آزمایش دیابت و قند خون

 

آزمایش دیابت : آزمایشات زیر در تشخیص دیابت بکار می روند :  آزمایش قند خون پلاسما در حالت ناشتا (FPG) اندازه گیری قند خون بعد از حداقل هشت ساعت ناشتا. این آزمایش برای تشخیص دیابت یا پیش دیابت (pre-diabetes یا دیابت نهان) استفاده می شود.
·آزمایش تحمل گلوکز خوراکی
میزان قند خون را بعد از حداقل هشت ساعت ناشتا و سپس دو ساعت بعد از خوردن محلول حاوی گلوکز نشان می دهد، این آزمایش برای تشخیص دیابت یا پیش دیابت استفاده می شود.
·آزمایش گلوکز پلاسمای رندوم
پزشک شما بدون توجه به زمان خوردن آخرین وعدۀ غذایی شما ،قند خونتان را اندازه می گیرد.این آزمایش همراه با علائم و نشانه های دیگر می تواند تنها در تشخیص دیابت، نه برای تشخیص پیش دیابت استفاده شود.
آزمایش قند خون پلاسما در حالت ناشتا(FPG)
این آزمایش برای تشخیص دیابت بخاطر سادگی و قابل اعتماد بودن نتیجه اش بعلت زمان آزمایش بر سایر آزمایشات ارجع است.
نتایج و تفسیر آنها در جدول (یک) آمده است
اگر قند خون ناشتا بین صد تا صد و بیست و پنج میلی گرم در دسی لیتر باشد، شما به نوعی پیش دیابت که اختلال تحمل گلوکز ( impaired fasting glucose یا IFG ) نام دارد مبتلا هستید و تفسیر آن احتمال ابتلا به دیابت نوع ΙΙاست اما هنوز به آن مبتلا نشده اید.
مقادیر صدو بیست وشش میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر چنانچه با نتیجۀ تکرار آزمایش در روزی دیگر تائید شود به معنی ابتلا به دیابت است .
دیابت حاملگی نیز با اندازه گیری مقدار قند خون در آزمایش OGTTمشخص می شود.میزان قند خون چهار بار در طی یک آزمایش اندازه گیری می شود. اگر قند خون شما برای حداقل دو بار بیش از حد طبیعی باشد، مبتلا به دیابت بارداری هستید
چنانچه آزمایش اتفاقی قند پلاسما (رندوم) برابر با ۲٠٠ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر باشد همراه با وجود برخی علائم و نشانه ها می تواند نشان دهنده ابتلأ به دیابت باشد.
علائم شامل:
· تکرر ادرار
· تشنگی فراوان
· کاهش وزن بدون علت
·سایر علائم شامل خستگی، تاری دید، افزایش اشتها، زخم هایی که بهبود نمی یابند، می باشند.
پزشک معالج شما باید مقدار گلوکز خونتان را روزی دیگر با استفاده از آزمایش FPG یا OGTTبرای تأیید نتیجه نهایی اندازه گیری کند.

 

مطلب بیشتر در راستای آزمایش دیابت

 

 

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی