×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 556
شنبه, 17 شهریور 1397 10:54

آزمایش سرطان دستگاه گوارش

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آزمایش سرطان دستگاه گوارش

روش های مختلفی برای تشخیص سرطان معده وجود دارد، سرطان معده اگر پیشرفته باشد پزشک میتواند با یک آزمایش بالینی سرطان را تشخیص دهد اما برای اطمینان بازهم باید تحت آزمایش های پیشرفته تری قرار گرفت.


- آزمایش upper GL series: در این آزمایش شما محلولی خورده و پس از آن از مری، معده و ابتدای روده با اشعه X تصویربرداری میشود، در این تصویربرداری پزشک میتواند دید بهتری داشته باشد و بتواند هرگونه تومور و یا علائم غیر طبیعی وجود داشته باشد ببیند.
- آزمایش گاستروسکوپی و بیوپسی: در این آزمایش لوله نورانی نازکی از طریق دهان به معده وارد میشود و مری و معده را معاینه میکند، هرچیز غیرطبیعی دیده شود بخشی از آن را جدا کرده و خارج میکنند تا در آزمایشگاه بررسی شود.
آزمایش گاستروسکوپی و بیوپسی از مطمئن ترین و بهترین روش های تشخیص سرطان معده میباشد.
- آزمایش تحلیل تنفس: روش تحلیل تنفس یکی از روش های ارزان قیمت و سریع برای تشخیص سرطان معده میباشد که در آن بیمار در یک لوله میدمد سپس پزشک با حسگرهایی این نمونه تنفسی را بررسی میکند.
این حسگرها دو لایه اند، لایه اول یک نوار ارگانیک به بعضی مولکول های خاص واکنش نشان میدهد و لایه دوم این واکنش ها را به سیگنال های الکتریکی تبدیل میکند.
- در مراحل بعدی نیز آزمایش های بیشتری مانند سی تی اسکن، پی ای تی اسکن، اسکن استخوان، لاپاراسکوپی و سونوگرافی اندوسکوپیک گرفته میشود.
آزمایش خون مخفی در مدفوع: در سرطان معده ناحیه ای که دچار سرطان شده است دچار خونریزی خفیفی میشود که بدون هیچ علامت و دردی میباشد، این خون به دستگاه گوارش راه یافته و از مدفوع دفع میشود که قابل مشاهده نیست و تغییر رنگی در مدفوع ایجاد نمیشود، با آزمایش خون مخفی در مدفوع میتوان خون مخفی در مدفوع را تشخیص داد.
آزمایش خون مخفی در مدفوع از چند نمونه مدفوع در زمان های مختلف گرفته میشود که درصورت مثبت بودن نشان دهنده زخم معده، سرطان معده و یا سرطان روده است، بنابراین پزشک انجام آزمایش اندوسکوپی یا کولونوسکوپی را جهت مشخص کردن بیماری به شما پیشنهاد میدهد.
- شمارش سلول های خونی CBC: آزمایش شمارش سلول های خونی یکی دیگر از راه های تشخیص سرطان معده میباشد که بر روی نمونه خون صورت میگیرد.
 سرطان معده باعث خونریزی های خفیف معده میشود، حال زمانی که این خونریزی ها مزمن شود، منجر به کم خونی یا آنمی شده که با آزمایش خون مشخص میشود.
- مارکر تومور CEA: بافت ها و تومورهای سرطانی مواد و مولکول هایی تولید میکنند به اسم مارکر تومور، که در بدن فرد سالم این مولکول ها تولید نمیشود و نیست.
با آزمایش خون میتوان وجود این مولکول ها را تشخیص داد.

خواندن 4054 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 17 شهریور 1397 10:54

موارد مرتبط

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.