×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 556
سه شنبه, 05 تیر 1397 12:00

آزمایش کشت ادرار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آزمایش کشت ادرار برای تشخیص بیماری عفونت ادراری می باشد . با این آزمایش می توان میکروب و باکتری در پوست را بررسی کرد. آزمایش کشت ادرار میکروارگانیسم ها، باکتری ها را تشخیص دهد

که باعث عفونت ادراری (UTI) می شوند. دستگاه ادراری انسان شامل کلیه ها، مثانه و لوله هایی است که عضله خود را حمل می کنند (مثانه و مجرای ادرار)
عفونت معمولا در مثانه یا مجاری ادراری شروع می شود اما می تواند بر هر بخشی از این سیستم تاثیر بگذارد.
علائم عفونت ادراری
فردی که عفونت دارد، ممکن است احساس سوزش و درد در آلت تناسلی هنگام شستشو وجود داشته باشد
فرد در این بیماری احساس نیاز شدید به دفع ادرار دارد اما هیچ ادراری خارج نمی شود و یا خیلی کم خارج می شود.
در صورتی که این علائم با تب یا درد شکم وجود داشت به این معنی است که عفونت ادراری جدی تر می باشد.
آزمایش کشت ادارار برای چه افرادی کاربرد دارد ؟
زنان بیشتر از مردان درمعرض عفونت های ادراری هستند زیرا مجرای ادراری زن کوتاه تر می باشد که باعث می شود باکتری ها از روده ها به دستگاه ادراری بسیار راحت تر وارد شوندبنابراین احتمال انسداد آن بیشتر می باشد. باکتری ها مجاری ادراری را به مثانه، قلب و کلیه می رسانند، جایی که آنها می توانند به عفونت تبدیل شوند.
علائم عفونت ادراری
درد و ناراحتی، معمولا در ناحیه کمر و قسمت شکم
درد هنگام ادرار کردن
تب
احساس نیاز مکرر به ادرار کردن
مشکل در جریان ادرار
فرد مبتلا به عفونت ادراری ، ادراری به رنگ ابر دارد و حتی ممکن است در ادرار خون مشاهده کند. حتی اگر فرد احساس نیاز مکرر به ادرار کردن داشته باشد، ممکن است دچار کمبود ادرار شود تا از مثانه خود خارج شود. در مواردی که عفونت جدی تر شود، ممکن است دچار لرزش و استفراغ شود
نتایج کشت ادرار
کشت اداری طبیعی: در صورت منفی بودن جواب آزمایش کشت فاقد باکتری و عفونت ناشی از باکتری می باشد.
کشت ادراری غیر طبیعی : زمانی که جواب آزمایش مثبت باشد، نشان دهنده وجود باکتری در ادرار است. این میزان باکتری غالبا به میزان 100 هزار و بالاتر در مقیاس میلی لیتر در ادرار یافت می شود. بر اساس میزان تعداد باکتری می توان احتمال عفونت ها را تشخیص داد. به طور مثال اگر تعدا باکتری 100 یا کمتر باشد احتمال عفونت وجود ندارد. وجود 100 یا بیشتر نشان دهنده نوعی از عفونت است که در برخی موارد مصرف داروی آنتی بیوتیک نتیجه آزمایش را مثبت نشان می دهد.
در کشت ادرار نوع عامل عفونی مسبب عفونت ادراری که معمولا باکتری است مشخص می شود. ادرار درون مثانه معمولا استریل است، و باکتری یا عامل عفونی دیگری مثل قارچ ندارد. ولی باکتری ها می توانند وارد مجرای ادراری شوند و عفونت بدهند.
اگر تعداد ارگانیسم های کشت کم باشد یا اصلا رشدی دیده نشود، تست منفی است. اگر تعداد زیادی ارگانیسم رشد کند نشان دهنده ی عفونت است و در این حالت کشت ادراری مثبت است. نوع ارگانیسم های مسبب عفونت با میکروسکوپ و یا تست های شیمیایی مشخص می شود.

خواندن 3681 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 07 تیر 1397 07:21
محتوای بیشتر در این بخش: « آزمایش کشت مدفوع آزمایش کلسترول خون »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.