d/درمان گیاهی

درمان گیاهی|داروی گیاهی برای زگیل تناسلی زنان|درمان صد در صد زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی چیست؟

عفونت HPV شایع ترین عفونت مقاربتی در کشورهای توسعه یافته است. ویروس های پاپیلوما (از لاتین "papilla"، pustule و از یونانی "oma"، تومور) متعلق به خانواده papillomaviridae هستند که بیش از 200 نوع آن شناخته شده است. ویروس پاپیلوما در بیشتر موارد مسئول ضایعات خوش خیم مانند زگیل است که بر غشاهای مخاطی تناسلی و دهان تاثیر می گذارد. این ضایعات خوش خیم معمولاً خود به خود بهبود می یابند، اما برخی از سویه های ویروسی می توانند منجر به ضایعات بدخیم شوند و به تومورهای دستگاه تناسلی (سرویکس) یا دستگاه تناسلی اضافی (حفره دهان، حلق و حنجره) تبدیل شوند.

درمان گیاهی

HPV

تخمین زده می شود که تقریباً 80 درصد از جمعیت فعال جنسی حداقل یک بار در طول زندگی خود به این عفونت مبتلا می شوند که بیشترین شیوع آن در زنان جوان تا 25 سال است. تقریباً در 50 درصد موارد عفونت به طور خود به خود در طی یک سال و دو سال پسرفت می کند تقریباً در 80 درصد موارد این زمان های لازم برای از بین بردن ویروس به این واقعیت بستگی دارد که ویروس تشخیص آن را برای مکانیسم های دفاعی ایمنی دشوار می کند.

فاصله زمانی بین عفونت و شروع ضایعات پیش سرطانی تقریباً 5 سال است. بر اساس داده های رصدخانه ملی غربالگری، در سال 2020، در ایتالیا، از 1،374،422 زن دعوت شده برای غربالگری HPV، تنها 37.5٪ دعوت نامه را قبول کردند و 9.1٪ از زنان HPV مثبت بودند.

 

علائم

در بیشتر موارد، عفونت HPV بدون علامت است. در برخی موارد، بسته به نوع HPV، ضایعات خوش خیم پوست و غشاهای مخاطی (زگیل) و زگیل یا پاپیلوم بر روی غشاهای مخاطی تناسلی و دهان ممکن است ظاهر شود. وجود این تغییرات می تواند باعث خارش، درد خفیف و احساس ناراحتی، خونریزی شود.

 

جنبه های حیاتی عفونت HPV

تاریخچه طبیعی عفونت HPV تناسلی تحت تأثیر تعادل است که بین عامل عفونی کننده و میزبان ایجاد می شود.

تداوم عفونت شرط اساسی برای این است که ویروس بتواند یک اثر تبدیل کننده روی اپیتلیوم اعمال کند: ویروس هایی که بیشترین قدرت انکوژنیک (HR-HPV) را دارند آنهایی هستند که بیشترین ماندگاری را دارند. در این حالت، ضایعات پیش سرطانی ممکن است رخ دهد که قابلیت پیشرفت به سرطان دهانه رحم را دارند. فاصله زمانی بین عفونت و شروع ضایعات پیش سرطانی تقریباً 5 سال است.

 

تشخیص

تست سیتولوژی سرویکو واژینال که بیشتر با نام تست پاپ شناخته می شود، یک تست غربالگری سرطان دهانه رحم است و نام خود را از دکتر پاپانیکولائو گرفته است که اولین بار در سال 1949 آن را وارد عمل بالینی کرد. تست پاپ باید در زنان زیر 30 سال و هر 3 سال یکبار انجام شود. امکان شناسایی ضایعات پیش سرطانی (دیسپلازی) که می توانند به تومور تبدیل شوند را می دهد و بنابراین عملکرد پیشگیرانه ای نیز دارد.

در صورت تست پاپ مثبت، معمولاً معاینه کولپوسکوپی با هدف شناسایی ضایعات ماکروسکوپی توصیه می شود.

تست HPV شامل گرفتن مقدار کمی سلول از دهانه رحم است که متعاقباً برای تأیید وجود HPV تجزیه و تحلیل می شود. این تست نسبت به تست پاپ حساس تر است اما اختصاصی تر است. بنابراین، عفونت هایی را نیز شناسایی می کند که می توانند خود به خود عود کنند، به همین دلیل در زنان بالای 30 سال توصیه می شود و باید در فواصل زمانی حداقل 5 سال انجام شود.

 

واکسن

استراتژی واکسیناسیون شامل تزریق واکسن HPV به دختران در سنین 11-12 سالگی، قبل از شروع فعالیت جنسی است، زیرا یک ابزار حفاظتی معتبر است. پوشش تخمینی 10 سال با 2 یا 3 دوز تقویت کننده بسته به سن شروع است. طبق دستورالعمل های انجمن سرطان آمریکا برای واکسیناسیون ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در سال 2020، افزایش نرخ واکسیناسیون در نوجوانان توصیه می شود در حالی که تردیدهای قوی در مورد واکسیناسیون و واکسیناسیون در بزرگسالان وجود دارد. بنابراین، واکسیناسیون علیه HPV در سن 11 یا 12 سالگی توصیه می شود و می توان آن را از سن 9 سالگی شروع کرد. همچنین لازم است به افراد بین 22 تا 26 سال که قبلاً واکسینه نشده اند یا چرخه واکسیناسیون را کامل نکرده اند، اطلاع داده شود که واکسیناسیون در سنین بالا در کاهش خطر انکولوژیک مؤثر نیست. در نهایت، واکسیناسیون HPV برای همه بزرگسالان بالای 26 سال توصیه نمی شود. در مقابل، تصمیم گیری بالینی مشترک در مورد واکسیناسیون HPV برای برخی از بزرگسالان 27 تا 45 ساله که به اندازه کافی واکسینه نشده اند توصیه می شود.

 

درمان های HPV

رویکردهای متعددی برای درمان ضایعات HPV پیشنهاد شده است، اما اساساً، استراتژی‌ها درمان‌های درمانی به دو دسته درمان‌های جراحی و پزشکی تقسیم می‌شوند که هدف نهایی آن‌ها حذف موضعی بافت عفونی است. درمان های جراحی شامل درمان های شیمیایی یا تکنیک های فیزیکی است. آنها بیشتر توسط پزشک استفاده می شوند، بنابراین در یک محیط مراقبت های بهداشتی. درمان دارویی برای ضایعات کندیلوماتوز انجام شده است و شامل داروهای ضد ویروسی و تعدیل کننده های ایمنی است. هیچ درمانی برای ریشه کنی HPV نشان داده نشده است. عفونت HPV احتمالاً در تمام طول عمر بیمار در یک حالت نهفتگی در پوست پریلسیون باقی می ماند و به طور متناوب مسری می شود. در واقع زگیل تناسلی حتی پس از درمان مناسب در درصد بالایی از بیماران عود می کند.

 

کمک از طبیعت

مطالعات علمی اخیر نشان داده است که چگونه برخی از مواد طبیعی مانند اپی گالوکاتچین گالات موجود در چای سبز، اسید فولیک و ویتامین B12 به کاهش ماندگاری کمک می کنند. وارد سلول های آلوده شده و به کاهش خطر عفونت کمک می کند.

اپی گالوکاتچین گالات: اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) یک جزء پلی فنلی چای سبز است که دارای خواص بیوشیمیایی ضد جهش زایی و ضد تکثیر است. به طور خاص، فواید چای سبز با پلی فنول‌هایی مرتبط است که شش نوع کاتچین و مشتقات آن‌ها (گالات‌ها) نشان می‌دهند، که EGCG (EpiGalloCatechinGallate) از نظر کمی مهم‌ترین و فعال‌ترین ماده است.

چندین مطالعه نشان داده اند که EGCG قادر است تکثیر کراتینوسیت های آلوده به انواع مختلف HPV را کاهش داده و باعث مرگ آنها در اثر آپوپتوز شود. همان مطالعات نشان داده‌اند که EGCG می‌تواند سنتز برخی از پروتئین‌های سرطان‌زا مانند E6 و E7را که مسئول ماندگاری ویروس HPV در سلول‌های آلوده هستند، کاهش دهد. در نهایت، مطالعات بیشتر اثربخشی EGCG را در بهبود پاکسازی زگیل تایید کرده است.

 

اسید فولیک و ویتامین B12

اسید فولیک و ویتامین B12 ریزمغذی‌هایی هستند که در غذاهای مختلف یافت می‌شوند و می‌توانند به محافظت از مردان و زنان در برابر عفونت HPV کمک کنند. مطالعات مشاهده ای ارتباط بین کمبود این ریزمغذی ها و خطر عفونت HPV را برجسته کرده اند. به طور خاص، Piyathilake و همکاران مشاهده کردند که زنانی که سطوح اسید فولیک بالاتری داشتند، 73 درصد کمتر احتمال دارد که HPV مثبت شوند، بنابراین شیوع و بروز آن کاهش می‌یابد. لوپس و همکارانش یک مطالعه پیگیری 4 ساله را روی 1248 مرد برزیلی 18 تا 70 ساله انجام دادند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که مصرف ویتامین B12 با کاهش خطر تداوم HPVنوع غیر سرطان زا در مردان مرتبط است.

 

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک به صورت طبیعی در همه موجودات زنده وجود دارد. عملکرد رئولوژیکی آن در بدن انسان اتصال آب و قسمت های متحرک بدن مانند مفاصل و ماهیچه ها است. ترکیب و زیست سازگاری آن به این معنی است که می توان از آن به عنوان یک مرطوب کننده عالی در محصولات مراقبت از پوست استفاده کرد. همچنین نقش تنظیمی دارد، در واقع بر اساس وزن مولکولی خود می تواند یک اثر ضد التهابی یا پیش التهابی برای ترمیم زخم اعمال کند. در زمینه HPV، وجود اسید هیالورونیک با وزن مولکولی کمتر از 10 کیلو دالتون (وزن مولکولی بسیار کم) مهم است، زیرا در مورد ترمیم زخم، فعال کردن یک سری عوامل که امکان بهبود زخم را فراهم می‌کند ضروری است. ذرات ویروسی در حضور میکرو ساییدگی های اپیتلیوم یا غشاهای مخاطی قادر به نفوذ و در نتیجه آلوده کردن لایه پایه کراتینوسیت ها هستند. مطالعات علمی نشان داده‌اند که اسید هیالورونیک با وزن مولکولی بسیار کم می‌تواند عملکردهای بازدارنده اپیتلیوم را بازگرداند و در نتیجه مانع ورود آن شود. ذرات و آبشارهای ویروسی قادر خواهند بود از یکپارچگی و در نتیجه عفونت پایدار جلوگیری کنند.

به طور خلاصه، ادغام EGCG در مردان و زنان در ارتباط با ویتامین B12، اسید فولیک و اسید هیالورونیک با وزن مولکولی بسیار پایین می تواند کمکی به کنترل خطر عفونت و تداوم HPV باشد.

 

مقالات مرتبط:

آزمایش HPV | آزمایش زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) | درمان ویروس HPV

نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی | علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی