Omicron(Coronavirus )

کرونا امیکرون

کرونا امیکرون به عنوان آخرین جهش شناخته شده و سویه نگران کننده ویروس کرونا است که اولین نمونه آن در کشور بوتسوانا واقع در آفریقای جنوبی شناسایی شده است ،این سویه کرونا به دلیل جهش های مکرری که داشته به عنوان یکی از تغییر یافته ترین مورد های جهش ویروس Covid-19 نام برده می شود . اکثر نگرانی ها به دلیل سرعت بالای انتقال این ویروس است و یکی از دلایل قابل توجهی  که موجب بالا رفتن سرعت انتقال کرونا امیکرون شده است بلند تر شدن اسپایک ها (که یکی ازچهار پروتئین ساختارتشکیل دهنده این ویروس است)  به علت تغییرات ژنتیکی رخ داده در پروتئین اسپایک می باشد که این بخش ازکرونا ویروس نقش موثری در ورود آن به سلول بدن قربانی را نیز دارد  .

تست امیکرون

بر طبق آمارها و تحقیقات انجام شده و با استناد بر اطلاعات آماری  جمع آوری شده کرونا امیکرون در قشر جوان و نوجوان به خصوص کودکان شایع تر گزارش گردیده و همچنین آمار ها نشان دهنده ی آن هستند که مراجعه به اورژانس در خصوص واریانت امیکرون در مقایسه با سویه های قبلی بعد از انجام تست PCR امیکرون به دلیل علائم ابتلا ، کاهش تقریبا چهل درصدی داشته که از میان مراجعین مبتلا به امیکرون تعداد افراد سرپایی چهل درصد و همچنین بیماران بستری این سویه در حدود هفتاد درصد کاهش داشته و این امر نشان بر این دارد که این سویه به صورت قابل توجهی نسبت به سویه های پیشین خود ضعیفتر شده ، به گونه ای که برخی از پزشکان بر این باورند که این جهش کرونا بیشتر سبب ایمنی شده و آسیبی کمتری می رساند که البته نقش واکسن هم در این میان به صورت قابل توجهی موثر بوده است با این حال انجام تست امیکرون یا تست پرواز برای مسافران پرواز ها ادامه دارد.

علائم امیکرون چیست ؟

از جمله علائم شایع این ویروس که بیشتر نظیر به سرماخوردگی و آنفولانزا هستند می توان به سردرد ، تب ، آبریزش بینی و گلو درد ، احساس ضعف و خستگی و غیره نام برد همچنین احتمال بروزعلائم مشکلات گوارشی مانند اسهال و استفراغ و درد شکم نسبت به جهش های پیشین بسیار کمتر گزارش شده است . لازم به ذکر است که تست امیکرون به روش پی سی آر (PCR)  همچنان به عنوان سریعترین و قابل اعتماد ترین روش تشخیص این بیماری است و همچنین مدت زمان قرنطینه این سویه در صورت تشخیص آزمایشگاهی از 14 روز به 5 روز در صورت نداشتن علائم کاهش داشته به این معنا که در صورت باقی ماندن علائم قرنطینه باید رعایت شود و این موضوع دال بر این است که خوشبختانه این سویه از ویروس کرونا  و تاثیرات آن دچار اختلالا ت کاهشی قابل توجهی شده است .

آیا امیکرون مانند جهش های پیشین ناقلان بدون علامت دارد؟

ناقلان بدون علامت این ویروس در حدود هفتاد در صد گزارش شده اند .

چه کسانی بیشتر در خطرند ؟

-اشخاصی که دارای بیماری زمینه ای هستند (مانند : دیابت ، بیماری های کبدی و کلیوی ، چاقی ، بیماری های مزمن ریه ).

- اشخاصی که کمتر از دو دوز واکسن تزریق کرده و یا اصلا واکسن تزریق نکرده اند.

-افراد بالای 70 سال

-افراد دارای ضعف در سیستم ایمنی (مانند ام اس MS)

در صورت بروز چه علائمی برای بستری اقدام کنیم ؟

در صورتی که تست امیکرون شما مثبت اعلام شده باشد و دچار اختلالات تنفسی شده باشید و یا هر علائمی که نشان بر درگیری شدید ریوی باشد بهتر است که به پزشک مراجعه کرده و برای بستری اقدام کنید . قابل توجه می باشد که هنوز هیچ داروی قطعی برای درمان این بیماری تولید نشده است پس در حد امکان با استفاده از ماسک و رعایت پروتکل ها در حفظ سلامت خویش و جامعه کوشا باشیم .

البته تا به امروز اطلاعات ضد و نقیض زیادی درباره این سویه منتشر شده است اما خوشبختانه در این آزمایشگاه قابل شناسایی می باشد ، لازم به ذکر است که هیچ نوع آزمایشی نمی تواند به صورت قطعی ویروس کرونا را تشخیص دهد اما در صورت وجود ویروس در نمونه گرفته شده از فرد مشکوک ابتلا به کرونا به دلیل بررسی های دقیق ، شناسایی خواهد شد . هنوز اطلاعات کامل و علمی از علائم این واریانت نسبت به سویه های قبلی اعلام نشده است با این حال رعایت کردن اصول بهداشتی ابتدایی مانند زدن ماسک ، حفظ فاصله و دیگر موارد در حفظ سلامتی و عدم ابتلا به ویروس پیشنهاد می شود .

آزمایشگاه بیمه های تکمیلی (پوشش دهنده هزینه کرونا)

این آزمایشگاه با بیمه هایی که هزینه آزمایش کرونا را تحت پوشش قرار داده اند(بیمه های تکمیلی) طرف قرار داد می باشد و همچنین مورد تایید تمامی ایرلاین ها از جمله ایرلاین ماهان بوده و مسافران پرواز های خارجی که متقاضی جواب تست  PCR برای پرواز خود هستند می توانند به صورت شبانه روزی حتی در ایام تعطیل رسمی با مراجعه حضوری به محیط آزمایشگاه تست خود را انجام داده و از آنجایی که به صورت روزانه جوابدهی کرونا در این آزمایشگاه انجام می شود با خیالی آسوده نسبت به زمان بندی پرواز ها جواب تست کرونا را تحویل بگیرند . قابل توجه است که در صورت تمایل به انجام تست کرونا و دیگر تست ها در منزل و یا در محل شما می توانید از طریق <نمونه گیری در منزل> موجود در سایت و یا تماس با آزمایشگاه در راستای رزرو و ثبت زمان و روز آزمایش اقدام بفرمایید .

آزمایشگاه بیمارستان رسالت با به کارگیری پیشرفته ترین و دقیق ترین دستگاه های آزمایشگاهی موجود در کشور و همچنین پرسنل دلسوز و وظیفه شناس با مدارک معتبر علوم آزمایشگاهی همواره در تلاش است که به صورت شبانه روزی و تمام وقت بهترین خدمات را در اختیار مراجعین خود قرار بدهد.

 

مطالب مرتبط :

آزمایشگاه کرونا امیکرون | آزمایش بررسی آنتی بادی کرونا

آزمايش كرونا دلتا | آزمایش تشخیص آنفلوآنزا H1N1


چاپ   ایمیل