بدون شک یکی از مهمترین یافته های بشر در سال های گذشته پی بردن به وجود اسید های نوکلئیک ( DNA - RNA ) به عنوان عصاره ژنتیکی سلول های موجودات زنده و وظیفه مهم این مواد در حفظ و انتقال اطلاعات ژنتیکی از نسلی به نسل دیگر می باشد.

 دانش امروزی ما ثابت نموده که ایجاد نقص در ماده ژنتیکی هر سلول گاهی می تواند باعث بروز مشکلات شدیدی در بقای آن سلول گردد چرا که DNA و  RNA نقش حروف کد کننده حیات را بر عهده دارند و تغییرات اصلاح نشده در آنها می تواند باعث انحراف از مسیر اصلی حیات گردد.

  همچنین وجود این حقیقت که ژنوم هر موجود زنده منحصر به آن موجود می باشد راه گشای حل بسیاری از مشکلات بشر گشته و توانسته تشخیص بسیاری از بیماری ها همچون بیماری های عفونی را متحول نماید و یا بحث پیرامون Personalized Medicine  را در مجامع علمی ایجاد نماید.

  علم تشخیص مولکولی به عنوان شاخه نوینی از علوم آزمایشگاهی که ترکیبی از علوم زیست شناسی مولکولی، ژنتیک، میکروبیولوژی و بیوشیمی را شامل می شود، وظیفه بررسی مسائل مرتبط با اساس ژنتیکی بیمارها را با کمک انالیز مستقیم توالی DNA و RNA برعهده دارد.

  سرعت، دقت و حساسیت فوق العاده بالای روش های مولکولی باعث گشته تا این روش ها به سرعت جایگاه خود را در علوم پزشکی و آزمایشگاهی بیابند و دارای کاربرد های تشخیصی و درمانی فراوانی شوند.

آزمایشگاه بیمارستان رسالت با لطف و عنایت خداوند متعال و در راستای اهداف خود در جهت خدمت رسانی به پزشکان و بیماران عزیز و همگام با آخرین پیشرفت ها در حوزه علوم آزمایشگاهی و تشخیص مولکولی اقدام به راه اندازی بخش تشخیص مولکولی خود نموده و با بهره گیری از تجهیزات مدرن و کادری مجرب امکان انجام آزمایشات تشخیص مولکولی را با صحت و دقت کامل و مطابق با آخرین استاندارد های بین المللی را فراهم نموده است.

 شایان ذکر است که فعالیت بخش تشخیص مولکولی بیمارستان رسالت در چند زمینه اصلی معطوف گشته که شامل موارد زیر می باشد.

  • بررسی بیماری های عفونی ناشی از عوامل ویروسی، باکتریایی، قارچی و انگلی به صورت کیفی و کمی
  • بررسی نقایص مرتبط با ژنتیک انسانی شامل نقایص اکتسابی مانند بررسی جهش ژن Jak2 در بیماران MPNS و ارثی مانند بررسی جهش در ژن HFE در بیماری هموکروماتوز ارثی
  • تعیین خط درمانی به روش مولکولی همچون تست بررسی کروموزوم فیلادلفیا در بیماران CML و ALL
  • پایش بیماری های مختلف در طول دوره درمان همچون اندازه گیری مقدار بار ویروس در طول درمان ضد ویروسی و یا MRD در بیماران CML
  • بررسی پیش آگهی بیماری ها مانند پیش آگهی در بیماران ALL و یا مبتلایان به هپاتیت C
  • فارماکوژنتیک مانند بررسی جهش ها مرتبط با مقاومت های دارویی در بیماران CML و یا بیماران درگیر با هپاتیت B مزمن
  • غربال گری و پیش بینی بروز بیماری ها همچون آنالیز ژن BRCA1/2 در افرادی مستعد نسبت به سرطان پستان و تخمدان

 این آزمایشگاه امیدوار است که بتواند با انجام آزمایشات تشخیص مولکولی اختصاصی، در جهت افزایش سطح سلامت جامعه و کمک به بیماران تلاش نماید.

 

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی