×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 556
شنبه, 10 شهریور 1397 12:00

آزمایش کشت مدفوع

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آزمایش کشت مدفوع

کشت مدفوع برای تشخیص عفونت باکتریایی و یا ویروسی استفاده می شود. اگرچه بیش از ۵۰ نوع باکتری به طور طبیعی در مدفوع وجود دارد، تعداد بسیار زیادی از باکتری های غیر طبیعی، ویروس ها، قارچ ها، و یا انگل ها می توانند در روده رشد کنند و ایجاد عفونت کنند.

برای کشت مدفوع، نمونه مدفوع در ظرف تمیزی جمع آوری می شود.
نوع عفونت با توجه به ظاهر رشد باکتری ها، انجام آزمایشات شیمیایی و با نگاه کردن در زیر میکروسکوپ قابل تشخیص است.
بسته به نوع آزمایشی که انجام می شود، شما باید یک نمونه مدفوع و یا چند نوبت در چند روز مختلف جمع آوری کنید.
علت انجام آزمایش کشت مدفوع چیست؟
آزمایش کشت مدفوع به دلایل زیر انجام می شود:
بررسی علت علایم بالینی مثل اسهال شدید یا خونی، افزایش میزان گاز، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، نفخ، درد شکم و گرفتگی و تب، به خصوص اگر شما آب از دریاچه نوشیده باشید و یا به خارج از کشور مسافرت کرده باشید.
تشخیص نوع باکتری، ویروس و یا قارچ که باعث ایجاد عفونت شده اند. مثل مسمومیت غذایی، التهاب روده، کلره آ و تیفوئید.
تشخیص شخصی که بیمار نیست و علایم بالینی بیماری را ندارد ولی ناقل عفونت و بیماری است.
بررسی روند درمان
آمادگی های لازم برای انجام این آزمایش چیست؟
آمادگی خاصی برای انجام این آزمایش لازم نیست. اگر اخیرا آنتی بیوتیک مصرف کرده اید، به خارج از کشور مسافرت کرده اید و یا از موادی مثل باریوم استفاده کرده اید به پزشک خود اطلاع دهید.
با پزشک خود در مورد نگرانی که در مورد آزمایش دارید صحبت کنید٬ احتمال خطر آن ٬نحوه انجام آزمایش یا نتایج احتمالی آزمایش. این کار به شما کمک می کند که اهمیت این آزمایش را متوجه شوید٬ (پر کردن فرم اطلاعات پزشکی).
کشت مدفوع برای ایزوله کردن باکتری هایی مورد استفاده قرار می گیرد که اکثریت آنها باعث ایجاد بیماری های GI (گاستروانتریت) می شوند . عمده باکتری های ایزوله شده در کشت ها ، اکلای پاتوژن ، سالمونلا و شیگلا است . بعد از کشت و ایزوله کردن اکلای پاتوژن و سالمونلا برای تعیین نوع سوش از انتی سرم هایی استفاده می کنیم که به صورت تجاری در دسترس هستند . ویژگی های نمونه در کشت مدفوع بسیار مهم است . نمونه باید قبل از 2 ساعت گرفته شده باشند و در صورتی که تاخیر بیشتر از 2 ساعت باشد باید نمونه را در محیط انتقال دهنده مناسب قرار داد . محیط هایی که اکثرا برای انتقال استفاده می کنند ، کری بیلیر یا استوارت است . نمونه هایی که به آزمایشگاه فرستاده می شود دو نوع بودند : یا به صورت سواب رکتال بودند که در محیط انتقال دهنده قرار داده شده بودند و با نمونه های تازه مدفوع بودند که در ظرف مخصوص و مناسب جمع اوری شده بودند .

 

خواندن 4144 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 17 شهریور 1397 11:02
محتوای بیشتر در این بخش: « آزمایش ادرار آزمایش کشت ادرار »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.