f/نمونه گیری hpv در مردان

نمونه گیری hpv در مردان|درمان زگیل تناسلی مردان|علت زگیل تناسلی مردان|زگیل تناسلی مردانه

ویروس پاپیلومای انسانی چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک بیماری مقاربتی است. طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، این شایع ترین علت عفونت ویروسی دستگاه تناسلی است و اکثر افراد فعال جنسی در مقطعی از زندگی خود یا در موارد متعددی به این عفونت مبتلا می شوند. ابتلا به ویروس در ابتدای زندگی جنسی شایع است و مانند سایر بیماری های مقاربتی بدون نیاز به نفوذ و تنها از طریق تماس مستقیم با پوست ناحیه تناسلی پخش می شود.

تنوع بسیار زیادی از نوع ویروس‌های HPV وجود دارد، بیش از صد مورد، و حداقل 14 مورد از آنها مربوط به انواع مختلف سرطان هستند، به همین دلیل آنها را پرخطر می‌دانند. بسیار رایج است که HPV هرگز در اکثر افراد آلوده ظاهر نمی شود و پس از چند ماه خود به خود ناپدید می شود.

S/نمونه گیری hpv در مردان

روند بیماری:

HPV را می توان با داشتن رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی با فردی که ویروس دارد دریافت کرد. هر فردی که از نظر جنسی فعال است می تواند به HPV مبتلا شود، حتی اگر فقط با یک نفر رابطه جنسی داشته باشد. همچنین ممکن است سال‌ها پس از رابطه جنسی با یک فرد مبتلا علائمی را ایجاد کنید که تشخیص این که اولین بار چه زمانی آلوده شده‌اید را دشوار می‌کند.

اکثر افراد مبتلا به عفونت HPV ویروس را برای ماه‌ها یا سال‌ها خاموش (بدون نشان دادن علائم) دارند، تا زمانی که سیستم دفاعی بدن موفق به از بین بردن آن شود. با این حال، در درصد کمی از مردم (حدود 10-15٪) عفونت HPV در طول زمان ادامه می یابد زیرا سیستم دفاعی آنها قادر به از بین بردن آن نیست. این تداوم در طول زمان، به جای خود عفونت، عامل خطر اصلی برای ایجاد ضایعات است.

 

عوامل خطر

عوامل مختلفی وجود دارد که به ماندگاری عفونت، یعنی ماندگاری در طول زمان کمک می کند. مهمترین آنها عبارتند از:

نوع HPV

سیگار کشیدن

تغییرات در سیستم دفاعی یا سیستم ایمنی بدن (سرکوب سیستم ایمنی)

 

HPV چه بیماری ها و علائمی را نشان می دهد؟

متخصصان اورولوژی علائم را شناسایی کرده و عفونت ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی را تشخیص می‌دهند. این می تواند عمدتا به شکل زگیل روی پوست رخ دهد. آنها شواهدی هستند که نشان می دهد سیستم ایمنی به تنهایی قادر به شکست دادن ویروس نیست.

برخی از انواع HPV می توانند باعث مشکلات سلامتی مانند زگیل تناسلی و سرطان شوند. اما واکسنی وجود دارد که می تواند از بروز این مشکلات سلامتی جلوگیری کند.

 

زگیل ناحیه تناسلی:

کندیلوم که به زگیل تناسلی نیز معروف است، ضایعات خوش خیمی هستند که در اثر عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. انواع HPV که باعث ایجاد این ضایعات می شوند «خطر انکوژنیک کم» نامیده می شوند، به این معنی که به سرطان مرتبط نیستند. با این حال، تا یک سوم از بیماران مبتلا به کندیلوما، عفونت همزمان با دیگران دارند انواع HPV "خطر انکوژنیک بالا". ویروس های HPV مسئول 95 درصد کوندیلوم ها HPV نوع 6 و 11 هستند.

 

سرطان:

HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم و سرطان های دیگر مانند ولو، واژن، آلت تناسلی یا مقعد شود. همچنین می تواند باعث ایجاد سرطان در پشت گلو، مانند قاعده زبان و لوزه ها (به نام سرطان اوروفارنکس) شود. سرطان معمولاً ممکن است سال‌ها – حتی دهه‌ها – پس از ابتلای فرد به HPV ظاهر شود. انواع HPV که می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند با آنهایی که می توانند باعث سرطان شوند یکسان نیستند. هیچ راهی برای دانستن اینکه چه کسی مبتلا به HPV به سرطان یا سایر مشکلات سلامتی مبتلا خواهد شد، وجود ندارد. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند (از جمله افراد مبتلا به HIV/AIDS ممکن است کمتر بتوانند با HPV مبارزه کنند و احتمال ابتلا به مشکلات سلامتی ناشی از این ویروس بیشتر است.

 

پاپیلوماتوز:

این عفونت گلو ناشی از HPV باعث ایجاد تومورها و پاپیلوم هایی می شود که بدون درمان، آنها می توانند راه های هوایی را مسدود کنند. پاپیلوماتوز حنجره یا پاپیلوماتوز تنفسی مکرر یک بیماری کمتر شایع است که می تواند به طور مزمن تولید مثل کند و به تارهای صوتی و دستگاه تنفسی حمله کند. ان مشکلات تنفسی و تغییراتی در لحن صدا، با گرفتگی صدا، مشکل در بلع و سرفه مزمن و غیره را ایجاد می کند.

d/نمونه گیری hpv در مردان

 بازرسی بصری

HPV یک بیماری نسبتاً شایع است که معمولاً خود به خود از بین می رود. پزشکان ما که در زمینه بیماری های مقاربتی تخصص دارند، می توانند عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی را از طریق معاینه بصری مناطق آسیب دیده شناسایی کنند. زگیل از انواع مختلف در نواحی مشترک یا در ناحیه تناسلی و مقعدی را می توان به عنوان شواهدی از وجود HPV شناسایی کرد، بدون اینکه اقدامات بیشتری لازم باشد. در برخی موارد می توان از محلول اسید استیک استفاده کرد

برای تایید منشأ برخی ضایعات مسطح: اگر ناحیه تناسلی آسیب دیده سفید شود، با یک مورد عفونت HPV روبرو خواهیم بود.

 

تست HPV

این بر اساس تشخیص ویروس است. آزمایش زگیل تناسلی نه تنها به ما می گوید که آیا عفونت وجود دارد یا نه، بلکه می تواند نوع خاصی از ویروس مسئول عفونت را نیز تعیین کند.

 

پاپ اسمیر یا سیتولوژی دهانه رحم

این آزمایش حداقل تغییرات سلولی را نشان می دهد که در آن زمان عفونت وجود دارد یا تغییرات سلولی مهمتر نشان دهنده ضایعات پیش بدخیم است. این یک آزمایش ساده و بدون درد است که به هیچ نوع آماده سازی نیاز ندارد و شامل نمونه برداری از سلول های پوشش دهنده است. گردن رحم با استفاده از یک کاردک کوچک یا برس برداشته می شود  آنها سپس با میکروسکوپ تجزیه و تحلیل می شوند.

متخصصین توصیه می کنند که قبل از انجام این تشخیص، بیمار علاوه بر اینکه در دوره قاعدگی قرار نداشته باشد، از داشتن روابط جنسی نیز خودداری کند.

دوش ها واژینال هرگز توصیه نمی شود.

هم سیتولوژی و هم تست HPV در برنامه های پیشگیری از سرطان دهانه رحم استفاده می شود. سیتولوژی به طور کلاسیک در زنان 25 ساله و بالاتر استفاده می شود و هر سه سال یک بار آزمایش را تکرار می کند. تست HPV به دلیل حساسیت بیشتر از سیتولوژی (ظرفیت تشخیص بیشتر) در پیشگیری از سرطان دهانه رحم گنجانده شده است. با توجه به اینکه عفونت HPV در زنان جوان بسیار شایع است و در این موارد تقریباً همیشه گذرا است، در حال حاضر تشخیص ویروس باید از سن 30 تا 35 سالگی انجام شود. یک نتیجه غیر طبیعی در آزمایش های غربالگری (سیتولوژی یا تعیین HPV مثبت برای ویروس های پرخطر) باید تحت مطالعه دقیق تری قرار گیرد تا احتمال اینکه شما ناقل ضایعه دهانه رحم هستید، ارزیابی شود. اگر عفونت HPV ندارید و سیتولوژی منفی است، خطر ابتلا به ضایعات عملاً صفر است، بنابراین می توانید غربالگری معمول خود را ادامه دهید

 

کولپوسکوپی پیشرفته (غیر دیجیتال)

این آزمایش توسط متخصص آسیب شناسی دهانه رحم انجام خواهد شد. زنانی که نتایج سیتولوژی غیرطبیعی دارند یا آزمایشات HPV مکرر مثبت است باید با کولپوسکوپی و در نهایت بیوپسی تشخیصی ارزیابی شوند.

 

کولپوسکوپی

این شامل کاوش دهانه رحم با استفاده از یک عدسی با بزرگنمایی کم به نام "کولپوسکوپ" است که اجازه می دهد تا دهانه رحم با دقت بیشتری بررسی شود. پس از استفاده از یک سری مایعات، ضایعات پیش بدخیم اپیتلیوم قابل مشاهده است تا بتوانیم اندازه و محل دقیق آنها را مشاهده کنیم. این آزمایش معمولاً هیچ ناراحتی دیگری به جز آنچه که سیتولوژی ممکن است ایجاد کند، ایجاد نمی کند.

 

بیوپسی از دهانه رحم

اگر کولپوسکوپی هرگونه تغییری را در دهانه رحم که حاکی از آسیب باشد تشخیص دهد، بیوپسی کوچکی از ناحیه غیر طبیعی انجام می شود. این روش معمولاً بدون هیچ نوع بیهوشی و در بیشتر موارد انجام می شود ناراحتی خفیف و قابل تحمل است. این تشخیص برای تعیین اینکه در چه مواردی نیاز به درمان یا انجام معاینات دوره ای با توجه به درجه و ویژگی های آسیب و بیمار کافی است، ضروری است.

 

مقالات مرتبط:

نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی

مقابله با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV)

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی