آزمایشگاه طرف قرارداد بیمه ها در شرق تهران

آزمایشگاه طرف قرارداد بیمه ها در شرق تهران: داشتن بیمه درمانی مزایای زیادی دارد. از شما و خانواده تان در برابر خسارات مالی به همان روشی که بیمه خانه یا خودرو محافظت می کند، محافظت می کند. حتی اگر از سلامت خوبی برخوردار باشید، هرگز نمی دانید چه زمانی ممکن است تصادف کنید یا بیمار شوید. سفر به بیمارستان می تواند بسیار پرهزینه تر از آن چیزی باشد که انتظار دارید. اما خبر خوب این است که با برنامه‌ریزی مناسب، می‌توانید از خود در برابر بیشتر این موارد و انواع دیگر صورت‌حساب‌های پزشکی محافظت کنید.

آزمایشگاه طرف قرارداد بیمه ها

سلامتی شما با ارزش ترین دارایی شماست. با یک طرح بیمه درمانی خوب، به محافظت از ان کمک می کنید  سایر مزایای کلیدی بیمه دسترسی به شبکه ای از پزشکان و بیمارستان ها و سایر منابع برای کمک به شما در حفظ سلامتی است. با بیمه درمانی،:

 قادر به یافتن کمک مورد نیاز خود در نزدیکی خانه هستید

 آسوده خاطر و کمتر نگران باشید زیرا می دانید که تحت پوشش هستید

 دسترسی به مراقبت های مقرون به صرفه و اطلاعات بهداشتی برای حفظ سلامتی شما وجود دارد.

 با بیمه درمانی و با انجام برخی از انتخاب های بهداشتی اولیه خوب، می توانید سلامت و رفاه خود را تقویت کنید. آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران طرف قرارداد با تمام بیمه ها ی تکمیلی و  آزمایشگاه مورد تایید بیمه ها می باشد . آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت تهران یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین آزمایشگاه شرق تهران است. این آزمایشگاه این آمادگی رادارد تا در طول مدت 24 ساعت شبانه روز خدمات آزمایشگاهی مختلف از روتین گرفته تا تخصصی و فوق تخصصی را به همشهریان عزیز ارائه نماید. در آزمایشگاه فوق تخصصی بیمارستان رسالت تهران تمام خدمات آزمایشگاهی قابل ارائه و در دسترس است این آزمایشگاه می کوشد با ارائه باکیفیت ترین خدمات و نیز به کارگیری بهترین تجهیزات دقیقترین نتایج را به همشهریان عزیز ارائه کند یکی از تست های تخصصی قابل ارائه در این آزمایشگاه تست بررسی میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات در آقایان است که در زیر به آن می پردازیم.

تست PSA

تست PSA چیست؟

PSA مخفف "آنتی ژن اختصاصی پروستات" است.

این یک گلیکوپروتئین است که مانند یک آنزیم، یک پروتئاز عمل می‌کند، که تقریباً منحصراً توسط سلول‌های اپیتلیال پروستات تولید می‌شود که عملکرد آن شامل مایع کردن اسپرم است، یعنی پس از «لخته شدن» اسپرم انزالی، آن را مایع می‌کند.

بنابراین در اسپرم و در سلول های پروستات (هر دو بدخیم و خوش خیم) و در خون محیطی وجود دارد.

 اندازه گیری سطح PSA در خون از طریق یک آزمایش خون ساده امکان پذیر است. نتایج به‌دست‌آمده به تعیین اینکه آیا این مورد شامل بزرگ شدن خوش‌خیم پروستات است یا سرطان پروستات کمک می‌کند. در صورت مشکوک بودن به سرطان، باید بیوپسی پروستات انجام شود.

اهمیت نتایج تست PSA

نمره PSA بالا به معنی غربالگری سرطان پروستات است، زیرا ممکن است بیمار سرطان داشته باشد.

با این حال، علاوه بر سرطان، موقعیت‌های دیگری نیز می‌تواند منجر به امتیاز بالا باشد. مثلا:

 • پروستاتیت (حاد یا مزمن)؛
 • عفونت ادراری یا تناسلی؛
 • وقوع یک دوره احتباس ادرار ("ادرار به دام افتاده")؛
 •  هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)؛
 •  انجام آندوسکوپی، بیوپسی یا جراحی پروستات.

 به طور کلاسیک، نمره 4 PSA واحد دوز ng/ml است، (یعنی نانوگرم بر میلی‌متر) مشکوک در نظر گرفته می شود.

 

 نمره کمتر از 4 نیازی به بیوپسی نداشت، نمره بالاتر از 10 مشکوک بود و هر چیزی بین 4 تا 10 در به اصطلاح "منطقه خاکستری" بود.

 امروزه همه چیز تغییر کرده است و هر نمره ای باید در یک سری پارامترهای دیگر که اورولوژیست برای هر بیمار ارزیابی می کند، تنظیم شود.

 امتیاز PSA یکسان در افراد مختلف بسته به متغیرهای دیگر می تواند معنای متفاوتی داشته باشد - به عنوان مثال، یک ندول قابل لمس در طول DRE، که یک آزمایش اساسی است.

 

 چگونه برای آزمایش PSA خون گرفته می شود؟

 تجزیه و تحلیل PSA از نمونه خون در آزمایشگاه با استفاده از تکنیکی به نام "رادیوایمونواسی" انجام می شود

 برای این آزمایش، بیمار باید موارد زیر را انجام دهد:

 حداقل 4 ساعت قبل از آزمایش غذا نخورید.

 در 48 تا 72 ساعت قبل تست رابطه جنسی نداشته باشید

 هیچ تمرینی که به پرینه فشار وارد می کند (مانند دوچرخه سواری، موتور سیکلت یا اسب، یا رانندگی طولانی با ماشین) در همان دوره انجام ندهید.

 اگر اخیراً عفونت ادراری، پروستاتیت یا اورتریت داشته‌اید، کاتتر شده‌اید، تحت سیستوسکوپی قرار گرفته‌اید یا هر گونه دستکاری دیگر در دستگاه ادراری داشته‌اید، آزمایش را به تعویق بیندازید.

 تجزیه و تحلیل تست PSA و سرطان پروستات

 سرطان پروستات به طور کلی باعث افزایش تدریجی، مستمر و نسبتاً سریع سطح PSA می شود. اگرچه این آزمایش 100٪ قابل اعتماد نیست، اما بهترین نشانگر سرطان در حال حاضر موجود است.

 با توجه به این سناریو، روش‌های دیگری برای بهبود حساسیت و ویژگی تست (یعنی کاهش نرخ منفی و مثبت کاذب) ایجاد شده است.

 بنابراین می توان پارامترهایی مانند موارد زیر را تنظیم کرد:

 •  نسبت بین PSA آزاد و کل PSA؛
 •  چگالی PSA؛
 •  منطقه انتقال PSA;
 •  PSA به عنوان تابعی از سن
 •  نسبت بین PSA آزاد و PSA کل
 •  PSA تا حدودی آزادانه در خون گردش می کند و تا حدی با پروتئین ها مرتبط است.

 

 اولی PSA آزاد (fPSA) و دومی PSA کمپلکس (cPSA) نامیده می شود و مجموع آنها با PSA کل (tPSA) مطابقت دارد، که امتیازی است که در طول تجزیه و تحلیل معمول PSA به دست می آید.

 نسبت بین PSA آزاد و PSA کل اطلاعات بیشتری در رابطه با خطر بیشتر یا کمتر سرطان ارائه می دهد.

 هرچه این نسبت کمتر باشد، خطر ابتلا به سرطان بیشتر می شود.

 استفاده از نمره دیگری (به نام نمره برش یا آستانه) به حساسیت و ویژگی انتخاب شده مربوط می شود، یعنی خطر انتخابی برای عدم تشخیص سرطان در مقابل خطر انجام بیوپسی غیرضروری

 تراکم PSA

 برای تعیین تراکم PSA، نتیجه آزمایش مربوط به اندازه پروستات است. هر چه این تراکم بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان پروستات بیشتر می شود.

 سرعت PSA

 برای تعیین سرعت PSA، دوزهای مکرر این آزمایش ارزیابی شده و برای تعیین با هم مقایسه می‌شوند

 تا یک نقطه مشخص، این رشد قابل قبول است و بالاتر از حد معین (امتیاز به طور کلی 0.75 نانوگرم در میلی لیتر در سال) مشکوک به سرطان است.

 با این حال، این نمرات در برخی از مطالعات اخیر مورد تردید قرار گرفته است، جایی که نویسندگان ادعا می کنند که حتی با افزایش کمتر، یک سرطان بدخیم می تواند وجود داشته باشد

 منطقه انتقال PSA

 این مقدار مشابه تراکم PSA است، اما تنها زمانی مورد توجه قرار می گیرد که قسمت خاصی از پروستات اندازه خاصی داشته باشد.

 بنابراین، امتیاز PSA به اندازه منطقه انتقال مربوط می شود.

 PSA به عنوان تابعی از سن

 در این ارزیابی، نمره PSA با سن بیمار تطبیق داده می شود (با توجه به اینکه مشخص شده است که PSA با افزایش سن و همچنین اندازه پروستات افزایش می یابد.

 برای مثال، نمره PSA 2.5ng/ml ممکن است در سن 70 سالگی قابل قبول باشد اما در 40 سالگی غیر قابل قبول باشد.

چرا ممکن است به آزمایش خون PSA نیاز داشته باشم؟

در صورت داشتن علائم پروستات، مانند:

 • نیاز به ادرار مکرر یا ناگهانی
 • ناراحتی یا مشکل در هنگام ادرار کردن
 • خون در ادرار یا منی

تست PSA به عنوان یک تست غربالگری سرطان پروستات در مردان بدون علائم یا سابقه خانوادگی توصیه نمی شود.

اگر علائمی ندارید اما مایل به انجام آزمایش PSA هستید، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. این می تواند یک ابزار غربالگری خوب باشد، اما شما نمی توانید به تنهایی به این آزمایش اعتماد کنید.

اگر خطر ابتلا به سرطان پروستات بیشتر است، یا اگر علائم پروستات دارید، آزمایش PSA ممکن است مفید باشد.ممکن است سرطان پروستات با سطح PSA طبیعی باشد. همچنین ممکن است سرطان پروستات تنها با کمی افزایش سطح PSA باشد.تنها راه قطعی برای تشخیص سرطان پروستات بیوپسی است. اسکن ام آر آی از پروستات می تواند به تشخیص نیاز به بیوپسی کمک کند.

با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای آزمایش خون PSA و غربالگری صحبت کنید. پزشک علائم و عوامل خطر را بررسی می کند. ممکن است معاینه رکتوم انجام دهد.

 اگر سرطان پروستات دارید، آزمایش خون PSA می تواند به پزشک کمک کند تا وضعیت شما را کنترل کند. اگر سطح PSA بالا برود، این نشان می دهد که سرطان شما در حال رشد است.


اگر PSA من به سرعت افزایش یابد چه؟

نرخ افزایش سالانه سطح PSA به عنوان سرعت PSA شناخته می شود. این یکی از معیارهای خطر سرطان پروستات است که پزشک شما برای بررسی مراحل بعدی از آن استفاده می کند، زیرا سطح PSA می تواند در مردان مبتلا به سرطان پروستات به سرعت افزایش یابد. این می تواند به ویژه برای یافتن سرطان پروستات در مراحل اولیه قبل از خروج سرطان از پروستات مفید باشد.

چه آزمایش های اضافی ممکن است مورد نیاز باشد؟

بیوپسی برای تایید وجود یا عدم وجود سرطان پروستات مورد نیاز است. آزمایش‌های بیشتری وجود دارد که می‌تواند به پزشک شما اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی تعیین احتمال یافتن سرطان در طول بیوپسی و تعیین میزان تهاجمی بودن آن سرطان بدهد.

در حالی که هیچ یک از این آزمایش‌ها به تنهایی قطعی نیستند، زمانی که علاوه بر آزمایش PSA، DRE و بیوپسی انجام می‌شوند، می‌توانند اطلاعات بیشتری در مورد سرطان خاص خود در اختیار هر بیمار قرار دهند و هم در تشخیص و هم در تصمیم‌گیری در مورد درمان کمک کنند.


چاپ   ایمیل