تشخیص تیروئید|آزمایش تشخیص تیروئید|آزمایشگاه تیروئید

آزمایش و تشخیص تیروئید

تشخیص بیماری تیروئید فرآیندی است که شامل انواع مختلفی از معاینات، از جمله ارزیابی بالینی، آزمایش خون، آزمایش تصویربرداری، بیوپسی و سایر آزمایش‌ها. در زیر  اجزای مختلف فرآیند تشخیص تیروئید را مورد بررسی قرار می دهیم.

ارزیابی بالینی

یک عنصر پایه مهم در تشخیص بیماری تیروئید، ارزیابی بالینی است. ارزیابی بالینی عملکرد تیروئید شما باید توسط یک پزشک انجام شود. ممکن است به یک متخصص غدد ارجاع داده شوید، این پزشک متخصص در درمان اختلالات غدد درون ریز، مانند بیماری های تیروئید است.

به عنوان بخشی از یک ارزیابی بالینی کامل، پزشک شما معمولاً ارزیابی های زیر را انجام می دهد:

گردن خود را برای بزرگ شدن، برآمدگی ها یا بی نظمی در شکل تیروئید خود احساس کنید.

برای تشخیص ناهنجاری های جریان خون با استفاده از گوشی پزشکی به صدای تیروئید خود گوش دهید.

رفلکس های خود را تست کنید پاسخ بیش از حد اغلب با پرکاری تیروئید وجود دارد و پاسخ رفلکس ضعیف می تواند در کم کاری تیروئید رخ دهد.

ضربان قلب، ریتم قلب و فشار خون خود را بررسی کنید. کاهش ضربان قلب و/یا فشار خون می تواند با کم کاری تیروئید مرتبط باشد و افزایش ضربان قلب و/یا فشار خون می تواند به دلیل پرکاری تیروئید رخ دهد.

وزن خود را اندازه بگیرید. افزایش وزن غیر منتظره اغلب با کم کاری تیروئید همراه است، در حالی که کاهش وزن ناخواسته می تواند به دلیل پرکاری تیروئید رخ دهد.

دمای بدن را اندازه گیری کنید. دمای پایین بدن و احساس سردی دائمی می تواند به دلیل کم کاری تیروئید ایجاد شود. و احساس گرمای بیش از حد، ممکن است به دلیل پرکاری تیروئید باشد.

 صورت خود را از نظر علائم مرتبط با تیروئید، از جمله از دست دادن ابروهای خارجی، پف چشم ها و راش های غیر معمول بررسی کنید.

 چشمان خود را معاینه کنید و به دنبال علائم بیماری تیروئید از جمله برآمدگی چشم، خیره شدن برجسته و خشکی چشم باشید.

 کمیت و کیفیت کلی موهای خود را بررسی کنید. تغییر در بافت مو و همچنین ریزش و شکستگی مو، هم با پرکاری تیروئید و هم با کم کاری تیروئید مرتبط است.

 پوست خود را بررسی کنید. پوست خشک و خشن می تواند نشانه کم کاری تیروئید باشد و پوست غیرعادی صاف می تواند نشانه پرکاری تیروئید باشد.

دست ها و  ناخن ها ی خود را  مورد بررسی قرار دهید. ناخن های خشک و شکننده می تواند ناشی از کم کاری تیروئید باشد.

آزمایشات خون

آزمایش‌های خونی که سطح هورمون تیروئید را اندازه‌گیری می‌کنند، به طور معمول در خواست نمی شود اما در صورت داشتن علائم، نشانه‌ها یا عوامل خطر بیماری تیروئید، می‌توان آنها را درخواست داد.

آزمایشات معمول خون تیروئید شامل موارد زیر است:

آزمایش هورمون محرک تیروئید (TSH).

Total  T4/تیروکسین کل

T4 free / تیروکسین رایگان

T3 total / تری یدوتیرونین کل

T3 free / تری یدوتیرونین رایگان

reverse T3

تیروگلوبولین/گلوبولین متصل شونده به تیروئید (TBG)

آنتی بادی های پراکسیداز تیروئید (TPOAb) / آنتی بادی های پراکسیداز ضد تیروئید

آنتی بادی های تیروگلوبولین / آنتی بادی های ضد تیروگلوبولین

آنتی بادی های گیرنده تیروئید (TRAb)

ایمونوگلوبولین های محرک تیروئید (TSI)

این آزمایش‌ها می‌توانند هورمون‌های تیروئید را در اشکال مختلف و همچنین پروتئین‌هایی را که می‌توانند تولید هورمون تیروئید را افزایش یا کاهش دهند، اندازه‌گیری کنندپزشک شما ترکیبی از نتایج را برای تعیین نوع و علت وضعیت تیروئید شما بررسی می کند.

تفسیر نتایج

الگوی نتایج آزمایش خون تیروئید به پزشک شما کمک می کند تا بیماری تیروئید شما را درک کند.

محدوده نرمال ممکن است بسته به آزمایشگاه متفاوت باشد، بنابراین اگر به نتایج خود نگاه می کنید این را در نظر داشته باشید.

 

نمونه هایی از نتایج آزمایش و اهمیت آنها در بیماری تیروئید:

افزایش سطح آنتی بادی ممکن است نشان دهنده بیماری خودایمنی تیروئید باشد. آنتی بادی های مختلف می توانند پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید، ندول ها یا گواتر را نشان دهند. با بیماری هاشیموتو می توانید آنتی بادی های TPO بالا داشته باشید و با بیماری گریوز می توانید آنتی بادی های TSI بالایی داشته باشید.

تست  reverse  T3 بحث برانگیزتر است و تولید بیش از حد یک فرم غیرفعال هورمون T3 را تشخیص می دهد و ممکن است توسط برخی از پزشکان استفاده شود.

تست TSH

آزمایش هورمون محرک تیروئید (TSH) یک آزمایش مهم تیروئید در نظر گرفته می شود. اگر هورمون های تیروئید شما پایین است، گاهی اوقات TSH می تواند افزایش یابد زیرا بدن شما تلاش می کند تا جبران کند. و گاهی اوقات اگر هورمون های تیروئید شما بیش از حد بالا باشد، TSH پایین است.

مثلا:

افزایش TSH - همراه با کاهش سطح T4 / T4 آزاد و کاهش T3 / T3 آزاد - با کم کاری تیروئید مرتبط است.

TSH پایین - همراه با سطوح T4 / T4 آزاد و T3 / T3 آزاد بالاتر - با پرکاری تیروئید مرتبط است.

با این حال، گاهی اوقات بیماری تیروئید می تواند پیچیده باشد، بنابراین نتایج همیشه چندان ساده نیستند.

تست های تصویربرداری

برای شناسایی بزرگی تیروئید، آتروفی یا ندول ها می توان از تست های تصویربرداری استفاده کرد.

این تست ها شامل موارد زیر است.

سونوگرافی تیروئید: سونوگرافی تیروئید می تواند ندول ها، توده ها و بزرگ شدن غده شما را تجسم کند. سونوگرافی می تواند برای کمک به پزشک شما استفاده شود تا ببیند آیا ندول تیروئید شما کیست پر از مایع است یا توده ای از بافت جامد.

اسکن هسته ای/ جذب ید رادیواکتیو: این آزمایش که به نام RAI-U نیز شناخته می شود، می تواند علائم بیماری گریوز، گواتر چند ندولار سمی یا تیروئیدیت را شناسایی کند. این آزمایش نباید در دوران بارداری انجام شود.

سی تی اسکن: سی تی اسکن می تواند تصویری ارائه دهد که گواتر یا گره های تیروئیدی بزرگتر را نشان می دهد.

MRI/تصویربرداری رزونانس مغناطیسی: MRI می تواند به ارزیابی اندازه و شکل غده تیروئید شما کمک کند.

بیوپسی

بیوپسی سوزنی، همچنین به عنوان بیوپسی با سوزن ظریف (FNA) شناخته می شود، برای کمک به ارزیابی توده ها و گره های تیروئیدی مشکوک استفاده می شود. در طول بیوپسی سوزنی، یک سوزن نازک مستقیماً به ندول وارد می شود و سلول ها خارج می شوند و در آزمایشگاه از نظر علائم سرطان ارزیابی می شوند.برخی از پزشکان هنگام انجام بیوپسی برای هدایت موقعیت سوزن از سونوگرافی استفاده می کنند.

در حالی که 95 درصد ندول‌های تیروئید سرطانی نیستند، FNA به همراه برخی آزمایش‌های اضافی مانند تست Veracyte Afirma می‌تواند نتایج بیوپسی شما را دقیق‌تر کند و ممکن است از جراحی غیرضروری برای ندول‌هایی که به نظر می‌رسد خوش‌خیم هستند، در امان بماند.

 

سایر تست های تشخیصی

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی گاهی از آزمایش ها و روش های دیگری برای شناسایی اختلال عملکرد تیروئید استفاده می کنند. استفاده از این آزمایش‌ها برای پزشکان رایج بحث‌برانگیز تلقی می‌شود، اما برخی از این آزمایش‌ها در بین پزشکان کل‌نگر پذیرفته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این تست ها عبارتند از:

  • تست پچ ید Iodine patch tests
  • آزمایش بزاق
  • آزمایش ادرار
  • تست دمای پایه بدن

قابلیت اطمینان و ارزش این آزمایشات ثابت نشده است. اگر پزشک شما نوع خاصی از آزمایش را توصیه می‌کند، باید به شما کمک کند تا بفهمید چه اطلاعاتی در اختیار آنها قرار می‌دهد و چگونه می‌توانید به بهترین شکل برای آن آماده شوید.

خودآزمایی چک گردن

در حالی که تشخیصی در نظر گرفته نمی‌شود، می‌توانید گردن خود را برای یافتن توده‌ها و بزرگ شدن توده چک کنید.

به طور کلی، چک گردن در مقایسه با سایر روش های تست موجود قابل اعتماد یا دقیق در نظر گرفته نمی شود. ممکن است منفی کاذب باشد - حتی اگر گردن شما کاملاً طبیعی باشد، ممکن است به بیماری تیروئید مبتلا شوید. با این حال، انجام خودآزمایی ضرری ندارد و ساده و سرراست است.

با انگشتانتان، هنگام قورت دادن یک جرعه آب، به آرامی توده هایی را در گردن خود احساس خواهید کرد که ممکن اسن نشانه بیماری تیروئید باشد.

 تشخیص تیروئید

سخن پایانی:

پزشک شما بر اساس نتایج یک معاینه بالینی و آزمایش خون می تواند علائم کلیدی بیماری های تیروئید، از جمله کم کاری تیروئید (هورمون ناکافی تیروئید) و پرکاری تیروئید (هورمون اضافی تیروئید) را تشخیص دهد. برای ندول‌ها و گواتر، آزمایش‌های تصویربرداری می‌توانند به شناسایی سرطانی بودن گره‌ها کمک کنند. بیوپسی FNA برای به دست آوردن نمونه بافتی که می تواند با میکروسکوپ برای سلول های سرطانی ارزیابی شود، انجام می شود. با ترکیبی از آزمایش‌ها، یک پزشک می‌تواند تشخیص دقیقی بدهد و درمان را برای شما ارائه دهد.

 

مطالب مرتبط :

آزمایش تیروئید| | آزمایش تیروئید در منزل

علائم پرکاری تیروئید  | عوارض تیروئید

تیروئید عصبی | عوارض تیروئید کم کار 

آزمایش تیروئید در بارداری | تفسیر آزمایش تیروئید

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی