s/علائم زگیل تناسلی در زنان

علائم زگیل تناسلی در زنان|علت زگیل تناسلی در زنان|زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد

علائم زگیل تناسلی در زنان

علائم hpv در زنان چیست ؟ زگیل تناسلی نوعی زائده پوستی می باشد که اغلب در اطراف واژن، آلت تناسلی و یا مقعد و هم کشاله ران به وجود می‌آید. این نوع زگیل گاهی به صورت توده تورمی به شکل خوشه کوچک گل کلم و گاهی به صورت لکه‌های سفید صاف مشاهده می‌شود. البته گاهی ابعاد آن به حدی ریز می‌شود که با چشم دیده نمی‌شود. مطالعات اخیر از اثر قارچ شیتاکه بر زگیل تناسلی، که شایع ترین بیماری آمیزشی جنسی و ویروسی می باشد که عامل منتقل شدن آن ویروس  HPV(Human Papilloma Virus)  یا پاپیلوم انسانی می‌باشد، خبر می‌دهند. پاپیلوما به برجستگی و تورم و زائده پوستی مثل تبخال و زگیل اطلاق می‌گردد.

زنان و مردان فعال جنسی در معرض عوارض HPV ، مثل زگیل‌های تناسلی می باشند . عفونت HPV به ویژه برای خانم‌ها خطرناک می باشد، زیرا بعضی از انواع HPV همین طور می‌توانند موجب سرطان دهانه رحم شوند.

 علائم زگیل تناسلی در زنان

انواع زگیل تناسلی در زنان کدام هستند ؟

زگیل معمولی: این زگیل به اندازه یک نخود است. رنگ آن زرد خاکستری و سطح آن قاچ قاچ می باشد و اکثرا در پشت دست ها، انگشت، کنار ناخن و کف پا دیده می‌شود.

زگیل مولوسکوم: زگیل مولوسکوم یا نرم به شکل یک برآمدگی کوچک و سفید رنگ هست که در وسط مقدار کمی فرورفتگی دارد و با کمی فشار یک ماده به رنگ سفید و خمیری شکل از آن خارج می‌شود.

کندیلوم: این نوع زگیل در اطراف مقعد و آلت تناسلی به شکل زگیل هایی کوچک، نوک تیز، به رنگ گوشت و به شکل تاج خروس است. سرایت ویروس کندیلوم بوسیله مقاربت است.

زگیل پیران: این زگیل پهن و به رنگ قهوه‌ای تا سیاه است. این نوع زگیل از سن ۵۰ سالگی به بعد به تعداد در پشت، صورت و بازو به وجود می‌آید.

 

راه های منتقل شدن زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از راه روبوسی و دست دادن یا در آغوش گرفتن فرد بیمار یا حتی از راه خون قابل منتقل شدن نیست. حتما باید با مناطق مرطوب قسمت تناسلی برخورد داشته باشد تا از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌یابد.

این بیماری تحت هیچ شرایطی کشنده نیست اصلا مثل ایدز یا هپاتیت که از دیگر بیماری های مراقبتی هستند نمی باشد. خیلی ها به غلط فکر می کنند این بیماری باروری را دچار مختل می کند درحالی که این طور هم نیست. هرچند که در طولانی مدت و در صورت درمان نکردن احتمال دارد بیماری های دیگر مانند برخی سرطان ها را به دنبال داشته باشند و به شکل غیر مستقیم بر روی این موضوع اثر گذار باشد.

همانطور که قبلا گفته شد  زگیل تناسلی خیلی خوشخیم است. پس جای هیچ ترس و وحشتی نیست و باید بدانید درمان قطعی زگیل تناسلی امکان پذیر است. در دنیای امروز با مراجعه کردن به پزشک اورولوژیست ها و دیگر پزشکان متخصصین در این زمینه می شود این بیماری را به آسانی درمان کرد.

عامل ایجاد کننده این بیماری ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می باشد هیچ منبع باکتریایی ندارد بنابراین مصرف انتی بیوتیک ها برای درمان آن بی اثر خواهد بود.

 علائم زگیل تناسلی در زنان

خطرات زگیل تناسلی برای زنان

زگیل تناسلی به خودی خود نه کشنده می باشد و نه خطرناک اما می تواند در نوع پرخطر خود عامل بیماری خطرناک سرطان دهانه رحم یا سرطان گردن رحم باشد.

 

آزمایش تشخیص زگیل تناسلی در زنان

عموما این ضایعات به صورت خال گوشتی در اندازه و شکل های مختلف در قسمت کشاله ران، اطراف مقعد و حتی در دهان و زیر زبان ایجاد می شوند. بعضی از ضایعات شبیه به لکه های صاف سفید و بعضی دیگر به شکل برآمدگی هایی شبیه به خوشه های کوچک گل کلم هستند که توسط دکتر ارولوژی و یا متخصص زنان تشخیص hpv با آزمایش خون انجام می شود.

 

آزمایش زگیل تناسلی

نمونه گیری‏ hpv در مردان یا آزمایش hpv تقریبا دارای هزینه زیادی است. اما آزمایشگاه های معتبری هم می باشند که بتوانند بیشترین تعداد از ۱۰۰ نوع ویروس زگیل تناسلی را بررسی کنند. این مقدار در بهترین آزمایشگاه های تهران در حدود ۴۰ گونه است. در پاسخ آزمایش زگیل تناسلی برای هر گونه ویروس مثبت یا منفی بودن آن را اعلام می کند بهترین روش برای انجام دادن آزمایش زگیل تناسلی روش PCR است.

زگیل‌های تناسلی توده‌هایی هستند که در اثر عفونت hpv ایجاد می‌شوند که ممکن می باشد صاف یا برجسته باشند. آن ها می‌توانند کوچک یا بزرگ، صورتی یا رنگ پوست شما باشند. زگیل تناسلی می‌تواند روی دهانه رحم، بیضه، کشاله ران، مقعد یا آلت تناسلی به وجود بیاید. درمان زود هنگام زگیل‌ها بلافاصله پس از ظاهر شدن ایده خوبی نیست و ممکن است این کار موجب رشد بیشتر آن‌ها شود و نیاز به درمان بیشتر داشته باشند. hpv نوع 6 و نوع 11 که مرتبط با زگیل تناسلی می باشند، معمولا تمایل دارند تا حدود 6 ماه رشد کنند و سپس ثابت شوند. گاهی وقت ها  زگیل تناسلی بدون درمان از بین می‌رود. درمان قطعی زگیل تناسلی بستگی به نوع عفونت اچ‌پی‌وی و شرایط بیمار دارد. گاهی وقت ها  درمان زگیل تناسلی با استفاده کردن از کرمی که پزشک تجویز می‌کند هم امکان پذیر می باشد که معمولا بعد از چند هفته موجب از بین رفتن بافت زگیل می‌شود. اما بعضی وقت ها نیز این روش سبب بدتر شدن زگیل‌ها هم خواهد شد و برای برداشتن آن‌ها پزشک مجبور می شود تا با استفاده از روش‌های دیگر مانند جراحی زگیل ها را بردارد. به طور کل، درمان کردن زگیل‌های کوچک‌تر راحت تر از زگیل‌های بزرگ‌تر خواهد بود. همین طور معمولا زگیل بر روی پوست مرطوب در مقایسه با پوست خشک، پاسخ بهتری به درمان می‌دهد.

 

درمان زگیل تناسلی در خانم ها

در زنان زگیل تناسلی در داخل یا اطراف واژن، مقعد یا روی دهانه رحم به وجود می آید. با درمان ویروس HPV در خانم ها با برداشتن زگیل‌ها می‌تواند به تسکین علائم و هم کم شدن خطر انتقال عفونت به افراد دیگر کمک کند. درمان زگیل تناسلی زنان ممکن است شامل درمان‌های موضعی مثل استفاده کردن از کرم و داروهای دیگر باشد که معمولا برای برطرف کردن زگیل‌های کوچک مفید می باشند. در شرایطی که اندازه زگیل‌ها بزرگتر باشد یا در موارد خاص دیگر به تشخیص پزشک از روش جراحی، لیزر یا انجماد هم استفاده خواهد شد. به هر حال ممکن است در مواردی بعضی زگیل‌ها حتی بعد از برداشتن و درمان هم مجددا برگردند و هنوز هم قابلیت منتقل شدن ویروس را داشته باشند. برای اطلاع از درمان قطعی ویروس اچ پی وی در زنان به این مقاله از سایت رسالت مراجعه نمایید.

 

درمان زگیل تناسلی در آقایان

اچ پی وی در مردان ممکن است بر روی آلت تناسلی، بیضه یا اطراف مقعد ظاهر شوند. برای مردان تنها انجام دادن معاینات منظم می‌تواند مفید و موثر باشد. درمان زگیل تناسلی مردان هم مثل زنان، در مواردی شامل درمان hpv در خانه با کمک کرم‌هایی است که پزشک برای شخص تجویز می‌کند و اگر زگیل ها برطرف نشود، می‌توان از روش جراحی یا انجماد برای برداشتن آن‌ها استفاده کرد.

 

آیا hpv درمان قطعی دارد؟

هیچ نوع درمانی برای hpv وجود ندارد مگر با واکسن .hpv  اما روش های زیادی وجود دارند که می‌توانید برای ایمن ماندن در مقابل اچ پی وی انجام دهید و تا مقدار قابل توجهی از این ویروس جلوگیری کنید. به این دلیل که واکسن‌هایی وجود دارند که می‌‌توانند از انواع پرخطر hpv و انواعی که موجب زگیل تناسلی می‌شوند جلوگیری کنند. گاهی هم در صورت ابتلا، بدن قبل از ایجاد هر گونه مشکل شدید با ویروس hpv مبارزه می‌کند و آن را از بین خواهد برد.

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی