تفسیر آزمایش Cholesterol

آزمایش Cholesterol | آزمایش کلسترول, کلسترول در آزمایش Cholesterol چیست؟کلسترول نوعی ماده چرب است که در خون یافت می شود. کلسترول توسط کبد ساخته می شود و همه ما مقداری از آن را به طور طبیعی در بدن خود داریم. بدن برای کار کردن به کلسترول نیاز دارد و هر سلولی از آن استفاده می کند، به ساخت ویتامین D و برخی هورمون ها کمک می کند و جزء صفرا است.

هر چه میزان کلسترول شما بالاتر باشد، خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی بیشتر می شود. اما شما نمی توانید بدون انجام آزمایش Cholesterol بگویید که چقدر بالا است، به همین دلیل مهم است که آزمایش کلسترول انجام دهید.

تفسیر آزمایش Cholesterol

چرا کلسترول بالا در آزمایش Cholesterol خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد؟

کلسترول بیش از حد در خون شما می تواند باعث ایجاد مواد چربی در دیواره شریان شما شود. کلسترول می تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود. اگر تکه ای از مواد چرب شکسته شود و باعث تشکیل لخته خون شود که ممکن است شریان را مسدود کند باعث حمله قلبی یا سکته می شود. اگر این اتفاق در شریانی که قلب شما را تامین می‌کند رخ دهد، یک حمله قلبی است؛ یا اگر در سرخرگی که مغز شما را تامین می‌کند رخ دهد، این یک سکته مغزی است.

در مورد نتیجه آزمایش Cholesterol خود چه باید بدانیم؟

آزمایش Cholesterol ، یک آزمایش خون ساده است که به عنوان بخشی از بررسی سلامت انجام خواهید داد. اگر به بیماری عروق کرونر قلب مبتلا هستید، کلسترول خون شما باید قبلاً توسط پزشک کنترل شود. هنگام انجام آزمایش، از پزشک خود بخواهید که سطوح کلسترول کل، کلسترول HDL، کلسترول LDL، کلسترول غیر HDL و تری گلیسیرید را به شما بگوید.

و اما همه این اصطلاحات ذکر شده در جواب آزمایش Cholesterol به چه معنا هستند؟

دو نوع اصلی کلسترول وجود دارد - LDL یا کلسترول "بد" و HDL یا کلسترول "خوب". LDL کلسترول را از کبد به سلول هایی که به آن نیاز دارند حمل می کند. اما اگر مقدار زیادی در خون شما وجود داشته باشد، می تواند باعث تجمع مواد چربی در دیواره شریان شما شود که خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد. HDL کلسترول را از سلول ها به کبد می برد تا تجزیه شود، به همین دلیل است که یک نوع کلسترول خوب است.

HDL مخفف لیپوپروتئین با چگالی بالا و LDL مخفف لیپوپروتئین با چگالی کم است. لیپوپروتئین ها بسته هایی هستند که از چربی ها (به ویژه کلسترول) و پروتئین ها ساخته شده اند. کلسترول، مانند سایر چربی ها، به راحتی در آب حل نمی شود، بنابراین با پروتئین در خون حرکت می کند. انواع دیگری از کلسترول "بد" نیز وجود دارد، به همین دلیل است که ما در مورد کلسترول غیر HDL صحبت می کنیم. سطح این کلسترول کل شما منهای سطح کلسترول HDL است. این نکته مهم است زیرا معیاری برای کلسترول "بد" است.

سطح کلسترول متفاوت است، اما به طور کلی هر چه LDL کمتر و HDL بالاتر باشد، بهتر است.

تری گلیسیرید نوع دیگری از چربی است ؛ آزمایش چربی خون تمام چربی های موجود در جریان خون شما را بررسی می کند، نه فقط کلسترول. تری گلیسیرید همچنین به طور طبیعی توسط کبد در بدن ساخته می شود و سطح بالای آن نیز خطر ابتلا به بیماری های قلبی و گردش خون را افزایش می دهد. آنها در غذاهایی مانند گوشت، محصولات لبنی و روغن های پخت و پز یافت می شوند.

 انجام آزمایش Cholesterol

مقادیر طبیعی کلسترول در آزمایش Cholesterol چقدر است؟

بالغین/افراد مسن: < mg/dL 200 یا < mmol/L 5.2 (واحد SI)

کودکان: mg/dL 12-200

شیرخواران: mg/dL 70-175

نوزادان: mg/dl 53-135

کاربرد آزمایش Cholesterol چیست؟

آزمایش کلسترول برای تعیین خطر بیماری کرونری  قلبی (CHD) استفاده می شود. برای ارزیابی هایپرلیپیدمی ها هم استفاده می گردد.

توضیح آزمایش Cholesterol

کلسترول اصلی ترین لیپید مرتبط با بیماری عروقی آترواسکلروتیک است. کلسترول برای تولید استروئید ها، هورمون های جنسی، اسید های صفراوی و غشاهای سلولی  هم مورد نیاز می باشد. بیشتر کلسترول مصرفی با غذاهای حیوانی وارد بدن می شود. کبد کلسترول را به فرم آزاد آن متابولیزه می کند و کلسترول در جریان خون توسط لیپوپروتئین ها منتقل می شود. حدود 75 درصد کلسترول به LDL و 25 درصد به HDL متصل می گردد. کلسترول جزء اصلی LDL و جزء کوچکی از HDL و VLDL است. LDL نسبت مستقیمی با افزایش خطر بیماری کرونری  قلبی CHD دارد.

هدف آزمایش کلسترول شناسایی بیماران در معرض خطر بیماری قلبی آترواسکلروتیک می باشد. آزمایش کلسترول جزئی از آزمایش لیپید است که در آن لیپوپروتئین ها و تری گلیسرید ها اندازه گیری می شوند، کلسترول به تنهایی پیش بینی کننده ی دقیق بیماری قلبی نمی باشد. همپوشانی قابل ملاحظه ای بین سطوح طبیعی و پر خطر وجود دارد. سطح طبیعی از بیمارانی گرفته شده است که CHD نداشته اند ولی ممکن است دقیق نباشد زیرا این بیماران ممکن است CHD پیش از کلینیکی داشته باشند و جمعیت بدون خطر واقعی نباشد.

تغییر قابل ملاحظه ای در سطوح کلسترول وجود دارد. در یک فرد ممکن است تغییر کلسترول از یک روز تا روز بعد به 15 درصد برسد و در یک روز می تواند 8 درصد تغییر کند. تغییر حالت می تواند بر این سطوح اثر بگذارد. در حالت خوابیده سطح آن می تواند 15 درصد کاهش یابد. در نتیجه به نظر می رسد که بیماران بستری نسبت به سرپایی سطوح کمتری داشته باشند. به دلیل این تغییرات، نتایج غیر طبیعی بالا باید با تکرار آزمایش تایید گردند. برای گرفتن سطح دقیق کلسترول (برای ارزیابی خطر) باید از دو جواب میانگین گرفته شود. به دلیل این که کبد مواد دارای کلسترول را متابولیزه می کند، سطح غیر طبیعی پایین کلسترول نشان دهنده ی بیماری های شدید کبد می باشد. به علاوه به دلیل این که منبع اصلی کلسترول، رژیم غذایی ما است، سوء تغذیه هم با سطوح پایین کلسترول همراه خواهد بود. بیماری های معینی می توانند بر سطوح کلسترول اثر بگذارند. برای مثال مبتلایان به سکته ی قلبی حاد (AMI) ممکن است به مدت 8-6 هفته تا 50 درصد کاهش کلسترول داشته باشند.

در الگوریتم پیش بینی کرونری فرامینگهام، کلسترول توتال دقیق ترین پیش بینی کننده ی  خطر CHD است. این مدل پیش بینی، خطر ابتلا افراد به ایسکمی (آنژین، MI یا مرگ قلبی) را مشخص می کند. سن، لیپوپروتئین ها، فشار خون، سابقه ی کشیدن سیگار، دیابت شیرین و جنس هم علاوه بر کلسترول پیش بینی کننده ی خطر CHD هستند.

اغلب هایپرلیپیدمی ها و هایپرلیپوپروتئینمی های فامیلی با افزایش کلسترول همراه هستند.

عوامل مداخله گر در آزمایش Cholesterol

 • بارداری معمولا با افزایش سطح کلسترول در آزمایش Cholesterol همراه است.
 • اووفورکتومی و دوران پس از یائسگی با افزایش سطح کلسترول در آزمایش Cholesterol همراه است.
 • وضعیت خوابیده موجب کاهش سطح کلسترول در آزمایش Cholesterol می شود.
 • داروهای هورمون آدرنو کورتیکو تروپیک، استروئید های آنابولیک، عوامل بلوکه کننده بتا-آدرنرژیک، کورتیکو استروئید ها، اپی نفرین، قرص های ضد بارداری، فنی توئین (دیلانتین)، سولفو نامید ها، دیورتیک های تیازیدی، سیکلوسپورین و ویتامین D، افزایش دهنده ی سطح کلسترول در آزمایش Cholesterol هستند.
 • دارو های آلوپورینول، اندروژن ها، دارو های متصل شونده به نمک های صفراوی، کاپتوپریل، کلروپروپامید، کلوفیبرات، کلشی سین، کولستیپول، اریترومایسین، ایزونیازید، لیوتیرونین (سیتومل)، مهارکننده های منو آمین اکسیداز، نیاسین، استاتین ها و نیترات ها کاهش دهنده ی سطح کلسترول در آزمایش Cholesterol هستند.

نکات مهم در آزمایش Cholesterol

 • آزمایش کلسترول غالبا به عنوان زیر مجموعه ای از آزمایش های گروه لیپید ها انجام می شود که به بررسی لیپوپروتئین ها و تری گلیسیرید ها هم می پردازد.
 • به دلیل تغییرات مهم سطح کلسترول، نتایج بالای آن را با تکرار آزمایش باید تایید کرد.
 • بعد از صرف یک غذای کم چربی، باید 14-12 ساعت ناشتایی گرفته شود و البته مصرف آب ایرادی ندارد، سپس برای آزمایش اقدام شود.

روش نمونه گیری در آزمایش Cholesterol

قبل از نمونه گیری:

 • به بیمار گفته می شود که بعد از صرف یک غذای کم چربی 14-12 ساعت ناشتا باشد، البته مصرف آب بلامانع است. در واقع، پس از مصرف غذا سطح کلسترول به مقدار کمی افزایش می یابد. بهترین نمونه برای بررسی کلسترول، نمونه صبح زود ناشتا می باشد. به علاوه، لیپوپروتئین ها هم که اغلب همزمان با آزمایش کلسترول درخواست می شوند، تحت تاثیر غذای قبلی قرار می گیرند. بنابراین معمولا برای آزمایش Cholesterol به ناشتایی نیاز می باشد.
 • به بیمار بگویید که رژیم غذایی 2 هفته قبل بر نتایج آزمایش Cholesterol تاثیرگذار خواهد بود. پیشنهاد شده است که بیمار برای حداقل یک هفته قبل از آزمایش Cholesterol یک رژیم غذایی طبیعی را اتخاذ کند.
 • به بیمار بگویید که نباید در 24 ساعت قبل از آزمایش Cholesterol الکل مصرف کند.

هنگام نمونه گیری:

 • در یک لوله ی در قرمز نمونه خون وریدی گرفته می شود.
 • در غربالگری های گسترده اغلب از روش نمونه گیری از سر انگشت هم استفاده می شود. اختلاف بین این دو روش اندازه گیری کلسترول کمتر از 50 درصد است.

بعد از نمونه گیری:

 • محل خونگیری را باید فشار داده شود یا از پانسمان فشاری استفاده شود.
 • محل خونگیری را از نظر خونریزی بررسی شود.
 • به بیماران دارای کلسترول بالا موارد زیر را تذکر داده می شود:
 • رژیم غذایی کم کلسترول
 • پرهیز از چربی های حیوانی
 • استفاده از چربی های غیر اشباع به جای اشباع
 • افزایش مصرف میوه و سبزیجات
 • ورزش
 • حفظ وزن مناسب بدن
 • نتایج آزمایش و اهمیت بالینی
 • سطوح بالا
 • هایپر کلسترولمی فامیلی
 • هایپر لیپیدمی فامیلی: نقایص آنزیمی در متابولیسم لیپید با افزایش سطح کلسترول همراه هستند.
 • افزایش سطح کلسترول در کم کاری تیروئید، دیابت شیرین کنترل نشده، سندرم نفروتیک، بارداری، رژیم غذایی پر کلسترول، گرانتوماتوز، فشار خون بالا، MI، آترواسکلروز، سیروز صفراوی، استرس و سندرم نفروتیک هم وجود دارد: پاتوفیزیولوژی افزایش کلسترول در این بیماری ها ناشناخته است.
 • سطوح پایین
 • سوء جذب
 • سوء تغذیه
 • سرطان پیشرفته: بیشتر کلسترول از چربی رژیم غذایی سنتز می شود. اگر مصرف غذا کاهش یابد، سطح چربی و کلسترول هم کاهش می یابد.
 • کاهش سطح کلسترول در پرکاری تیروئید، داروهای پایین آورنده ی کلسترول، آنمی پرنیشیوز، آنمی همولیتیک، عفونت/استرس، بیماری کبد و AMI هم وجود دارد: پاتوفیزیولوژی کاهش کلسترول در این بیماری ها ناشناخته است.

آزمایش های مرتبط با آزمایش Cholesterol

آپولیپوپروتئین: این پلی پپتید ها با لیپوپروتئین ها همراه هستند و به عنوان شاخص دقیق خطر ابتلا به CHD استفاده می شوند.

تری گلیسرید: در این آزمایش تری گلیسرید توتال خون اندازه گیری می شود.

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی