هزینه آزمایش HPV | هزینه آزمایش زگیل تناسلی

هزینه آزمایش HPV ، هزینه آزمایش زگیل تناسلی : ویروس HPV چیست ؟ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مجموعه ای از ویروس ها می باشد که می توانند باعث زگیل تناسلی، سلول های غیرطبیعی و انواع خاصی از سرطان ها شوند و از طریق تماس پوست به پوست یا تناسلی منتقل می شوند.

HPV بسیار رایج می باشد ، حدودا 80٪ از افرادی که از نظر جنسی فعال می باشند، تا سن 45 سالگی به HPV مبتلا می شوند. اکثر افرادی که به HPV مبتلا می شوند در اواخر نوجوانی و در اوایل 20 سالگی خود هستند، اما هر فردی در هر سنی که از نظر جنسی فعال باشد ممکن است به HPV مبتلا شود. گونه هایی از این ویروس می توانند مسئول عوارض جدی مانند سرطان باشند.

هزینه آزمایش زگیل تناسلی

برای تشخیص اینکه آیا شما دارای گونه هایی از HPV هستید یا خیر، در روش تشخیص HPV ، آزمایش HPV انجام می شود. انجام ندادن این آزمایش چکاپ و آگاهی نداشتن از ابتلا به این ویروس، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. همچنین آگاهی داشتن از وضعیت خود به این معنی است که شما آمادگی بیشتری برای تصمیم گیری در مورد سلامتی دارید، مانند اینکه آیا تحت درمان قرار بگیرید یا خیر.

HPV با حدود 43 میلیون مبتلا در سال از رایج‌ترین عفونت های مقاربتی (STI) می باشد. بیشتر از 100 نوع HPV وجود دارد که اکثرا هیچ علامت یا مشکل خاصی برای سلامتی فرد مبتلا ایجاد نمی کنند. اما برخی از آن ها بیشتر از دیگران باعث ایجاد عوارض هایی می شوند. بنابراین پزشکان، HPV را به دو دسته کم خطر و پرخطر دسته بندی کرده اند.

انواع کم خطر HPV سبب سرطان دهانه رحم نمی شوند و قابل درمان نیز هستند. 17 نوع کم خطر HPV وجود دارد که عامل زگیل تناسلی نامیده می شوند زیرا این یکی از علائم اصلی آن ها است.

هزینه آزمایش زگیل تناسلی

علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV) کم خطر ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • زگیل در ناحیه تناسلی و یا مقعد
 • تحریک
 • خارش
 • درد
 • خون ریزی

انواع پرخطر HPV می‌توانند سبب بوجود آمدن سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم بشوند که در صورت عدم درمان می‌توانند به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند. 18 نوع پر خطر HPV وجود دارد که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شوند و برخی می توانند باعث سرطان فرج، واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو شوند. زمانی که HPV در بدن باقی بماند، خطر مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم افزایش می یابد.

نوع پرخطر  HPVممکن است علائم اولیه ای ایجاد نکند. اما اگر این نوع ویروس باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شود، علائم ممکن است شامل موارد ذکر شده باشد:

 • درد لگن
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • ترشحات واژن
 • خونریزی غیر طبیعی
 • کاهش وزن
 • مشکلات ادراری، مانند خون در ادرار

چه افرادی باید آزمایش HPV را انجام بدهند؟

توصیه می شود غربالگری سرطان دهانه رحم (از جمله آزمایش HPV) را هر 3 سال یکبار با سیتولوژی دهانه رحم (پاپ اسمیر) در زنان 21 تا 29 ساله انجام شود.

و برای زنان 30 تا 65 سال، غربالگری را اینگونه توصیه می کنند:

 • هر 3 سال یکبار سیتولوژی دهانه رحم (پاپ اسمیر)
 • هر 5 سال یکبار آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
 • و یا هر 5 سال یکبار آزمایش HPV همراه با سیتولوژی دهانه رحم/پاپ اسمیر (تست مشترک)

توصیه می‌شود که زنان 25 ساله تا سن 65 سالگی هر 5 سال یک بار تحت غربالگری دهانه رحم و آزمایش HPV قرار بگیرند. اگر آزمايش HPV منفی بود، غربالگری را با آزمایش همزمان HPV هر 5 سال یا سیتولوژی به تنهایی را هر 3 سال یکبار تکرار کنند.

با اینکه که تست پاپ اسمیر، HPV را نمی تواند تشخیص دهد، می تواند سلول های غیرطبیعی دهانه رحم را نشان بدهد که می تواند نشانه ای از ابتلا به HPV باشد. اگر نتایج غیرطبیعی تست پاپ اسمیر را دریافت کرده اید، پزشک تصمیم خواهد گرفت که آیا شما نیاز به تست HPV دارید یا خیر.

اگر بین 21 تا 29 سال سن دارید و تحت آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم قرار می گیرید، چنانچه تست پاپ اسمیر شما غیرطبیعی باشد، پزشک شما ممکن است سیتولوژی، بررسی سلول های بدن در زیر میکروسکوپ را توصیه بکند. اگر بین 30 تا 65 سال سن دارید، پزشک شما ممکن است یکی از گزینه های غربالگری ذکر شده در زیر را توصیه کند:

 • آزمایش سیتولوژی (پاپ اسمیر)
 • آزمایش HPV
 • آزمایش همزمان (آزمایش سیتولوژی و HPV با هم)

اگر نتایج غربالگری ها مشکلی نداشتند، می توانید آزمایش را 5 سال دیگر تکرار کنید.

HPV بسیار شایع می باشد و اما برای برخی افراد، ویروس می تواند در بدن باقی بماند و باعث تغییرات سلولی شود.

اگر حضور HPV در بدن فرد مبتلا  مدیریت نشود، می تواند با سلول های طبیعی و سیستم ایمنی تداخل کند. آزمایش HPV می‌تواند وجود HPV را سریع تر از اینکه این ویروس فرصت ایجاد خطر بر سلامتی را پیدا کند، تعیین کند.

آیا آزمایش HPV برای مردان هم وجود دارد؟

مردان می توانند با 10 قطره اول ادرار صبحگاهی و نمونه برداری از زگیل تناسلی در صورت حضور آن، آزمایش را انجام دهند.

همچنین HPV می تواند باعث سرطان دهان و حلق شود. 70 درصد سرطان های یافت شده در بافت اوروفارنکس، توسط HPV ایجاد می شوند. و می توان از طریق نمونه گیری از دهان، حلق و زگیل در ناحیه دهان وحلق در صورت حضور، این آزمایش را انجام داد.

نحوه آزمایش HPV در زنان

برای آزمایش HPV، یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا پزشک مربوطه  باید نمونه ای از سلول ها را از دهانه رحم فرد جمع آوری کند. برای این کار معاینه لگن ضروری می باشد.

مراحل تست HPV عبارتند از:

 • خود را برای معاینه آماده می کنید.
 • روی صندلی یا تخت مخصوص معاینه دراز می کشید و پاشنه های خود را در زیرپایی قرار می دهید.
 • پزشکتان وسیله ای بنام اسپکولوم را در داخل واژنتان قرار می دهد. اسپکولوم برای جدا کردن دیواره های واژن کمک کننده می باشد تا دهانه رحم پیدا شود.
 • آنها از یک برس برای جمع آوری نمونه های سلولی از سطح دهانه رحم یا کانال واژن استفاده می کنند.
 • سپس این نمونه‌های سلولی برای بررسی وجود HPV به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند.

رد درمان

احتمال دارد شما و پزشکتان به دقت مراقب درباره هرگونه تغییر در سلول‌ها یا علائم غیرعادی که ممکن است نشانه‌های اولیه سرطان‌های مرتبط با HPV را نشان می‌دهند، نبوده اید. پزشکان باید نظارت فعال و یا انتظار مراقب داشته باشد.

با توجه به تغییرات، می توانید در صورت بروز مشکل به سرعت اقدام کنید. همچنین می توانید از هزینه ها و رویه هایی که در نهایت ممکن است بوجود بیایند اجتناب کنید.

هیچ درمان خاصی برای خلاص شدن از شر ویروس HPV وجود ندارد، اگرچه عوارض HPV (مانند زگیل، سلول های پیش سرطانی یا سرطان) قابل درمان هستند. علائم گاهی اوقات سالها طول می کشد تا ظاهر شوند و همین خطر ساز است و فرد بدون علائم از ابتلای خود آگاهی ندارد که به سرعت اقدام به درمان و مراقبت کند.

هزینه آزمایش HPV چقدر است؟

هزینه آزمایش HPV در آزمایشگاه بیمارستان رسالت (رویال تهران) طبق تعرفه مصوب وزارت بهداشت می باشد.

خواندن نتایج آزمایش HPV

 • جواب تست منفی است:

شما نیازی به انجام کار دیگری ندارید. پزشکتان به شما خواهد گفت که تست بعدی غربالگری خود را باید طی 3 تا 5 سال انجام دهید.

 • آزمایش شما مثبت شود اما سلول های دهانه رحم طبیعی باشند:

چنانچه آزمایش شما شامل تعیین ژنوتایپ ویروس نباشد، پزشک شما ممکن است بخواهد آزمایش تکمیلی آن یعنی تعیین ژنوتایپ ویروس را انجام دهید تا مشخص کند که آیا یک سویه پرخطر از ویروس دارید یا خیر و نوع آن چیست.

در صورتی که این اولین نتیجه پرخطر HPV مثبت و طبیعی شما باشد، ممکن است بخواهند یک غربالگری دیگر را در یک سال آینده انجام دهید تا ببینند آیا نتیجه تغییر کرده است یا خیر و آیا سلول های دهانه رحم شما تحت تاثیر درمان و مراقبت قرار گرفته است یا خیر. به طور خلاصه، احتمال دارد وارد یک دوره زمانی انتظار هوشیارانه شوید.

 • آزمایش شما مثبت شود و سلول های دهانه رحم غیر طبیعی باشند:

احتمال دارد پزشک از شما بخواهد از دهانه رحم بیوپسی انجام دهید. در این روش، آنها نمونه‌ای از سلول‌ها را از دهانه رحم می‌گیرند تا آنها را زیر میکروسکوپ دقیق‌تر مطالعه کنند.

همچنین ممکن است پزشک به شما ابتدا کولپوسکوپی و سپس بیوپسی را پیشنهاد بدهد. در این روش، آنها از یک لنز بزرگ‌نمایی برای نگاه دقیق‌تر به دهانه رحم استفاده می‌کنند.

طبق این نتایج، پزشک احتمالا توصیه می کند مناطقی از دهانه رحم که دارای سلول‌های غیرطبیعی می باشد، برداشته شود. این کار را می تواند با بیهوشی عمومی و یا چاقوی جراحی و یا با LEEP (روش برش الکتروسرجری حلقه) انجام داد. LEEP احتیاج  به یک بی حسی موضعی دارد و به کمک یک حلقه سیم نازک با جریان الکتریکی برای حذف سلول های غیر طبیعی استفاده می شود.

همچنین پزشکان می توانند با انجماد یا لیزر سلول های غیر طبیعی را از بین ببرند.

نکاتی برای پیشگیری از HPV

واکسن HPV بهترین روش برای محافظت از خود در برابر HPV می باشد. FDA سه واکسن HPV را تایید کرده است: Gardasil 4، Gardasil 9 و Cervarix.

واکسیناسیون برای پیش‌نوجوانان از همه جنس‌ها با شروع سن 11 یا 12 سالگی توصیه می‌شود. شروع واکسیناسیون در این سن به محافظت از پیش‌نوجوانان در برابر HPV قبل از احتمال در معرض قرار گرفتن کمک می‌کند. یک دوره واکسن شامل دو  یا سه دوز است که با فاصله حداقل 6 ماه از یکدیگر تجویز می شود.

افراد 15 تا 45 ساله نیز می توانند با استفاده از برنامه سه دوز واکسینه شوند.

علاوه بر این، می توانید با استفاده از روش های بازدارنده مانند کاندوم هنگام رابطه جنسی، خطر HPV خود را کاهش دهید. اگر شریک جدیدی دارید، آزمایش HPV و STI را با هم در نظر بگیرید.

پاپ اسمیر با انجام دوره های منظم می تواند هر گونه تغییر سلولی را تشخیص بدهد و خطر مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم را کاهش دهد.

بهتر است چه زمان در ارتباط با بررسی HPV به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر در مورد سلامت جنسی خود و یا ابتلا به HPV نگرانی دارید، به پزشک مراجعه کنید. اگر علائمی دارید که ممکن است مربوط به HPV باشد، مانند درد، خونریزی یا خارش، مهم است که یک وقت ملاقات بگیرید. در این حالت پزشک هر گونه بیماری جدی را بررسی کرده و در صورت نیاز درمان را به شما ارائه می دهد.

اگر از نظر جنسی فعال هستید، به طور منظم برای HPV و سایر بیماری های مقاربتی آزمایش دهید. اکثر افراد مبتلا شده به HPV هیچ علامتی در خود ندارند.

اگر هنوز واکسن HPV دریافت نکرده اید، به پزشک مراجعه کنید. واکسن HPV اکنون برای افراد بالای 45 سال توصیه می شود. زمانی که قبل از شروع فعالیت جنسی داده شود، موثرتر است، اما همچنان می تواند در مراحل بعدی زندگی محافظت کند.

 

مطالب مرتبط :

نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی | علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)آزمایش زگیل تناسلی | آزمایشگاه زگیل تناسلی


چاپ   ایمیل