s/آزمایشگاه تالاسمی ازدواج

آزمایشگاه تالاسمی ازدواج|درمان تالاسمی مینور برای ازدواج|لیست آزمایش های قبل ازدواج

آزمایشگاه تالاسمی ازدواج

تالاسمی به گروهی از اختلالات خونی ارثی اشاره می کند که می‌توانند از والدین به فرزندان انتقال یابد. این بیماری بر مقدار و نوع هموگلوبین تولید شده در بدن اثر می‌گذارند. در بیماری تالاسمی مقدار هموگلوبین‌ها و گلبول های قرمز در بدن فرد از حالت طبیعی کمتر خواهد بود. این بیماری شدت‌های متفاوتی هم دارد: تالاسمی مینور و تالاسمی ماژور. فرد مبتلا به تالاسمی مینور تنها یک ژن معیوب را دارد اما تالاسمی ماژور این ژن معیوب را هم از پدر و هم مادر به ارث برده است.

آزمایش CBC (شمارش گلبول های قرمز) بر روی نمونه خون گرفته شده از مردان انجام داده می شود. در صورت غیر طبیعی بودن این آزمایش از خانم ها نمونه خون گرفته و آزمایش CBC انجام می شود. اگر نتیجه آزمایش غیرطبیعی باشد این افراد به بررسی های بیشتری از لحاظ ابتلا به تالاسمی مینور احتیاج دارند و آزمایش HB الکتروفورز برای آنها انجام داده می شود.

در شرایطی که عروس و داماد هر دو تالاسمی مینور هستند، حتما باید مشاوره ژنتیک انجام دهند. چون احتمال ابتلای کودک آنها به تالاسمی ماژور زیاد خواهد شد (حدود ۲۵%) و حدود ۵۰% هم احتمال دارد که کودک آنها مبتلا به تالاسمی مینور شود.

برای انجام آزمایش(CBC)  در آزمایشگاه تالاسمی ازدواج، نمونه خون  از شخص گرفته می شود. اگر نتیجه آزمایش خون غیرعادی باشد، آزماش Hb الکتروفورز برای آنها انجام داده می‌شود. هدف از انجام دادن آزمایش تالاسمی جلوگیری از تولد کودکانی با نقص ژنتیکی خواهد بود.

 آزمایشگاه تالاسمی ازدواج

آزمایش های قبل از ازدواج چه چیز هایی هستند؟

آزمایش ازدواج، شامل آزمایش غربالگری سلامتی به همراه بعضی آزمایش‌های اضافی است. این آزمایش‌های اضافی شامل تشخیص باروری، مشکلات سلامتی و همین طور نقص‌های ژنتیکی می باشند. دلیل مهم بودن انجام دادن این آزمایش ‌ها قبل از تشکیل خانواده این هست که بعضی از افراد از اختلالات سلامتی یا ژنتیکی که ممکن است داشته باشند آگاه نیستند، خصوصاً اگر علائم مربوط به این اختلالات را تجربه نکرده باشند.

به طور کلی ۱۵ درصد از زوج ‌هایی که در سن باروری می باشند به ناباروری مبتلا هستند. کسانی که می ‌خواهند ازدواج کنند باید برای بررسی باروری و دیگر مسائلی که می ‌توانند بر تنظیم خانواده اثر بگذارند، آزمایش های قبل از ازدواج را انجام دادن دهند. انجام دادن غربالگری سلامت قبل از ازدواج، شما را مطمئن خواهد کرد و برای مرحله‌ی بعدی زندگی تان آماده خواهید شد. همین طور زمان مورد نیاز را در اختیارتان قرار می‌دهد تا قبل از ازدواج، به این مشکلات بپردازید و به آن‌ها رسیدگی کنید. توجه داشته باشیدکه مثبت شدن هر یک از آزمایش‌ های قبل ار ازدواج، مانع قانونی برای ازدواج دو نفر ایجاد نمی‌کند.

 

آزمایش هایی که باید قبل از ازدواج انجام بدهید

آزمایش خون یکی از مهم ترین اقداماتی می باشد که باید قبل از اقدام به ازدواج انجام دادن دهید.

در شرایطی که خواهان حفظ حریم شخصی خود و اطمینان از سلامت طرف مقابل هستید، می توانید نسبت به نمونه گیری آزمایش خون ازدواج در آزمایشگاه تالاسمی ازدواج اقدام نمایید.

لازم به ذکر می باشد انجام دادن آزمایش خون قبل از ازدواج در جلوگیری از تولد نوزادان مبتلا به بیماری های ژنتیکی و همین طور عدم ابتلای زوجین به بیماری های مقاربتی نقش مؤثری دارد. از این رو توصیه می شود بهترین و معتبرترین آزمایشگاه تالاسمی ازدواج را برای انجام دادن آزمایش خون را انتخاب کنید. بعضی از مهم ترین آزمایش هایی که باید قبل از ازدواج انجام دهید عبارت هستند از:

 

آزمایش تالاسمی در آزمایشگاه تالاسمی ازدواج

با انجام دادن آزمایش خون قبل از ازدواج، اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه تعداد گلبول های سفید و قرمز، گروه خونی، RH خون و به ویژه تالاسمی مینور یا ماژور زوجین به دست می آید.

تالاسمی نوعی اختلال در ساختار سلول های خونی می باشد. این مشکل به دلیل عدم شکل گیری درست هموگلوبین، شرایط اکسیژن رسانی درست به بافت های بدن را ندارد. در ضمن، این بیماری از بدو تولد تا آخر عمر همراه افراد بوده و در اکسیژن رسانی طبیعی به سلول های بدن اختلال ایجاد خواهد کرد.

اگر که یکی از زوجین مبتلا به تالاسمی مینور بوده و دیگری سالم باشد، احتمال تولد فرزندان سالم بیش از فرزندان بیمار است. اما در شرایطی که هر دو طرف ازدواج به بیماری تالاسمی مینور مبتلا باشند احتمال تولد فرزندانی با تالاسمی ماژور زیاد خواهد بود. از این رو انجام دادن آزمایش تالاسمی در آزمایشگاه تالاسمی ازدواج برای جلوگیری از تولد نوزادان نارس، بسیار مهم و ضروری است.

 آزمایشگاه تالاسمی ازدواج

آزمایش سیفلیس

سیفلیس، نوعی بیماری مقاربتی می باشد که توسط باکتری ترپونماپالیدوم به وجود می آید.

این بیماری از طریق تماس مستقیم به افراد منتقل شده و از قدرت سرایت بالایی برخوردار می باشد.

بیماری سیفلیس از طریق ایجاد زخم در ناحیه تناسلی، شروع و منجر به بروز مشکلات قلبی و مغزی می شود. بنابراین انجام دادن آزمایش سیفلیس قبل از ازدواج برای مردان الزامی می باشد. اما در صورت درخواست، انجام دادن این آزمایش برای بانوان هم امکان پذیر است.

 

آزمایش ژنتیک

در شرایطی که زوجین با یکدیگر رابطه فامیلی داشته و افرادی با مشکلات بیماری ژنتیکی در خانواده خود داشته باشند، باید آزمایش ژنتیک را هم قبل از ازدواج انجام دهند. البته انجام دادن آزمایش ژنتیک برای افرادی که نسبت فامیلی ندارند هم پیشنهاد می شود. چرا با این آزمایش می توان بیماری های مغلوب و پنهان را هم شناسایی کرده و ازدواج مطمئن و آسوده ای را تجربه نمود.

 

آزمایش ایدز

ایدز مانند بیماری های اکتسابی بوده و از طریق سرنگ آلوده و روابط جنسی ناسالم به افراد منتقل می شود. به دلیل محرمانه بودن جواب آزمایش ایدز، بسیاری از افراد خواهان نمونه گیری آزمایش خون ازدواج می باشند. لازم به ذکر می باشد در آزمایش ایدز حریم خصوصی افراد رعایت شده و جواب های آن هم تنها به آزمایش دهنده، تحویل داده می شود.

 

آزمایش هپاتیت B-C

آزمایش هپاتیت یکی دیگر از آزمایش های ضروری قبل از ازدواج است. این آزمایش نشان دهنده ابتلای افراد به نوعی ویروس می باشد که در دراز مدت باعث بروز مشکلات شدید کبدی می شود.

دلیل مهم بودن آزمایش هپاتیت B_C به این خاطر می باشد که بیماری هپاتیت از طریق اسپرم، آب دهان، عرق و … قابل انتقال می باشد. از این رو لازم می باشد قبل از ازدواج، این آزمایش را انجام داده و از سلامت خود و طرف مقابلتان مطمئن شوید.

 

بهترین زمان برای انجام دادن آزمایش خون قبل از ازدواج

همانطور که می دانید انجام دادن آزمایش خون قبل از ازدواج برای انجام دادن عقد، لازم و ضروری می باشد. پس چنانچه قصد دارید امور مربوط به ازدواج را هر چه سریع تر انجام دادن دهید، لازم می باشد تا آزمایش خون را در معتبرترین آزمایشگاه تهران انجام دهید.

البته در صورت تمایل و سهولت انجام دادن آزمایش، می توانید از خدمات آزمایش خون در منزل هم استفاده نموده و جواب آزمایش را به صورت آنلاین دریافت نمایید.

نمونه گیری آزمایش قبل از ازدواج یکی از خدماتی می باشد که توسط آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران به ساکنین عزیز شهر تهران ارائه می شود. این آزمایشگاه به عنوان یکی از معتبرترین مجموعه های خدمات پاراکلینیکی در کشور، آزمایش های مربوط به ازدواج را درآزمایشگاه، انجام می دهد. لذا در صورت تمایل به انجام دادن آزمایش خون ازدواج، می توانید با شماره تماس های درج شده تماس گرفته و با مشاوران آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران در ارتباط باشید. مطمئن باشید که تکنسین های ما در آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران، نتایج آزمایش را در اسرع وقت در اختیار شما قرار خواهند داد.

 

مقالات بیشتر

بهترین آزمایشگاه برای هپاتیت / آزمایش هپاتیت در منزل

بهترین آزمایشگاه تشخیص ایدز در تهران / معتبرترین آزمایش ایدز

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی