SGOT در آزمایش خون چیست؟

SGOT در آزمایش خون چیست ؟

آزمایش(serum glutamic oxaloacetic transaminase)SGOT  یا ترانس آمیناز گلوتامیک اگزالواستیک سرم  ، که با اسم آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) شناخته می‌شود و در آن به کاوش سلامت کارکرد کبد پرداخته می شود. در حقیقت AST  نام یکی از آنزیم‌های موجود در کبد می باشد. در صورتی که فرد دارای علائمی پدید آمده از نارسایی کبدی باشد، پزشک در تجویز آزمایش SGOT در کنار دیگر  آزمایش های خون اقدام خواهد نمود.

از جمله علائمی که نشان از ازدیاد آنزیم AST در کبد را دارند می توان به :

SGOT در آزمایش خون چیست؟

- کم اشتهایی

 - ضعف در بدن

- تورم در پا

و غیره اشاره داشت . در صورتی که فردی چنین علائمی را دارد بهتر است که آن را با پزشک در میان بگذارد و یا اقدام به انجام آزمایش SGOT کند، چرا که آزمایش SGOT می تواند به سرعت برخی از بیماری های مربوط به کبد را شناسایی کند.

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

از جمله بیماری هایی که با آزمایش SGOT- AST  مرتبط هستند :

- سنگ سفرا

- سیروز کبدی

- هپاتیت الکلی

- هپاتیت ویروسی

آسپارتات آمینوترانسفراز(AST)  چیست ؟

آنزیم AST در بافت هایی که متابولیسم بالایی دارند با غلظت بالا موجود است. مانند :

- عضله قلب

- سلول های کبدی

- سلول های ماهیچه اسکلتی

و همچنین در غلظت کمتر در کلیه ها ، گلبول های قرمز خون (RBC)  و لوزوالمعده موجود می باشد .

چنانچه بیماری یا جراحت بر این سلول اثر کند این سلول ها در اصطلاح لیز می شوند به این معنا که AST آزاد شده ، توسط خون برداشته می شود و در نتیجه سطح سرمی آن افزایش می یابد به عبارتی تعداد سلول های آسیب داده با آنزیم AST رابطه مستقیم دارد.

 

 حد متوسط آزمایش SGOT  :

نکته : قبل از توضیح درباره حد متوسط آزمایش SGOT، تیم آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران وظیفه خود می داند بیان کند که از تفسیر آزمایش ها به صورت خود محور و یا از طریق هر سایت غیر آزمایشگاهی اکیدا خود داری کرده و در صورت وجود اختلال در جواب آزمایش حتما به پزشک مربوطه مراجه بفرمایید.

-  حد متوسط در نوزاد 1 الی 5 روز : 35 الی 140

- حد متوسط در کودک زیر 3 سال : 15 الی 60

- حد متوسط سایرین : 10 الی 40

 

 RBC در آزمایش خون چیست؟

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی