آزمایش غربالگری | آزمایشگاه بیمارستان رسالت(رویال)

آزمایش غربالگری ، غربالگری یکپارچه : غربالگری یک پارچه دو قسمتی است که خطر تولد نوزادی با سندرم داون، تریزومی 18 و نقص لوله عصبی باز (ONTDs) را ارزیابی می کند. خطر ابتلا به سندرم اسمیت-لملی-اپتیز (SLOS) نیز در صورتی که بیمار در معرض خطر بالا باشد گزارش می شود. قسمت اول را می توان بین هفته 11 تا 13 هفته و 6 روز بارداری انجام داد. قسمت دوم را می توان بین 15 تا 22 هفته، 6 روز بارداری انجام داد.

 آزمایش غربالگری اول بارداری

در بخش اول، از سونوگرافی برای تعیین دقیق سن حاملگی (اندازه گیری طول تاج کمر (CRL)) استفاده می شود. سونوگرافی که توسط یک متخصص سونوگرافی معتبر انجام می شود، همچنین برای اندازه گیری شفافیت نوکال (NT) و ارزیابی رشد استخوان بینی استفاده می شود. نمونه خون مادر برای اندازه گیری سطح یک آنالیت سرمی گرفته می شود:

پروتئین پلاسما مرتبط با بارداری (PAPP-A)

در بخش دوم، نمونه خون دوم مادر برای اندازه گیری سطح آنالیت های سرمی گرفته می شود:

  • آلفا فتوپروتئین (AFP)
  • گنادوتروپین جفتی بتا انسان (ß-hCG)
  •  استریول غیر کونژوگه (uE3)
  •  Inhibin-A

 در حاملگی های مبتلا به سندرم داون، سطوح PAPP-A، AFP، و uE3 کمتر از حد طبیعی است در حالی که سطوح inhibin-A و کل ß-hCG افزایش می یابد. اندازه گیری NT همچنین ممکن است در بارداری آسیب دیده ضخیم تر از حد طبیعی باشد و استخوان بینی ممکن است توسعه نیافته باشد (هیپوپلاستیک)

  در بارداری های تحت تاثیر تریزومی 18، سطح PAPP-A، AFP، uE3، inhibin-A و ß-hCG کمتر از حد طبیعی است. در بارداری های تحت تاثیر ONTD ها، مانند اسپینا بیفیدا باز یا آنسفالی، سطح AFP تمایل به بالا رفتن دارد.

 استفاده از اطلاعات مربوط به سه ماهه اول و دوم نسبت به آزمایشی که به تنهایی از اطلاعات قسمت اول استفاده می کند، میزان تشخیص بالاتری را به همراه دارد. علاوه بر این، آزمایشی که فقط از اطلاعات سه ماهه اول استفاده می کند، نمی تواند خطر ONTD را ارزیابی کند.

 

 نتیجه منفی به چه معناست؟

 اگر خطر ابتلا به سندرم داون، تریزومی 18 و ONTD ها وجود داشته باشد، نتیجه صفحه نمایش منفی در نظر گرفته می شود. کمتر از برش استفاده شده به طور معمول، پس از تکمیل هر دو قسمت، یک برش از 270 برای سندرم داون، یک برش از 100 برای تریزومی 18 و یک برش از 104 برای ONTD ها استفاده می شود. بیمار با نتیجه منفی غربالگری در معرض خطر بالایی برای داشتن نوزادی با سندرم داون یا تریزومی 18 در نظر گرفته نمی شود. با این حال، شانس بارداری با سندرم داون یا تریزومی 18 به طور کامل از بین نمی رود.

 

 نتیجه مثبت به چه معناست؟

 نتیجه مثبت غربالگری برای سندرم داون توسط غربالگری یکپارچه به این معنی است که بیمار در معرض خطر داشتن نوزادی با سندرم داون بیش از یا مساوی یک در 270 است. حدود 2.15٪ از بیمارانی که غربالگری یکپارچه دارند، یک غربالگری مثبت دریافت می کنند. . نتیجه مثبت غربالگری برای تریزومی 18 به این معنی است که خطر ابتلای بیمار به بچه دار شدن با تریزومی 18 بیشتر یا مساوی یک در 100 بعد از هر دو قسمت است. نتیجه مثبت غربالگری برای ONTD به این معنی است که بیمار در معرض خطر بچه دار شدن با یک ONTD بزرگتر یا مساوی یک در 104 است.

 یک نتیجه پرخطر برای سندرم اسمیت-لملی-اپتیز (SLOS) در صورتی گزارش می‌شود که بیمار ریسک بالاتر یا مساوی یک در 50 داشته باشد. اگر بیمار کم خطر باشد، هیچ ارزیابی خطری برای این وضعیت ارائه نخواهد شد.

 میزان تشخیص برای سندرم داون، تریزومی 18 و ONTD چقدر است؟

 غربالگری یکپارچه حدود 95 درصد از بارداری های تک قلو مبتلا به سندرم داون، بیش از 95 درصد از بارداری های تک قلو مبتلا به تریزومی 18 و 85 درصد از بارداری های تک قلو مبتلا به ONTD را تشخیص می دهد.

 در صورت مثبت بودن غربالگری یکپارچه چه تست های دیگری ممکن است ارائه شود؟

 بسته به نتایج غربالگری یکپارچه، ممکن است آزمایش‌های اضافی شامل سونوگرافی آناتومی دقیق سه ماهه دوم و تشخیص قبل از تولد (آمنیوسنتز) ارائه شود. مشاوره ژنتیک نیز توصیه می شود.

سندرم اسمیت لملی اوپیتز

سندرم اسمیت لملی اوپیتز یک اختلال رشدی است که بسیاری از قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. این وضعیت با ویژگی های متمایز صورت، اندازه کوچک سر (میکروسفالی)، ناتوانی ذهنی یا مشکلات یادگیری و مشکلات رفتاری مشخص می شود. بسیاری از کودکان مبتلا دارای ویژگی‌های اوتیسم هستند، یک وضعیت رشدی که بر ارتباطات و تعامل اجتماعی تأثیر می‌گذارد. ناهنجاری های قلب، ریه ها، کلیه ها، دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی نیز شایع است. نوزادان مبتلا به سندرم اسمیت لملی اوپیتز تون عضلانی ضعیفی دارند (هیپوتونی)، مشکلات تغذیه را تجربه می کنند و تمایل به رشد کندتری نسبت به سایر نوزادان دارند. بیشتر افراد مبتلا انگشتان دوم و سوم انگشتان پا (سینداکتیلی) و برخی دیگر انگشتان دست یا پا اضافی (پلی داکتیلی) دارند.

علائم و نشانه های سندرم اسمیت لملی اوپیتز بسیار متفاوت است. افراد مبتلا به خفیف ممکن است فقط ناهنجاری های فیزیکی جزئی با مشکلات یادگیری و رفتاری داشته باشند. موارد شدید می تواند تهدید کننده زندگی باشد و شامل ناتوانی ذهنی عمیق و ناهنجاری های فیزیکی عمده است.

میزان شیوع

سندرم اسمیت لملی اوپیتز از هر 20000 تا 60000 نوزاد یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. این عارضه در سفیدپوستان از اصل و نسب اروپایی، به ویژه افرادی از کشورهای اروپای مرکزی مانند اسلواکی و جمهوری چک، بیشتر دیده می شود. در بین جمعیت های آفریقایی و آسیایی بسیار نادر است.

علت

سندرم اسمیت لملی اوپیتز به دلیل جهش در ژن DHCR7 ایجاد می شود که دستورالعمل هایی را برای ساخت آنزیمی به نام 7-دهیروکلسترول ردوکتاز ارائه می دهد. این آنزیم مسئول مرحله نهایی تولید کلسترول است. کلسترول یک ماده مومی شکل و چربی مانند است که در بدن تولید می شود و از غذاهای حیوانی (به ویژه زرده تخم مرغ، گوشت، مرغ، ماهی و محصولات لبنی) به دست می آید. کلسترول برای رشد طبیعی جنین ضروری است و عملکردهای مهمی هم قبل و هم بعد از تولد دارد. این یک جزء ساختاری غشای سلولی و ماده محافظ سلول های عصبی (میلین) است. علاوه بر این، کلسترول در تولید برخی هورمون ها و اسیدهای گوارشی نقش دارد.

جهش در ژن DHCR7 باعث کاهش یا حذف فعالیت 7-دهیروکلسترول ردوکتاز می شود و از تولید کلسترول کافی توسط سلول ها جلوگیری می کند. کمبود این آنزیم همچنین اجازه می دهد تا محصولات جانبی سمی تولید کلسترول در خون انباشته شوند. سیستم عصبی و سایر بافت ها ترکیبی از سطوح پایین کلسترول و تجمع مواد دیگر احتمالاً رشد و تکامل بسیاری از سیستم های بدن را مختل می کند. با این حال، به طور کامل درک نشده است که چگونه هر یک از این ناهنجاری ها منجر به ویژگی های خاص سندرم اسمیت-لملی-اپیتز می شود.

وراثت:

این وضعیت در الگوی اتوزومال مغلوب به ارث می رسد، به این معنی که هر دو نسخه از ژن در هر سلول دارای جهش هستند. والدین یک فرد مبتلا به بیماری اتوزومال مغلوب هر کدام یک نسخه از ژن جهش یافته را حمل می کنند، اما معمولاً علائم و نشانه های این بیماری را نشان نمی دهند.

نام های دیگر برای این سندرم:

کمبود 7-دهیدروکلسترول ردوکتاز

سندرم RSH

سندرم SLO

SLOS

 

تست های غربالگری چیست؟

آزمایش‌های غربالگری برای یافتن افرادی که شانس بیشتری برای یک مشکل سلامتی دارند استفاده می‌شود.

این بدان معنی است که آنها می توانند زودتر درمان شوند، به طور بالقوه مؤثرتر باشند یا تصمیمات آگاهانه ای در مورد سلامت خود بگیرند.

تست های غربالگری کامل نیستند. به برخی از افراد گفته می شود که آنها یا نوزادشان شانس بیشتری برای داشتن یک وضعیت سلامتی دارند در حالی که در واقع آنها این بیماری را ندارند.

همچنین، به چند نفر گفته می شود که آنها یا نوزادشان شانس کمتری برای داشتن یک وضعیت سلامتی دارند در حالی که در واقع آنها این بیماری را دارند.

تست های غربالگری شامل چه مواردی می شود؟

آزمایش های غربالگری که در دوران بارداری ارائه می شود، سونوگرافی یا آزمایش خون یا ترکیبی از هر دو است.

اسکن اولتراسوند ممکن است شرایطی مانند اسپینا بیفیدا را تشخیص دهد.

آزمایش خون می تواند نشان دهد که آیا شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری های ارثی مانند کم خونی داسی شکل و تالاسمی دارید و آیا عفونت هایی مانند HIV، هپاتیت B یا سیفلیس دارید یا خیر.

آزمایش خون همراه با اسکن می تواند کمک کند تا بفهمید که چقدر احتمال دارد که نوزاد به سندرم داون، سندرم ادواردز یا سندرم پاتاو مبتلا باشد.

 خطرات آزمایش های غربالگری چیست؟

 آزمایش های غربالگری نمی تواند به شما یا جنین آسیب برساند، اما مهم است که به دقت بررسی کنید که آیا این آزمایش ها را انجام دهید یا خیر.

 برخی از تست های غربالگری در بارداری می تواند به تصمیم گیری های دشواری برای شما منجر شود.

 برای مثال، آزمایش‌های غربالگری برای نشانگان داون، سندرم ادواردز یا سندرم پاتاو می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری‌های دشوار درباره انجام آزمایش‌های تشخیصی مانند آمنیوسنتز شود که احتمال سقط جنین را به همراه دارد.

 یک آزمایش تشخیصی به طور قطعی به شما می گوید که آیا شما یا نوزادتان این بیماری را دارید یا خیر.

 

 اگر آزمایش‌های تشخیصی نشان دهند که کودک شما دارای یک بیماری است، می‌تواند به تصمیم گیری درباره ادامه یا پایان بارداری منجر شود.

 انجام آزمایش بیشتر یا پایان دادن به بارداری همیشه تصمیم شما خواهد بود و پزشکان هر چه تصمیم بگیرید از شما حمایت خواهند کرد.

 این به شما بستگی دارد که آیا آزمایش های غربالگری را انتخاب می کنید یا خیر

چه زمانی به من پیشنهاد غربالگری می شود؟

 تست های غربالگری متفاوتی در زمان های مختلف بارداری ارائه می شود.

 آزمایش غربالگری سلول داسی شکل و تالاسمی باید در اولین فرصت ممکن قبل از هفته 10 بارداری انجام شود.

 توصیه می شود که غربالگری آزمایش خون برای HIV، هپاتیت B و سیفلیس باید در اوایل بارداری انجام شود.

 این به این دلیل است که می توانید برای محافظت از سلامت خود و کاهش احتمال ابتلای نوزادتان، مراقبت و درمان تخصصی به شما پیشنهاد شود.

 این آزمایشات خون را نباید تا اولین قرار ملاقات اسکن به تأخیر انداخت.

 به شما پیشنهاد غربالگری برای نشانگان داون، سندرم ادواردز و سندرم پاتاو در حول و حوش اسکن قرار ملاقات داده می شود، که در هفته های 11 تا 14 بارداری اتفاق می افتد.

 در هفته 18 تا 21 بارداری به شما پیشنهاد غربالگری برای بررسی رشد کودکتان در یک اسکن 20 هفته ای داده می شود.

 آیا آزمایش های غربالگری به من پاسخ قطعی می دهد؟

 این بستگی دارد که آزمایش های غربالگری به دنبال چه چیزی هستند.

بله

 آزمایش های غربالگری HIV، هپاتیت B و سیفلیس بسیار دقیق هستند و به طور قطع نشان می دهد که آیا شما این عفونت ها را دارید یا خیر.

 اگر آزمایش مثبت باشد، آزمایش‌ها و معاینات بیشتر توسط پزشکان متخصص برای یافتن درمان مورد نیاز به شما پیشنهاد می‌شود.

 

 خیر

 غربالگری برای نشانگان داون، سندرم ادواردز و سندرم پاتاو نمی تواند به طور قطعی بگوید که آیا کودک شما به این بیماری مبتلا است یا خیر. این به شما می گوید که آیا کودک شما شانس کمتری برای ابتلا به این بیماری دارد یا بیشتر.

 اگر نوزاد شما شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری داشته باشد، یک آزمایش تشخیصی به شما پیشنهاد می شود که پاسخ "بله" یا "خیر" قطعی تری به شما می دهد.

 آزمایش های غربالگری سلول داسی شکل و تالاسمی به طور قطع به شما می گوید که آیا ناقل هستید یا این شرایط را دارید. آنها به شما نمی گویند که آیا کودک شما این بیماری را دارد یا خیر.

 اگر مادر یا پدر نوزاد ناقل این بیماری باشد یا این بیماری را داشته باشد، آزمایش‌های تشخیصی به شما پیشنهاد می‌شود تا متوجه شوید که آیا نوزادتان تحت تأثیر قرار گرفته است یا خیر.

 آیا باید غربالگری کنم؟

 نه،  بستگی دارد آیا شما یک آزمایش غربالگری دارید یا خیر. این یک انتخاب شخصی است که فقط شما می توانید انجام دهید.

 می توانید هر یک از آزمایش های غربالگری را که به شما پیشنهاد می شود با ماما یا پزشک خود در میان بگذارید و تصمیم بگیرید که آیا برای شما مناسب است یا خیر.

 برخی از تست های غربالگری که به شما ارائه می شود شامل:

 آزمایش خون برای بیماری های عفونی

 غربالگری چشم در صورت داشتن دیابت قبلی (نه دیابت بارداری)

 تست های غربالگری نوزادان

 این به این دلیل است که نتایج این آزمایش‌ها می‌تواند به شما یا کودکتان کمک کند که برای شرایط جدی درمان فوری دریافت کنید.

 چه آزمایش های غربالگری در بارداری به من پیشنهاد می شود؟

 غربالگری بیماری های عفونی (هپاتیت B، HIV و سیفلیس)

 غربالگری برای شرایط ارثی (سلول داسی شکل، تالاسمی و سایر اختلالات هموگلوبین)

 غربالگری برای نشانگان داون، سندرم ادواردز و سندرم پاتائو

 غربالگری برای 11 وضعیت فیزیکی (اسکن 20 هفته ای)

 برخی از تست های غربالگری همچنین پس از تولد نوزاد به او پیشنهاد می شود:

 معاینه فیزیکی نوزاد

 غربالگری شنوایی نوزادان

 غربالگری لکه های خونی نوزادان

سیفلیس چیست؟

سیفلیس یک عفونت مقاربتی (STI) است که در صورت داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که این عفونت را دارد گسترش می یابد. یک باکتری باعث آن می شود. داروی آنتی بیوتیک سیفلیس را درمان می کند. سیفلیس درمان نشده می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی، از جمله کوری و آسیب به مغز، قلب، چشم و سیستم عصبی شود.

سیفلیس چه مراحلی دارد؟

سیفلیس می تواند در چهار مرحله مختلف پیشرفت کند. عفونت در هر مرحله علائم مختلفی ایجاد می کند. افراد در مرحله اول و دوم بسیار مسری هستند و به راحتی می توانند عفونت را به شریک جنسی خود منتقل کنند. مراحل سیفلیس عبارتند از: سیفلیس اولیه، ثانویه، نهفته و دیررس (ثالثیه).

 

سیفلیس اولیه: مرحله اول 2 تا 12 هفته پس از قرار گرفتن در معرض فرد مبتلا به سیفلیس اتفاق می افتد. در طی این مرحله، زخم صاف و سختی به نام شانکر در ناحیه تناسلی یا دهان شما ایجاد می شود. یک شانکر کوچک و معمولاً بدون درد است، بنابراین ممکن است حتی از وجود آن با خبر نباشید. زخم به خودی خود در یک هفته یا چند ماه از بین می رود با این حال، این بدان معنا نیست که شما دیگر سیفلیس ندارید. در صورت عدم درمان با دارو، عفونت به مرحله دوم منتقل می شود. در این مرحله می توانید سیفلیس را از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل کنید.

 

 سیفلیس ثانویه: حدود یک تا شش ماه پس از برطرف شدن زخم سیفلیس، یک بثورات خشن و ناهموار سیفلیس ظاهر می شود. بثورات می تواند تمام بدن شما، از جمله کف دست و کف پا (پایین) را پوشش دهد. بثورات معمولاً خارش ندارند. همچنین ممکن است علائمی مانند:

 تب.

 خستگی.

 زخم های زگیل مانند.

 دردهای عضلانی.

 کاهش وزن

 سردرد.

 ریزش مو.

 تورم غدد لنفاوی.

 شما می توانید عفونت سیفلیس را در این مرحله در طول رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل کنید. این علائم می توانند برای ماه ها یا سال ها ظاهر شوند و از بین بروند. فقط به این دلیل که بثورات سیفلیس از بین رفته است یا هیچ یک از علائم بالا را ندارید، به این معنی نیست که دیگر عفونت ندارید. شما هنوز نیاز به درمان با دارو دارید. بدون درمان، عفونت به نهفته منتقل می شود.

 

 سیفلیس نهفته: اگر در دو مرحله اول درمان نشوید، عفونت به مرحله نهفته منتقل می شود. در این مرحله هیچ علامت یا نشانه ظاهری سیفلیس وجود ندارد. برخی از افراد هر از گاهی شعله ور شدن خفیف را تجربه می کنند. در این مرحله، عفونت می تواند به قلب، استخوان ها، اعصاب و اندام های شما آسیب برساند. این مرحله می تواند تا 20 سال طول بکشد. انتقال سیفلیس به شرکای جنسی خود در مرحله نهفته نادر است. بدون درمان، عفونت به مرحله آخر پیشرفت می کند.

 

 سیفلیس دیررس (ثالثیه): برای بسیاری از افراد، علائم از مرحله نهفته پیش نمی‌رود، یا به این دلیل که عفونت خود به خود درمان می‌شود یا به این دلیل که علائم آنقدر خفیف هستند که قابل توجه نیستند. حدود 20 درصد از افراد به مرحله اواخر سیفلیس پیشرفت می کنند که باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات سلامتی جدی می شود. این مشکلات به کندی رخ می دهند و عبارتند از:

 

 آسیب مغزی، زوال عقل و مشکلات سلامت شناختی.

 بیماری قلبی.

 اختلالات حرکتی و مشکلات عضلانی.

 آسیب عصبی

 تشنج.

 مشکلات بینایی، از جمله کوری

 سیفلیس مادرزادی چیست؟

 سیفلیس مادرزادی زمانی رخ می دهد که یک فرد باردار عفونت را در دوران بارداری به جنین منتقل کند. سیفلیس باعث مشکلات شدید سلامتی (از جمله مرگ) در نوزادان و کودکان خردسال می شود. ارائه دهنده مراقبت های بارداری شما باید در یکی از اولین ویزیت های دوران بارداری شما را از نظر ابتلا به بیماری های مقاربتی غربالگری کند. در صورت ابتلا به سیفلیس، دریافت فوری درمان بسیار مهم است.

 

 سیفلیس چقدر شایع است؟

 با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، حدود 134000 مورد سیفلیس در سال 2020 وجود داشته است. این عفونت در مردان و افرادی که در بدو تولد مرد هستند (AMAB) شایع تر است. مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند (MSM) بیش از هر گروه دیگری به سیفلیس مبتلا می شوند.

 

 چه کسانی ممکن است به سیفلیس مبتلا شوند؟

 هر فردی که از نظر جنسی فعال است ممکن است به سیفلیس مبتلا شود، اما اگر شما:

 

 رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید، به خصوص اگر چندین شریک جنسی دارید.

مردی هستید که با مردان رابطه جنسی دارید (MSM).

 HIV داشته باشند.

 با کسی که تست سیفلیس مثبت بوده رابطه جنسی داشته باشید.

 تست مثبت STI دیگری مانند کلامیدیا، سوزاک یا تبخال.

 علائم و علل

 علائم سیفلیس چیست؟

 علائم سیفلیس بسته به مرحله عفونت متفاوت است. شما در مراحل اولیه بسیار مسری هستید، زمانی که به احتمال زیاد علائم را مشاهده می کنید. در مرحله اول، یک یا چند زخم در ناحیه تناسلی شما ایجاد می شود. ممکن است متوجه آنها نشوید یا آنها را با یک جوش یا سایر ضایعات پوستی اشتباه بگیرید.

 در مرحله دوم، ممکن است دچار بثورات پوستی شده و علائمی شبیه آنفولانزا مانند خستگی، تب، گلودرد و دردهای عضلانی را تجربه کنید.

 پس از مرحله دوم، علائم سیفلیس پنهان است (مرحله نهفته). فقط به این دلیل که علائم ندارید به این معنی نیست که عفونت از بین رفته است. تنها چیزی که عفونت را درمان می کند و از پیشرفت آن جلوگیری می کند، درمان با دارو است.

 سیفلیس چه شکلی است؟

 در مرحله اول سیفلیس، یک زخم کوچک و صاف روی اندام تناسلی، دهان یا لب‌ها ایجاد می‌شود. ممکن است شبیه یک جوش باشد و آنقدر کوچک و بی ضرر باشد که حتی متوجه آن نشوید. این زخم در حدود شش هفته خود به خود از بین می رود.

 در مرحله دوم سیفلیس، بثورات خشن، قرمز یا قهوه ای ایجاد می شود. از یک ناحیه شروع می شود اما در نهایت کل بدن شما را می پوشاند - از جمله کف پا و کف دست. ممکن است بثورات پوستی و/یا زخم در دهان، واژن یا مقعد داشته باشید.

 از کجا می توان سیفلیس گرفت؟

 سیفلیس کل بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، اولین علامت سیفلیس یک حالت زخم مانند است. در جایی که باکتری در حین رابطه جنسی با پوست شما تماس پیدا می کند، ایجاد می شود. مناطق زیر جایی هستند که شما به احتمال زیاد زخم سیفلیس (شانکر) را پیدا خواهید کرد:

 

 در زنان و افرادی که در بدو تولد زن تعیین شده اند (AFAB)

 روی فرج شما (آل تناسلی خارجی).

 داخل یا اطراف واژن شما.

 اطراف مقعد یا داخل راست روده.

 روی لب یا در دهان.

 در مردان و افرادی که در بدو تولد مرد هستند (AMAB)

 روی آلت تناسلی یا کیسه بیضه.

 زیر پوست ختنه گاه آلت تناسلی شما.

 اطراف مقعد یا داخل راست روده.

 روی لب یا در دهان.

 چه چیزی باعث سیفلیس می شود؟

 باکتری ترپونما پالیدوم باعث سیفلیس می شود. یک فرد آلوده باکتری را از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی پخش می کند. این باکتری می تواند از طریق مقعد، واژن، آلت تناسلی، دهان یا پوست شکسته وارد بدن شما شود. این باکتری همچنان در سراسر بدن شما پخش می شود که در نهایت می تواند به اندام های خاصی آسیب برساند.

 

 سیفلیس چگونه گسترش می یابد؟

 سیفلیس مسری است، به خصوص در مراحل اولیه و ثانویه زمانی که شما زخم، زخم یا بثورات پوستی دارید. سیفلیس معمولاً در طول تماس جنسی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند، حتی اگر دخول یا انزال وجود نداشته باشد. با این حال، اگر قسمتی از بدن شما زخم یا بثورات فردی مبتلا به سیفلیس را لمس کند، می توانید به آن مبتلا شوید.

 

 اگر سیفلیس دارید و رابطه جنسی دارید، می توانید شریک زندگی خود را آلوده کنید. اگر باردار هستید و سیفلیس دارید، می توانید آن را به جنین منتقل کنید. اما، شما نمی توانید با دست زدن به اشیایی مانند صندلی توالت، ظروف و دستگیره در به سیفلیس مبتلا شوید. این به این دلیل است که باکتری هایی که باعث سیفلیس می شوند نمی توانند روی اشیاء زنده بمانند.

 

 تا کی مسری هستم؟

 حتی اگر نداشته باشید علائم ظاهری سیفلیس (مانند زخم یا بثورات پوستی)، عفونت هنوز در بدن شما وجود دارد تا زمانی که آنتی بیوتیک مصرف نکنید. اگر سیفلیس دارید و درمان نمی‌شوید، چه متوجه زخم شده باشید چه نباشید، مسری هستید. اگر علائم عفونت دارید یا فکر می کنید در معرض تماس قرار گرفته اید، فوراً برای درمان با یک پزشک تماس بگیرید.

 

 آیا می توان از بوسیدن سیفلیس گرفت؟

 آره. در حالی که ابتلا به سیفلیس در اثر بوسیدن نادر است، اما با تماس مستقیم با زخم سیفلیس می توانید به سیفلیس مبتلا شوید. این بدان معناست که اگر زخم شریک زندگی خود را ببوسید، خود را در معرض خطر عفونت قرار می دهید. شما حتی می توانید از طریق پوست شکسته به سیفلیس مبتلا شوید. به همین دلیل است که اگر فکر می کنید مبتلا به سیفلیس هستید یا در معرض آن قرار گرفته اید، دریافت درمان مهم است.

 

 آیا سیفلیس می تواند در دوران بارداری مشکلاتی ایجاد کند؟

 آره. اگر سیفلیس دارید و درمان نمی‌شوید، می‌توانید عفونت را به فرزندتان منتقل کنید. تا 40 درصد از نوزادان متولد شده از افراد مبتلا به سیفلیس درمان نشده در اثر این عفونت می میرند. شایع ترین شیوع عفونت به جنین در دوران بارداری اما، اگر کودک شما مستقیماً با زخم سیفلیس در واژن شما تماس داشته باشد، ممکن است در حین زایمان نیز اتفاق بیفتد. اگر نوزادی با سیفلیس متولد شود، به آن سیفلیس مادرزادی می گویند.

 سیفلیس در دوران بارداری همچنین می تواند باعث ایجاد موارد زیر شود:

 سقط جنین.

 تولد زودرس.

 وزن کم هنگام تولد

 مشکلات مربوط به بند ناف.

 مرده زایی

 مرگ در 28 روز اول زندگی. این تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که درمان سیفلیس را دریافت نکنید.

 این عوارض بالقوه به همین دلیل است که شرکت در ویزیت های دوران بارداری و انجام آزمایش برای بیماری های مقاربتی بسیار مهم است. درمان قبل از هفته 26 بارداری منجر به بهترین نتایج می شود.

 

 عوارض سیفلیس برای سلامتی چیست؟

 اگر درمان نشوید و سیفلیس تا آخرین مرحله عفونت پیشرفت کند، در معرض خطر عوارض تهدید کننده زندگی هستید. هر چه مدت طولانی تری مبتلا به سیفلیس باشید، آسیب به بدن شما بدتر می شود. به همین دلیل است که درمان فوری بسیار مهم است. سیفلیس درمان نشده می تواند باعث کوری و فلج می شود و منجر به مشکلاتی در قلب، مغز، نخاع و سایر اندام های شما می شود.

 

 تشخیص و آزمایشات

 سیفلیس چگونه تشخیص داده می شود؟

 پزشک شما در مورد سابقه جنسی شما، از جمله اینکه آیا رابطه جنسی ایمن انجام می دهید یا خیر، می پرسد. مهم است که در این بحث صادق باشیم. ارائه دهنده شما می تواند به ارزیابی خطر شما کمک کند و آزمایش هایی را برای سایر بیماری های مقاربتی توصیه کند.

 برای آزمایش سیفلیس، پزشک شما را معاینه می کند و نمونه خون می گیرد تا علائم عفونت را بررسی کند. پزشک ممکن است مقداری مایع یا تکه کوچکی از پوست را از زخم سیفلیس خارج کند و زیر میکروسکوپ به آن نگاه کند. تنها راه برای اطمینان از اینکه آیا سیفلیس دارید یا خیر، مراجعه به آزمایشگاه و  انجام یک آزمایش آزمایشگاهی است.

 

 مدیریت و درمان

 سیفلیس چگونه درمان می شود؟

پزشک شما سیفلیس را با آنتی بیوتیک درمان می کند. آنتی بیوتیک ها نوعی دارویی هستند که عفونت های باکتریایی را درمان می کنند. پنی سیلین رایج ترین داروی مورد استفاده برای سیفلیس است. چقدر دارو داری نیاز و مدت مصرف آن بستگی به مرحله و علائم سیفلیس شما دارد.

 

 شما باید تمام آنتی بیوتیک های خود را تمام کنید حتی اگر زخم یا بثورات از بین برود.  پزشک پس از درمان سیفلیس خون شما را آزمایش می کند تا مطمئن شود که عفونت از بین رفته است. شما می توانید پس از درمان مجدداً به سیفلیس مبتلا شوید، بنابراین مطمئن شوید که رابطه جنسی ایمن داشته باشید و در صورت افزایش خطر ابتلا به سیفلیس، به طور منظم آزمایش دهید.

 

 آیا سیفلیس 100% قابل درمان است؟

 آره. پزشک شما می تواند سیفلیس را با آنتی بیوتیک درمان کند. آنتی بیوتیک ها عفونت را درمان می کنند، اما هیچ راهی برای ترمیم اندام های آسیب دیده توسط سیفلیس وجود ندارد.

 

 جلوگیری

 چگونه می توانم خطر ابتلا به سیفلیس را کاهش دهم؟

 تنها راه پیشگیری از سیفلیس (و سایر بیماری های مقاربتی) پرهیز از رابطه جنسی است. اگر از نظر جنسی فعال هستید، می توانید با استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی، خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید. استفاده از کاندوم مهم است به درستی برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت.

 

 از شرکای جنسی خود در مورد سابقه آنها و اینکه آیا آنها برای بیماری های مقاربتی آزمایش شده اند سؤال کنید. اگر شریک زندگی شما سیفلیس داشته باشد، می تواند شما را مجددا آلوده کند. مهم است که آنها نیز تحت درمان قرار گیرند.

 

 چشم انداز افراد مبتلا به سیفلیس چیست؟

 آنتی بیوتیک ها می توانند سیفلیس را در مراحل اولیه درمان کنند. اگر زودتر درمان شوید، سیفلیس باعث مشکلات سلامتی طولانی مدت نمی شود. بدون درمان، سیفلیس می تواند مشکلات سلامتی جدی ایجاد کند. این می تواند به قلب، استخوان ها، مغز، چشم ها، ماهیچه ها و اعصاب شما آسیب برساند و می تواند کشنده باشد.

 

 آیا پس از درمان می توانم دوباره به سیفلیس مبتلا شوم؟

 آره. پس از درمان می توانید دوباره به عفونت مبتلا شوید. به همین دلیل مهم است که رابطه جنسی ایمن داشته باشید و اگر در معرض خطر عفونت هستید، اغلب آزمایش دهید.

 

 چگونه از خودم مراقبت کنم؟

 سیفلیس و سایر عفونت های مقاربتی (STIs) باعث مشکلات جدی سلامتی می شوند. آنها به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارند. کارهای دیگری که باید انجام دهید عبارتند از:

 

 با هر کسی که با او تماس جنسی داشته اید تماس بگیرید تا آنها را مطلع کنید تا آنها نیز بتوانند تحت درمان قرار گیرند.

 با استفاده از کاندوم رابطه جنسی ایمن را تمرین کنید.

 به طور منظم برای سیفلیس و سایر بیماری های مقاربتی آزمایش دهید.

کم کردن  شرکای جنسی

از پرسیدن سابقه جنسی از شرکای جدید نترسید.

 چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

 اگر زخم های پوستی یا بثورات در ناحیه تناسلی یا دهان خود دارید، منتظر تماس با پزشک نباشید. آنها می توانند شما را برای سیفلیس آزمایش کنند و در صورت ابتلا به عفونت، درمان را آغاز کنند. هر چه زودتر درمان شوید، احتمال بروز عوارض طولانی مدت کمتر می شود.

 

 

 

 

مطالب مرتبط :

نمونه گیری نوزاد | نمونه گیری کودک در آزمایشگاه بیمارستان رسالت

تفسیر آزمایش غربالگری دوم | آزمایشگاه بیمارستان رسالت

آزمایش غربالگری بارداری |آزمایشگاه بیمارستان رسالت

آزمایش غربالگری اول | تفسیر ازمایشات مر حله اول

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی