عوارض هپاتیت|آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران

عوارض شایع هپاتیت:

هپاتیت می تواند به بیماری های دیگر پیشرفت کند یا با عارضه همراه باشد برخی از این بیماری ها مانند فیبروز (بافت کبد که آسیب دیده و زخمی می شود) و سیروز (مرحله پایانی فیبروز) بسیار شایع هستند. خوشبختانه برخی از این عوارض مانند نارسایی کبد نیز قابل پیشگیری هستند. اگر به هپاتیت مبتلا هستید، در اینجا 10 بیماری و عارضه دیگر که باید از آنها آگاه باشید، مورد بررسی قرار گرفته است.

1-فیبروز  Fibrosis:

یکی از شایع ترین عوارض هپاتیت مزمن، فیبروز است، وضعیتی که در اثر زخم شدن کبد ایجاد می شود. در موارد فیبروز، کبد در اثر التهاب مداوم آسیب می بیند و بافت اسکار ایجاد می کند تا خود را ترمیم کند. متأسفانه، این بافت اسکار باعث می شود که کبد مانند گذشته کار نکند. خبر خوب این است که اگر فیبروز به موقع کنترل شود و به بخش کوچکی از کبد شما محدود شود، بقیه اندام می تواند سخت تر کار کند و عملکرد طبیعی خود را حفظ کند. اگر فیبروز ایجاد شود و گسترده‌تر شود، به عنوان سیروز توصیف می‌شود.

 عوارض هپاتیت

2-سیروز کبدی Cirrhosis of the Liver :

فیبروز گسترده سیروز نامیده می شود. هپاتیت B، هپاتیت C و هپاتیت الکلی می توانند باعث سیروز و همچنین بیماری کبد چرب و سایر بیماری های مرتبط با کبد شوند. اسکار مربوط به سیروز اغلب غیر قابل برگشت است. در موارد شدید و بدون درمان، بهترین اقدام ممکن است پیوند کبد باشد.

3-سرطان کبد Cancer of the Liver :

سرطان کبد یکی از عوارض سیروز است. سرطان کبد ممکن است به یکی از دو نوع ایجاد شود: کارسینوم کبدی و کلانژیوکارسینوم. کارسینوم هپاتوسلولار سلول های کبد را تحت تأثیر قرار می دهد، در حالی که کلانژیوکارسینوما مجاری صفراوی را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

4-نارسایی کبد Liver Failure :

نارسایی کبد یک عارضه جدی، اما غیرمعمول هپاتیت است. پزشکان از اصطلاحات مختلفی برای توصیف انواع نارسایی کبد، مانند نارسایی برق آسای کبدی، نارسایی شدید کبدی، یا نارسایی حاد کبدی استفاده می کنند. اگر کبد شما دیگر کار نکند، برای بدن شما خطرناک است که در نهایت کشنده است.

دلایل خاصی برای نارسایی کبد وجود دارد، اما به طور کلی، نارسایی زمانی رخ می دهد که کبد شما آنقدر آسیب دیده باشد که نتواند نیازهای بدن شما را تامین کند.

5-گلومرولونفریت  Glomerulonephritis :

گلومرولونفریت یک اختلال کلیوی است که در اثر التهاب ایجاد می شود و اغلب مربوط به یک پاسخ ایمنی است. ممکن است در افراد مبتلا به عفونت مزمن هپاتیت B و هپاتیت C دیده شود. بدون درمان، التهاب می تواند پیشرفت کند و به کلیه های شما آسیب جدی وارد کند.

6-کرایوگلوبولینمی Cryoglobulinemia:

کرایوگلوبولینمی یک بیماری غیرمعمول است که توسط یک خوشه غیرطبیعی از نوعی پروتئین ایجاد می شود که رگ های خونی کوچک را مسدود می کند. در افراد مبتلا به عفونت مزمن هپاتیت B و هپاتیت C بیشتر شایع است. می تواند سبب به مشکلات  مربوط به گردش خون شود

 

7-انسفالوپاتی کبدی Hepatic Encephalopathy:

از دست دادن شدید عملکرد کبد، مانند نارسایی کبد، می تواند باعث تجمع سموم در خون شود که در عملکرد مغز اختلال ایجاد می کند. این وضعیت که به عنوان آنسفالوپاتی شناخته می شود، باعث مشکلات روانی مانند گیجی می شود و می تواند منجر به کما شود. در حالی که در مراحل اولیه برگشت پذیر است، آنسفالوپاتی پیشرفته کبدی یک وضعیت جدی است و معمولاً کشنده است.

8-پرفشاری خون پورتال Portal Hypertension :

یکی از وظایف مهم کبد تصفیه خون است. با این حال، سیروز و سایر مشکلات می توانند با سیستم گردش خون پورتال کبدی تداخل ایجاد کنند. هنگامی که این سیستم پورتال مسدود می شود، تمام خون از سیستم گوارشی نمی تواند به کبد بازگردد و فشار افزایش می یابد و شرایطی به نام فشار خون پورتال ایجاد می شود. که یک عارضه جدی است و منجر به مرگ میشود.

9-پورفیریا Porphyria :

پورفیریا گروهی از بیماری ها است که به دلیل مشکلات پردازش مواد شیمیایی مهم در بدن به نام پورفیرین ایجاد می شود. یک نوع آن، به نام پورفیریا تاردا porphyria cutanea tarda ، منجر به تاول زدن در دست ها و صورت می شود و یک عارضه نادر عفونت مزمن هپاتیت C است.

10-عفونت همزمان ویروسی Viral Coinfection:

یکی دیگر از عوارض چالش برانگیز هپاتیت ویروسی، احتمال ابتلا به دو عفونت ویروسی به طور همزمان است. هپاتیت باعث عفونت دوم نمی شود، اما هپاتیت حمله موفقیت آمیز سیستم ایمنی به سایر ویروس ها را دشوارتر می کند. ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) یک عفونت همزمان مشترک برای افراد مبتلا به هپاتیت است. به همین دلیل، اگر هپاتیت دارید، همیشه باید اقدامات احتیاطی در برابر عفونت HIV انجام دهید. عفونت های همزمان با سایر ویروس های هپاتیت نیز شایع است.

مطالب مرتبط :

قیمت آزمایش هپاتیت | بهترین آزمایشگاه برای هپاتیت

تفسیر آزمایش | آزمایش هپاتیت در منزل

آزمایش هپاتیت | علائم هپاتیت در زنان و مردان

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی