RBC در آزمایش خون چیست؟

RBC در آزمایش خون چیست؟

RBC  مخفف عبارتRed Blood Cell  است که به معنای گلبول های قرمز خون نیز می باشد . وجود عبارت RBC در جواب آزمایش خون به معنای بررسی و شمارش گلبول های قرمز خون فرد آزمایش دهنده است . از آنجایی که گلبول های قرمز خون دربردارنده هموگلوبین(Hemoglobin)  هستند حائز اهمیت نیز می باشند که در واقع وظیفه اکسیژن رسانی به بافت های بدن را بر عهده دارند .

برای درک بهتر این موضوع لازم است بدانید که بافت های بدن برای کارکرد به اکسیژن نیاز دارند که مبادله و انتقال اکسیژن  و دی اکسید کربن (CO2) از طریق هموگلوبین (Hgb) موجود در RBC  می باشد .

RBC در آزمایش خون برای آقایان ، بانوان و کودکان محدوده طبیعی متفاوتی دارد.

محدوده متوسط RBC در آزمایش خون

محدوده متوسط در آزمایش RBC :

-کودکان (1ماه الی 10 سال) : 3.7 - 5.3

-آقایان : 4.5 - 6.2  

خانم ها : 4 - 5.4

پایین بودن اندازهRBC  در آزمایش خون

RBC در آزمایش خون به عنوان بخشی از آزمایش روتین CBC انجام می شود همچنین این آزمایش به صورت متوالی برای بیمارانی که دچار به خون ریزی پیشرونده هستند انجام می شود.

پایین بودن RBC  در آزمایش خون از حد نرمال بواسطه عوامل بسیاری می تواند ایجاد شود که از این عوامل می توان به :

RBC در آزمایش خون چیست؟

1- نقص در رژیم غذایی (ویتامین B12 ، آهن و غیره)

2- مصرف دارو (همانند هیدانتوئین ها ، کلرامنفیکل و غیره)

3- هموراژ(مانند خونریزی GI  یا تروما)

4- مشکلات ژنتیکی

5- هموراژ(Hemorrhage)

6- همولیز(Hemolysis)

7- پر آبی و کاهش کاذب RBC

و غیره نیز اشاره کرد .

بالا بودن اندازهRBC  در تست خون

بالا بودن RBC در آزمایش خون از نظر فیزولوژیک (Physiologic)  به دلیل نیاز بدن انسان به گنجایش حمل اکسیژن بیشتر می باشد به طور مثال ارتفاعات بالا به دلیل کمبود اکسیژن موجود در هوا این نیاز را به بدن القاء می کند.

عواملی مانند : بیماری مادر زادی قلب ، مصرف دخانیات ، کمبود آب در بدن و افزایش کاذب RBC ، کاهش حجم کلی خون و بالا رفتن غلظت آن در بیماران دهیدراته (Dehydrated) و غیره .

تیم آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران همواره در تمامی ایام سال از جمله تعطیلات رسمی به صورت تمام وقت در محیط آزمایشگاه آماده انجام تمامی آزمایشات نیز می باشد. این مرکز به عنوان یکی از پیشرفته ترین آزمایشگاه های طرف قرارداد با کلیه بیمه های پایه و تکمیلی می باشد. همچنین اگر قصد انجام تست در منزل و محیط کار را دارید می توانید با رزرو وقت به از طریق سایت و واتس آپ و یا تماس با تلفن آزمایشگاه درخواست خود را با ما در میان بگذارید .

 

 SGOT در آزمایش خون چیست؟

 


چاپ   ایمیل