×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 556
یکشنبه, 08 مهر 1397 09:14

ازمایش HPV

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ازمایش HPV ازمایش HPV

ازمایش HPV 


ویروس پاپیلومای انسانی، یک ویروس از خانواده پاپیلوما ویرو سهاست که حدود 170 نوع DNAژنوتایپ مختلف از این ویروس گزارش شده است. بیش از 40 نوع از این ژنوتایپ ها از طریق تماس HPV جنسی منتقل م یشوند و عفونت های دستگاه تناسلی و آنوس را ایجاد میکنند. اکثر عفونت هایHPV بدون علامت هستند و به صورت خودبخودی برطرف می شوند. در بعضی از بیماران، عفونت به صورت پایدار درآمده و باعث زگیل ها یا زخم های پیش سرطانی می شود .

ضایعات پیش سرطانی خطر ابتلا به سرطان گردن و دهانه رحم، واژن، آلت تناسلی، آنوس، دهان و گلو را افزایش میدهد. شایع ترین عفونت انتقال جنسی در سطح جهان است. در سال 2012 ، حدود 528000 مورد HPV و 266000 مر گومیر ناشی از سرطان دهانه رحم در سراسر جهان گزارش HPV جدید از عفونت شده که حدود 85 درصد آن در کشورهای در حال توسعه رخ داده است. در ایالات متحده هرساله رخ می دهد. HPV حدود 27000 مورد سرطان به علت حدود 1% بزرگسالان فعال جنسی دارای زگیل های تناسلی هستند.

درحالی که موارد زگیل از زمان یونان باستان دیده شده است، ولی طبیعت ویروسی آنها تا سال 1907 کشف نشده بود. سویه های ک مخطر HPV با خطر بالا حدود 70 % سرطان های دهانه رحم را ایجاد م یکنند. سویه های HPV 6 و 11 باعث 90 % زگیل های تناسلی می شوند که به ندرت به سرطان تبدیل می شوند. HPV مانند جلوگیری کند . به منظور اثرگذاری بهتر این واکسن ها HPV می تواند از ابتلا به انواع رایج HPV واکسن ایدز آنها قبل از ابتلا به عفونت استفاده کرد و بنابراین توصیه می شود بین سن 9 و 13 سالگی واکسیناسیون انجام شود.

غربالگری سرطان گردن رحم با انجام آزمایش هایی از قبیل پاسمیر یا معاینه دهانه رحم پس از استفاده از اسید استیک، م یتواند سرطان اولیه یا سلول های غیرطبیعی که ممکن است به سرطان تبدیل شود را تشخیص دهد. غربالگری، تعداد و مر گومیر ناشی از سرطان دهانه رحم در جهان توسعه یافته را کاهش داده است . و اهمیت تشخیص سابتای پها به صورت تفکی کشده از هم HPV دسته بندی در دو گروه پرخطر و ک مخطر طبقه بندی شده اند. گروه کم خطر عامل HPV ساب تایپ های بیمار ی زای اصلی ایجاد زگیل های تناسلی و  گروه پرخطر عامل اصلی ایجاد سرطان دهانه رحم می باشد.

وجود ساب تایپ های پرخطر از عوامل ضروری برای ایجاد سرطان سرویکس است، اما کافی نیست. تشخیص ساب تای پهای کم خطر نیز در کنار ساب تایپ های پرخطر دارای اهمیت است، چراکه نمیتوان عنوان کرد که این ساب تایها هیچ نقشی در سرطا نزایی ندارند بلکه این گروه نیز دارای توانایی غیرقابل انکار برای ایجاد استعداد ابتلا به سرطان هستند.

البته این گروه ابتدا باعث ایجاد کوندیلوما می شود. 15 سال است و مطالعات مختلف ثابت کرده اند - کوندیلوما دارای یک پیک شیوع در بازه ی سنی 24 که ابتلا به این گروه نیز ریسک ابتلا به سرطان سرویکس را افزایش می دهد. گرچه عفونت های ژنتیتال اغلب بدون علامت است و درمان خاصی برای آن صورت نم یگیرد، اما این عفونت ها می توانند سال ها پایدار باقی بمانند و ممکن است باعث تغییر سلول های سالم به سلول های سرطانی شوند.

ازمایش HPV

11 از گروه ک مخطرها و 16 از / برخی مطالعات نیز نشان داد هاند که عفونت هم زمان سروتایپ های 6گروه پرخطر می تواند ریسک ابتلا به بیماری سرطان را کاهش دهد چراکه حضور این دو گروه باهم آنتاگونیسم دارد، لذا با توجه به یافته های مختلف به دست آمده از مطالعات مختلف اهمیت، تشخیص گرو ههای پرخطر و کم خطر کاملاً محرز شده است .

یکی از HPV یکی از علل اصلی سرطان سرویکس، عفونت با ساب تایپ های پرخطراست. با PCR رایج ترین رو شها برای تشخیص عفونت های ویروسی استفاده از روش های مبتنی بر 7.9 است kb ،HPV 100 تکثیر می شود در حالی که ژنوم –500-bp ،PCR استفاده از تکنیک و این بدان معنی است که نواحی بسیاری از ژنوم این ویروس متواند به عنوان کاندید تکثیر در نظر گرفته شوند؛ اما آنچه اهمیت دارد این است که تفاوت در ویژگی های بیولوژیک و ویژگی های توالی PCRموجود در نواحی مختلف ژنوم می تواند تأثیر حیاتی بر بازده داشته باشد.


حذف L و 2 L1 ،E1 ،E در طی فرآیند اینتگراسیون بخش بزرگی از ژنوم ویروس از جمله ناحیه ی 2می شود. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر مشخص می شود که هدف، غربالگری افراد در معرض خطر برای سرطان سرویکس است چرا که در این سلو لها، فقط نواحی خاصی از ویروس که طی فرآیند اینتگراسیون حذف نشده اند، قابل شناسایی است.


در مطالعات مختلف نشان داده شده است که اینتگره شدن و حذف توالی های ذکرشده در 16نیز یکی از رایج ترین ساب تایپ ها HPV در 86 % نمونه ها مشاهده شده است .

قابل ذکر است که 16در ایجاد سرطان سرویکس است، بنابراین طراحی پرایمر برای تشخیص دقیق این ویروس و طراحی رو شهایی با حساسیت بالا در تشخیص عفونت یکی از چالش های اصلی در این ارتباط می باشد.

نرخ نتایج مثبت بسیار کمتر از HPV برای تشخیص L کی تهایی که از پرایمر 1 طی فرآیند اینتگراسیون می باشد. از L مقدار واقعی است و علت این نتایج منفی کاذب حذف توالی 1نه تنها در فازهای تأخیری نئوپلازی بلکه در مراحل اولیه ایجاد ضایعه های L آنجایی که حذف توالی 1 سرطانی نیز دیده می شود، می توان به این نتیجه رسید که احتمالاً این مرحله یکی از مراحل اصلی در سرطان زایی باشد .


18 و 45 بسیار ، نظیر 16 HPV علاوه بر این مطالعات اخیر نشان داده اند که برخی ساب تایپ های بیشتر از ساب تای پهای پرخطر 31 و 33 به حالت اینتگره درمی آیند .

 

خواندن 4521 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 08 مهر 1397 09:14

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.