k/درمان قطعی ویروس اچ پی وی

درمان قطعی ویروس اچ پی وی|طول عمر ویروس hpv|درمان قطعی ویروس اچ پی وی در زنان

درمان قطعی ویروس اچ پی وی

زگیل تناسلی یک بیماری پوستی شایع می باشد که در قسمت تناسلی خود را نشان میدهد. این بیماری که در حقیقت یک نوع تومر خوش خیم به حساب می آید. خیلی مسری می باشد و عموما از راه تماس جنسی به دیگران منتقل می یابد. برای نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی شما را به خواندن ادامه مقاله دعوت می کنیم.

 درمان قطعی ویروس اچ پی وی

درمان قطعی ویروس اچ پی وی چیست؟

برای ویروس hpv هیچ نوع درمان قطعی وجود ندارد. با این حال توصیه هایی که برای کنترل زگیل تناسلی و کم شدن مقدار عود و گاهی  ریشه کنی آن می شود، عبارتند از:

برای زدودن موهای قسمت تناسلی به هیچ عنوان از تیغ و مواد موبر استفاده نکنید. بجای آن از ماشین های اصلاح سر با شماره نه چندان کم استفاده کنید.

پرهیز از خاراندن قسمت تناسلی

پرهیز از خشک کردن قسمت تناسلی بصورت مالشی

عدم استفاده کردن از لیف در قسمت تناسلی

کم شدن دفعات رابطه ی جنسی با همسر تا حذف کامل ضایعات

قطع رابطه ی جنسی غیر ایمن

استفاده کردن از کاندوم در روابط جنسی

درمان همزمان هر دو شریک جنسی

معاینه ی دوره ای توسط خود بیمار و هم پزشک با درشت نمایی و نور مناسب

درمان زودهنگام ضایعات جدید با راه های سریع الاثر مثل لیزر

تقویت سیستم ایمنی از راه عدم استعمال دخانیات

استفاده کردن از سبزیجات و میوه جات تازه بویژه سیر تازه، چای سبز، لیموترش و میوه هایی که رنگدانه ی قرمز دارند.

استفاده کردن از مکمل ها، ویتامین و آنتی اکسیدان ها مثل کپسول های پاور فیت و ایمیونس

ورزش و کم شدن استرس

تزریق واکسن گارداسیل برای افراد بین ۹ تا ۴۵ سال

 

بهترین راه های درمان قطعی ویروس اچ پی وی

با توجه به بررسی هایی که روی انواع راه های درمان قطعی ویروس اچ پی وی انجام شده است و با شناخت و مقایسه هرکدام آن ها می شود با توجه به نوع و گستردگی زگیل ها بهترین روش درمان ویروس HPV را انتخاب کرد.

لازم می باشد بدانیم حتی اگر زگیل های های تناسلی را به طور کامل از بین ببریم باز هم ویروس آن به صورت غیر فعال در خون وجود دارد . هر گاه سیستم ایمنی بدن ضعیف شود می تواند به صورت فعال بروز کند و امکان ابتلای مجدد به بیماری و حتی منتقل شدن به شریک جنسی فرد مبتلا وجود دارد.

یک رژیم غذایی سالم داشتن , ورزش کردن, اجتناب از مصرف هر نوع مواد مخدر و الکل و داشتن روابط جنسی به صورت محافظت شده از ایجاد مجدد این بیماری و ایجاد دوباره زگیل ها جلوگیری می کند.

 

مشاوره در رابطه با درمان قطعی ویروس اچ پی وی

زگیل تناسلی هم مثل هر بیماری دیگر نیاز به درمان و رسیدگی دارد و نباید هیچ گونه تعللی در آن کرد . اگر ویروس hpv از نوع کم خطر (نوع 6 و 11) باشد تنها موجب بروز زگیل روی نواحی مورد نظر می شود . به راحتی قابل درمان می باشد و مشکل خاصی فرد را تهدید نمی کند. اما اگر از انواع پر خطر ان (16 و 18) باشد می توانند سلول های غیر طبیعی را به وجود آوردند. در صورت عدم توجه و رسیدگی برای درمان منجر به بروز بعضی سرطان ها شوند.

پس در صورت هر گونه مشاهده علایم این بیماری به مرکزهای مربوطه مراجعه کنید. از مشورت کردن با پزشک متخصص یا ارولوژیست هیچ نوع ترس، استرس و خجالتی نداشته باشید.

این بیماری خیلی شایع می باشد و بسیاری از زنان و مردان با آن مواجه می شوند. داشتن استرس و خجالت و پنهان کاری تنها درمان قطعی ویروس اچ پی وی را سخت تر و کند تر میکند . پس نباید باور های غلط و بی مورد موجب به تاخیر انداختن روند درمان شود.

 درمان قطعی ویروس اچ پی وی

درمان HPV در دهانه رحم

اگر HPV یا آزمایش پاپ غیرطبیعی داشته باشید ، متخصص زنان روشی را به نام کولپوسکوپی انجام خواهد داد. با استفاده کردن از ابزاری که نمای درشت دهانه رحم (کولپوسکوپ) را فراهم می کند، پزشک شما دهانه رحم را از نزدیک بررسی می کند و از هر نواحی که غیر طبیعی به نظر می رسد نمونه می کند.

هرگونه ضایعه پیش سرطانی باید برداشته شود گزینه ها شامل انجماد، لیزر ، برداشتن جراحی ، روش برش جراحی الکترو جراحی حلقه (LEEP)  و مخروط سازی چاقوی سرد است. LEEP از یک سیم حلقه ای نازک که با جریان الکتریکی شارژ شده می باشد برای از بین بردن یک لایه نازک از قسمتی از دهانه رحم استفاده می کند.

 

آیا hpv همان زگیل تناسلی است؟

به طور معمول نام‌ های زگیل تناسلی و hpv را در کنار یکدیگر می ‌بینید اما توجه داشته باشید که این دو نباید با هم اشتباه گرفته شوند. در حقیقت hpv ویروسی می باشد که می‌‌تواند موجب ایجاد زگیل تناسلی در نواحی مثل واژن، دهانه رحم و مقعد شود در حالی که زگیل‌های تناسلی در نتیجه ابتلا به اچ‌پی‌وی به وجود می‌ آیند. البته لازم به ذکر می باشد که همه انواع hpv هم منجر به ظاهر شدن زگیل تناسلی نمی ‌شوند بلکه تنها بعضی از انواع این ویروس زگیل ایجاد می ‌‌کنند.

 

آیا hpv واقعا قابل درمان است؟

بسیاری از افراد هنگامی که به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مبتلا می‌شوند، گاهی خود به خود درمان خواهند شد. اما آیا در همه افراد hpv درمان می‌شود؟ در پاسخ باید گفت خیر همیشه اینگونه نیست و در بعضی افراد ممکن می باشد این ویروس به خودی خود از بین نرود. در نتیجه علائم عفونت به وجود می‌آید و فرد را دچار مشکل خواهد کرد. ما در این مقاله به بسیاری از سوالات شما در رابطه با اچ پی وی پاسخ خواهیم داد. پرسش‌هایی مثل اینکه آیا hpv درمان دارد؟ آیا ویروس hpv درمان قطعی دارد؟ اصلا hpv چگونه درمان می‌شود؟ برای درمان hpv چه باید کرد؟ و بهترین راه درمان hpv چیست؟

 

آیا بیماری hpv درمان دارد؟ برای درمان hpv چه باید کرد؟

راه‌های درمان ویروس hpv مرتبط با مشکلاتی می باشد که ممکن می باشد این ویروس برای فرد ایجاد کند. بنابراین نمی‌توان از یک یا چند روش مشخص به عنوان روشهای درمان hpv نام برد. درمان ویروس hpv هنگامی مهم می شود که مشکلاتی از قبیل ظاهر شدن زگیل تناسلی مربوط به اچ‌پی‌وی کم خطر(که عموما منجر به سرطان نمی‌شوند) تا موارد پرخطری که منجر به سرطان می‌شوند، برای فرد اتفاق می‌افتد. برای شما ممکن می باشد hpv داشته باشید ولی به درمان خاصی نیاز نداشته باشید. اما به خاطر داشته باشید که تشخیص دادن آن بر عهده پزشک می باشد به این دلیل که بعضی وقت ها hpv در موارد پرخطر سبب به وجود آمدن تغییرهایی در سلول‌ها و ایجاد سلول‌های پیش سرطانی در فرد خواهد شد. البته در مواردی جدی‌‌تر نیز، درمان hpv های ‌ریسک دار (پرخطر) برای افرادی انجام داده می‌شود که ویروس اچ‌پی‌وی در بدن آن‌ها مدت‌ها باقی مانده و در نتیجه موجب ایجاد سلول‌های سرطانی شده است. هر چند راه های خاصی برای درمان hpv وجود ندارد با این وجود علم پزشکی از روش ‌های مختلفی برای مبارزه با این ویروس و بهتر شدن شرایط شخص استفاده خواهد کرد.

 

راه های درمان hpv در زنان

روش های درمان قطعی ویروس اچ پی وی در زنان باید آزمایشات متفاوت و به تشخیص و نظر پزشک انجام شوند. در زنان، پزشک ممکن است با استفاده کردن از یک سواب از سلول‌های دهانه رحم، مثل هنگامی که آزمایش پاپ انجام داده می‌شود، نمونه بگیرد و آن را برای انجام دادن آزمایشات بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. آن‌ها در تجزیه و تحلیل‌های آزمایشگاه به دنبال یافتن اثرات اچ پی وی، DNA یا مواد ژنتیکی خاصی در سلول‌ها می باشند . پس از بررسی ‌های دقیق و بررسی وضعیت فرد، روش درمان hpv مناسب برای او توسط پزشک مشخص خواهد شد. اگر پزشک متوجه شود که شما دچار نوعی hpv هستید که می ‌تواند منجر به سرطان شود، ممکن است به شما پیشنهاد کند که آزمایش پاپ را تکرار نمایید تا بتواند علائم تغییرات غیرطبیعی سلولی را مشاهده کند. تغییرات غیرطبیعی سلولی دهانه رحم ممکن است علامت هشدار دهنده ‌ای برای سرطان رحم باشد. گاهی وقت ها  تغییرات سلولی به نام دیسپلازی دهانه رحم، تغییرات سلولی پیش سرطانی یا اپیتلیال دهانه رحم خود به خود بهبود می ‌یابند. در اینصورت اگر پزشک بخواهد به درمان hpv در زنان بپردازد، ممکن است از راه‌ های درمان hpv زیر استفاده نماید:

  • انجماد: این روش شامل انجماد سلول های غیرطبیعی با نیتروژن مایع یا دی اکسید کربن است.
  • لیزردرمانی: از پرتوهای لیزر هم برای سوزاندن سلول های غیرطبیعی استفاده خواهد شد.
  • الکتروسرجری: در این روش، از جریان الکتریکی جهت برداشتن سلول‌های غیرطبیعی یا مبتلا به hpv استفاده خواهد شد.

 

مقالات مرتبط:

نمونه گیری‏ hpv در مردان / تفسیر جواب آزمایش hpv مردان

هزینه آزمایش اچ پی وی برای مردان / نمونه گیری‏ hpv در مردان

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی