×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 556
دوشنبه, 15 آبان 1396 09:41

عفونت‌های کاندیدایی داخل شکمی و آزمایش ایدز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پریتونیت کاندیدایی معمولاً به یکی از دو شکل بالینی زیر واقع می‌شود؛ اولین شکل آن در بیماران سرپایی با دیالیز پریتونال مزمن (CAPD) است.

گونه‌های کاندیدا تقریباً 75% موارد پریتونیت قارچی در بیماران دچار این وضعیت را موجب می‌شوند. بچه‌های دچار وضعیت CAPD نسبت به بالغین، انسیدانس بالاتری از پریتونیت کاندیدایی بویژه با عامل کاندیدا پاراپسیلوزیس دارند. فاکتورهای خطر برای پریتونیت کاندیدایی در بیماران CAPD شامل استفادۀ قبلی آنتی‌بیوتیک و رویدادهای قبلی پریتونیت می‌باشد. پریتونیت کاندیدایی اغلب در بیماران CAPD با مشاهدۀ عناصر قارچی در رنگ‌آمیزی گرم از نمونه دیالیزات پریتونال تشخیص داده می‌شود. در مواردی که هیچ‌گونه ارگانیسم در رنگ‌آمیزی گرم دیده نمی‌شود، گونه‌های کاندیدا را می‌توان معمولاً از کشت مایع دیالیزات بدست آورد. دومین نوع از بیمارانی که در آنها پریتونیت کاندیدائی بوجود می‌آید در افرادی است که پیوند کبد یا پانکراس داشته یا مورد عمل جراحی دستگاه گوارش (برای جراحی پروفوراسیون معدی روده‌ای یا پانکراتیت) قرار گرفته‌اند. در چنین بیمارانی، فاکتورهای خطر اضافی برای پریتونیت کاندیدایی شامل مصرف طولانی مدّت آنتی‌بیوتیک، عمل جراحی شکمی ثانویۀ برنامه ریزی نشده و پرفوراسیون گاسترواینتستینال كسب شده در بیمارستان می‌باشد.

|آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه بانک تجارت|آزمایشگاه طرف قرارداد با بیمه آتیه|آزمایش  HPV|آزمایش HIV|آزمایش پاپیلویا|آزمایش زگیل تناسلی|آزمایشات غربالگری مادران|آزمایشات غربالگری نوزادان

پریتونیت کاندیدایی موقعی ‌که ارگانیسم از حفره پریتوان جدا شده باشد (یا در کشت خالص و یا همراه با باکتری‌ها)، معمولاً باید درمان شود. از آنجا که کاندیدا غالباً درن‌های (drains) پریتونال را کلونیزه می‌کند، جدا کردن این ارگانیسم از درن نباید برای پریتونیت کاندیدایی جنبۀ تشخیصی (دیاگنوستیک) داشته باشد. اگر ارگانیسم جدا شده نسبت به فلوکونازول حساس باشد، بیماران با پریتونیت کاندیدایی می‌باید با این دارو درمان شوند. دوز دارو باید برای فونکسیون کلیوی و همودیالیز تنظیم شود. آمفوتریسین B نیز برای درمان پریتونیت کاندیدایی مؤثر است و باید بویژه موقعی‌که کاندیدا کروزی یا ارگانیسم‌های دیگر مقاوم به فلوکونازول جدا شده و یا مورد تردید هستند استفاده شود. از قطره قطره چکاندن داخل صفاقی آمفوتریسین B باید اجتناب شود زیرا سبب پریتونیت شیمیایی دردناک می‌شود. اگرچه یک فرمولاسیون داخل رگی از ایتراکونازول قابل دسترسی است، تجربیات بسیار کمی با این عامل در درمان پریتونیت کاندیدایی وجود دارد. اگر کاتتر پریتونال وجود داشته باشد، باید برداشته شود تا عفونت معالجه شود و از عود آن پیشگیری گردد. یک کارآزمایی کوچک کنترل شده با دارونما مطرح می‌کند که پروفیلاکسی با فلوکوناوزل ممکن است انسیدانس پریتونیت کاندیدایی را در بیماران با خطر بسیار زیاد که پرفوراسیون عود کنندۀ گاسترواینتستینال یا نشت (leakage) آناستوموتیک داشته‌اند،کاهش دهد. کاندیدا همچنین می‌تواند درخت صفراوی را عفونی کند و یک عامل نادر کولسیستیت بدون سنگ است (acalculous cholecystitis)، کاندیدا غالباً بعنوان بخشی از فلور مخلوط جدا می‌شود. اکثر بیماران ضعیف شده هستند و با آنتی بیوتیک‌های وسیع‌الطیف در بخش مراقبت‌های ویژه بمدت طولانی تحت درمان بوده‌اند. گرچه اکثریت بیماران با کولسیستیت کاندیدایی با گونه‌های کاندیدا کلونیزه شده‌اند، نشان دادن کاندیدمی در آزمایشگاه بندرت اتفاق می‌افتد. با این وجود، کولسیستیت بدون سنگ مربوط به گونه‌های کاندیدا با میزان مرگ و میر بالا مرتبط است. نقطه ثقل درمان شامل درمان ضد قارچی و اقدامات مربوط به کاستن فشار از درخت صفراوی است. از آنجا که فلوکونازول و آمفوتریسین B غلظت‌های درمانی در صفرا را بدست می‌آورند، قطره چکانی موضعی (لوکال) به داخل مجاری صفراوی لزومی ندارد.


آزمایش ایدز

خواندن 3809 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 15 آبان 1396 09:41

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.