×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 556
سه شنبه, 20 شهریور 1397 12:00

آزمایش غربالگری الرژی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آزمایش غربالگری الرژی آزمایش غربالگری الرژی

آزمایش غربالگری الرژی

در سالهاي اخير شاهد شيوع بيش از پيش بيماري‌هاي آلرژيك هستيم. میزان شیوع این بیماری‌ها در کشورهاي مختلف دنيا متفاوت بوده و تا حدود زيادي از شرایط آب و هوایی، وضعیت جغرافیایی، میزان آلودگی هوا، فرهنگ غذايي و سبک زندگی مردم تأثير مي‌پذيرد.

شیوع آلرژی باعث تحميل هزينه‌هاي سنگين به جامعه شده و به عنوان يک مشکل تهديدکننده سلامت عمومي مطرح گرديده است؛ بنابراين تشخيص و درمان اين دسته از بيماري‌ها، از جايگاه خاصي برخوردار شده است.

از این‌رو در آزمایشگاه تشخیص پزشکی بیمارستان رسالت با همکاری اساتید برجسته ایمونولوژی و فوق‌تخصص آلرژی، پانل آلرژی جهت غربالگری و تشخیص انواع بیماری‌های آلرژیک (آلرژن‌های غذایی، تنفسی و ترکیبی از آن‌ها) آماده گردیده است. پانل آلرژی جهت غربالگری نسبت به روش‌های رایج، هم احتمال خطر برای بیمار را کم می‌کند و هم صرفاً با گرفتن یک میلی‌لیتر خون در مدت زمان یک روز، نوع حساسیت فرد به انواع آلرژن‌ها مشخص خواهد شد.


انواع آلرژی شامل: آلرژی به غذا ها، آلرژی فصلی ، آلرژی به حیوانات اهلی و بسیاری از موارد دیگر هستند.


•آزمایش حساسیت پوست: آزمایش حساسیت پوست است جهت شناسایی موادی است که عامل ایجاد واکنش های حساسیت در شما میشوند. اطلاعات بیشتری در مورد آزمایشات حساسیت پوستی، از جمله آنچه که در طول آزمایش اتفاق می افتد یاد بگیرید. تست پوست شایع¬ترین و سریع¬ترین تست آلرژی غذایی است.


•آزمایش خون برای حساسیت: ببینید که چگونه آزمایش خون برای تشخیص حساسیت استفاده میشود و یاد بگیرید که چه چیزهایی می توانند با آزمون تداخل داشته باشند.

 

 نظریات مختلف در تشخیص آلرژی


اختصاصی استفاده از تست های تشخیص ایمنی است. IgE تنها راهکار عملی برای انداز ه گیری در مقایسه با سایر kUA/ تنها تستی است که نتایج دقیق و کمی در واحد 1 ImmunoCAP تست IgE تشخیص in vitro رایج ترین و استانداردترین تست ImmunoCAP . تست ها را ارائه میدهد.


در سال 1989 به این موضوع ImmunoCAP بوده که در صدها مقاله منتشرشده از زمان ارائه نیز وجود دارند اما قادر به تشخیص غلظت های in vitro اشاره شده است. سایر تست های قادر به تشخیص مقادیر ImmunoCAP در پاسخ به یک آلرژن خاص نیستند. تست IgE مختلف0.1 بوده و به علاوه، وجود پانل گسترده آلرژ نها که حدود 500 آلرژن مختلف را kUA/ کمتر از 1شامل می شود، برای متخصصین امکان تشخیص قطعی موارد مشکوک به آلرژی را فراهم ساخته است.واژه آتوپی، معمولاً به استعداد فردی یا خانوادگی کودکان یا بالغین در حساس شدن و ایجاد پاسخ در برخورد با آلرژن ها )معمولاً پروتئین ها(، اطلاق می شود، در نتیجه این افراد علائم IgE وابسته به
عمومی نظیر آسم، رینوکونژکتیویت یا اگزما را بروز م یدهند. به این ترتیب کاربرد این واژه در موارد تولید م یکنند. IgE فقدان مارکرهای ژنتیکی و در افرادی است که در مواجهه با آلرژن ها تیتر بالای نام دارد که با Allergy March یک بیماری آلرژیک در یک فرد آتوپیک، بیماری آتوپیک یا دوره های متوالی حساس شدن و بروز علائم البته به صورت وابسته به سن رخ م یدهد. علائم گوارشی و پوستی منتج از ازدیاد حساسیت آلرژیک و غیرآلرژیک، بعد از سن سه سالگی به تدریج تخفیف می یابند. هرچند در کودکان آتوپیک این علائم به صورت آسم آلرژیک و بعدها رینیت بارز خواهند شد.


عدم رسیدگی به این علائم، منجر به پیشرفت بیماری به صورت مزمن و در بدترین حالت، معلولیت خواهد شد. نکته کلیدی در کنترل بیماری های آلرژیک شناسایی آلرژن مسئول بیماری آلرژیک می باشد؛ بنابراین در مقابل ترکیبات مختلف ضروری به نظر IgE یک تست دقیق و قابل تکرار جهت انداز هگیری می رسد.


روش تشخیص علت آلرژی
در اواسط Phadebas RAST در سال 1967 گزارش شده است. معرفی IgE اولین تست سنجش IgEجهت سنجش In Vitro 1970 ، امکان دسترسی پزشکان به یک تست دقیق و قابل اطمینان را فراهم ساخت. طی سی سال گذشته، این تس تها و تکنولوژی هایی که این تستها بر آنها استوارند به عنوان استاندارد واقعی در نظر ImmunoCAP دستخوش پیشرفت زیادی شده است. امروزه تست
علاوه ImmnoCAP گرفته م یشود که ملاک مقایسه برای سایر رو شها محسوب م یشود. روشImmunoCAP در انداز ه گیری های کمی نیز عملکرد فو قالعاده ای دارد. عملکرد ،IgE بر تشخیص
توسط دستورالعمل کمیته ملی استاندارد آزمایشگاه های بالینی مورد تأئید قرار گرفته است. این روش که کارایی زیر استاندارد، به همراه موارد متعددی از صحت و in vitro در مقایسه با سایر مطالعات دقت پایین را داشتند، دارای کارایی بالا و تکرارپذیری بوده است.


نیز یکدستی نتایج در EuroEQAS سایر مطالعات سنجش کیفیت مستقل، نظیر برنامه آلرژی را تأئید کرده اند. درحال یکه اکثر تست های آلرژی ضریب تغییرات بالایی ImmunoCAP استفاده از با روش های بالینی سنجش ایمنی استاندارد قابل مقایسه است. ImmunoCAP ، را نشان میدهند از آنجا که اکثر بیماران مبتلا به آلرژی به متخصصین آلرژی رجوع نم یکنند، لذا نباید ناکارآمدی تجربیات پزشک، نتایج تست های آزمایشگاهی را تحت تأثیر قرار دهد.
گزینه های دیگری برای جایگزینی بررسی آلرژی وجود دارد که از صحت کمتری برخوردارند. به علاوه است که در )SPT( Skin Prick Test این تس تها بسیار هزین هبر هستند. از رایج ترین این تستها این روش، آنتی ژن خالص به صورت مایع، روی پوست قرار گرفته و سپس با ایجاد سوراخ به زیر پوست اختصاصی در فرد، واکنش آلرژیک در محل تزریق ایجاد می شود. IgE وارد می شود. در صورت حضور با تزریق آنت یژن به زیر پوست انجام می شود. این تست در اواخر قرن 19 Intradermal تست معرفی شده و کماکان در برخی کشورها کاربرد دارد ولی انجام آن دشوارتر و عوارض جانبی آن بیشتر است. برای آلرژن های غذایی، دارویی و شغلی و تست استنشاقی برای Provocation تست چالش آلرژنهای بینی و برونش، در مراکز تخصصی آلرژی انجام می شود.

خواندن 3867 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 02 مهر 1397 10:42

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.