آزمایش غربالگری سه ماهه دوم | غربالگری سه ماهه دوم

آزمایش غربالگری سه ماهه دوم : همانطور که در سه ماهه اول بارداری به طور منظم به پزشک مراجعه کرده اید، در سه ماهه دوم نیز به این کار ادامه خواهید داد. این معاینات به نظارت بر رشد و سلامت کودک شما - و همچنین سلامت شما کمک می کند.اکثر افراد باردار هر ماه برای معاینه قبل از تولد به پزشک مراجعه می کنند. در صورت داشتن یک وضعیت سلامتی قبلی یا بارداری پرخطر، ممکن است بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید.در طول سه ماهه دوم، احتمالا یک سونوگرافی 20 هفته ای هیجان انگیز خواهید داشت (در واقع، اغلب بین 18 تا 22 هفته است). با این اسکن، نگاه خوبی به کودک در حال رشد خود خواهید داشت - حتی انگشتان دست و پاهای کوچک و زیبای او!احتمالاً آزمایش خون، آزمایش ادرار و آزمایش تحمل گلوکز نیز خواهید داشت (شاید جالب‌ترین آزمایش نباشد، اما مطمئناً برای غربالگری دیابت بارداری مهم است).همچنین ممکن است آزمایشی را برای عوارض در رشد کودک انجام دهید. ممکن است بسته به سلامتی و پزشکی فرد آزمایشات دیگری توصیه شود . در صورتی که از آخرین بازدید شما تغییراتی در رژیم غذایی، سبک زندگی یا سلامتی شما ایجاد شده است، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. از تماس با پزشک متخصص زنان یا مامای خود با سؤال یا نگرانی در بین ویزیت ها دریغ نکنید.

آزمایش غربالگری سه ماهه دوم

 در حین معاینه

 در طول معاینه، پزشک معاینه فیزیکی مختصری انجام خواهد داد. یک پرستار یا دستیار وزن شما را بررسی می کند و فشار خون شما را اندازه گیری می کند.

 پزشک ممکن است پس از گرفتن سابقه سلامتی و انجام معاینه فیزیکی، آزمایش‌های اضافی را توصیه کند.

 آنها همچنین ممکن است بخواهند سابقه پزشکی خانوادگی شما و هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید را بدانند. پزشک همچنین از شما در مورد:

 •  حرکت جنین
 •  الگوهای خواب
 •  رژیم غذایی و مصرف ویتامین قبل از تولد
 •  علائم زایمان زودرس
 •  علائم پره اکلامپسی، مانند تورم
 •  ارزیابی های فیزیکی در طول سه ماهه دوم معمولاً شامل بررسی های زیر است:
 •  ارتفاع فندال یا اندازه شکم و رشد جنین
 •  ضربان قلب جنین
 •  ادم یا تورم
 •  افزایش وزن
 •  فشار خون
 •  سطح پروتئین ادرار
 •  ادرار سطوح گلوکز
 •  تهیه فهرستی از سوالاتی که باید در طول ویزیت از پزشک خود بپرسید، می تواند کمک کند.
 •  همچنین، در صورت مشاهده علائمی که عبارتند از:
 •  خونریزی واژینال
 •  سردرد شدید یا مداوم
 •  تاری یا تاری دید
 •  درد شکم
 •  استفراغ مداوم
 •  لرز یا تب
 •  درد یا سوزش در هنگام ادرار
 •  نشت مایع از واژن
 •  تورم یا درد در یک اندام تحتانی
 •  ارتفاع پایه

 پزشک ارتفاع رحم شما را اندازه گیری می کند که به آن ارتفاع پایه نیز می گویند و از بالای استخوان لگن تا بالای رحم شما را اندازه می گیرد. معمولاً بین ارتفاع فندال و طول بارداری شما رابطه وجود دارد. به عنوان مثال، در 20 هفتگی، قد پایه شما باید 20 سانتی متر (سانتی متر) به علاوه یا منهای 2 سانتی متر باشد. در 30 هفتگی، 30 سانتی متر، مثبت یا منفی 2 سانتی متر و غیره. این اندازه‌گیری همیشه دقیق نیست، زیرا ممکن است قد فندال در افرادی با جثه بزرگ‌تر، افرادی که فیبروم دارند، دوقلو یا چند قلو دارند، غیرقابل اعتماد باشد. مایع آمنیوتیک اضافی دارند

 پزشک از افزایش اندازه رحم به عنوان نشانگری برای رشد جنین استفاده می کند. اندازه گیری ها می تواند متفاوت باشد. اختلاف 2 یا 3 سانتی متری معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اگر قد پایه شما رشد نمی کند یا کندتر یا سریعتر از حد انتظار رشد می کند، ممکن است پزشک سونوگرافی را برای بررسی نوزاد و مایع آمنیوتیک توصیه کند.

 ضربان قلب جنین

 پزشک شما با استفاده از سونوگرافی داپلر بررسی می کند که آیا ضربان قلب کودک شما خیلی سریع است یا خیلی کند. فناوری داپلر از امواج صوتی برای اندازه گیری ضربان قلب استفاده می کند. برای شما و کودکتان بی خطر است. ضربان قلب جنین معمولا در اوایل بارداری سریعتر است. می تواند بین 120 تا 160 ضربه در دقیقه باشد.

 ادم (تورم)

 پزشک همچنین پاها، مچ پا و پاهای شما را از نظر ورم یا ادم بررسی می کند. تورم پاها در بارداری شایع است و به طور کلی در سه ماهه سوم بارداری افزایش می یابد. تورم غیر طبیعی ممکن است نشان دهنده مشکلی مانند پره اکلامپسی، دیابت بارداری یا لخته شدن خون باشد. اگرچه، بیشتر از احتمال، این فقط یکی از آن عوارض جانبی جالب بارداری است که پس از زایمان از بین می رود.

 افزایش وزن

 پزشک متوجه خواهد شد که در مقایسه با وزن قبل از بارداری چقدر وزن اضافه کرده اید. آنها همچنین یادداشت خواهند کرد که از آخرین بازدید چقدر وزن اضافه کرده اید. میزان افزایش وزن توصیه شده در سه ماهه دوم به وزن قبل از بارداری، تعداد نوزادانی که حامله می‌شوید و وزنی که قبلاً اضافه کرده‌اید بستگی دارد. اگر بیش از حد انتظار وزن اضافه می کنید، ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید. یک متخصص تغذیه یا متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه غذایی که شامل مواد مغذی مورد نیاز شما باشد، تهیه کنید. برخی از افرادی که بیش از حد انتظار وزن اضافه می کنند، ممکن است پرخوری نداشته باشند، اما وزن آب اضافه شده پس از زایمان از بین می رود. اگر به اندازه کافی وزن اضافه نمی کنید، باید رژیم غذایی خود را تکمیل کنید. پزشک شما ممکن است مصرف دو یا سه میان وعده سالم را علاوه بر آنچه می‌خوردید، در روز توصیه کند. نوشتن چی و اینکه چقدر غذا می خورید به پزشک کمک می کند تا برنامه ای برای تغذیه شما و کودکتان ارائه دهد. اگر هنوز به اندازه کافی وزن اضافه نمی کنید، بهتر است با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

 فشار خون

 فشار خون به طور معمول در دوران بارداری به دلیل هورمون های جدید در بارداری و تغییر در حجم خون شما کاهش می یابد. معمولاً در هفته 24 تا 26 بارداری به کمترین حد خود می رسد. برخی از افراد در سه ماهه دوم خود فشار خون پایینی دارند، به عنوان مثال، 80/40. تا زمانی که احساس خوبی دارید، دلیلی برای نگرانی نیست. فشار خون بالا می تواند در دوران بارداری خطرناک باشد، اما به طور کلی اگر به خوبی مدیریت شود، مشکلی ندارد. اگر فشار خون بالا یا در حال افزایش باشد، پزشک ممکن است شما را برای سایر علائم فشار خون بارداری یا پره اکلامپسی بررسی کند. بسیاری از افراد با وجود فشار خون بالا در دوران بارداری، نوزادان سالمی دارند. مهم است که به طور منظم تحت نظر باشید، بنابراین در صورت داشتن فشار خون بالا می توانید آن را مدیریت کنید.

 آزمایش ادرار

 هر بار که برای معاینه مراجعه می کنید، پزشک معاینه می کند ادرار شما به دلیل وجود پروتئین و قند بزرگترین نگرانی در مورد پروتئین در ادرار شما ایجاد پره اکلامپسی است که فشار خون بالا همراه با تورم و احتمالاً پروتئین بیش از حد در ادرار شما است. اگر سطح گلوکز بالایی دارید، پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری را انجام دهد. اینها ممکن است شامل آزمایش دیابت بارداری باشد، وضعیتی که باعث ایجاد سطح قند خون بالا می شود. اگر علائمی مانند ادرار دردناک دارید، پزشک ممکن است ادرار شما را از نظر وجود باکتری بررسی کند. عفونت های مجاری ادرار، مثانه و کلیه می توانند باعث ایجاد باکتری در ادرار شما شوند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است آنتی بیوتیک هایی برای شما تجویز شود که مصرف آنها در دوران بارداری بی خطر است.

بررسی نقایص مادر زادی در بارداری:

نقایص مادرزادی را می توان در دوران بارداری یا پس از تولد نوزاد، بسته به نوع خاصی از نقص مادرزادی تشخیص داد.

تست های غربالگری

آزمایش غربالگری روش یا آزمایشی است که برای بررسی اینکه آیا یک زن یا نوزادش ممکن است مشکلات خاصی داشته باشد انجام می شود. آزمایش غربالگری تشخیص خاصی را ارائه نمی دهد - که نیاز به آزمایش تشخیصی باشد .آزمایش غربالگری گاهی اوقات می‌تواند نتیجه غیرطبیعی بدهد، حتی زمانی که مشکلی برای مادر یا نوزادش وجود ندارد. در موارد کمتر، نتیجه آزمایش غربالگری می تواند طبیعی باشد و مشکلی را که وجود دارد از دست بدهد. در دوران بارداری، معمولاً به زنان این آزمایش غربالگری بارداری برای بررسی نقایص مادرزادی یا سایر مشکلات برای زن یا کودکش پیشنهاد می شود. در مورد هر گونه نگرانی در مورد آزمایشات قبل از تولد با پزشک خود صحبت کنید.

 

غربالگری سه ماهه اول

غربالگری سه ماهه اول ترکیبی از آزمایشاتی است که بین هفته های 11 تا 13 بارداری انجام می شود. از آن برای جستجوی برخی نقص های مادرزادی مربوط به قلب نوزاد استفاده می شود یا اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون. این صفحه نمایش شامل آزمایش خون مادر و سونوگرافی است.

 

 غربالگری خون مادر

 غربالگری خون مادر یک آزمایش خون ساده است. سطح دو پروتئین، گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) و پروتئین پلاسمایی A مرتبط با بارداری (PAPP-A) را اندازه گیری می کند. اگر سطح پروتئین به طور غیر طبیعی بالا یا پایین باشد، ممکن است یک اختلال کروموزومی در کودک وجود داشته باشد.

 سونوگرافی

 سونوگرافی تصاویری از نوزاد ایجاد می کند. سونوگرافی برای غربالگری سه ماهه اول به دنبال مایع اضافی در پشت گردن نوزاد است. اگر در سونوگرافی مایع افزایش یافته باشد، ممکن است اختلال کروموزومی یا نقص قلبی در نوزاد وجود داشته باشد.

 غربالگری سه ماهه دوم بارداری

 تست های غربالگری سه ماهه دوم بارداری بین هفته های 15 تا 20 بارداری انجام می شود. از آنها برای جستجوی برخی نقص های مادرزادی در نوزاد استفاده می شود. تست های غربالگری سه ماهه دوم شامل غربالگری سرم مادر و ارزیابی جامع سونوگرافی از نوزاد به دنبال وجود ناهنجاری های ساختاری (همچنین به عنوان سونوگرافی ناهنجاری شناخته می شود).

 

 صفحه نمایش سرم مادر

 غربالگری سرم مادر یک آزمایش خون ساده است که برای تشخیص اینکه آیا یک زن در معرض خطر ابتلا به نوزادی با نقص‌های مادرزادی خاص، مانند نقص لوله عصبی یا اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون است یا خیر، استفاده می‌شود. بسته به تعداد پروتئین‌های اندازه‌گیری شده در خون مادر، به‌عنوان «صفحه نمایش سه‌گانه» یا «صفحه چهارگانه» نیز شناخته می‌شود. برای مثال، یک صفحه نمایش چهارگانه سطوح 4 پروتئین AFP (آلفا فتوپروتئین)، hCG، استریول و اینهیبین-A را آزمایش می کند. به طور کلی، غربالگری سرم مادر در طول سه ماهه دوم تکمیل می شود.

 اکوکاردیوگرافی جنین

 اکوکاردیوگرام جنین آزمایشی است که از امواج صوتی برای ارزیابی قلب نوزاد قبل از تولد از نظر نقص قلبی استفاده می کند. این آزمایش می تواند تصویر دقیق تری از قلب نوزاد نسبت به سونوگرافی معمولی بارداری ارائه دهد. برخی از نقایص قلبی را نمی توان قبل از تولد مشاهده کرد، حتی با اکوکاردیوگرام جنین. اگر پزشک شما مشکلی در ساختار قلب کودک پیدا کند ، ممکن است یک سونوگرافی دقیق برای بررسی سایر مشکلات کودک در حال رشد انجام شود.

 سونوگرافی ناهنجاری

 سونوگرافی تصاویری از نوزاد ایجاد می کند. این آزمایش معمولاً در هفته 18 تا 20 بارداری انجام می شود. سونوگرافی برای بررسی سایز نوزاد و بررسی نقایص مادرزادی یا سایر مشکلات نوزاد استفاده می شود.

 تست های تشخیصی

 اگر نتیجه آزمایش غربالگری غیرطبیعی باشد، پزشکان معمولاً آزمایش‌های تشخیصی بیشتری را برای تعیین وجود نقص‌های مادرزادی یا سایر مشکلات احتمالی در نوزاد پیشنهاد می‌کنند. این تست‌های تشخیصی برای زنانی که حاملگی‌های پرخطر دارند نیز ارائه می‌شوند، که ممکن است شامل زنان 35 سال یا بیشتر باشد. زنانی که حاملگی قبلی تحت تأثیر نقص مادرزادی بوده اند. زنان مبتلا به بیماری های مزمن مانند لوپوس، فشار خون بالا، دیابت یا صرع؛ یا زنانی که از داروهای خاصی استفاده می کنند.

 

 سونوگرافی با وضوح بالا

 سونوگرافی تصاویری از نوزاد ایجاد می کند. این سونوگرافی، همچنین به عنوان سطح II شناخته می شود سونوگرافی، برای بررسی جزئیات بیشتر برای نقایص احتمالی مادرزادی یا سایر مشکلات نوزاد که در آزمایش‌های غربالگری قبلی پیشنهاد شده بود، استفاده می‌شود. معمولا بین هفته های 18 تا 22 بارداری کامل می شود.

 

 نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS)

 CVS آزمایشی است که در آن پزشک یک قطعه کوچک از جفت به نام پرز کوریونی را جمع آوری می کند و سپس برای بررسی اختلالات کروموزومی یا ژنتیکی در نوزاد آزمایش می شود. به طور کلی، آزمایش CVS برای زنانی که نتایج غیرطبیعی در آزمایش غربالگری سه ماهه اول دریافت کرده‌اند یا زنانی که ممکن است در معرض خطر بالاتری باشند، ارائه می‌شود. بین هفته های 10 تا 12 بارداری، زودتر از آمنیوسنتز کامل می شود.

 

 آمنیوسنتز

 آمنیوسنتز آزمایشی است که در آن پزشک مقدار کمی مایع آمنیوتیک را از ناحیه اطراف نوزاد جمع آوری می کند. سپس این مایع برای اندازه گیری سطح پروتئین نوزاد مورد آزمایش قرار می گیرد که ممکن است نشان دهنده نقص های مادرزادی خاصی باشد. سلول های مایع آمنیوتیک را می توان برای اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون و مشکلات ژنتیکی، مانند فیبروز کیستیک یا بیماری تای ساکس. به طور کلی، آمنیوسنتز برای زنانی که نتایج غیرطبیعی در آزمایش غربالگری دریافت کرده اند یا زنانی که ممکن است در معرض خطر بالاتری باشند، پیشنهاد می شود. بین هفته های 15 تا 18 بارداری کامل می شود. در زیر برخی از پروتئین هایی که آمنیوسنتز برای آنها آزمایش می شود آورده شده است.

 

1- AFP مخفف آلفا فتوپروتئین است، پروتئینی که کودک تولید می کند. سطح بالای AFP در مایع آمنیوتیک ممکن است به این معنی باشد که کودک دارای نقصی است که نشان دهنده سوراخی در بافت است، مانند نقص لوله عصبی (آنسفالی یا اسپینا بیفیدا)، یا نقص دیواره بدن، مانند امفالوسل یا گاستروشیز.

 AChE

2- AChE مخفف استیل کولین استراز، آنزیمی است که کودک تولید می کند. این آنزیم می تواند از نوزاد به مایع اطراف نوزاد منتقل شود در صورتی که سوراخی در لوله عصبی وجود داشته باشد.

 بعد از تولد نوزاد

 برخی از نقایص مادرزادی ممکن است تا پس از تولد نوزاد تشخیص داده نشوند. گاهی اوقات، نقص مادرزادی بلافاصله در بدو تولد دیده می شود. برای سایر نقایص مادرزادی از جمله برخی از نقایص قلبی، نقص مادرزادی ممکن است تا اواخر زندگی تشخیص داده نشود.

 هنگامی که یک مشکل سلامتی برای کودک وجود دارد، پزشک ممکن است با گرفتن سابقه پزشکی و خانوادگی، انجام معاینه فیزیکی، و گاهی اوقات توصیه آزمایش های بیشتر به دنبال نقایص مادرزادی باشد. اگر بعد از معاینه نتوان تشخیص داد، ممکن است کودک را به متخصص ناهنجاری‌های مادرزادی و ژنتیک ارجاع دهد. متخصص ژنتیک بالینی، پزشکی است که آموزش های ویژه ای برای ارزیابی بیمارانی که ممکن است دارای شرایط ژنتیکی یا نقص مادرزادی باشند، دارد. حتی اگر کودک به متخصص مراجعه کند، ممکن است تشخیص دقیقی به دست نیاید.

 

 آزمایش غربالگری سه ماهه دوم,آزمایش غربالگری,غربالگری سه ماهه دوم

 

مطالب مرتبط :

آزمایش سلامت جنین |آزمایشگاه بیمارستان رسالت تهران

نتیجه آزمایش غربالگری | آزمایشگاه بیمارستان رسالت

اعداد نرمال غربالگری اول | رنج نرمال در آزمایش غربالگری

تفسیر آزمایش غربالگری دوم | آزمایشگاه بیمارستان رسالت

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی