×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 556
جمعه, 11 خرداد 1397 12:00

آزمایش اعتیاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آزمایش اعتیاد

تاکنون 4 نوع آزمایش (تست) برای تشخیص اعتیاد وجود داشته است که عبارتند از:
1- آزمایش ادرار
مواد مخدر پس از ورود به گردش خون و عبور از کلیه ها، وارد ادرار می شوند و با آزمایش ادرار قابل تشخیص هستند، این روش، ارزان ترین و متداول ترین آزمایش تشخیص اعتیاد است و در حال حاضر تنها روش عملی برای تشخیص اعتیاد در ایران است.

نتیجه مثبت یا منفی آزمایش ادرار، بطور یقین و 100 % قابل استناد نیست، زیرا از یک سو، مصرف برخی داروهای درمانی نتیجه آنرا مثبت نشان می دهد، و از سوی دیگر، احتمال تقلب درآن وجود دارد و ترکیب برخی مواد با ادرار، نتیجه آزمایش فرد معتاد را منفی نشان می دهد. به همین دلیل نمونه گیری ادرار همیشه در حضور مراقب و ناظر انجام می شود.
ارتباط مدت زمان پاک بودن ( عدم مصرف مواد ) و نتیجه آزمایش اعتیاد:
اینکه چند وقت از آخرین مصرف اعتیاد باید گذشته باشد تا نتیجه آزمایش منفی باشد، بستگی به موارد زیر دارد:
- نوع ماده مخدر
- مدت زمانیکه بطور منظم مواد مخدر مصرف می شده
- مقدار مواد مخدر مصرف شده
مثلا اگر فردی برای مدت طولانی و مستمر مواد مخدر مصرف کرده باشد، ممکن است حتی بعد از یک ماه پاک بودن هم سم (مواد مخدر) در بدنش موجود باشد و در نتیجه نتیجه آزمایش مثبت باشد.
ولی اگر فردی مقدار کمی مواد مخدر را بصورت نامنظم (دو هفته یکبار) برای مدت چند ماه مصرف کرده باشد، بعد از یک یا دوهفته پاک بودن، ممکن است نتیجه آزمایش منفی داشته باشد.
مصرف آب در دفع مواد از بدن نقش مهمی دارد.
کدامیک از مواد مخدر در آزمایش تشخیص اعتیاد نشان داده می شوند؟
کیتهای قدیمی برای تشخیص اعتیاد، فقط دو نتیجه مثبت و یا منفی داشتند، و اگر فردی حتی استامینوفن کدئین هم مصرف می کرد، نتیجه آزمایش او مثبت می شد. ولی کیتهای تشخیصی جدید، نزدیک به 10 نوع ماده مختلف را در ادرار تشخیص می دهند و پزشک معالج (و یا ارگانی که آزمایش اعتیاد را برای استخدام را درخواست کرده) می تواند نوع ماده مصرفی را تشخیص دهد.
بعنوان مثال، کیتهای جدیدتر، مصرف ماری جوانا، آمفتامین و حتی حشیش را نیز در نتیجه خود نشان می دهند.
2- آزمایش خون
از طریق اندازه گیری سطح سرمی مواد در خون انجام می شود، هزینه و پیچیدگی بیشتری نسبت به سایر روشها دارد، اما قابل اطمینان است. در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت، و امروزه با آزمایش ادرار جایگزین شده است.
3- آزمایش موی سر
با ورود مواد مخدر (مشتقات مورفین، تریاک، کوکایین و کدئین و ... ) به بدن انسان (استنشاق، تزریق و یا مصرف خوراکی) ، همه سلول های بدن، از جمله فولیکول های موی سر (و ناخن) به این مواد آلوده می شوند، آزمایش موی سر، بسیار قابل اطمینان است و در صورتیکه فرد آنها را کوتاه نکرده باشد، مصرف مواد را در شش ماه گذشته نیز نشان می دهد. نمونه مو، لزوما از سر تهیه نمی شود و می توان نمونه مو را از هر قسمتی از بدن فرد تهیه کرد. مقدار نمونه لازم برای این تست، کمتر از 40 میلی گرم است. صحت و اعتبار این آزمایش و دقت آن در تشخیص مصرف مقادیر کم مواد، بیشتر از آزمایش ادرار است، اما این آزمایش در ایران رواج ندارد.
4- آزمایش بزاق
روش جدیدتری برای تشخیص سوء مصرف مواد است که عملکرد و نتیجه آن شبیه به آزمایش ادرار است.


روشهای تشخیص اعتیاد 2، 3 و 4، بدلیل محدودیت، و هزینه هایی که در انجام آزمایش دارند، با آزمایش ادرار جایگزین شده اند.

آزمایشگاه بیمارستان رسالت به صورت شبانه روزی در خدمت بیماران عزیز میباشد.جهت هماهنگی با شماره زیر هماهنگی نمایید.

22862018 

 

خواندن 5335 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 21 خرداد 1397 07:58
محتوای بیشتر در این بخش: « آزمایشگاه شبانه روزی آزمایش دیابت »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.