آزمایش دیابت(قند خون)|آزمایشگاه بیمارستان رسالت

دیابت – قند خون چیست ؟

بیماری دیابت و یا قند خون جزء دسته بیماری های متابولیکی و طولانی مدت به شمار می آید که با بالا بودن قند خون از حد متوسط تعریف می شود. ژنتیک (ارثی)، سن ، وضعیت جسمانی ، اختلال در اندازه انسولین تولید شده در بدن و یا اثر بخشی آن در جذب قند (از مشکلات مربوط به انسولین به عنوان شاه مکانیزم دیابت یاد می شود) ، تغذیه نا سالم ، کم تحرکی ، بیماری خود ایمنی و غیره نیز بستگی دارد .

 

آزمایش دیابت(قند خون)

تنظیم قند خون در بدن به دو عامل بستگی دارد :

1- انسولین که عامل پایین آوردن قند خون بوده ( یکی از هورمون های بدن است که که تاثیرات مختلفی در در متابولیسم دارد ).

2- گلوکاگون که عامل بالا بردن قند خون بوده (هورموت ترشح شده توسط لوزالمعده یا پانکراس برای کاهش قند خون ترشح می شود).

به طور کلی در دیابت استطاعت یا توانمندی و شتاب بدن در استفاده و جذب گلوکز (قند ساده) دچار مشکل می شود و از این رو مشکلات ناشی از افزایش قند خون پدید می آید که از آن با عنوان هیپر گلیسمی یا افزایش بیش از حد گلوکز در پلاسمای خون نیز یاد می شود.

 

انواع دیابت – قند خون :

بیماری مزمن دیابت – قند خون به گونه های مختلفی تقسیم می شود که همواره پس از تشخیص آن بر اساس الگو ها و علائمی که از خود نشان می دهد برجسته و متمایز می شود با این حال خیلی از مبتلایان در دسته بندی مشخصی از نوع دیابت قرار نمی گیرند برای مثال دیابت در هنگام بارداری می تواند تا پس از بارداری به پایان نرسد و همچنان ادامه یابد .

به طور کلی دیابت به چهار دسته تقسیم می شود :

1- دیابت – قند خون نوع اول

این نوع دیابت - قند خون وابسته به انسولین شناخته می شود . در این نوع از دیابت – قند خون تخریب سلول های بتا ناشی از واکنش ایمنی سلولی در پانکراس صورت می گیرد که به زبان ساده تر واکنش خود ایمنی سلولی سبب می شود تا انسولین موجود در بدن کاهش یافته و در نهایت موفق به تنظیم قند خون نشود ، این عامل سبب می گردد تا بیمار به انسولین خارجی نیاز پیدا کند.

2-دیابت - قند خون نوع دوم

اکثر بیماران دیابتی جزء این دسته به شمار می آیند که این نوع به دیابت غیر وابسته به قند خون شناخته می شود . در این گونه بدن انسولین را تولید می کند و در مواردی غلظت انسولین در خون از حالت نرمال آن بیشتر است اما گیرنده های یاخته ای فرد به دلیل مقاومت مانع از ورود انسولین به سلول ها می شوند و عدم درمان در طولانی مدت به صورت تدریجی سبب تخریب منابع انسولین ساز شده و باعث بروز کمبود انسولین در بدن می شود.

3-دیابت - قند خون در حین بارداری

در این نوع از دیابت افزایش گلوکز در خون از حد متوسط سبب افزایش مقاومت بدن و ممانعت از ورود انسولین به درون سلول ها می شود و تا حد زیادی شبیه به دیابت نوع دو می باشد.

 

4- انواع خاص دیابت که خود شامل دسته بندی می باشد که البته همانگونه که مشخص است در صد ابتلا خیلی کمی را نسبت به جمعیت کل در بر می گیرد که می توان به :

 

الف – اختلال ژنتیکی عملکرد انسولین

ب – نواقص و اختلالات ژنتیکی سلول های بتا

پ – پانکراس برون ریز

ت – دیابت و قند در اثر مصرف دارو ها و مواد شیمیایی

اشاره داشت .

 

 

علائم و  راه های تشخیص دیابت – قند خون :

پرنوشی از مهترین علائم دیابت می باشد وعلائمی مانند ضعف و گرسنگی بیش از حد ، خشکی دهان ، کاهش و افزایش وزن ، پر ادراری را جزء علائم قند خون دانست اما با توجه به اینکه بدن تا قبل از بروز دیابت و قند خون علائم خاصی از خود نشان نمی دهد (به دلیل اینکه این بیماری از طریق اختلال در آناتومی بدن انسان به وجود می آید نه از طریق ویروس ها و غیره) تنها را تشخیص آن آزمایشات قند خون و یا تست های دیابت مربوطه می باشد . در خیلی از از مواد دیابت تایپ 2 بر اساس تست های قند خون – دیابت به صورت تصادفی تشخیص داده می شود.

آشنایی با آزمایش های دیابت یا تست های قند خون :

- تست FBS : Fasting Blood Sugar)) قند خون ناشتا که عموما برای انجام این آزمایش به 8 الی 10 ساعت ناشتا احتایج می باشد و در این تست سطح گلوکز در خون اندازه گیری می شود.

 

- تست BS : این آزمایش به عنوان تست تصادفی قند خون شناخته می شود و احتیاجی به ناشتا بودن ندارد. در این تست به دستور پزشک ، در یک روز 2 ساعت بعد از خوردن وعده های غذایی اصلی(صبحانه ، ناهار ، شام) از فعالیت زیاد و خوردن و آشامیدن تا حد ممکن خود داری نموده و تست قند خون می دهد به این ترتیب که بعد از میل نمودن هر 3 وعده صبحانه ، ناهار ، شام به مدت 2 ساعت از فعالیت زیاد و خوردن و آشامیدن تا حد ممکن خودداری نموده و تست می دهد.

نکته : خوردن آب در حد رفع تشنگی مانعی ندارد .

میل کردن صبحانه

عدم فعالیت ، خودداری از خوردن و آشامیدن به مدت 2 ساعت

انجام تست خون

میل کردن ناهار

عدم فعالیت ، خودداری از خوردن و آشامیدن به مدت 2 ساعت

انجام تست خون

میل کردن شام

عدم فعالیت ، خودداری از خوردن و آشامیدن به مدت 2 ساعت

انجام تست خون

 

 

- تست BS-4pm : انجام آن شخص آزمایش دهنده 4 ساعت قبل از انجام این آزمایش وعده ناهار را در حدود ساعت 12 ظهر (12 pm) میل نموده و از خوردن و آشامیدن تا حد ممکن تا قبل از انجام تست خودداری می کند .

 

- تست GTT : (Glucose Tolerance Test) تست قند خون - دیابت تحمل گلوکز با حداقل 4 نمونه ، این تست به عنوان آزمایش قند خون تشخیص افراد مستعد به دیابت است که به عنوان تست 3 مرحله ای قند خون - دیابت هم نیز شناخته می شود و همچنین لازم به ذکر است که برای بیمارانی که ناتوان از انجام پروسه این تست هستند این آزمایش به صورت یک مرحله ای انجام می شود.

در این آزمایش  مادران باردار بعد از 8 الی 10 ساعت ناشتا آزمایش خون می دهند ، پس از انجام آزمایش خون بسته به دستور پزشک بین 75 الی 120 گرم قند به همراه آب میل می کنند ، پس از آن در سه مرحله به فواصل زمانی یک ساعته آزمایش قند خون – دیابت می دهند .

                                                                          

انجام تست خون صبح  ناشتا( ناشتا 8 الی 10 ساعت)

مصرف قند تایین شده توسط پزشک به همراه آب

(مرحله اول) : انجام تست خون یک ساعت بعد از مصرف قند

(مرحله دوم) :انجام تست خون یک ساعت بعد از مرحله اول

(مرحله سوم) :انجام تست خون یک ساعت بعد از مرحله دوم

 

-تست GCT : (Glucose Challenge Test) تست چالش قند خون که بسته به نوع دسته دستور پزشک برای مادران باردار و اشخاص مشکوک به دیابت انجام می شود .

در این تست بعد از 8 الی 10 ساعت ناشتا 50 الی 75 گرم قند بسته به تشخیص پزشک مصرف می شود ، یک ساعت بعد از مصرف قند 50 گرمی آزمایش خون انجام می شود .

انجام تست خون صبح ناشتا( 8 الی 10 ساعت)

مصرف  50 الی 75 گرم قند به همراه آب و صبر کردن به مدت زمان یک ساعت

 

انجام تست خون

 

 

چه افرادی بیشتر در معرض دیابت – قند خون قرار دارند :

نکته قابل توجه در معرض دیابت – قند خون بودن این است که در معرض قند خون – دیابت بودن حتما به معنای دچاز شدن به این بیماری نیست بلکه به معنای پیشگیری از آن است .

- افرادی که سابقه ژنتیکی ابتلا به دیابت را دارند .

- وضعیت جسمانی افراد (چاقی و لاغری بیش از حد).

- تغذیه و رژیم غذایی نا سالم.

- سبک زندگی (نداشتن تحرک کافی ، ورزش نکردن)

- غیره

آیا درمان دیابت – قند خون بدون دارو امکان پذیر است :

مهمترین المان در درمان دیابت و یا هر بیماری دیگری این است که تنها برای مصرف دارو و هرگونه رژیم مربوطه تنها و تنها بر اساس دستور پزشک خود عمل کنیم و به هیچ عنوان بر اساس شنیده ها از افراد غیر متخصص عمل نکنیم و از استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک شخص دیگر یا بر اساس مطالب نوشته شده در سایت ها و شبکه های اجتماعی جدا خودداری بفرمایین .

 

 

درباره ما :

مجموعه آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران طرف قرار داد تمامی بیمه های تکمیلی و پایه می باشد . این مجموعه با به کارگیری پیشرفته ترین و دقیق ترین دستگاه های روز موجود در کشور و همچنین استفاده از با کیفیت ترین کیت های آزمایشگاه موجود همواره به صورت شبانه روزی و تمام وقت در تمامی روزهای سال از جمله روزهای تعطیل رسمی آماده خدمت رسانی به مراجعین عزیز به صورت حضوری می باشد . لازم به ذکر است که این آزمایشگاه در صورتی که شما درخواست انجام تست در منزل و یا محل کار را داشته باشید در صورت رزرو از طریق < لینک > و یا تماس با شماره های آزمایشگاه (واتس آپ و تلفن ثابت ) آماده خدمت رسانی می باشد .

 

آزمایش دیابت|آزمایش قند خون|تست دیابت|تست قند خون


چاپ   ایمیل