×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 556
دوشنبه, 05 آذر 1397 06:19

آزمایش غربالگری ژنتیکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران , آزمایشگاه شبانه روزی است و آماده ی ارائه خدمات به هموطنان عزیز می باشد.

آزمایش غربالگری ژنتیکی 

آزمایش غربالگری ژنتیکی برای تشخیص بیماری های ژنتیکی احتمالی در نسل بعدی انجام می‌گیرد. آزمایش های غربالگری بر روی جامعه وسیعی و یا به عبارتی تعداد زیادی از افراد شامل آزمایش انجام می گیرد. زمانی می توان به اهمیت آزمایش غربالگری ژنتیکی پی برد که به این امر فکر کنیم که نسل بعدی در واقع آینده کشور می باشد و برای داشتن جامعه ای پویا و سالم باید اجتماعی سالم داشت. انجام آزمایش غربالگری ژنتیکی سلامت نسل بعد را از نظر عدم وجود مشکلات ژنتیکی تضمین می کند.


آزمایش غربالگری ژنتیکی چیست؟


آزمایش غربالگری ژنتیکی در واقع آزمایش بر روی نمونه های خون و یا بافت های خونی می باشد. آزمایش غربالگری ژنتیکی مشخص می کند که اختلالات ارثی ژنتیکی وجود دارد و حتی امروزه آزمایش غربالگری ژنتیکی تا حدی پیشرفت کرده که می تواند وجود ژن های معیوب را شناسایی کند و حتی ژن هایی که ناقص می باشند را تشخیص دهد. نوع نمونه ای که برای آزمایش غربالگری ژنتیکی گرفته می شود بستگی به نوع بیماری ای که پزشک تشخیص می دهد دارد.
شرکت و انجام آزمایش غربالگری ژنتیکی برای چه کسانی لازم می باشد:
پزشکان امکان دارد برای افراد زیر انجام آزمایش غربالگری ژنتیکی را تجویز نمایند:
1- آزمایش غربالگری ژنتیکی قبل از ازدواج: آزمایش غربالگری ژنتیکی برای زوجینی که قصد ازدواج دارند ولی یکی از زوجین و یا خویشاوندان نزدیک یکی از زوجین بیماری ارثی ای داشته باشد. حتی اگر زوجین سالم باشند احتمال دارد که ناقل ژن های معیوب و یا ژن های بیماری ژنتیکی باشند. این مورد در بیماری های ژنتیکی مغلوب اتفاق می افتد. این در حالتی است که بطور مثال فرزند ژن حامل بیماری یا ژن معیوب را از یکی از والدین به ارث ببرد ولی از والد دیگر ژن سالم را به ارث ببرد. با انجام آزمایش غربالگری ژنتیکی می توان به این ژن های مشک دار در زوجین پی برد. زمانیکه آزمایش غربالگری ژنتیکی نشان دهد هر دو والد دارای یک کپی از ژن مشکل دار می باشند احتمال دارد که فرزند متولد شده دارای بیماری ژنتیکی باشد.
2-مادر که فرزندی با بیماری خاص ژنتیکی به دنیا اورده باشد و یا فرزندی مرده به دنیا آورده باشد باید در آزمایش غربالگری ژنتیکی شرکت کند. برخی بیماری های ژنتیکی باعث می شوند تا نوزاد شکل ظاهری خاص و مشخصی داشته باشد.
3- اگر فردی فرزندی با نقص مادر زادی داشته باشد باید آزمایش غربالگری ژنتیکی را انجام دهد. گاهی نقص های مادر زادی در اثر بیماری ژنتیکی حاصل نمی شود و در اثر عواملی نظیر قرار گرفتن در معرض سموم و .. باشد.
4- زنانی که با سن بالاتر از 34 سال باردار می شوند باید آزمایش غربالگری ژنتیکی را انجام دهند و همچنین مردان بالای 50 سال نیز باید آزمایش غربالگری ژنتیکی انجام دهند. در سنسن بالای بارداری زنان احتمال وجود مشکلات کروموزومی در کروموزومی مورد بررسی قرار می گیرد و در مردانی که سن بالا دارند احتمال وجود تغییرات ژنتیکی در فرزندان در کروموزومی مورد بررسی قرار می گیرد.
5- زنانی که سابقه دو یا چند سقط جنین داشته باشند باید آزمایش غربالگری ژنتیکی را انجام دهد. سقط جنین های پیاپی می تواند نشانه وجود مشکل ژنتیکی باشد.
6- کودکانی که مشکل جسمی دارد احتمال دارد به مشکل جسمی ناشی از مشکل ژنتیکی مبتلا باشد که با انجام آزمایش غربالگری ژنتیکی مشخص می شود.
همیشه در انتخاب مرکز جهت انجام آزمایش غربالگری ژنتیکی دقت نمایید آزمایشگاه رسالت با تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و کادری مجرب سعی در ارائه خدمات بهتر و دقیق تر دارد تا رضایت مراجعین را جلب نماید.

 

خواندن 4171 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.