوی مهم است و از سیستم ایمنی بدن شما حمایت می کند.

منیزیم نوعی الکترولیت است. الکترولیت ها مواد معدنی با بار الکتریکی هستند. آنها به کنترل میزان مایعات و تعادل اسیدها و بازها (تعادل pH) در بدن شما کمک می کنند.

بیشتر منیزیم بدن شما در استخوان ها، اندام ها و سایر بافت های بدن ذخیره می شود. فقط مقدار کمی در خون شما یافت می شود. بدن شما به شدت میزان منیزیم موجود در خون را از طریق موارد زیر کنترل می کند:

کلیه ها. آنها منیزیم اضافی را فیلتر می کنند از خون خود و از طریق ادرار از شر آن خلاص شوید. اگر سطح منیزیم شما پایین باشد، کلیه ها مقدار از دست رفته را از طریق ادرار محدود می کنند.

 روده ها آنها میزان جذب منیزیم را از غذاهایی که می خورید کنترل می کنند.

 سطوح غیر طبیعی منیزیم خون می تواند ناشی از شرایط مختلف باشد. بنابراین، آزمایش منیزیم ممکن است برای کمک به تشخیص انواع اختلالات استفاده شود.

هدف از آزمون

آزمایش سطح منیزیم خون (یا گاهی اوقات ادرار) را اندازه گیری می کند. سطوح غیر طبیعی منیزیم اغلب در شرایط یا بیماری هایی دیده می شود که باعث اختلال در دفع یا دفع بیش از حد این ماده معدنی توسط کلیه ها یا اختلال در جذب در روده می شود.

سطح منیزیم ممکن است به عنوان بخشی از ارزیابی شدت مشکلات کلیوی و/یا دیابت کنترل نشده بررسی شود و ممکن است به تشخیص اختلالات گوارشی کمک کند.

از آنجایی که سطح پایین منیزیم خون می تواند به مرور زمان باعث کاهش مداوم سطح کلسیم و پتاسیم شود، ممکن است برای کمک به تشخیص مشکلات مربوط به کلسیم، پتاسیم، فسفر و/یا هورمون پاراتیروئید - یکی دیگر از اجزای تنظیم کلسیم - بررسی شود.

سطح منیزیم ممکن است به طور مکرر اندازه گیری شود تا پاسخ به مکمل های خوراکی یا داخل وریدی (IV) منیزیم کنترل شود. ممکن است آزمایش منیزیم همراه با آزمایش کلسیم و فسفر برای نظارت بر مصرف مکمل کلسیم تجویز شود.

 آن برای چه کاری استفاده می شود؟

 آزمایش خون منیزیم برای بررسی سطح منیزیم در خون شما استفاده می شود. این در صورتی انجام می شود که پزشک شما فکر کند سطوح شما ممکن است نرمال نباشد:

 به سطح پایین منیزیم، کمبود منیزیم یا هیپومنیزیمی نیز گفته می شود. این وضعیت شایع تر از سطوحی است که خیلی بالا هستند. سطح بالای منیزیم نیز هیپرمنیزیمی نامیده می شود. این وضعیت غیر معمول است. بیشتر موارد در افرادی که نارسایی کلیه دارند اتفاق می افتد.

 آزمایش خون منیزیم همچنین ممکن است برای کمک به یافتن علت سطوح غیر طبیعی سایر مواد معدنی از جمله کلسیم، پتاسیم و فسفر به این دلیل که منیزیم در نحوه جذب این مواد معدنی توسط بدن شما نقش دارد.

 چرا به آزمایش خون منیزیم نیاز دارم؟

 اگر علائمی دارید که می تواند ناشی از سطوح غیر طبیعی منیزیم باشد، ممکن است نیاز به آزمایش خون منیزیم داشته باشید.

 علائم کمبود منیزیم عبارتند از:

 •  از دست دادن اشتها
 •  تهوع و استفراغ
 •  خستگی و ضعف
 •  گرفتگی عضلات
 •  بی حسی و/یا گزگز
 •  ضربان قلب نامنظم (آریتمی)
 •  تشنج (اگر سطح منیزیم بسیار پایین باشد)

 علائم منیزیم بالا تقریباً مشابه علائم منیزیم کم است. آنها همچنین ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 •  اسهال
 •  گرفتگی شکم
 •  ایست قلبی ناشی از سطوح بسیار بالای منیزیم
 •  همچنین ممکن است لازم باشد سطح منیزیم خود را برای نظارت بر سلامت خود بررسی کنید اگر:

 شرایطی دارید که با سطوح غیر طبیعی منیزیم مرتبط است، مانند:

 1.  بیماری مزمن کلیوی
 2.  دیابتی که به خوبی کنترل نمی شود
 3.  اختلال مصرف الکل
 4.  سندرم سوء جذب
 5.  سوء تغذیه
 6.  اسهال مزمن (طولانی مدت).
 7.  سطوح پایین پتاسیم و/یا کلسیم

 دارویی دریافت کنید که می تواند سطح منیزیم را کاهش دهد، به عنوان مثال:

 1.  دیورتیک ها ("قرص های آب")
 2.  آنتی بیوتیک های خاص
 3.  مهارکننده های پمپ پروتون برای کاهش اسید معده

 از داروهایی استفاده کنید که می تواند سطح منیزیم را افزایش دهد، به عنوان مثال:

 آسپرین

 داروهایی که حاوی منیزیم هستند، مانند ملین‌ها برای یبوست و برخی آنتی‌اسیدها برای سوزش سر دل یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)

 لیتیوم

 با منیزیم و/یا کلسیم درمان می شوند.

 در طول آزمایش خون منیزیم چه اتفاقی می افتد؟

 یک تکنیسین با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. وقتی سوزن داخل یا خارج می شود ممکن است کمی احساس سوزش کنید. این معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

 آیا برای آماده شدن برای آزمون باید کاری انجام دهم؟

 معمولاً هیچ آمادگی برای آزمایش خون منیزیم وجود ندارد. اگر همزمان آزمایش‌های خون دیگری نیز انجام می‌دهید، ممکن است لازم باشد چندین ساعت قبل ناشتا باشید (نخورید یا ننوشید).

بعد از آزمون

 پس از اتمام تست می توانید به اکثر فعالیت های عادی بازگردید. اگر احساس درد خفیف یا کبودی در اطراف محل سوراخ کردید، معمولاً به سرعت از بین می رود.

 آیا خطری برای آزمایش وجود دارد؟

 انجام آزمایش خون خطر بسیار کمی دارد. ممکن است در نقطه ای که سوزن گذاشته شده درد خفیفی یا کبودی داشته باشید، اما بیشتر علائم به سرعت از بین می روند.

 این نتایج چه معنی ای می دهد؟

 اگر نتایج آزمایش خون منیزیم غیرطبیعی باشد، پزشک از سابقه پزشکی شما و نتایج سایر آزمایشات برای تشخیص علت استفاده خواهد کرد. بسیاری از شرایط مختلف می توانند بر سطح منیزیم تأثیر بگذارند، بنابراین از پزشک خود بخواهید که معنی نتایج آزمایش شما را توضیح دهد.

 به طور کلی، سطوح پایین منیزیم ممکن است به این معنی باشد که:

 شما در رژیم غذایی خود منیزیم کافی دریافت نمی کنید. افراد مسن و افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل یا سوء تغذیه بیشتر در معرض این مشکل هستند.

 بدن شما قادر به جذب منیزیم نیست، حتی اگر مقدار مناسبی بخورید. علل این این مشکل شامل اختلالات گوارشی مانند بیماری کرون یا مصرف برخی داروها است.

 بدن شما از شر منیزیم بیش از حد خلاص می شود. دلایل آن عبارتند از مشکلات کلیوی، اسهال طولانی مدت و دیابت، که در صورت بالا بودن سطح گلوکز خون می تواند باعث تکرر ادرار (ادرار) شود.

 سایر بیماری های مرتبط با منیزیم کم شامل غدد پاراتیروئید کم کار و بارداری است که نیاز به منیزیم را افزایش می دهد.

 

 سطح منیزیم بالاتر از حد طبیعی ممکن است به این معنی باشد که:

 منیزیم زیادی از مکمل های غذایی، ملین ها، آنتی اسیدها یا داروهای تجویزی خاص دریافت می کنید. دریافت منیزیم بیش از حد از غذا به ندرت اتفاق می افتد.

 بدن شما برای خلاص شدن از شر منیزیم مشکل دارد. شایع ترین علت نارسایی کلیه است.

 سایر بیماری های مرتبط با منیزیم بالا عبارتند از کم آبی، کم کاری تیروئید، بیماری آدیسون و پرکاری غدد پاراتیروئید.

 درمان سطوح غیر طبیعی منیزیم به شرایط شما بستگی دارد.

آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

منیزیم در استخوان ها، سلول ها و بافت ها ذخیره می شود. به طور معمول، تنها حدود 1٪ از کل منیزیم بدن در قسمت مایع خون وجود دارد، که اندازه گیری دقیق محتوای منیزیم کل را تنها از طریق آزمایش خون دشوار می کند. با این حال، این آزمایش هنوز برای ارزیابی وضعیت منیزیم شما مفید است.

 انواع غذاها حاوی مقادیر کمی منیزیم هستند، به ویژه سبزیجات سبز رنگ مانند اسفناج، غلات کامل و آجیل. غذاهایی که دارای فیبر غذایی هستند نیز معمولاً منابع منیزیم هستند. بدن سطح منیزیم خود را با تنظیم میزان جذب، دفع یا ذخیره آن در کلیه ها حفظ می کند.

 کمبود منیزیم (هیپومنیزیمی) ممکن است با سوءتغذیه، شرایطی که باعث سوء جذب می شود و از دست دادن بیش از حد مواد معدنی توسط کلیه ها دیده شود. افزایش منیزیم (هیپرمنیزیمی) ممکن است با مصرف آنتی اسیدهای حاوی منیزیم و با کاهش توانایی کلیه ها برای دفع این ماده معدنی اتفاق بیفتد. اما هیپرمنیزیمی قابل توجه بالینی به دلیل بیماری کلیه نادر است توانایی افزایش دفع در صورت نیاز

 فردی با کمبود خفیف تا متوسط ​​منیزیم ممکن است علائم غیر اختصاصی نداشته باشد یا تعداد کمی داشته باشد. کمبود مداوم یا شدید می تواند باعث تهوع، از دست دادن اشتها، خستگی، گیجی، گرفتگی عضلات، تشنج، تغییر در ضربان قلب و بی حسی یا گزگز شود. آنها همچنین می توانند بر متابولیسم کلسیم تأثیر بگذارند و کمبود کلسیم را تشدید کنند.

 چه زمانی باید این آزمایش را انجام دهم؟

 آزمایش منیزیم ممکن است به دنبال کاهش مزمن سطح کلسیم و پتاسیم خون باشد. همچنین ممکن است در صورت داشتن علائمی که احتمالاً به دلیل کمبود منیزیم باشد، مانند ضعف عضلانی، پرش، گرفتگی، گیجی، آریتمی قلبی و تشنج، تجویز شود. کاهش منیزیم با مصرف شدید الکل یا جذب نامنظم یا بد منیزیم در روده مرتبط است.

 یک پزشک ممکن است دستور دهد آزمایش منیزیم برای بررسی کمبود به عنوان بخشی از ارزیابی سوء جذب، سوء تغذیه، اسهال یا اعتیاد به الکل انجام شود. آزمایش همچنین ممکن است زمانی انجام شود که فردی داروهایی مصرف می کند که می تواند باعث دفع منیزیم از کلیه شود.

 اگر مصرف مکمل منیزیم و/یا کلسیم ضروری باشد، سطح منیزیم در خون ممکن است در فواصل زمانی برای نظارت بر اثربخشی درمان بررسی شود.

 هنگامی که دچار اختلال کلیوی یا دیابت کنترل نشده هستید، ممکن است به صورت دوره ای آزمایش منیزیم تجویز شود. آزمایشاتی مانند BUN و کراتینین نیز ممکن است برای کمک به نظارت بر عملکرد کلیه و اطمینان از عدم دفع یا حفظ مقادیر بیش از حد منیزیم استفاده شود.

 از آنجایی که منیزیم یک الکترولیت است، ممکن است آزمایش منیزیم همراه با سایر الکترولیت ها مانند سدیم، پتاسیم، کلرید، بی کربنات (یا CO2 کل)، کلسیم و فسفر برای ارزیابی تعادل الکترولیت شما تجویز شود. اگر منیزیم کم باشد، پایین بودن پتاسیم نیز غیرعادی نیست، زیرا هیپومنیزیمی طولانی مدت (منیزیم کم در خون) می تواند باعث هیپوکالمی مقاوم (کمی پتاسیم در خون) شود.

 سطح منیزیم خون در سه ماهه دوم و سوم بارداری به دلیل رقیق شدن خون کاهش می یابد.

 سطوح طبیعی منیزیم لزوماً منعکس کننده کل ذخایر این ماده معدنی در بدن نیست. بدن تلاش می کند سطح منیزیم خون را نسبتاً ثابت نگه دارد و برای انجام این کار، آن را از استخوان و بافت آزاد می کند. بنابراین، سطح خون ممکن است با کمبودهای اولیه منیزیم طبیعی باشد.

 داروهایی که می توانند سطح منیزیم را افزایش دهند عبارتند از لیتیوم، آسپرین، داروهای تیروئید، برخی آنتی بیوتیک ها، ملین ها و نمک های منیزیم. دیگوکسین، سیکلوسپورین، دیورتیک ها، انسولین، برخی آنتی بیوتیک ها، فنی توئین، آنتی اسیدها و سایر داروها می توانند سطح منیزیم را کاهش دهند.

چگونه می توانم آزمایش منیزیم انجام دهم؟

آزمایش استاندارد منیزیم از نمونه خونی استفاده می کند که با خون گیری در مطب پزشک، بیمارستان یا آزمایشگاه شما به دست می آید. منیزیم ممکن است به تنهایی یا به عنوان بخشی از یک بررسی سلامت گسترده تر یا پانل فلزی سنگین آزمایش شود.

آیا می توانم در خانه آزمایش بدهم؟

هنگامی که شما آزمایش منیزیم را به صورت آنلاین سفارش می دهید، یک نمونه گیر از طرف آزمایشگاه ارسال شده و نمونه شما در منزل جمع آوری و در نهایت جواب تست در سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت قابل مشاهده است.

آیا چیز دیگری در مورد آزمایش خون منیزیم باید بدانم؟

 مقدار منیزیم در خون شما ممکن است طبیعی باشد حتی اگر مقدار منیزیم ذخیره شده در بدن شما کم باشد. به این دلیل که بدن شما منیزیم را از استخوان های شما می گیرد تا سطح خون را ثابت نگه دارد.

 برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد سطح منیزیم، پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش منیزیم در ادرار یا آزمایش گلبول قرمز منیزیم (RBC) را تجویز کند. آزمایش RBC منیزیم میزان منیزیم درون گلبول های قرمز شما را اندازه گیری می کند. این آزمایش ممکن است در یافتن سطوح پایین منیزیم بهتر از آزمایش خون معمولی منیزیم باشد

مقالات بیشتر:

آزمایش ایدز فوری

تست های تشخیصی آلرژی

آزمایش آلرژی

آزمایش خون آلرژی

 

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی