آزمایش LDL | آزمایش خون LDL | تفسیر آزمایش LDL

آزمایش LDL | آزمایش خون LDL | تفسیر آزمایش LDL

LOW-Density Lipoproteins {LDL, LDL-c} Test

آزمایش لیپوپروتئین های با چگالی کم

 آزمایش LDL

آزمایش LDL چیست؟

آزمایش LDL همچنین با عناوین : آزمایش لیپوپروتئین با چگالی کم، آزمایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم، آزمایش LDL-C، آزمایش کلسترول بد شناخته می شود.

کلسترول یک ماده چربی مانند است که در سراسر بدن و در خون یافت می شود. انواع مختلفی از کلسترول وجود دارد و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) گاهی اوقات کلسترول "بد" نامیده می شود زیرا مقدار زیاد آن ممکن است شریان های شما را با تجمع پلاک مسدود کند.

آزمایش میزان کلسترول LDL را در خون شما ارزیابی می کند. این آزمایش به شما و پزشکتان در مورد خطر بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و سایر شرایط سلامتی کمک می کند. آزمایش کلسترول همچنین می تواند برای ارزیابی موثر بودن درمان کلسترول بالا استفاده شود.

هدف از انجام آزمایش LDL چیست؟

آزمایش کلسترول LDL میزان کلسترول LDL خون شما را اندازه گیری می کند. از آنجایی که سطوح LDL می تواند اطلاعاتی در مورد سلامت قلب و عروق ارائه دهد، ممکن است به عنوان بخشی از تشخیص، غربالگری یا نظارت اندازه گیری شود.

آزمایش LDL در روند تشخیص پزشک و درمان

آزمایش کلسترول LDL ممکن است برای تشخیص کلسترول بالا در خون شما استفاده شود.

چرا انجام آزمایش LDL در غربالگری ها و یا چکاپ ها مهم است؟

غربالگری به معنای آزمایش سطح کلسترول LDL قبل از بروز هر گونه علائمی است. از آنجایی که وقتی سطح کلسترول خیلی بالا باشد، مشکلات سلامتی ممکن است رخ دهد، پزشکان ممکن است سطح کلسترول LDL شما را برای اندازه گیری پایه بررسی کنند. پزشک شما می تواند اندازه گیری های آینده را با این اندازه گیری مقایسه کند تا ایده ای از روند کلسترول شما بدست آورد.

نظارت بر سلامت قلب خود با آزمایش LDL

نظارت بر سطح کلسترول شما در فواصل زمانی منظم و در طول زمان، پزشکان را قادر می‌سازد تا هر گونه تغییری را مشاهده کنند و ببینند که آیا درمان برای شرایطی مانند بیماری قلبی یا کلسترول بالا موثر است یا خیر.

آزمایش LDL چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

آزمایش کلسترول LDL میزان کلسترول LDL خون را بررسی می کند. نتایج معمولاً بر حسب میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) اندازه گیری می شوند.

کلسترول یک ماده چرب است که بدن شما به طور طبیعی برای کمک به هضم غذا، ایجاد هورمون ها و غشای سلولی ایجاد می کند. این ماده از انواع مختلفی از لیپوپروتئین ها ساخته شده است که ترکیبی از چربی ها هستند که به عنوان لیپیدها و پروتئین ها نیز شناخته می شوند. لیپیدها به پروتئین ها متصل می شوند تا بتوانند در خون شما حرکت کنند. آزمایش کلسترول اغلب مواد مختلفی را در خون اندازه گیری می کند:

 • کلسترول با چگالی بالا (HDL): این کلسترول را از سایر قسمت های بدن شما برای پردازش و حذف به کبد می رساند و به عنوان کلسترول "خوب" در نظر گرفته می شود.
 • کلسترول LDL: این کلسترول به عنوان کلسترول «بد» شناخته می‌شود، زیرا مقدار بیش از حد آن در خون می‌تواند منجر به تجمع پلاک در شریان‌ها شود و شما را در معرض خطر بیماری قلبی، دیابت یا سکته قرار دهد.
 • تری گلیسیرید: اینها چربی هایی هستند که توسط غذاهایی که می خوریم ایجاد می شوند و تا زمانی که بدن شما به انرژی نیاز داشته باشد ذخیره می شوند. تری گلیسیرید زمانی که بدن شما به انرژی نیاز دارد پردازش می شود. داشتن سطوح بالای تری گلیسیرید می تواند منجر به بیماری عروق کرونر قلب و سایر مشکلات قلبی عروقی شود.
 • کلسترول با چگالی بسیار کم (VLDL): VLDL مشابه کلسترول LDL است اما تری گلیسیرید را از طریق خون حمل می کند. VLDL می تواند به تشکیل پلاک کمک کند و به عنوان یک کلسترول "بد" در نظر گرفته می شود.

دانستن این اجزای مختلف تست کلسترول برای درک گزینه های بررسی سطح LDL مهم است. این سطوح را می توان بر اساس تعداد انواع دیگر کلسترول در خون تخمین زد یا به طور مستقیم اندازه گیری کرد:

 • آزمایش کلسترول LDL محاسبه شده: در این آزمایش، کلسترول تام، کلسترول HDL و تری گلیسیرید برای تخمین سطح کلسترول LDL در خون شما استفاده می شود. معمولاً LDL با کم کردن مقدار HDL و VLDL از کل کلسترول محاسبه می شود. در بیشتر موارد، سطح کلسترول LDL گزارش شده توسط پزشک به جای اندازه گیری مستقیم محاسبه می شود.
 • آزمایش مستقیم کلسترول LDL: آزمایش هایی که فقط سطح کلسترول LDL را در خون شما اندازه گیری می کنند، آزمایش مستقیم کلسترول LDL نامیده می شوند. اگر سطح تری گلیسیرید بالایی دارید، ممکن است پزشک شما از آزمایش مستقیم کلسترول LDL استفاده کند، که می تواند محاسبه LDL مبتنی بر فرمول را کمتر دقیق کند.

اغلب اوقات، استفاده از فرمولی برای محاسبه کلسترول LDL به اندازه کافی دقیق است تا ارزیابی مفیدی از سطح کلسترول شما به پزشک ارائه دهد.

آزمایش LDL را چه زمانی باید انجام دهم؟

آزمایش کلسترول LDL ممکن است برای ارزیابی خطر بیماری قلبی عروقی یا نظارت بر تغییرات کلسترول در طول زمان استفاده شود.

پزشکان هنگام تعیین اینکه هر چند وقت یکبار باید سطح کلسترول LDL خود را بررسی کنید، عواملی مانند سن، سابقه خانوادگی و سایر شرایط پزشکی را در نظر می گیرند. نمونه هایی از توصیه های رایج غربالگری در زیر بیان شده است:

گروه جمعیتی                                       عوامل خطر                                      دفعات غربالگری

کودکان                                               بدون عوامل خطر                        یک بار بین سنین 9-11;                  

                                                                                                      دوباره بین 17-21

کودکان                                               یکی یا بیشتر                                  هر 1-3 سال یکبار

                                                                                                        با شناسایی عامل خطر

نوجوانان و بزرگسالان در هر سنی               یکی یا بیشتر                    حداقل هر 5 سال یکبار؛ اغلب بیشتر

                                                                                             بر اساس عوامل خطر خاص است

مردان سن 20-45                                 بدون عوامل خطر                             هر 4-6 سال یکبار

خانم ها سن 20-55

مردان سن 45-65                                 بدون عوامل خطر                             هر 1-2 سال

خانمها سن 55-65

افراد بالای 65 سال                                با یا بدون عوامل خطر                                سالانه

بررسی سطح کلسترول در فواصل منظم به پزشکان این فرصت را می دهد که متوجه تغییراتی شوند که می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. افزایش یا افزایش سطح کلسترول یک عامل خطر برای بیماری قلبی، دیابت یا سکته مغزی و سایر شرایط است.

اگر شما یا خانواده تان سابقه بیماری قلبی، سیگار کشیدن، فشار خون بالا، دیابت نوع 2، چاقی، سبک زندگی بی تحرک یا رژیم غذایی سرشار از چربی اشباع داشته باشید، ممکن است پزشکان بخواهند سطح کلسترول شما را به طور منظم تری آزمایش کنند.

چگونه می توانم آزمایش LDL را انجام دهم؟

پزشکان ممکن است آزمایش کلسترول را برای بررسی سطوح شما، که در خون شما اندازه گیری می شود، تجویز کنند. نمونه‌های خون معمولاً در مطب پزشک، بیمارستان یا سایر مراکز پزشکی جمع‌آوری می‌شوند. پس از جمع آوری نمونه خون، برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

می توانید آزمایش LDL را به صورت آنلاین از از طریق سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران (رویال تهران) www.resalathospitallab.com و انتخاب نوبت گیری آنلاین درخواست دهید.

آیا می توانم در خانه آزمایش LDL بدهم؟

بله خوشبختانه آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران (رویال تهران) مجهز به تیم متخصص نمونه گیری در منزل است و شما عزیزان می توانید از طریق سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران (رویال تهران) www.resalathospitallab.com و انتخاب نمونه گیری در منزل درخواست خود را ثبت کنید و یا اگر به اینترنت دسترسی ندارید می توانید با تیم پشتیبانی شبانه روزی آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران (رویال تهران) با شماره های 021-22852658 و یا 09198042925 تماس بگیرید و در نهایت تیم نمونه گیری در منزل آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران (رویال تهران) با هماهنگی شما به محل مورد نظرتان اعزام شده و با رعایت پروتکل های وزارت بهداشت از شما نمونه گیری می کند و به آزمایشگاه ارسال می کند؛ در نهایت می توانید جواب آزمایش خود را از طریق سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران (رویال تهران) www.resalathospitallab.com و انتخاب جوابدهی آنلاین مشاهده کنید.

هزینه آزمایش LDL چقدر است؟

هزینه آزمایش LDL متغیر است. عواملی که می توانند بر هزینه آزمایش LDL تأثیر بگذارند عبارتند از اینکه کدام روش برای اندازه گیری ها شامل می شود، نمونه خون کدام آزمایشگاه گرفته می شود و آیا بیمه درمانی دارید یا خیر. ممکن است هزینه‌های جداگانه‌ای برای خونگیری، ویزیت‌های مطب پزشک و آنالیز آزمایشگاهی شما وجود داشته باشد. در بسیاری از موارد، اگر آزمایش LDL توسط پزشک توصیه شود، این هزینه ها حداقل تا حدی توسط بیمه درمانی شما پوشش داده می شود. می‌توانید برای اطلاعات مربوط به هزینه‌ها از جمله فرانشیز یا پرداخت‌های مشترک، با بیمه درمانی خود تماس بگیرید.

در آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران (رویال تهران) تمامی هزینه آزمایش ها طبق تعرفه تعیین شده توسط وزارت بهداشت است و هیچ هزینه اضافی از شما گرفته نمی شود. و با توجه به اینکه آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران (رویال تهران) با تمامی بیمه های درمانی پایه و تکمیلی قرارداد دارد بنابراین چنانچه شما بیمه درمانی داشته باشید از هزینه آزمایش شما طبق مقدار فرانشیز بیمه تان کسر می شود. هدف آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران (رویال تهران) راحتی شما مراجعین عزیز است.

نحوه انجام آزمایش LDL

آزمایش کلسترول، از جمله آزمایش مستقیم LDL یا پانل چربی، با استفاده از نمونه خون انجام می شود. خون اغلب از ورید بازوی شما گرفته می شود. سپس نمونه خون در آزمایشگاه آنالیز می شود.

قبل از آزمایش LDL

هنگامی که آزمایش LDL برایتان درخواست می شود ممکن است پزشک از شما بخواهد که تا 8 تا 12 ساعت قبل از انجام آزمایش غذا نخورید. این به ناشتایی معروف است. آزمایش کلسترول اغلب در صبح انجام می شود تا هنگام خواب راحت تر ناشتایی بگیرید. معمولاً نوشیدن آب قبل از آزمایش کلسترول مجاز است. پزشک شما هر دستورالعملی را که لازم است قبل از انجام آزمایش کلسترول رعایت کنید، به شما خواهد داد.

در طول آزمایش LDL

در طی آزمایش کلسترول که در آزمایشگاه یا توسط تیم متخصص نمونه گیری در منزل آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران (رویال تهران) انجام می شود، با استفاده از یک سوزن، نمونه خون از ورید بازوی شما گرفته می شود. قبل از خونگیری، ممکن است یک نوار الاستیک به دور بازوی شما بسته شود، که رگهای شما را مجبور می کند تا با خون متورم شوند و پیدا کردن رگ را برای فردی که آزمایش را انجام می دهد آسان تر می کند.

هنگامی که رگ مشخص شد، محل با ضد عفونی کننده، یک ماده کشنده میکروب، ضد عفونی می شود. هنگامی که سوزن وارد شد، خون از طریق سوزن به یک لوله آزمایش یا ویال متصل جریان می یابد تا برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال شود. ممکن است هنگام وارد کردن سوزن، احساس سوزش موقتی داشته باشید.

بعد از آزمایش LDL

پس از گرفتن خون برای پانل لیپیدی مبتنی بر آزمایشگاه، سوزن از بازوی شما خارج خواهد شد. در صورت بروز هر گونه خونریزی، محل تزریق ممکن است پاک شود یا با بانداژ پوشانده شود.

آزمایش خون خطر بسیار کمی برای سلامتی شما دارد. ممکن است در محل تزریق دچار کبودی یا حساسیت خفیف شوید، اما این اثرات معمولاً به سرعت از بین می روند.

 

در آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران (رویال تهران)، این تست توسط دستگاه اتوآنالایزر بیوشیمی BECKMAN COULTER مدل AU680 ساخت کشور آمریکا انجام می شود و زیر نظر کارشناسان متخصص می باشد بنابراین تمامی تست های شما با بالاترین دقت و کیفیت توسط بهترین و بروزترین دستگاه ها و کیت های آزمایشگاهی روز آمریکا و اروپا انجام می شود.

در آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت (رویال تهران) مشتری مداری فقط یک شعار نیست.

تفسیر آزمایش LDL تهران

تفسیر آزمایش LDL

نتایج آزمایش LDL

 • دریافت نتایج آزمایش LDL

هنگامی که یک آزمایش خون در یک آزمایشگاه به عنوان بخشی از پانل لیپید یا اندازه گیری مستقیم LDL انجام می شود، نتایج معمولاً ظرف چند روز از آزمایشگاه ارسال می شود. گزارش کامل آزمایش LDL را می توانید از طریق لینک سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران (رویال تهران) که به محض آماده شدن جواب آزمایشتان به شما پیامک می شود مشاهده کنید یا اگر مایل به دریافت حضوری نباشید از طریق پیک آزمایشگاه برای شما ارسال می شود.

 • تفسیر نتایج آزمایش LDL

سطح کلسترول LDL معمولاً با میلی گرم در دسی لیتر اندازه گیری می شود. از آنجایی که سطوح بالای LDL می تواند نشان دهنده خطر بیشتر بیماری قلبی و سکته باشد، مقدار کم کلسترول LDL ترجیح داده می شود. سطح کلسترول LDL به بخش های زیر طبقه بندی می شود:

سطح کلسترول LDL                                                          رده کلسترول LDL

کمتر از 100 mg/dL                                                        بهینه

100-129 mg/dL                                                           نزدیک به بهینه

130-159 میلی گرم در دسی لیتر                                         بالا مرزی

160-189 میلی گرم در دسی لیتر                                         بالا

190 میلی گرم در دسی لیتر و بالاتر                                       بسیار زیاد

 • مقادیر طبیعی آزمایش LDL

بزرگسالان: < mg/dL 130

کودکان: < mg/dL 110

سطح LDL به تنهایی تفسیر نمی شود، بلکه بخشی از سلامت کلی شماست. بر این اساس، اگر دیابت، بیماری قلبی، سابقه سکته مغزی، گردش خون ضعیف در پاها یا سایر شرایط دارید، نتایج کلسترول LDL بین 70 میلی گرم در دسی لیتر و 189 میلی گرم در دسی لیتر می تواند بسیار بالا در نظر گرفته شود.

پزشک به بهترین وجه می تواند به شما کمک کند تا بفهمید نتایج آزمایش خاص شما برای سلامتی شما چه معنایی دارد. برخی از پزشکان ممکن است سطح هدف خاصی را هنگام تجویز دارو برای کاهش کلسترول تعیین کنند. عواملی مانند رژیم غذایی، سن، سیگار کشیدن، فعالیت بدنی، وزن، جنسیت، ژنتیک، داروها و سایر شرایط پزشکی همگی می توانند بر سطح کلسترول LDL شما تأثیر بگذارند.

نظارت مداوم بر کلسترول، افزایش فعالیت بدنی، تغییر عادات غذایی و دارو ممکن است همگی برای کاهش سطح کلسترول LDL توصیه شوند. کاهش کلسترول LDL ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی، سکته مغزی یا سایر بیماری های قلبی عروقی کمک کند.

آزمایش کلسترول در فواصل زمانی منظم انجام می شود تا تغییرات سطح کلسترول شما در طول زمان پیگیری شود. اگر سطح کلسترول LDL بالا، عوامل خطر بیماری قلبی یا دیابت دارید، یا اگر برای کلسترول بالا تحت درمان هستید، تکرار آزمایش در فواصل منظم ضروری است.

اگر یک آزمایش محاسبه شده کلسترول LDL انجام داده اید که سطوح تری گلیسیرید بالایی را نشان می دهد، پزشکان ممکن است آزمایش مستقیم کلسترول LDL را تجویز کنند.

پس از انجام آزمایش، ممکن است بخواهید نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. در اینجا چند سوال وجود دارد که می توانید بپرسید:

 • سطح کلسترول LDL من چقدر است؟
 • آیا سطح LDL من را خیلی بالا می‌دانید؟
 • سطح کلسترول LDL من چقدر باید باشد؟
 • چگونه می توانم سطح کلسترول LDL خود را کاهش دهم؟
 • آیا برای کاهش کلسترول به نسخه نیاز دارم؟
 • هر چند وقت یک بار سطح کلسترول خود را بررسی خواهیم کرد؟

بیماری های مرتبط با موارد غیر طبیعی آزمایش LDL

 • افزایش سطح LDL و VLDL در آزمایش LDL
 1. لیپوپروتئینمی فامیلی LDL: این بیماران به دلیل زمینه ژنتیکی، سطح LDL بالا دارند.
 2. سندرم نفروتیک: دفع پروتئین ها باعث کاهش فشار انکوتیک پلاسمایی می شود و این امر باعث تحریک تولید لیپوپروتئین LDL در کبد و احتمالا باعث جبران لیپوپروتئین از دست رفته از همان نوع می شود.
 3. بیماری های ذخیره گلیکوژن (مانند بیماری فون ژیرکه): تولید VLDL افزایش می یابد و دفع آن کم می شود. در نتیجه سطح VLDL و LDL بالا می رود.
 4. هایپوتیروئیدی: تجزیه ی VLDL و LDL کاهش می یابد و سطح آنها افزایش می یابد.
 5. مصرف الکل: افرادی که مقادیر زیادی الکل مصرف می کنند دچار هایپرلیپیدمی می شوند. با این حال احتمال دارد که پدیده زمینه ای ژنتیکی داشته باشد.
 6. بیماری مزمن کبدی (مانند هپاتیت، سیروز): کبد محل سوخت و ساز LDL است. تجزیه نشدن LDL باعث افزایش سطح خونی آن می شود.
 7. هپاتوم: مهار طبیعی تولید LDL توسط چربی های رژیم غذایی صورت نمی گیرد و تولید LDL بی وقفه ادامه می یابد، در نتیجه باعث افزایش سطح آن می شود.
 8. گاماپاتی ها (مانند مولتیپل میلوما): مقدار زیادی گاماگلوبولین (IgM و IgG) به ملکول VLDL و LDL متصل و باعث کاهش تجزیه آن می گردند.
 9. هایپرکلسترولمی فامیلی نوع Ⅱa: گیرنده های LDL تغییر می کنند و سرعت تولید LDL بالا می رود.
 • سندرم کوشینگ: تولید VLDL افزایش می یابد و VLDL به LDL تبدیل می شود.
 • کمبود آپوپروتئین CⅡ: این نقص ژنتیکی با کمبود لیپوپروتئین لیپاز همراه است، در نتیجه VLDL و سایر لیپوپروتئین ها (شیلومیکرون ها) تجمع پیدا می کنند.
 • کاهش LDL و VLDL در آزمایش LDL
 1. هایپولیپوپروتئینمی فامیلی: به دلیل زمینه ی ژنتیکی سطح VLDL و LDL پایین است.
 2. هایپوپروتئینمی (مانند سوء جذب، سوختگی شدید، سوء تغذیه): در اوایل سیر این بیماری، انواع LDL پایین باشند، اما بعد از آن LDL و VLDL عملا افزایش می یابند.
 3. هایپر تیروئیدی: تجزیه LDL و VLDL افزایش می یابد و از سطح آن کم می شود.

آزمایش های مرتبط با آزمایش LDL

 1. تست کلسترول
 2. کلسترول LDL مستقیم
 3. تست کلسترول HDL
 4. تست تری گلیسیرید
 5. تست VLDL کلسترول

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی