آزمایش آلرژی خون |بالا بودن ige در آزمایش خون|هزینه تست آلرژی پوستی

آزمایش آلرژی خون |بالا بودن ige در آزمایش خون|هزینه تست آلرژی پوستی

آزمایش آلرژی خون

آزمایش آلرژی در حقیقت ابزارهایی هستند که پزشکان با استفاده  آن‌ها عوامل ایجاد حساسیت در انسان را تشخیص می دهند . در آزمایش آلرژی مشخص خواهد شد  که سیستم ایمنی افراد نسبت به چه موادی بیشتر از اندازه  واکنش نشان می‌دهد. انسان ممکن هست به ترکیباتی در محیط مثل کپک، گرده و شوره حیوانات خانگی حساس باشند. برخی از افراد نسبت به نیش زنبور عسل یا لاتکس واکنش‌های آلرژی دارند. برخی از افراد مبتلا به آلرژی غذایی قادر به تحمل بادام‌ زمینی، شیر یا سویا در برنامه غذایی خود نیستند. تست های تشخیصی آلرژی برای اطلاع از نوع مواد آلرژی مفید هستند.

 S/آزمایش آلرژی خون

آنالیز، تفسیر و امضاء نتایج از کمپانی الکس کامل ترین پنل تشخیص آلرژی در دنیا با 300 آلرژن در آزمایشگاه پاتولوژی شبانه روزی بیمارستان رسالت انجام می شود.

 

چرا انجام دادن آزمایش‌های آلرژی مهم است؟

برخی از آلرژی‌ها خیلی آزاردهنده هستند و علائم آن‌ها مانند کهیر، احتقان بینی و یا خارش آسایش و آرامش زندگی شخص را به شدت کم می کند. به همین خاطر برای خلاص شدن از چنین مشکلاتی شناسایی نوع آلرژن و دوری از آن‌ها خیلی مهم است. گاهی وقت ها مسئله جدی‌تر هم خواهد شد  و مهم می باشد که برای حفظ کردن سلامت بیمار نوع ماده حساسیت ‌زا سریعا تشخیص داده شود.

به عنوان مثال در آسم آلرژیک که موجب تنگی نفس و منقبض شدن راه‌های هوایی خواهد شد  درمان کردن و حفظ سلامت شخص نیازمند تشخیص دادن دقیق نوع آلرژن می باشد و این کار با استفاده  آزمایش های  آلرژی امکان‌پذیر است. بعضی وقت ها در انسانی که مبتلا به حساسیت غذایی است واکنش‌های شدیدی به نام شوک آنافیلاکسی رخ می‌دهد که خطرناک و تهدیدکننده زندگی شخص هستند. این دست از حمله های آلرژیک هنگامی قابل‌پیشگیری هستند که عامل تحریک‌کننده به خوبی شناسایی ‌شده باشد. به همین خاطر انجام دادن آزمایش های  آلرژی در برخی شرایط پراهمیت و حیاتی به حساب می آید.

 

چگونه متوجه شویم که نیاز به آزمایش آلرژی داریم؟

یکی از شایع‌ترین آلرژی‌های موجود در جهان حساسیت های فصلی می باشد که به رینیت آلرژیک یا تب یونجه هم معروف هستند. اگر به محرک‌های موجود در هوا مثل گرد و غبار، گرده گیاهان یا شوره حیوانات خانگی حساسیت دارید، ممکن است به رینیت آلرژیک مبتلا شده باشید. اگر این علائم خفیف هستند می‌توانید با مصرف آنتی‌هیستامین علائم را مدیریت کنید اما وقتی که حساسیت و آلرژی شدید باشد درمان کردن آن نیازمند مراجعه به پزشک، انجام دادن آزمایش آلرژی و رعایت کردن دستورالعمل‌های پزشکی می باشد. واکنش آلرژی فصلی سبب ایجاد علائم زیر خواهد شد:

سردرد

اشک آلود بودن چشم‌ها همراه با خارش

احتقان بینی، عطسه یا آبریزش بینی

تنگی نفس، خس‌خس در سینه یا سرفه مزمن

خارش گلو و یا گلودرد

 D/آزمایش آلرژی خون

آزمایش آلرژی غذایی

نوع دیگری از آلرژی، حساسیت به غذا است. علائم آلرژی غذایی در عرض ۳۰ دقیقه بعد از مصرف غذا ایجاد می‌کنند، البته گاهی وقت ها ممکن است تا دو ساعت هم طول بکشد. در انسان مبتلا به آلرژی غذایی مواردی که در ادامه گفته می شود در زمان ایجاد حساسیت بروز کند:

ایجاد علائم پوستی مثل کهیر، تورم در صورت، لب‌ها یا زبان، خارش بدن

علامت‌های تنفسی مثل سرفه، خس‌خس در سینه، تنگی نفس، گرفتگی قفسه سینه یا گلو

علائم گوارشی مثل تهوع و استفراغ، درد و گرفتگی شکم، استفراغ و اسهال

علائم قلبی عروقی مثل نبض ضعیف و کند، سرگیجه یا سبکی سر و رنگ‌پریدگی پوست

افرادی که به آلرژی غذایی مبتلا هستند حتماً باید به متخصص ایمونولوژی و آلرژی مراجعه نمایند تا اقداماتی برای درمان و پیشگیرانه انجام شود. این نوع آلرژی خطرناک‌ترین نوع حسایت به حساب  می‌آید به این دلیل که علائم آن این توانایی را دارند که تنفس و ضربان قلب را با مشکل جدی مواجه کنند. به همین خاطر لازم می باشد که در وهله اول با انجام دادن آزمایش آلرژی، ماده غذایی حساسیت‌زا شناسایی شده و در مرحله دوم با انجام دادن اقدامات پیشگیرانه و اصول مراقبتی از حمله های بعدی پیشگیری شود.

 

آزمایش آلرژی لاتکس

افرادی که به لاتکس، عطرها یا فلزاتی مثل نیکل حساسیت دارند ممکن می باشد دچار درماتیت تماسی شوند. درماتیت تماسی نوعی آلرژی پوستی می باشد و علائم آن به شرح زیر است:

احساس سوزش پوست و ایجاد شدن تاول

کهیر و تورم

بثورات پوستی یا خارش در پوست

برای تشخیص دادن این نوع واکنش‌ها از پچ آزمایش (آزمایش پوستی) استفاده خواهد شد .تست آلرژی توسط متخصص پوست و یا متخصص آلرژی و ایمونولوژی انجام خواهد شد.

 

در آزمایش آلرژی چه چیزی مشخص خواهد شد ؟

تست آلرژی پاسخ بدن به محرک‌های حساسیت‌زا را بررسی می‌کنند. اگر مبتلا به آلرژی باشید، سیستم ایمنی افراد بیشتر از اندازه  به محرک‌ها واکنش نشان می‌دهد و با تولید آنتی‌بادی‌های E به آلرژن واردشده به بدن پاسخ می‌دهد. این آنتی‌بادی‌ها منجر به آزاد شدن مواد شیمیایی مثل هیستامین در بدن می‌شوند که عامل مهم در پدید آمدن علائمی مانند خارش بدن، آبریزش بینی و کهیر می باشد.

 

انواع آزمایش های  آلرژی

روش‌های متفاتی برای تشخیص دادن آلرژی و شناسایی آلرژن وجود دارد. پزشک بهترین روش را بر حسب علائم بالینی و مواد حساسیت‌زای احتمالی انتخاب می‌کند. این تست‌ها عبارت‌ هستند از:

 

آزمایش خراش پوستی (پریک)

در این روش پزشک از یک سوزن مخصوص برای خراش دادن  سطح کوچکی از پوست ساعد استفاده می‌کند. در ابتدا پزشک چند قطره از محلولی که حاوی ۱۰ تا ۵۰ آلرژن را روی پوست شما قرار می‌دهد و سپس از وسیله سوزنی شکل برای خراشیدن این قسمت استفاده ‌می‌کند. این کار سبب خواهد شد که محلول به پوست نفوذ کند. اگر مبتلا به آلرژی باشید واکنش‌هایی مثل قرمزی و تورم معمولاً در عرض ۱۵ دقیقه بعد از آزمایش به وجود می آید. با این آزمایش می‌توان انواع آلرژی‌های فصلی، آلرژی‌های غذایی و آلرژی به پنی‌سیلین را مورد بررسی قرار داد.

 

آزمایش داخل پوستی

اگر نتیجه آزمایش پوستی پریک منفی یا مبهم باشد، ممکن هست یک آزمایش داخل پوستی برای شما انجام داده شود. در این روش پزشک مقدار کمی از آلرژن را به لایه بیرونی پوست شما (اپیدرم) تزریق می‌کند. در آزمایش داخل پوستی حساسیت به محرک‌های موجود در هوا، داروها و نیش حشرات بررسی خواهد شد.

 

پچ تست

برای تشخیص دادن عامل درماتیت تماسی از  آزمایش پچ استفاده خواهد شد. در این آزمایش پزشک در ابتدا چند قطره محلول حاوی ماده حساسیت‌زا را روی پوست دست قرار می‌دهد و سپس این قسمت را با پچ (شبیه به بانداژ) می‌پوشاند و به مدت ۴۸ تا ۹۶ ساعت باید در همین حالت باقی بماند. بعد از سپری شدن زمان ۴۸ تا ۹۶ ساعت، باید به آزمایشگاه برگردید تا بعد از برداشتن پچ واکنش‌های پوستی بررسی شود.

 

آزمایش خون (IgE)

جهت انجام دادن آزمایش خون آلرژی یک نمونه خون دریافت خواهد شد و برای اندازه‌گیری کردن سطح IgE بررسی می شود . اگر مقدار آنتی‌بادی IgE بیشتر از حد معمول باشد شخص مبتلا به آلرژی است.

 

آزمایش های  چالشی

تست آلرژی تحت نظارت مستقیم پزشک ایمونولوژی و آلرژی انجام خواهد شد . برای انجام دادن این آزمایش شخص مشکوک به آلرژی غذایی یا دارویی، مقدار اندکی از یک آلرژن را می‌بلعد. اگر شخص به ماده غذایی یا دارو حساسیت داشته باشد واکنش‌های آنافیلاکسی در وی ظاهر می‌شوند. ازآنجایی‌که مقدار ماده حساسیت‌زای بلعیده‌شده خیلی اندک می باشد واکنش‌های آلرژیک در این آزمایش خفیف هستند اما در صورت شدید بودن واکنش، پزشک سریعا اپی‌نفرین را جهت متوقف شدن واکنش‌ها تزریق می‌کند.

 

هزینه آزمایش آلرژی چقدر است؟

تعدادی از تست آلرژی را می‌توان با بیمه برای پرداخت هزینه‌ها استفاده کرد. قیمت تست آلرژی نسبت به دیگر آزمایشات خونی و ادراری روتینی که تا به‌حال انجام داده داده‌اید بالاتر است. این تست‌ها توسط فوق تخصص آلرژی انجام داده می‌شود.

 

آماده شدن جواب آزمایش آلرژی چقدر زمان می‌برد؟

نتیجه اکثر آزمایش های آلرژی بلافاصله بعد از انجام دادن آزمایش در آزمایشگاه به شما تحویل داده خواهد شد. البته نتیجه آزمایش پچ چند روز و جواب آزمایش خون آلرژی که به آزمایشگاه ارسال می‌شوند ممکن است کمی بیشتر طول بکشند.

 

تفسیر آزمایش آلرژی به چه شکل است؟

جواب منفی: به این معنی می باشد که شما به ماده خاصی حساسیت ندارید. به‌ندرت ممکن هست به‌اشتباه نتیجه منفی کاذب هم در جواب گزارش شود. به این معنی که جواب آزمایش می‌گوید که شما آلرژی ندارید اما در حقیقت شما به یک نوع آلرژی مبتلا هستید و آزمایش قادر به تشخیص دادن آن نبوده است.

جواب مثبت: به این معنی می باشد که شما به یک ماده خاص حساسیت دارید. البته خاطر نشان خواهد شد که مثبت بودن جواب آزمایش‌ و ابتلای شما به آلرژی لزوماً به معنای واکنش شدید بدن به آن محرک نیست. احتمال ایجاد خطای مثبت کاذب به خصوص در آزمایش خون (IgE)  امکان‌پذیر است. مثبت کاذب به این معنی می باشد که جواب آزمایش می‌گوید که شما مبتلا به آلرژی هستید درحالی‌که گزارش اشتباه می باشد و شما به آن ماده حساسیت ندارید.

آنالیز، تفسیر و امضاء نتایج از کمپانی الکس کامل ترین پنل تشخیص آلرژی در دنیا با 300 آلرژن در آزمایشگاه پاتولوژی شبانه روزی بیمارستان رسالت انجام می شود. جنب پل سید خندان، برای انجام تست آلرژی با شماره تلفن های 02122852658 و 02122862018 تماس بگیرید.

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی