×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 556
سه شنبه, 30 مرداد 1397 12:00

غربالگری آلرژی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

غربالگری آلرژی

شیوع آلرژی باعث تحميل هزينه‌هاي سنگين به جامعه شده و به عنوان يک مشکل تهديدکننده سلامت عمومي مطرح گرديده است؛ بنابراين تشخيص و درمان اين دسته از بيماري‌ها، از جايگاه خاصي

برخوردار شده است. از این‌رو در آزمایشگاه تشخیص پزشکی بیمارستان رسالت  با همکاری اساتید برجسته ایمونولوژی و فوق‌تخصص آلرژی، پانل آلرژی جهت غربالگری و تشخیص انواع بیماری‌های آلرژیک (آلرژن‌های غذایی، تنفسی و ترکیبی از آن‌ها) آماده گردیده است. پانل آلرژی جهت غربالگری نسبت به روش‌های رایج، هم احتمال خطر برای بیمار را کم می‌کند و هم صرفاً با گرفتن یک میلی‌لیتر خون در مدت زمان یک روز، نوع حساسیت فرد به انواع آلرژن‌ها مشخص خواهد شد.
در سالهاي اخير شاهد شيوع بيش از پيش بيماري‌هاي آلرژيك هستيم. میزان شیوع این بیماری‌ها در کشورهاي مختلف دنيا متفاوت بوده و تا حدود زيادي از شرایط آب و هوایی، وضعیت جغرافیایی، میزان آلودگی هوا، فرهنگ غذايي و سبک زندگی مردم تأثير مي‌پذيرد.


آلرژي چيست؟

سيستم ايمني يك شبكه پيچيده از سلول‌ها و ارگان‌هاي اختصاصي هستند كه بدن را در مقابل عوامل خارجي مضر محافظت مي‌كند. هنگامي كه بدن شما در معرض عوامل مضري مانند باكتري‌ها و ويروس‌ها قرار مي‌گيرد، سيستم ايمني با توليد آنتي‌بادي‌ها و فعال كردن سلول‌ها (گلبول‌هاي سفيد) با اين عوامل مضر مقابله مي‌كند.
آلرژي (واكنش آلرژيك) وقتي اتفاق مي‌افتد كه سيستم ايمني بدن اشتباها عوامل بي ضرر محيطي را بعنوان عوامل مضر و خطرناك شناسايي مي‌كند و توليد آنتي‌بادي بنام IgE مي‌كند.
علائم بيماري‌هاي آلرژيك از موارد خفيفي مانند عطسه، سرفه، آبريزش از بيني ، خارش و كهير تا علائم سيستميك شديدي مانند تنگي نفس، علائم گوارشي و شوك آنافيلاكسي متغير هستند.
اجتناب از تماس با آلرژن مهمترين راه كنترل آلرژي محسوب مي‌شود. البته در اغلب موارد اين اجتناب به طور كامل امكانپذير نبوده و پزشكان ناچار به استفاده از داروهاي مختلف جهت كنترل آلرژي مي‌شوند.
اما بايد به خاطر داشت كه پرهيز كامل تنها راه جلوگيري از واكنش آلرژيك مي‌باشد.
هر آلرژن از ۰ تا ۴ نمره گزاری می گردد. نمره صفر نشاندهنده عدم ردیابی IgE (عدم آلرژی زایی)، نمره یک به معنی نتایج حدواسط و نمره دو تا چهار نشاندهنده آلرژی زایی و شدت آنتی‏بادی IgE افزایش یافته بر علیه آلرژن می‏باشد.

غربالگری آلرژی

حساسیت و تشخیص یک آزمایش تنها به ماهیت آزمایش و نمونه‌ای که آزمایش در آن استفاده می‌شود بستگی دارد. با این حال، فقط با استفاده از حساسیت و ویژگی نمی‌توان نتیجه یک آزمایش را تعبیر کرد. به عنوان مثال، اگر نتیجه آزمایش خون یک بیمار حاکی از ابتلای وی به یک بیماری باشد و این آزمایش حساسیت ۹۰ درصد و ویژگی ۹۶ درصد داشته باشد، پزشک نمی‌تواند فقط با داشتن این دو مشخص کند که چند درصد احتمال دارد که بیمار واقعاً به آن بیماری مبتلا باشد.

خواندن 3716 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 30 مرداد 1397 12:20

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.