آزمایش سلامت جنین |آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران

آزمایش سلامت جنین : برخی از آزمایشات آزمایشگاهی بخشی از مراقبت های معمول در دوران بارداری هستند. تعدادی از این آزمایشها با نمونه خون صورت می گیرد. برخی دیگر از نمونه ادرار یا نمونه بافتی که از واژن، دهانه رحم یا راست روده شما گرفته شده است استفاده می کنند. این آزمایشات می تواند به یافتن شرایطی کمک کند که ممکن است خطر عوارض را برای شما و جنین شما افزایش دهد. بسیاری از مشکلاتی که توسط این آزمایشات پیدا می شود در دوران بارداری قابل درمان هستند.

آزمایش سلامت جنین

چندین آزمایش معمول آزمایشگاهی در اوایل بارداری انجام می شود، از جمله

 • شمارش کامل خون (CBC)
 • گروه خونی و فاکتور Rh
 • آزمایش ادرار
 • کشت ادرار

همچنین، زنان باردار معمولاً برای بیماری‌ها و عفونت‌های خاص در اوایل بارداری آزمایش می‌شوند، از جمله

 • سرخجه
 • هپاتیت B و هپاتیت C
 • عفونت های مقاربتی (STIs)
 • ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)
 • سل (TB)

آزمایش شمارش کامل خون برای چیست؟

CBC تعداد انواع مختلف سلول‌هایی را که خون شما را می‌سازند، شمارش می‌کند. تعداد گلبول های قرمز خون می تواند نشان دهد که آیا نوع خاصی از کم خونی دارید یا خیر. تعداد گلبول های سفید خون می تواند نشان دهد که چند سلول مبارزه کننده با بیماری در خون شما وجود دارد. تعداد پلاکت ها می تواند نشان دهد که آیا مشکل لخته شدن خون دارید یا خیر.

 

آزمایش شمارش کامل خون موارد زیر را اندازه گیری می کند:

 • گلبول های قرمز که حامل اکسیژن هستند
 • گلبول های سفید خون وظیفه آنها  مبارزه با عفونت است
 • هموگلوبین، پروتئینی است که  حمل کننده  اکسیژن درساختار گلبول های قرمز است
 • هماتوکریت، درصد  گلبول های قرمز خون را نشان می دهد
 • پلاکت ها که به لخته شدن خون کمک می کنند
 • شمارش کامل خون می تواند افزایش یا کاهش غیرعادی در تعداد سلول ها را نشان دهد. این تغییرات ممکن است به یک وضعیت پزشکی اشاره کند که نیاز به آزمایش بیشتر دارد.

شمارش کامل خون یک آزمایش خون رایج است که به دلایل زیادی انجام می شود:

برای بررسی سلامت کلی. شمارش کامل خون می تواند بخشی از یک معاینه پزشکی برای بررسی سلامت عمومی و بررسی شرایطی مانند کم خونی یا لوسمی باشد.

برای تشخیص یک وضعیت پزشکی. شمارش کامل خون می تواند به یافتن علت علائمی مانند ضعف، خستگی و تب کمک کند. همچنین می تواند به یافتن علت تورم و درد، کبودی یا خونریزی کمک کند.

برای بررسی وضعیت پزشکی شمارش کامل خون می تواند به مراقبت از شرایطی که بر تعداد سلول های خونی تأثیر می گذارد کمک کند.

برای بررسی درمان پزشکی شمارش کامل خون ممکن است برای مراقبت از درمان با داروهایی که بر تعداد سلول‌های خونی و تشعشع تأثیر می‌گذارند استفاده شود.

 

آزمایش گروه خونی چیست؟

4 گروه خونیA، B، AB یا O وجود دارد. شما در اوایل بارداری آزمایش خون خواهید داد تا متوجه شوید کدام گروه خونی هستید.

در صورت نیاز به خون، دانستن گروه خونی خود مفید است. این ممکن است در صورت خونریزی شدید (خونریزی) در دوران بارداری یا زایمان اتفاق بیفتد.

آزمایش فاکتور رزوس (RhD) چیست؟

وقتی گروه خونی خود را پیدا کردید، فاکتور رزوس (RhD) خود را نیز خواهید یافت. این به عنوان مثبت یا منفی طبقه بندی می شود.

اگر RhD مثبت هستید، یک پروتئین (آنتی ژن D) روی سطح گلبول های قرمز خون خود دارید

اگر این پروتئین را ندارید، RhD منفی هستید.

اگر خون شما RhD منفی و کودک شما RhD مثبت باشد، این احتمال وجود دارد که بدن شما آنتی بادی هایی را علیه خون کودک شما تولید کند. این آنتی بادی ها می توانند از جفت عبور کرده و سلول های خونی کودک شما را از بین ببرند. این منجر به وضعیتی به نام رزوس می شود بیماری» یا «بیماری همولیتیک نوزادان». این معمولاً برای اولین بارداری شما مشکلی ایجاد نمی کند، اما می تواند بر بارداری های آینده با نوزادان RhD مثبت تأثیر بگذارد.

 اگر RhD منفی دارید، تزریقی به شما پیشنهاد می شود تا بدن شما تولید آنتی بادی های مضر را متوقف کند. این از کودک شما محافظت می کند. این "Anti-D" نامیده می شود.

 شما تزریق را در موارد زیر دریافت خواهید کرد:

 •  26 تا 28 هفته و
 •  34 تا 36 هفته

 تزریق آنتی دی هم برای شما و هم برای نوزادتان بی خطر است. همچنین اگر آزمایشات تایید کرد که نوزاد شما RhD مثبت است، می توانید تزریق را پس از تولد نوزاد انجام دهید

کم خونی و فقر آهن چگونه ارزیابی می شود؟

ممکن است در دوران بارداری دچار کم خونی و/یا کمبود آهن شوید. در دوران بارداری بدن شما به آهن اضافی نیاز دارد، بنابراین کودک شما خون کافی دارد و تمام اکسیژن و مواد مغذی لازم را دریافت می کند.

اگر آهن کم (کمبود آهن) دارید، ممکن است دچار کم خونی شوید. هنگامی که شما کم خونی دارید، گلبول های قرمز شما قادر به حمل اکسیژن کافی در بدن شما نیستند.

افزایش مقدار مواد غذایی غنی از آهن که در دوران بارداری مصرف می کنید می تواند به جلوگیری از کم خونی ناشی از فقر آهن کمک کند.

در اولین ویزیت قبل از زایمان و دوباره در حدود هفته 28 به شما یک شمارش کامل خون پیشنهاد می شود.

سطح هموگلوبین شما (پروتئینی که برای حمل اکسیژن حیاتی است) به عنوان بخشی از این آزمایش بررسی می شود.

برخی از زنان باردار، به ویژه از هفته بیستم بارداری، به مکمل آهن نیاز دارند. کم خونی باعث می شود که شما خسته شوید و کمتر بتوانید با از دست دادن خون در طول زایمان و زایمان خود کنار بیایید.

عواملی وجود دارند که می توانند خطر ابتلا را افزایش دهند. این شامل:

سابقه کم خونی قبلی

 رژیم غذایی کم ویتامین B12 و فولات (که برای ساخت هموگلوبین لازم است)

 یک رژیم غذایی گیاهخواری

 بارداری نزدیک به هم

 استفراغ حاملگی (بیماری شدید صبحگاهی)

 در صورت وجود هر گونه نگرانی، پزشک یا ماما سطح آهن شما را در طول بارداری به دقت بررسی می کند.

 ماما یا پزشک شما می تواند به شما بگوید که آیا به قرص آهن یا درمان دیگری برای پیشگیری یا درمان کم خونی و/یا کمبود آهن نیاز دارید.

 برای کدام عفونت ها آزمایش می شوید؟

 آزمایش‌های خونی که در اوایل بارداری انجام می‌شود، به دنبال چندین عفونت است که ممکن است بر جنین شما تأثیر بگذارد. این تست های غربالگری بیماری های عفونی معمولا در اولین ویزیت قبل از زایمان شما انجام می شود. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 •  سرخجه (سرخک آلمانی)
 •  سیفلیس
 •  هپاتیت B
 •  هپاتیت C
 •  HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی)
 •  واریسلا
 •  سیتومگالوویروس

 مهم است که به خاطر داشته باشید که پس از منفی شدن نتیجه آزمایش، هنوز هم می توانید همه این عفونت ها را بگیرید.

 این شامل عفونت های مقاربتی مانند: سیفلیس، HIV است و هپاتیت B. همچنین در صورت تزریق مواد مخدر و سوزن های مشترک می توانید به HIV و هپاتیت مبتلا شوید.

 ماما یا پزشک شما می تواند این موارد را با شما در میان بگذارد.

 ماما یا پزشک شما در مورد نتایج آزمایش خون شما صحبت خواهند کرد. آنها در مورد بهترین درمان برای شما تصمیم خواهند گرفت: در دوران بارداری و پس از تولد نوزاد.

 

 چه آزمایش های خون بخشی از غربالگری و آزمایش های قبل از تولد است؟

 آزمایش های غربالگری قبل از تولد به دنبال علائمی هستند که نشان می دهد کودک شما ممکن است احتمال بالایی برای داشتن یک مشکل سلامتی داشته باشد.

 برخی از این مسائل بهداشتی عبارتند از:

 داشتن کروموزوم اضافی (سندرم داون و سندرم ادواردز)

 نقص لوله عصبی

 سایر اختلالات مادرزادی

 آزمایش های غربالگری هم با سونوگرافی و هم با آزمایش خون انجام می شود. اینها ممکن است در حدود 10 هفته و 15 تا 20 هفته انجام شوند.

 این انتخاب شماست که این آزمایشات را انجام دهید و باید گزینه های خود را با ماما، پزشک یا مشاور ژنتیک خود در میان بگذارید.

 آزمایش خون برای دیابت بارداری چیست؟

 دیابت بارداری (GDM) نوعی دیابت است که برخی زنان را تحت تاثیر قرار می دهد در دوران بارداری دیابت وضعیتی است که در آن گلوکز (قند) بیش از حد در خون شما وجود دارد. تقریباً 10 تا 15 درصد زنان باردار به دیابت بارداری مبتلا می شوند.

 آزمایش خون برای دیابت بارداری معمولاً در هفته 24 تا 28 ارائه می شود. اگر قبلاً دیابت بارداری داشته اید، ممکن است نیاز به انجام آزمایش زودتر داشته باشید.

 آزمایش دیابت بارداری «تست تحمل گلوکز خوراکی» (OGTT) نامیده می شود. از شما خواسته می شود که قبل از آزمایش ناشتا باشید (معمولاً یک شب،). چندین مرحله برای آزمایش وجود دارد:

 شما با یک نوشیدنی 75 گرمی گلوکز می نوشید

 یک و 2 ساعت بعد آزمایش خون می دهید

 برای انجام آزمایش 2 ساعته باید در آزمایشگاه بمانید.

 در بیشتر موارد، دیابت بارداری در سه ماهه سوم (پس از 28 هفته) ایجاد می شود. معمولاً با تولد نوزاد ناپدید می شود. با این حال، در صورت ابتلا به دیابت بارداری، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در مراحل بعدی زندگی بیشتر است.

 سطح ویتامین D من چگونه آزمایش می شود؟

 ویتامین D یک ویتامین مهم در بارداری هم برای شما و هم برای جنینتان است. این به شما در جذب کلسیم کمک می کند و به رشد استخوان های کودک در دوران بارداری کمک می کند. آزمایش خون برای بررسی سطح ویتامین D شما انجام می شود. این معمولاً بخشی از آزمایش خون شما در اولین ویزیت قبل از زایمان است.

 ویتامین D ناشی از: قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید است.

 برخی از غذاها مانند تخم مرغ و ماهی چرب  نیز دارای ویتامین D هستند

 اگر سطح ویتامین D پایینی دارید، ماما یا پزشک ممکن است به شما توصیه کند که یک قرص ویتامین D مصرف کنید. ممکن است در اواخر بارداری برای بررسی سطح ویتامین D خود به آزمایش خون بعدی نیاز داشته باشید. ممکن است به شما توصیه شود که بعد از بارداری به مصرف قرص های ویتامین D ادامه دهید.

 

 قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید هرگز توصیه نمی شود، حتی اگر کمبود ویتامین D دارید.

 مهم است که در طول بارداری در ویزیت های پیش از زایمان خود شرکت کنید. این می‌تواند به تشخیص زودهنگام عوارض کمک کند.

مطالب مرتبط :

آزمایش غربالگری سه ماهه دوم | نمونه گیری نوزاد

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی