×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 556
چهارشنبه, 30 آبان 1397 09:14

آشنایی با آزمایشگاه پاتوبیولوژی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران , آزمایشگاه شبانه روزی است و آماده ی ارائه خدمات به هموطنان عزیز می باشد.

برای آشنایی با آزمایشگاه پاتوبیولوژی ابتدا بهتر است انواع آزمایشگاه های پزشکی رایج در کشورمان نام برده و بررسی شوند.

انواع آزمایشگاه پزشکی

1-آزمایشگاه تشخیص طبی

2-آزمایشگاه های ژنتیک

3-آزمایشگاه پاتولوژی

4-آزمایشگاه  پاتوبیولوژی (پاتولوژی)

1-آزمایشگاه تشخیص طبی

آزمایشگاه تشخیص طبی بیشترین مراجعه کننده را دارا می باشد. این آزمایشگاه ها اقدام به نمونه گیری هایی نظیر خون و  ادرار ، زخم، مدفوع و خلط و ... نمونده و به بررسی این نمونه ها می پردازد. در این آزمایشگاه ها دکتری حرفه ای آزمایشگاهی مسئولیت اعلام نتیجه و تحلیل نتایج نمونه های گرفته شده را دارد. آزمایشگاه های تشخیص طبی باید  مجوز وزارت بهداشت و درمان برای تاسیس را داشته باشند. هر آزمایشگاه تشخیص طبی بخش های میکروب شناسی، هماتولوژی ، بیوشیمی، الایزا و هورمون شناسی و ... می باشد. افراد شاغل در هر  بخش باید مدرک علوم آزمایشگاهی یا میکروبیولوژی داشته باشند باید دقت داشت ه آزمایشگاه تشخیص طبی متفاوت از آزمایشگاه پاتوبیولوژی می باشد. هنگام نیاز به مراجعه به آزمایشگاه پاتوبیولوژی به آزمایشگاه تشخص طبی مراجعه نشود . زیرا حتی در صورت نمونه گیری بجز آزمایشگاه پاتوبیولوژی هر گونه تحلیل و پاسخ دهی قابل اعتماد نیست.

2-آزمایشگاه های ژنتیک:

آزمایشگاه ژنتیک که عموما هنگام احتمال بروز مشکل ژنتیکی در فرزندان زوجین قبل از بارداری و یا قبل از ازدواج در صورت وجود احتمال بیماری ژنتیکی در فرزندان (در بررسی اولیه آزمایش خون قبل از ازدواج) مراجعه می شوند،  با استفاده از روش های مولکولی و کاریوتایپ و ... به بررسی و تشخیص می پردازند. عوما در موارد قبل از بارداری مشاوره ژنتیک نیز در این نوع آزمایشگاه داده می شود.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی می تواند در زیر مجموعه خود آزمایشگاه ژنتیک نیز داشته باشد. آزمایشگاه ژنتیک نیز مانند آزمایشگاه پاتوبیولوژی نتایج دقیقی ارائه می دهد.

3-آزمایشگاه پاتولوژی:

آزمایشگاه پاتولوژی اقدام به بررسی میکروسکوپی بافت های بدن یا مایعات بدن می نماید. پاتولوژی به معنای آسیب شناسی می باشد. پاتولوژی علمی است که به ریخت شناسی، علت شناسی، مکانیسم ایجاد می پردازد.

متخصصانی که در آزمایشگاه پاتولوژی کار می کنند پاتولوژیست می باشند. دقت شود که آزمایشگاه پاتوبیولوژی متفاوت از آزمایشگاه پاتولوژی می باشد. درآزمایشگاه پاتولوژی متخصصانی کار می کنند که فارغ التحصیل رشته کلنیکال پاتولوژی بوده و پزشکانی است که به طور تخصصی بتوانند تفسیر نتایج آزمایشگاهی را انجام دهند. در آزمایشگاه  پاتولوژی اور مربوط به تکه برداری و تشخیص بافتی و گرفتن مایع از بدن و بررسی علل ایجاد اختلالات ژنتیکی و تغییرات ژنتیکی مورد بررسی قرار  می گیرد.  بدین ترتیب که در بعد از برداشتن و گرفتن نمونه و آب گیری و روی لام فیکس می شوندو سپس زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد.یک آزمایشگاه پاتولوژی متفاوت از آزمایشگاه پاتوبیولوژی می باشد. یک آزمایشگاه پاتوبیولوژی شامل آزمایشگاه پاتولوژی نیز می باشد.

4-آزمایشگاه پاتوبیولوژی:

زمانیکه آزمایشگاه پیشرفته تر باشد و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و به روزی داشته باشد و فضای آزمایشگاه گسترده‌تر باشد آزمایشگاه پاتوبیولوژی نامیده می شود. آزماشگاه پاتوبیولوژی گاهی آزمایشگاه تشخیص طبی و آزمایشگاه پاتولوژی را با هم داشته باشد. هر بخش از آزمایشگاه پاتوبیولوژیکی متخصصانت مخصوص خود را دارد. ینی هم متخصصان بخش آزمایشگاه تشخیص طبی و هم پزشکان و متخصصان بخش آزمایشگاه پاتولوژی در بخش های مشغول به کار می باشند. آزمایشگاه پاتوبیولوژی رسالت کادری مجرب و متخصص و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته دارد. آزمایشگاه پاتوبیولوژی رسالت در عرصه آزمایشگاهی تلاش دارد در کمترین زمان با بیشترین دقت و کیفیت اقدام به  خدمت رسانی نماید. آزمایشگاه پاتوبیولوژی رسالت با تکنولوژی نوین اقدام به به روز رسانی تجهیزات و دانش نیروی متخصص می نماید.

 

خواندن 4862 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 30 آبان 1397 09:14

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.