r/STD

STD|آزمایش std|Std مخفف چیست|بیماری sti|Std مخفف چیست

بیماری های مقاربتی(STDs)

طبق تعریف،  -STDs بیماری‌های مقاربتی گروه وسیعی از بیماری‌های مسری را تشکیل می‌دهند که در انتقال جنسی شایع و مشترک هستند. بیماری های مقاربتی بر همه افراد تأثیر می گذارد، به ویژه نوجوانان و جوانان. دلایل خطر بالای سرایت برای نوجوانان هر دو جنس را می توان در درصد بالایی از "آزمایش های جنسی"، عدم تمایل خاص به استفاده از کاندوم، و امتناع از این باور که آنها می توانند به این بیماری مبتلا شوند، بازمی گردد. اتفاقی که فقط شامل «دیگران» می شود. در واقع، نوجوانان در معرض خطر عفونت توسط باکتری ها، تک یاخته ها، ویروس ها و غیره هستند. کسانی هستند که فعالیت جنسی محافظت نشده انجام می دهند، چندین شریک جنسی دارند یا با افراد پرخطر رابطه جنسی دارند. بیماری های مقاربتی می توانند منشا باکتریایی، ویروسی، تک یاخته ای و قارچی داشته باشند. فهرست کوتاهشامل: سیفلیس، سوزاک، عفونت کلامیدیا تراکوماتیس، عفونت مایکوپلاسمای تناسلی، هرپس سیمپلکس تناسلی، ویروس پاپیلومای انسانی و عفونت های ویروس نقص ایمنی انسانی، هپاتیت B و C، تریکومونیازیس تناسلی، کاندیدیازیس. سیفلیس از  باکتری ترپونما پالیدوم ناشی می شود و خود را با زخم در اندام تناسلی و غدد لنفاوی متورم نشان می دهد. تشخیص بر اساس داده‌های بالینی- آنامنستیک، شناسایی میکروسکوپی T. ​​pallidum و نتایج تحقیقات سرولوژیکی خاص است. سوزاک که توسط گنوکوک های گرم منفی ایجاد می شود،  ترشحات زرد رنگ و چرکی از مجرای ادرار ایجاد می کند و اغلب با فارنژیت همراه است.

تا به امروز، حدود سی بیماری مقاربتی مختلف وجود دارد که ممکن است با علائم همراه باشد یا نباشد. از جمله: تب، درد در ناحیه تحتانی شکم، ترشحات غیر طبیعی دستگاه تناسلی یا حتی قرمزی و بثورات در ناحیه تناسلی.

با این حال، اکثر بیماری های مقاربتی علائم قابل مشاهده ای ندارند. بنابراین می‌توانیم بدون اینکه بدانیم آلوده شویم، زیرا احساس "بیماری" نداریم. از این رو انجام آزمایش برای محافظت از خودتان بلکه از شرکای خود نیز اهمیت دارد .

f/STD

پاپیلوما، هرپس :

باکتری های درون سلولی مانند کلامیدیا تراکوماتیس، اوره پلاسما اوره آلتیکوم و مایکوپلاسما هومینیس در ایجاد اورتریت، اپیدیدیمیت و اورکیت بسیار شایع هستند. تبخال تناسلی که بسیار شایع است، به صورت یک یا چند تاول روی واژن یا ناحیه فرج ظاهر می شود. روند عودکننده مزمن تظاهرات بالینی پس از اولین عفونت (عفونت اولیه) خاص این ویروس است. عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌تواند خود را به 3 شکل بالینی نشان دهد: 1) زگیل‌های مسطح و دیسپلازی (که به شروع سرطان دهانه رحم و غده رحم کمک می‌کنند) 2) کندیلوماتا آکومیناتا. 3) اشکال نهفته بدون علامت فقط با بررسی های بیومولکولی و با ذره بین یافت می شود. عفونت های ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) در 80 درصد موارد از طریق جنسی منتقل می شود. خود را با تب، لنفادنوپاتی (غدد لنفاوی متورم) یا با یک عفونت فرصت طلب (مانند ذات الریه و غیره) نشان می دهد. هپاتیت B و C همچنین می توانند از طریق جنسی منتقل شوند و می توانند بدون علامت باشند یا با ایجاد خستگی، تب، یرقان و غیره خود را نشان دهند. .). تریکومونیازیس تناسلی شایع ترین در بین بیماری های مقاربتی است، این یک تک یاخته (انگل) است که باعث واژینیت و اورتریت و به ندرت پروستاتیت و اپیدیدیمیت میشود کاندیدیازیس لزوماً از طریق جنسی منتقل نمی شود، این یک قارچ بسیار شایع در زنان جوان است، اغلب به دلیل کاهش فلور باکتریایی رایج در واژن است، به عنوان مثال پس از درمان آنتی بیوتیکی به دلیل دیگری ظهور می یابد.

اورولوژیست به عنوان یک متخصص در حوزه جنسی و تولید مثل مردان می تواند در دو سطح در بیماری های مقاربتی مداخله کند: انجام یک مداخله پیشگیرانه و یک مداخله درمانی. مداخله پیشگیرانه با فراهم کردن وسایلی برای آگاهی از روش‌های تماس بین پاتوژن‌ها (باکتری‌ها، تک یاخته‌ها، ویروس‌ها و غیره) و سیستم تناسلی، یعنی مفاهیمی در مورد آناتومی دستگاه تناسلی، پویایی جنسی روش‌های پیشگیری از بارداری و آسیب‌شناسی دستگاه تناسلی به مردم ارائه می‌شود. . مداخله درمانی شامل تشخیص و درمان پزشکی و/یا جراحی تظاهرات متعدد دستگاه ادراری تناسلی است که همراه با این بیماری‌های عفونی است.

 

برای مبتلا نشدن به STD چه باید کرد؟

از روابط و اعمال جنسی خطرناک خودداری کنید

کاهش تعداد شرکا

استفاده از کاندوم

همیشه سعی کنید بعد از رابطه جنسی خود را  بشویید.

در صورت عفونت، بلافاصله با متخصص تماس بگیرید و بدون تردید به پزشک اطلاع دهید.

در صورت عفونت، همیشه شریک زندگی خود را مطلع کنید و از او بخواهید ویزیت و درمان توصیه شده را انجام دهد.

 

کشت ادرار

این آزمایشی است که برای تشخیص عفونت های مجرای ادرار و مثانه استفاده می شود. معمولاً صبح ها انجام می شود و پس از شستشوی دقیق اندام تناسلی با مواد شوینده مناسب، ادرار را در یک ظرف استریل جمع آوری می کند. اولین جریان ادرار باید قبل از جمع آوری دور ریخته شود. معمولاً به دنبال میکروب ها و قارچ های رایج می گردند. برخی از مراکز نیز ازمایش اولین جریان ادرار را انجام می دهند که باید در یک ظرف جداگانه جمع آوری شود که در آن جستجو برای مایکوپلاسماهای دستگاه ادراری تناسلی و جستجو با روش PCR برای برخی پاتوژن های مهم مانند Chlamidya trachomatis. گونوکوک  انجام میشود اگر نمونه مورد تجزیه و تحلیل را نمی توان ظرف چند ساعت به آزمایشگاه تحویل داد، توصیه می شود آن را در یخچال با دمای +5 درجه سانتیگراد، یعنی در پایین ترین محفظه ها نگهداری کنید.

مهم: توصیه می شود این آزمایش را حداقل 10 روز پس از آخرین آنتی بیوتیک درمانی انجام دهید.

 

کشت اسپرم

کشت اسپرم شامل تجزیه و تحلیل حضور احتمالی باکتری ها یا سایر میکروارگانیسم های بیماری زا در مایع منی است. به طور معمول، میکروب های رایج و مایکوپلاسماهای دستگاه ادراری تناسلی جستجو می شوند، اما برخی از مراکز نیز تحقیقاتی را با استفاده از روش PCR برای برخی از پاتوژن های مهم مانند Chlamidya trachomatis، Mycoplasma Hominis، Gonococcus، HPV و HSV انجام می دهند. اگر مثبت باشد، گزارش معمولاً با یک آنتی بیوگرام همراه است که نشان می دهد میکروارگانیسم مورد نظر به کدام آنتی بیوتیک حساس تر هستند. نتیجه منفی وجود عفونت را رد نمی کند زیرا موادی در مایع منی وجود دارد آنها می توانند رشد باکتری ها را در آزمایشگاه مسدود کنند.

این آزمایش زمانی ضروری است که بیمار از درد و/یا سوزش در ناحیه پرینه، آلت تناسلی یا بیضه ها رنج می برد. جمع آوری نمونه باید با خودارضایی پس از پرهیز تقریباً 7-5 روزه انجام شود. قبل از جمع‌آوری اسپرم، بیمار باید ادرار کند، پس از آن باید دست‌ها و آلت تناسلی خود را با مواد شوینده بشویید تا صابون خارج شود. ظرف منی باید استریل باشد و می توان آن را در هر داروخانه ای خریداری کرد. فاصله بین جمع آوری اسپرم و تحویل نمونه نباید بیش از سه ساعت باشد.

مهم: توصیه می شود این آزمایش را حداقل 10 روز پس از آخرین آنتی بیوتیک درمانی انجام دهید.

d/STD

سواب مجرای ادرار

این آزمایشی است که عفونت مجرای ادرار را برجسته می کند. معمولاً به دنبال میکروب‌های رایج، مایکوپلاسماهای دستگاه ادراری تناسلی و کلامیدیا می‌گردند این ازمایش با تکنیک های مختلف، که بدون شک پیچیده ترین آنها تکنیک PCR است انجام میشود. هر نوع میکروب به سواب مخصوص به خود نیاز دارد، بنابراین به طور معمول دو یا سه سواب مختلف به مجرای ادرار وارد می‌شوند که در نتیجه نمونه‌های مجزا مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. آزمایش باید صبح قبل از ادرار یا چند ساعت پس از آخرین ادرار انجام شود و ممکن است کمی آزاردهنده باشد. استفاده از سواب ها توسط خودتان توصیه نمی شود، بهتر است با آزمایشگاه مجهز به پرسنل مسئول نمونه گیری تماس بگیرید.

مهم: توصیه می شود این آزمایش را حداقل 10 روز پس از آخرین آنتی بیوتیک درمانی انجام دهید.

 

تست میرز و استمی

تست Meares and Stamey یک تست تشخیصی دقیق است که برای برجسته کردن و محلی‌سازی عفونت دستگاه ادراری تحتانی استفاده می‌شود.

این تکنیک بر اساس مجموعه ای از چهار نمونه مختلف است:

اولین جریان ادرار (VB1)

جریان متوسط ​​ادرار (VB2)

ترشح پروستات با ماساژ (EPS)

نمونه ادرار پس از ماساژ (VB3)

سپس نمونه های مختلف روی محیط های کشت مختلف قرار می گیرند. وجود باکتری یا لکوسیتوز در VB1 نشان دهنده یورتریت است، در VB2 سیستیت را برجسته می کند، در حالی که در EPS منجر به تشخیص پروستاتیت می شود. اگر در EPS و VB3 وجود باکتری وجود نداشته باشد اما تعداد لکوسیت‌ها زیاد باشد، احتمال التهاب پروستات یا پروستاتیت باکتریایی وجود دارد.

همیشه آسان نیست که دست به کار شوید و از پزشک خود برای غربالگری درخواست کنید. با این حال، مهم است که برای محافظت از خود و جلوگیری از انتقال بیماری آزمایش شوید.

 

شایع ترین بیماری های مقاربتی کدامند؟

از بین سی بیماری مقاربتی موجود، هشت مورد به عنوان شایع‌تر شناخته شده‌اند و چهار مورد از آنها عفونت‌هایی با منشا باکتریایی یا انگلی هستند:

سیفلیس

کلامیدیا

سوزاک

تریکومونیازیس

اگر به سرعت تشخیص داده شوند، این چهار عفونت به راحتی و به سرعت قابل درمان هستند. چهار بیماری مقاربتی باقیمانده منشا ویروسی دارند:

هپاتیت B

ویروس پاپیلوم انسانی

اچ‌آی‌وی

تب خال ناحیه تناسلی

درمان اینها معمولاً دشوارتر است (یا حتی در برخی موارد غیرممکن)

 

چگونه می توانید STD را تشخیص دهید؟

از آنجایی که اکثر بیماری های مقاربتی علائم قابل مشاهده ای ندارند، می توانید بدون اینکه بدانید ویروس، باکتری یا انگل را حمل کنید. بنابراین غربالگری به شما امکان می دهد وضعیت خود را بدانید، در صورت لزوم از مراقبت مناسب بهره مند شوید و از انتقال جلوگیری کنید.

بنابراین بسته به STD مشکوک می‌توان آزمایش‌های غربالگری متفاوتی ارائه کرد: آزمایش خون، معاینه بالینی اندام تناسلی، تجزیه و تحلیل ادرار یا حتی نمونه‌های محلی با استفاده از سواب پنبه. همه این آزمایشات بدون درد هستند و امکان تشخیص سریع را فراهم می کنند.

در پایان این آزمایش‌ها و بسته به نتایج به‌دست‌آمده، بیمار می‌تواند از مراقبت‌های بهینه بهره‌مند شود و در نتیجه خطر انتقال به شرکای خود را کاهش دهد. آزمایش STD می تواند برای بسیاری از افراد ناراحت کننده باشد. اگر احساس خجالت یا شرم دارید، بدانید که جای نگرانی نیست: پزشکانی که این معاینات را انجام می دهند، با تجربه هستند و به نیازهای هر بیمار توجه دارند.

 

برای بیماری های مقاربتی مختلف چه آزمایشی باید انجام شود؟

عفونت های مقاربتی هر کدام نیاز به آزمایش های متفاوتی برای تشخیص آنها دارند. همچنین مهم است که پس از گزارش مخاطره آمیز مدت زمان مشخصی منتظر بمانید تا آزمایش قطعی شود. در اینجا تست های مختلف و زمان انجام آنها آورده شده است:

 HIV: آزمایش خون از هفته ششم پس از رابطه پرخطر، آزمایش سریع یا خودآزمایی از ماه سوم پس از رابطه پرخطر.

سیفلیس: نمونه خون از هفته ششم پس از مواجهه.

سوزاک: آزمایش ادرار یا نمونه برداری از نوک آلت تناسلی در مردان و نمونه از ورودی واژن برای زنان. احتمالا نمونه های رکتوم و گلو. این آزمایشات را می توان از یک هفته پس از گزارش ریسک انجام داد.

هپاتیت :B آزمایش خون 8 هفته پس از رابطه جنسی.

کلامیدیا: آزمایش ادرار یا نمونه برداری از نوک آلت تناسلی مردانه و نمونه از ورودی واژن برای زنان. احتمالا نمونه های رکتوم و گلو توصیه می شود برای گرفتن این نمونه ها 2 هفته پس از مواجهه صبر کنید.

تبخال: معاینه بالینی ضایعات و نمونه برداری از پوست در صورت شک تشخیصی.

HPV: معاینه بالینی (در صورت وجود کندیلوم) یا اسمیر سرویکو واژینال.

واژینیت: سواب واژن. توصیه می شود برای تکمیل آن 6 هفته صبر کنید.

d/STD

از کجا می توان آزمایش غربالگری دریافت کرد؟

آزمایش‌های غربالگری در بیشتر مواقع توسط پزشک عمومی یا متخصص (متخصص زنان، اورولوژیست) تجویز می‌شود. ماماها همچنین می توانند آزمایش های غربالگری STD را تجویز کنند.

اگر علائمی ندارید اما فکر می کنید که رابطه جنسی خطرناکی داشته اید، در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید.

 

چه زمانی باید آزمایش بدهید؟

در حالی که انجام غربالگری های منظم برای جلوگیری از هرگونه خطر عوارض مهم است و/یا انتقال، شرایط خاص به طور سیستماتیک به آن نیاز دارند:

در صورت برقراری رابطه جنسی محافظت نشده

در شروع بارداری: آزمایش HIV و سیفلیس به شدت توصیه می شود زیرا خطر انتقال بین مادر و فرزندش وجود دارد.

در صورت شک، به یاد داشته باشید که تعداد زیادی از بیماری های مقاربتی به راحتی و به سرعت درمان می شوند. از این رو علاقه به استفاده از تست غربالگری زمانی که شرایط آن را ایجاب می کند، وجود دارد.

به طور کلی، در صورت کوچکترین شک یا علامت هشدار دهنده (درد، خارش، قرمزی) به شدت توصیه می شود با پزشک تماس بگیرید

 

آیا می توانیم غربالگری را بدون نسخه انجام دهیم؟

غربالگری بدون نسخه پزشکی فقط برای برخی از عفونت ها و بیماری های مقاربتی امکان پذیر است که HIV یکی از آنهاست.

اما باید بدانید که بدون نسخه، امکان استفاده از بازپرداخت توسط بیمه سلامت برای برخی از بیماری های مقاربتی غیرممکن خواهد بود.  در صورت مثبت بودن تست، باید به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید درمان شوید.

 

عوارض:

غربالگری STD شامل جستجوی بیماری های مقاربتی (STDs) است که امروزه STI عفونت های مقاربتی نامیده می شود. در میان ده ها بیماری مقاربتی موجود، برخی علائم ایجاد می کنند، برخی دیگر اینگونه نیستند. از این رو اهمیت شناسایی آنها به منظور درمان آنها و جلوگیری از عوارض جدی برای برخی از آنهاست.

آزمایش STD بسیار مهم است. اغلب بدون علامت هستند، آنها می توانند علت عوارض مختلفی داشته باشند:

به طور کلی ممکن است درگیری های خاصی ایجاد شود از جمله: درگیری چشم ها، مغز، اعصاب، قلب برای سیفلیس. سیروز یا سرطان کبد برای هپاتیت B؛ پیشرفت به سمت ایدز برای HIV؛

خطر پیشرفت به سمت یک ضایعه پیش سرطانی یا سرطانی برای HPV خاص؛

آسیب لوله، تخمدان یا لگن که ممکن است منجر به عقیمی لوله (به دنبال سالپنژیت) یا حاملگی خارج رحمی (کلامیدیا، گونوکوکی) شود.

انتقال مادر به جنین با آسیب به نوزاد (کلامیدیا، سوزاک، HPV، هپاتیت، HIV)

در نهایت، توجه داشته باشید که تمام بیماری های مقاربتی غشاهای مخاطی را ضعیف می کنند و خطر ابتلا به ویروس ایدز را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند.

 

مقالات بیشتر

قیمت آزمایش زگیل تناسلی

آزمایش ایدز فوری

آزمایش هپاتیت فوری

آزمایش کورتیزول

غربالگری STD چگونه انجام می شود؟

معاینه بالینی می‌تواند به برخی از بیماری‌های مقاربتی اشاره کند، اما تشخیص نیاز به آزمایش‌های بیولوژیکی دارد: سرولوژی از طریق آنالیز خون یا نمونه‌برداری باکتریولوژیک بسته به STI.

غربالگری HIV با آزمایش خون، حداقل 3 ماه پس از رابطه پرخطر در صورت وجود انجام می شود. از تست ترکیبی الایزا استفاده می شود. این شامل جستجوی آنتی بادی های تولید شده در حضور HIV است، و همچنین جستجو برای ذره ای از ویروس، آنتی ژن p24، که زودتر از آنتی بادی ها قابل تشخیص است. اگر این آزمایش مثبت باشد، باید آزمایش دومی به نام وسترن بلات انجام شود تا مشخص شود که آیا ویروس واقعاً وجود دارد یا خیر. فقط این آزمایش تاییدیه می تواند تشخیص دهد که آیا یک فرد واقعاً HIVمثبت است یا خیر. سوزاک گنوکوکی با استفاده از یک نمونه در ورودی واژن برای زنان و در نوک آلت تناسلی مردانه تشخیص داده می شود. ممکن است آزمایش ادرار کافی باشد.

تشخیص کلامیدیا بر اساس نمونه در ورودی واژن در زنان و در مردان، جمع آوری ادرار یا نمونه در ورودی مجرای ادرار است.

غربالگری هپاتیت B نیاز به آزمایش خون جهت انجام سرولوژی می باشد.

تشخیص دادن تبخال با معاینه های بالینی ضایعات معمولی شروع می شود. برای تایید تشخیص، نمونه های سلولی از ضایعات را می توان در آزمایشگاه کشت داد.

ویروس های پاپیلوم (HPV) را می توان در طول معاینه بالینی (در صورت وجود کندیلوم) یا در طی یک اسمیر تشخیص داد. در صورت مثبت بودن، کولپوسکوپی (معاینه دهانه رحم با استفاده از ذره بین بزرگ) با نمونه بیوپسی در صورت شناسایی ناهنجاری توصیه می شود.

واژینیت تریکوموناس به راحتی در معاینه زنان به دلیل علائم مختلف (احساس سوزش فرج، خارش، درد در حین رابطه جنسی) و ظاهر مشخص ترشحات واژن ( فراوان، بدبو، سبز مایل به کف) تشخیص داده می شود. در صورت شک می توان نمونه واژینال گرفت.

تشخیص لنفوگرانولوماتوز ونرئوم نیاز به نمونه برداری از ضایعات دارد.

عفونت های مایکوپلاسما را می توان با استفاده از نمونه موضعی تشخیص داد.

این آزمایش‌های بیولوژیکی مختلف را می‌توان توسط پزشک معالج یا متخصص (متخصص زنان، اورولوژیست) تجویز کرد.

t/STD

چه زمانی باید آزمایش STD بدهید؟

غربالگری STD ممکن است برای علائم مختلف تجویز شود:

ترشحات واژن غیرمعمول در رنگ، بو، مقدار؛

سوزش و التهاب در ناحیه تناسلی؛

اختلالات ادراری: مشکل در ادرار کردن، درد هنگام ادرار کردن، میل مکرر به ادرار کردن.

درد هنگام مقاربت جنسی؛

ظاهر زگیل های کوچک (HPV)، شانکر (زخم کوچک بدون درد مشخصه سیفلیس)، تاول (تبخال تناسلی) روی اندام تناسلی؛

درد لگن؛

متروراژی؛

خستگی، حالت تهوع، زردی؛

سوزش و/یا ترشحات زرد از آلت تناسلی

ترشحات تناسلی به شکل قطره صبحگاهی یا تراوش خفیف و شفاف (کلامیدیا)

غربالگری همچنین می تواند توسط بیمار درخواست شود یا پس از مقاربت جنسی پرخطر (آمیزش جنسی محافظت نشده، آمیزش با فرد مشکوک به وفاداری و غیره) توسط پزشک تجویز شود.

برخی از بیماری های مقاربتی خاموش می مانند، غربالگری STD نیز می تواند به طور معمول به عنوان بخشی از پیگیری زنان انجام شود. به عنوان بخشی از پیشگیری از سرطان دهانه رحم توصیه میشود که هر 3 سال یک‌بار از 25 تا 65 سالگی پس از دو اسمیر متوالی معمولی که با فاصله یک سال از یکدیگر گرفته می‌شوند، اسمیر انجام شود. WHO همچنین غربالگری سیستماتیک عفونت کلامیدیا را در زنان فعال جنسی 15 تا 25 ساله و همچنین غربالگری هدفمند در شرایط خاص توصیه می کند: چند شراکتی (حداقل دو شریک در طول سال)، تغییر اخیر شریک زندگی فردیا شرکای آنها با یک بیماری مقاربتی دیگر، سابقه بیماری های مقاربتی، مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند (MSM)، افرادی که در حال تن فروشی یا پس از تجاوز جنسی هستند، افراد در معرض خطر تشخیص داده شده اند.

 

نتایج

در صورت نتایج مثبت، درمان البته بستگی به عفونت دارد

ویروس HIV را نمی توان از بین برد، اما ترکیبی از درمان ها (سه گانه درمانی) مادام العمر، به جلوگیری از پیشرفت آن کمک می کند.

تریکوموناس واژینیت، سوزاک، عفونت های مایکوپلاسما به راحتی و به طور موثر با آنتی بیوتیک درمان می شوند،

لنفوگرانولوماتوز مقاربتی به 3 هفته درمان آنتی بیوتیکی نیاز دارد.

سیفلیس نیاز به درمان با آنتی بیوتیک (تزریق یا خوراکی) دارد.

عفونت HPV بسته به ایجاد یا نبودن ضایعات و شدت این ضایعات، درمان متفاوتی دارد. دامنه درمان از نظارت ساده تا کانیزاسیون در صورت بروز ضایعات با درجه بالا، از جمله درمان موضعی زگیل یا لیزر درمانی ضایعات است.

ویروس تبخال تناسلی را نمی توان از بین برد. این درمان به مبارزه با درد کمک می کند و مدت و شدت تبخال را در صورت حمله محدود می کند.

در اکثر موارد، هپاتیت B خود به خود برطرف می شود، اما در برخی موارد می تواند پیشرفت کند. به سمت مزمن شدن برود.

همچنین برای جلوگیری از پدیده آلودگی مجدد، شریک زندگی باید تحت درمان قرار گیرد.

 

مقالات بیشتر

آزمایش کبد چرب

آزمایش تیروئید

آزمایش هپاتیت

آزمایش خون آلرژی

 

انواع مختلف دستورات تست STD/STI

قبل از همه موارد، یک پرسش برای توصیف علائم شما انجام می شود، اگر این دلیلی است که می خواهید آزمایش شوید، انواع مختلفی از معاینات وجود دارد که غربالگری STDs/STIs را هدایت می کند:

معاینه بالینی اندام تناسلی؛

تجزیه و تحلیل ادرار یا نمونه موضعی؛

آزمایش خون.

اگر نیاز به آزمایش برای بیماری های مقاربتی مانند هپاتیت B در آزمایشگاه دارید، پزشک نسخه ای را برای انجام آزمایش خون به شما می دهد، اما برای HIV به آن نیازی نخواهید داشت زیرا بدون نسخه قابل انجام است. شما می‌توانید سایر آزمایش‌های سرولوژی را با نسخه در آزمایشگاه و همچنین در یک مرکز غربالگری رایگان STI انجام دهید. برای تشخیص بیماری های مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا، پزشک برای شما نسخه آزمایش ادرار یا نمونه محلی (واژن، مقعد، مجرای ادرار، گلو و غیره) را برای شما تجویز می کند.

خوب است بدانید: زنان باید به طور منظم از نظر بیماری های مقاربتی ، به ویژه از طریق معاینه زنان، غربالگری شوند و می توانند برای این کار از پزشک عمومی یا متخصص زنان خود نسخه دریافت کنند. مردان نیز باید به طور منظم برای دریافت نسخه آزمایش STI مراجعه کنند. در واقع، آنها می توانند بیماری های خاصی را که در خانه نامرئی هستند به شریک زندگی خود منتقل کنند (به ویژه Chlamydiae trachomatis)

 

چگونه یک غربالگری کامل انجام دهیم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است بخواهید آزمایش STI را انجام دهید. اگر مایل به انجام یک معاینه کامل معمول بیماری های مقاربتی هستید، پزشک عمومی یا متخصص زنان می تواند به شما نسخه ای برای آزمایش های آزمایشگاهی مختلف بدهد.

همچنین می توانید به یک مرکز آزمایش STI مراجعه کنید. اگر تصمیم به انجام آزمایش به دنبال یک گزارش خطرناک دارید، پزشک حاضر همچنین تعیین می کند که چه نوع عفونت هایی باید مورد آزمایش قرار بگیرید.

 

چه زمانی باید برای STDs/STI آزمایش شود؟

در طول زندگی، چند لحظه می تواند برای غربالگری بیماری های مقاربتی مفید باشد:

پس از رابطه جنسی خطرناک محافظت نشده؛

پس از تماس با فردی که مشخص شد مبتلا به STI است.

قبل از قطع استفاده از کاندوم با همسرتان؛

حداقل یک بار در سال اگر روابط شما همیشه محافظت نمی شود.

در صورت مشاهده علائم قابل مشاهده، مانند زگیل تناسلی

اگر مصرف کننده مواد مخدر داخل وریدی هستید یا بوده اید و تجهیزات تزریقی را تعویض کرده اید.

 

چه مدت بعد از رابطه جنسی باید آزمایش STD/STI انجام دهید؟

زمان مناسب برای انجام آزمایش بستگی به نوع STI شما دارد. اگر شریک زندگی شما به بیماری خاصی مبتلا شده است، می توانید فقط برای آن بیماری آزمایش دهید. در غیر این صورت، پزشک می تواند یک معاینه کامل را تجویز کند. در اینجا مهلت هایی برای رعایت پس از گزارش خطر بسته به بیماری مورد نظر وجود دارد:

سوزاک: 1 هفته

هپاتیت B 8 هفته

هپاتیت C8  هفته

عفونت کلامیدیا: 2 هفته

سیفلیس: 4 هفته

تریکومونیازیس: 4 هفته

 HIV-ویروس ایدز: 6 هفته برای آزمایش الایزا و 12 هفته برای آزمایش TROD (تست تشخیصی سریع).

 

بارداری: چه آزمایش های غربالگری انجام دهیم؟

بارداری همچنین دوره ای است که در طی آن به دلیل خطر انتقال به جنین توصیه می شود برای برخی از بیماری های مقاربتی آزمایش شوید. در شروع بارداری، غربالگری برای سیفلیس اجباری است. همچنین غربالگری برای موارد زیر توصیه می شود:

هپاتیت B؛

استرپتوکوک گروه B؛

کلامیدیا تراکوماتیس؛

گونوکوک؛

اچ‌آی‌وی.

 

مقالات مرتبط:

قیمت آزمایش هپاتیت

عوارض هپاتیت

آزمایش HPV

آزمایش روتین

آزمایش چکاپ

x/تفسیر آزمایش hpv

تفسیر آزمایش hpv|نمونه برگه آزمایش hpv منفی|تشخیص hpv با آزمایش خون

تفسیر آزمایش hpv

زگیل تناسلی ضایعات پوستی و مخاطی است که روی اندام تناسلی و/یا اطراف مقعد ظاهر می‌شود، با ظاهری گوشتی و صورتی رنگ، با سطحی نامنظم

زگیل تناسلی توسط برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. عفونت زیربنای فرآیند پاتولوژیک از طریق تماس مستقیم، اغلب در طول مقاربت جنسی منتقل می شود.زگیل تناسلی می تواند جدا شده یا به هم پیوسته باشد و معمولاً دردناک نیست، اما آزاردهنده است، زیرا می تواند باعث خارش، سوزش و خونریزی شدید شود.

درمان های موجود برای از بین بردن زگیل تناسلی شامل استفاده از داروها (مصرف تعدیل کننده های پاسخ ایمنی و تحریک با اسیدها) یا تخریب درمانی با مداخلات سرپایی یا جراحی (کرایوتراپی، لیزر درمانی، الکتروکوتر و برداشتن جراحی) است.

s/تفسیر آزمایش hpv

علل زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی توسط برخی از ژنوتیپ‌های ویروس پاپیلومای انسانی از جمله HPV  6و 11 ایجاد می‌شود که در معرض خطر انکوژنی کمی هستند. این بدان معنی است که اگرچه عامل ایجاد کننده HPV است، اما زیرگروه های مسئول زگیل تناسلی به ندرت یک تکامل نئوپلاستیک بالقوه را نشان می دهند.

 

زگیل تناسلی: چه مدت پس از عفونت ظاهر می شود؟

دوره کمون معمولا بین یک تا شش ماه است در پایان این دوره زگیل تناسلی خود را نشان می دهد. در بیشتر موارد، عفونت در مدت کوتاهی از بین می‌رود. در موارد دیگر، HPV برای مدت طولانی در سلول ها باقی می ماند.

لازم به ذکر است که برخی از افراد به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی تناسلی مبتلا نمی شوند، احتمالاً به دلیل سیستم ایمنی بسیار مؤثر. احتمال انتقال زگیل تناسلی از شریک آلوده به شریک غیر عفونی به طور قطع مشخص نیست، همانطور که مدت زمان مسری بودن آن مشخص نیست.

 

عوامل خطر

عواملی که می توانند باعث شروع زگیل تناسلی شوند عبارتند از:

کمبودهای ایمنی: اگرچه آنها به نفع گروه خاصی از افراد نیستند، سرکوب سیستم ایمنی و حضور همزمان سایر آسیب شناسی هایی که قادر به تضعیف سیستم ایمنی هستند می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش دهد.

استفاده از کورتیزون، به ویژه موضعی؛

بارداری: این ضایعات می توانند به اندازه قابل توجه در دوران بارداری برسند

با توجه به اینکه زگیل تناسلی به خصوص مسری است، باید به پیشگیری بهداشتی توجه ویژه ای شود. ویروسها در شرایط رطوبت بالا راحت‌تر پخش می‌شوند و در صورت افزایش ترشحات واژن، مانند کاندیدیازیس واژینال، شایع‌تر می‌شوند.

از آنجایی که انتقال عمدتاً جنسی است، عوامل خطر مهم عبارتند از:

تعداد شرکای جنسی: بی بند و باری خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش می دهد. همچنین باید توجه داشت که بسیاری از افراد حتی بدون اینکه بدانند مسری هستند، زیرا ناقل ویروس هستند یا از یک نوع بدون علامت بیماری رنج می برند.

عدم استفاده از کاندوم در حین مقاربت (توجه داشته باشید: اگرچه قوانین رابطه جنسی ایمن همیشه معتبر است، اما اثربخشی کاندوم مطلق نیست، زیرا زگیل تناسلی نیز می تواند از طریق تماس با مناطقی که تحت پوشش قرار نمی گیرند، ایجاد شود)

 

 HPV، زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم: آیا همبستگی وجود دارد؟

عفونت دستگاه تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی به برخی از انواع نئوپلاسم ها مربوط می شود، به ویژه که عامل اصلی سرطان دهانه رحم است.

پس از عفونت، احتمال تکامل سرطان بستگی به نوع فرعی HPV مسئول بیماری دارد. عوامل ویروسی که در آغاز زگیل تناسلی دخیل می باشند HPV 6 و HPV 11 احتمال دژنراسیون بدخیم بسیار کمی دارند. خطر بالای تکامل نئوپلاستیک با ژنوم‌های 16 و 18 مرتبط است که انکوژن‌های "خطر بالا" در نظر گرفته می‌شوند، یعنی به شدت با کارسینوم‌های دهانه رحم مرتبط هستند.

 

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا می شوید؟

زگیل تناسلی بسیار مسری است و در سطح تناسلی یکی از شایع ترین عفونت های ویروسی است. انتقال عفونت عمدتاً از طریق فعالیت جنسی (رابطه جنسی واژینال و مقعدی و رابطه جنسی دهانی)، رخ می دهد اما از طریق تماس صمیمی پوست به پوست (یعنی از طریق تماس مستقیم با پوست و غشاهای مخاطی که عامل ویروسی است) ممکن است اتفاق افتد. همچنین می‌تواند از طریق تماس طولانی مدت با دستگاه تناسلی یا تلقیح خود، به عنوان مثال در طی اقدامات بهداشتی ، گسترش یابد. در مورد دوم، خود شخص ویروس را در سایر قسمت های بدن پخش می کند، جایی که زگیل ایجاد می شود.

در برخی موارد، احتمال سرایت از طریق استفاده بی رویه از اشیاء مانند اسباب بازی های جنسی، لباس زیر یا مایو و مسواک وجود دارد. در نهایت، در زمان تولد، عفونت می تواند از مادر به نوزاد نیز منتقل شود. زگیل تناسلی می تواند پس از رابطه جنسی دهانی با فرد آلوده در دهان یا گلو ظاهر شود.

f/تفسیر آزمایش hpv

علائم و خطرات

زگیل تناسلی: چگونه شناسایی می شوند؟

زگیل اندام تناسلی شبیه به اندام هایی است که می توانند در سایر قسمت های بدن ظاهر شوند، بنابراین در اندازه ها و اشکال مختلف ظاهر می شوند. این ضایعات به صورت ضایعات نرم و گوشتی با سطحی نامنظم، نقطه‌دار و شکافدار ظاهر می‌شوند. قطر آنها متغیر است و می تواند از چند میلی متر تا چند سانتی متر متغیر باشد. در صورت عدم درمان، زگیل تناسلی می تواند به راش های خشن تبدیل شود و ممکن است توده هایی شبیه گل کلم ایجاد کند. از نقطه نظر علامتی، این نوع به طور قطع آزاردهنده تر است.

 

شایع ترین علائم زگیل تناسلی

شایع ترین علائم این زگیل تناسلی عبارتند از:

برجستگی هایی به صورت کوچک و پراکنده که می توانند به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند

خوشه ای از برجستگی که شبیه گل کلم است

رشد برجستگی در ناحیه تناسلی که ممکن است برجسته یا صاف و یا خشن باشد

علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV) بسیار جدی نیستند، اگرچه این رشد زگیل در ناحیه تناسلی کاملاً مشخص است.زگیل ناخوشایند و آزاردهنده است ودر برخی موارد زگیل تناسلی حتی بدون علامت است و خودبه خود پسرفت می کند. با این حال، درمواقع دیگر، آنها می توانند با:

تحریکات موضعی همراه با تورم، قرمزی و خارش و سوزش می تواند در مردان و زنان ایجاد شود.

در هر دو جنس، محل معمول این ضایعات، غشاهای مخاطی و سطح پوست ناحیه تناسلی، داخل و اطراف مقعد است. زگیل تناسلی همچنین می تواند در اطراف یا داخل دهان (لب ها و لثه ها) ایجاد شود، در حالی که شروع آنها در دست ها، ملتحمه و سایر نواحی صورت نادر است.

 

زگیل تناسلی مردان

ناحیه اینگوینال-اسکروتال؛

رافه پرینه (بین مقعد و کیسه بیضه)؛

سطح و تاج غده؛

مجرای ادراری؛

در امتداد فرنولوم؛

ساقه آلت تناسلی.

 

زگیل تناسلی زنانه

دیواره های واژن (به خصوص در یک سوم پایین کانال واژن)؛

اندام تناسلی خارجی (روزنه واژن، لابیا ماژور و مینور و نواحی اطراف واژینال)؛

دهانه رحم؛

پرینه.

 

زگیل تناسلی: عوارض احتمالی

عارضه اصلی زگیل تناسلی عود است. در واقع، ضایعات کندیلوماتوز حتی پس از درمان مجدداً ظاهر می شوند. در دوران بارداری، سایز ویروسها تا حدی افزایش می‌یابد که اختلالات ادراری قابل توجهی ایجاد می‌کند.

 

تشخیص

روش تشخیص HPV به صورت  بالینی انجام می شود و بر حسب مشاهده اندام تناسلی در طول معاینه پزشکی می باشد، اما معمولاً بریا تأیید آزمایش بافت شناسی مورد نیاز هست.

زگیل تناسلی ممکن است با چشم غیرمسلح قابل مشاهده باشد، اما گاهی اوقات بدون علامت رخ می دهد، بنابراین یافته ممکن است علت باشد. برای واضح تر شدن آنها، پزشک می تواند محلول اسید استیک 3-5٪ را مستقیماً در محل استفاده کند.

 

بررسی بافت شناسی زگیل تناسلی

پس از بررسی بافت شناسی، زگیل تناسلی با برخی تغییرات معمولی مشخص می شود، مانند:

پاراکراتوزیس: اختلال کراتینه شدن، که در آن فرآیند طبیعی بلوغ اپیدرمی رخ می دهد. به طور خاص، افزایش در تکثیر کراتینوسیت ها وجود دارد.

آکانتوز: تظاهراتی که با هیپرپیگمانتاسیون برخی از نواحی پوست مشخص می شود که به خوبی مشخص نشده اند و به رنگ قهوه ای تیره و ضخیم به نظر می رسند.

پاپیلوماتوز: وضعیت پاتولوژیک که با وجود پاپیلوم های متعدد ناشی از تکثیر بیش از حد اپیتلیوم پوشاننده پوست یا مخاط در یک محل از ارگانیسم مشخص می شود.

زگیل تناسلی از راه مقاربت محافظت نشده منتقل می شود، به همین دلیل، در صورت مشاهده وجود زگیل تناسلی ، همسر هم باید بررسی شود و درمان شود.

 

زگیل تناسلی: تست پاپ و کولپوسکوپی

با در نظر گرفتن رابطه بین عفونت ها از HPV و سرطان دهانه رحم، زنان مبتلا به زگیل تناسلی که در دو تا سه سال گذشته آن را انجام نداده اند، توصیه می شود که آزمایش پاپ (یا تست پاپانیکولائو) انجام دهند.

 

تست پاپ تست: چیست و برای چیست

یک آزمایش زگیل تناسلی مدرن تر، به نام تست HPV، می تواند جایگزین تست پاپ از سن 30 تا 35 سالگی شود. این اجازه می دهد تا با شناسایی وجود DNA HPV در سلول های دهانه رحم، مشخص شود که آیا زن حتی قبل از ایجاد هر گونه ضایعه ای به یک ویروس انکوژن بالقوه مبتلا شده است یا خیر.

اگر یکی از این دو آزمایش مثبت باشد، یک روش تشخیصی به نام کولپوسکوپی برای تایید یا رد وجود احتمالی یک فرآیند توموری که دهانه رحم را تحت تاثیر قرار می دهد نشان داده می شود.

s/تفسیر آزمایش hpv

درمان و راه حل

زگیل تناسلی قابل درمان است با توجه به روش های مختلف

به طور کلی، ضایعات کوچکتر را می توان با کاربردهای موضعی داروها درمان کرد، در حالی که ضایعات بزرگتر نیاز به برداشتن جراحی یا تخریب درمانی با سایر روش های شیمیایی-فیزیکی دارند.

 

داروهایی برای درمان زگیل تناسلی

درمان دارویی زگیل تناسلی بر اساس استفاده موضعی از داروهایی با اثر مخرب (مانند اسید تری کلرواستیک و پودوفیلین) یا تجویز تعدیل کننده های پاسخ ایمنی (مانند ایمیکیمود، 5-فلوراوراسیل و غیره) است. تمام این پروتکل های درمانی باید توسط پزشک توصیه، تجویز و نظارت شود.

 

روش های تخریبی و درمان جراحی

معمولاً برداشتن زگیل تناسلی یا روش های "مخرب" به سوزاندن با اسیدها ترجیح داده می شود. این مداخلات می تواند سرپایی یا جراحی باشد و شامل موارد زیر است:

کرایوسرجری: زگیل تناسلی را می توان با استفاده از سواب آغشته به نیتروژن مایع منجمد کرد این درمان سرد به شما امکان می دهد ضایعات را از بین ببرید و از خونریزی جلوگیری کنید.

لیزردرمانی: در موارد جدی تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود، لیز سلول ها و مرگ ویروس های موجود در آنها را تعیین می کند. پرتو لیزر را می توان با دقت بسیار زیاد روی زگیل تناسلی هدف قرار داد و گسترش اسکارهای پس از درمان را به حداقل رساند.

همین نتیجه را می توان از طریق کوتریزاسیون زگیل تناسلی به دست آورد.

در موارد دیگر، ترجیحاً برداشتن جراحی را انتخاب کنید که برای زگیلهایی که به ویژه آزاردهنده و مقاوم به درمان پزشکی هستند توصیه می شود.

 

پس از درمان: پیگیری و اقدامات احتیاطی

پس از برداشتن زگیل تناسلی، همیشه توصیه می شود که یک معاینه بافت شناسی برای تعیین ویژگی های آنها انجام شود و با توجه به خطر عود، برنامه ای برای نظارت بر آن تنظیم شود.

از آنجایی که زگیل تناسلی جزو بیماری های مقاربتی است، توصیه می شود رفتارهای جنسی مسئولانه داشته باشید و همیشه از کاندوم استفاده کنید، مخصوصاً در افراد در معرض خطر.

کنترل و درمان احتمالی زگیل تناسلی باید به شرکای جنسی نیز تعمیم یابد (حتی اگر زگیل مشهود با چشم غیرمسلح نداشته باشند) که در سه ماه گذشته با آنها رابطه جنسی برقرار شده است.

علاوه بر این، خطر عود باید در نظر گرفته شود.

برای جلوگیری از ظهور مجدد زگیل تناسلی، توصیه می شود اقدامات ساده ای را انجام دهید:

تا پایان درمان از رابطه جنسی خودداری کنید.

از تعویض لباس زیر یا لباس شنا، اسباب بازی های جنسی و مسواک خودداری کنید.

دست های خود را قبل و بعد از استفاده از توالت بشویید؛

از محصولات بهداشتی خاص و ظریف استفاده کنید ، به طوری که تعادل غشاهای مخاطی را تغییر ندهد.

از لباس‌های زیر ساخته شده از الیاف طبیعی مانند پنبه استفاده کنید و از نایلون، میکروفیبر و لباس‌های خیلی تنگ که می‌توانند مانع تعرق طبیعی پوست شوند، خودداری کنید.

 

زگیل تناسلی: کارهایی که نباید انجام داد

از داروها یا وسایل پزشکی که برای درمان انواع دیگر زگیل ها در نظر گرفته شده اند استفاده نکنید. سایر داروها برای درمان زگیل های شایع و زگیل پا مفید هستند، اما برای زگیل تناسلی مفید نیستند. جهت درمان زگیل تناسلی حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید.

 

پیشگیری از زگیل تناسلی

کاهش خطر ابتلا به HPV و زگیل تناسلی با انجام موارد زیر امکان پذیر است:

تست پاپ و واکسن HPV بگیرید.

استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی: کاندوم لاتکس می تواند به کاهش خطر گسترش زگیل تناسلی کمک کند. استفاده از کاندوم تمام قسمت پوست ناحیه تناسلی را نمی پوشاند. این بدان معناست که کاندوم همیشه از انتشار HPV توسط یک فرد آلوده جلوگیری نمی کند .

 

مقالات مرتبط:

قیمت آزمایش زگیل تناسلی

هزینه ازمایش زگیل برای مردان

علائم hpv در مردان

تشخیص HPV با ازمایش ادرار

مراکز انجام HPV در تهران

s/قیمت آزمایش زگیل تناسلی

قیمت آزمایش زگیل تناسلی|هزینه ازمایش hpv برای زنان|مراکز انجام تست hpv

معرفی

زگیل تناسلی که بیشتر به عنوان condylomata acuminata شناخته می شود، زوائد (برجستگی) روی پوست و غشاهای مخاطی قابل مشاهده است و از طریق تماس جنسی منتقل می شود.

آنها توسط برخی از گونه های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یکی از شایع ترین علل بیماری های مقاربتی (STD) ایجاد می شوند و می توانند در ناحیه تناسلی یا مقعد ظاهر شوند. ویروس مسئول حتی در غیاب تظاهرات قابل مشاهده نیز قابل انتقال است، به طوری که بسیاری از بیماران هیچ علامتی ندارند اما همچنان می توانند منبع سرایت باشند.

زمان انکوباسیون بسیار متغیر است، اغلب از چند ماه تا چند سال. زگیل ها به طور کلی بدون درد هستند و خطرناک نیستند، اما می توانند از نظر زیبایی آزاردهنده باشند و اغلب باعث ناراحتی روانی و خجالت می شوند.

e/قیمت آزمایش زگیل تناسلی

علل

زگیل تناسلی توسط یک ویروس، به اصطلاح ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد می شود.

حداقل 70 نوع مختلف HPV وجود دارد:

بسیاری از آنها علائم/اختلالات ایجاد نمی کنند،

برخی باعث ایجاد زگیل در قسمت‌هایی از بدن به غیر از اندام تناسلی می‌شوند،

انواع 6 و 11 بیشتر با زگیل تناسلی در ارتباط هستند.

انواع دیگر HPV می تواند باعث تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم شود. این انواع به عنوان HPV پرخطر شناخته می شوند. آنها همچنین می توانند منجر به تومورهای واژن، مقعد، آلت تناسلی و حفره دهان شوند.

 

انتقال

آن مهم است بدانید که:

عفونت HPV از طریق تماس جنسی مقعدی، دهانی یا واژینال، از طریق تماس با غشاهای مخاطی آلوده منتقل می شود (اما ویروس حتی در صورت عدم وجود زگیل قابل مشاهده نیز می تواند گسترش یابد)

زگیل ها می توانند هفته ها تا چندین سال پس از عفونت ظاهر شوند.

همه کسانی که با ویروس HPV و زگیل تناسلی تماس دارند، دچار زگیل قابل مشاهده نمی شوند.

آمار نشان می دهد که احتمال ابتلا و گسترش زگیل در افرادی که:

شرکای جنسی متعدددارند،

زود فعال شدن جنسی،

استفاده از تنباکو یا الکل،

یک عفونت ویروسی، مانند تبخال تناسلی، یا یک موقعیت استرس زا به طور همزمان،

زنان حامله،

دارای سیستم ایمنی شکننده در اثر شرایطی مانند دیابت، بارداری، HIV/AIDS یا داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی هستند.

در مورد زگیل تناسلی در یک کودک، احتمال سوء استفاده جنسی باید در نظر گرفته شود.

مسیر انتقال شایع ترین آن رابطه جنسی است، اما سرایت از طریق رابطه دهانی یا اسباب بازی های جنسی نیز امکان پذیر است. با این حال، HPV از طریق بوسه، در آغوش گرفتن یا از طریق اشتراک حوله، لباس و اشیاء روزمره مانند کارد و چنگال یا صندلی توالت منتقل نمی شود.

کاندوم می تواند به محافظت در برابر زگیل تناسلی کمک کند، اما از آنجایی که کل ناحیه تناسلی را پوشش نمی دهد، اثربخشی آن مطلق نیست. در موارد نادر، مادر می تواند HPV را در حین زایمان به نوزاد خود منتقل کند.

e/قیمت آزمایش زگیل تناسلی

علائم

زمانی که ویروس آلوده شد و به بدن نفوذ کرد، معمولاً به زمان کمون بین 3 هفته تا 8 ماه قبل از شروع تظاهرات بالینی نیاز دارد. زگیل تناسلی معمولاً 2 تا 3 ماه پس از تماس اولیه ظاهر می‌شود، اما ویروس می‌تواند حتی برای مدت طولانی در سلول‌های اپیتلیال خفته باقی بماند، یعنی عفونت می‌تواند برای تمام طول عمر بدون توجه باقی بماند

زگیل ها معمولاً بدون درد هستند، اگرچه در برخی بیماران می توانند باعث خارش و التهاب شوند. اگر زگیل ملتهب شود می تواند باعث از دست دادن خون شود.

در زنان، زگیل تناسلی به صورت زگیل واژن یا در مقعد (یا اطراف این نواحی) یا روی دهانه رحم ظاهر می شود.

با این حال، در مردان، زگیل می‌تواند در موارد زیر ظاهر شود

آلت تناسلی،

کیسه بیضه،

چشم،

کشاله ران،

اطراف مقعد،

روی ران ها؛

توجه داشته باشید که برای مشاهده ظاهر زگیل ها در این ناحیه نیازی به مقاربت مقعدی غیرفعال نیست، بنابراین حتی افراد دگرجنس گرا نیز می توانند تحت تاثیر قرار بگیرند.

زگیل ها می توانند برجسته یا مسطح، کوچک یا بزرگ باشند. گاهی اوقات آنها را می توان با هم دسته بندی کرد و شکلی شبیه هشت پا یا گل کلم به خود گرفت. اما اغلب آنها همرنگ پوست شما هستند و باعث درد نمی شوند. در زنان، برخی از گونه‌های ویروسی می‌توانند باعث ایجاد تغییراتی در دهانه رحم شوند که می‌تواند منجر به تشکیل تومور شود، بنابراین نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی  در اسرع وقت مهم است. مردانی که حامل HPV هستند نیز ممکن است در معرض خطر سرطان آلت تناسلی و مقعد باشند.

زگیل‌هایی که در نزدیکی یا داخل مجرای ادرار (لوله‌ای که اجازه می‌دهد ادرار خارج شود) ایجاد می‌شود، می‌تواند جریان طبیعی ادرار را مختل کند.

در کودکان، وجود عفونت STD می تواند نشانه ای از سوء استفاده جنسی باشد. اگر ترس یا شک دارید، آشکارا با پزشک اطفال خود صحبت کنید.

 

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید

متخصصی که با این عارضه سر و کار دارد، متخصص پوست و مو و اورلوژیست است، اما می توان در وهله اول با اورولوژیست تماس گرفت.

توصیه می شود در موارد زیر با پزشک مشورت کنید:

شریک جنسی فعلی یا گذشته زگیل تناسلی دارد یا داشته است.

زگیل های قابل مشاهده روی الت یا دستگاه تناسلی خارجی ظاهر شده یا علائمی مانند خارش، ترشح یا خونریزی غیر طبیعی واژن دارید. به یاد داشته باشید که زگیل می تواند حتی ماه ها یا سال ها پس از رابطه جنسی با افراد آلوده ظاهر شود.

تست پاپ باید به طور منظم و هر سه سال یکبار توسط تمام زنان پس از شروع فعالیت جنسی یا در هر صورت از سن 25 سالگی انجام شود. در برخی از دسته‌های زنان، این آزمایش با تست حساس‌تر HPV جایگزین شده است.

 

خطرات

سویه‌های ویروسی که باعث پیدایش زگیل تناسلی می‌شوند با آن‌هایی که عامل تومور هستند یکسان نیستند، اما متأسفانه انتقال سویه‌های مختلف به طور همزمان اتفاق می‌افتد. در جهان هر ساله حدود 24000 مورد جدید سرطان دهانه رحم شناسایی می شود که به لطف افزایش آگاهی و مهمتر از همه به دلیل معرفی واکسن، کاهش تدریجی و مداومی دارد.

 

بارداری

زگیل تناسلی در زنان در دوران بارداری می تواند سبب موارد زیر شود:

خونریزی کردن و رشد (در اندازه و تعداد) به دلایل تغییر هورمونی در بدن در زمان بارداری.

انسداد کانال زایمان، نیاز به سزارین برای زایمان.

قرار دادن نوزاد در معرض عفونت HPV در حین تولد، با احتمال ایجاد یک بیماری نادر به نام پاپیلوماتوز تنفسی مکرر و ایجاد زگیل در مجاری تنفسی کودکان.

زن حامله ای که ناقل بیماری های مقاربتی است می تواند نوزاد خود را مبتلا کند، حتی اگر این بیماری علائم واضحی نداشته باشد. غربالگری برخی (و نه همه!) بیماری های مقاربتی در حال حاضر یک روش استاندارد در طول مراقبت های دوران بارداری است، اما اگر علائم یا نگرانی هایی دارید، در طول بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

 

مراقبت و درمان

زگیل تناسلی باید توسط پزشک درمان شود و نباید از داروهای بدون نسخه که برای انواع دیگر زگیل ها نشان داده شده است استفاده شود.

درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروهای اعمال شده بر روی پوست یا تزریق شده توسط پزشک،

داروهای تجویزی باید چند بار در هفته در خانه استفاده شود.

زگیل ها را می توان با روش های جراحی جزئی از جمله موارد زیر درمان کرد:

سرمادرمانی (کرایوسرجری)

گرم (کوتر الکتریکی)

لیزر درمانی،

عمل جراحی.

در مورد زگیل تناسلی، شرکای جنسی در صورت آلوده شدن باید معاینه پزشکی و درمان شوند. درمان حتی در صورت وجود نداشتن علائم ضروری می باشد. این برای جلوگیری از عوارض و جلوگیری از عفونت های بیشتر توصیه می شود پس از درمان باید به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که همه زگیل ها از بین رفته اند.

در زنان با سابقه زگیل تناسلی یا با شریکی که تحت تأثیر این عارضه قرار گرفته اند، آزمایش پاپ منظم توصیه می شود. در مورد زگیل دهانه رحم، ممکن است لازم باشد که هر 3 تا 6 ماه بعد از اولین درمان، تست پاپ اسمیر تکرار شود.

زنان مبتلا به تغییرات پیش سرطانی ناشی از عفونت HPV ممکن است نیاز داشته باشند درمان های بیشتر

دریافت کنند از آنجایی که HPV در بدن بدون علامت است، زگیل تناسلی ممکن است در هر زمانی پس از درمان دوباره ظاهر شود. کسانی که قبلاً به زگیل تناسلی مبتلا شده اند می توانند حامل ویروس و افراد دیگر باشند. فردی که قبلاً یک تایپ از HPV  راداشته است، ممکن است از شریک دیگری به HPV آلوده شود.

 

جلوگیری

واکسنی برای زنان نه تا بیست و شش ساله تایید و معرفی شده است که برای پیشگیری از عفونت HPV که عامل اکثر موارد سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی است مفید است. این واکسن که گارداسیل نام دارد به صورت سه تزریق در یک دوره شش ماهه تزریق می شود. از زنانی که قبلاً به HPV آلوده شده‌اند محافظت نمی‌کند و همه گونه‌های HPV را پوشش نمی‌دهد، بنابراین انجام معاینات معمول زنان ضروری است.

از آنجایی که زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی گسترش می یابد، بهترین راه برای پیشگیری از آنها پرهیز جنسی است. تماس جنسی با چندین شریک یا با شخصی که چندین شریک دارد، خطر ابتلا به هر نوع بیماری مقاربتی را افزایش می دهد. در صورت استفاده صحیح و مداوم، کاندوم می تواند خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را کاهش دهد، اگرچه متأسفانه سرایت احتمالی برخی از بیماری ها را به طور کامل حذف نمی کند.

دوش واژینال می تواند خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را افزایش دهد، زیرا می تواند فلور باکتریایی طبیعی واژن را تغییر دهد و باعث جریان یافتن باکتری به قسمت بالایی دستگاه تناسلی شود.

 

مقالات مرتبط:

آزمایش زگیل تناسلی فوری

زگیل تناسلی مردان

مقابله با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV)

a/هزینه ازمایش زگیل برای مردان

هزینه ازمایش زگیل برای مردان|هزینه ازمایش hpv برای زنان|مراکز انجام تست hpv

زگیل ناحیه تناسلی

زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی است که می تواند قسمت های خاصی از بدن مانند واژن، دهانه رحم، اندام تناسلی خارجی، آلت تناسلی و مقعد را درگیر کند.

 

بررسی اجمالی

زگیل تناسلی تغییرات پوستی خوش خیمی است که عمدتا در اندام تناسلی زن و مرد ایجاد می شود. عامل انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند. آنها به ویژه مسری تلقی می شوند و عمدتاً در طول مقاربت جنسی منتقل می شوند. این امر باعث می شود زگیل تناسلی در دسته بیماری های مقاربتی (STDs) قرار گیرد. به زگیل تناسلی ، کندیلوماتا آکومیناتا یا کندیلوماتا آکومیناتا نیز گفته می شود.

چند هفته پس از عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی، تغییرات پوستی روی لب ها، واژن، اندام های جنسی خارجی زنان (فرج)، آلت تناسلی، کیسه بیضه، پوست ختنه گاه یا مقعد ایجاد می شود. ویروس ها همچنین می توانند روی دهانه رحم یا مجرای ادرار مستقر شوند. زگیل تناسلی می تواند بسیار متفاوت به نظر برسد: صاف، نوک تیز، ساقه ای شکل یا حتی گل کلم شکل. آنها همچنین می توانند رنگ های مختلفی داشته باشند، از مایل به سفید و قرمز تا خاکستری مایل به قهوه ای.

d/هزینه ازمایش زگیل برای مردان

زگیل تناسلی - فراوانی و سن

زگیل تناسلی در کشورهای صنعتی غربی غیر معمول نیست. پزشکان تخمین می زنند که حدود 1 تا 2 درصد از مردان و زنان فعال از نظر جنسی زگیل تناسلی دارند. بسیاری از مردم از این بیماری ویروسی بی اطلاع هستند زیرا اغلب علائمی ایجاد نمی کند. بزرگسالان جوان بیشترین احتمال ابتلا را دارند، که جای تعجب نیست، زیرا بیشتر افراد در این سن به ویژه از نظر جنسی فعال هستند. زگیل تناسلی بیشتر در سنین 15 تا 30 سالگی رخ می دهد.

علل و عوامل خطر

زگیل تناسلی توسط برخی ویروس های پاپیلوم انسانی ایجاد می شود که به اختصار HPV نامیده می شود. آنها در طول رابطه جنسی منتقل می شوند. بیش از 100 نوع مختلف از ویروس های HPV وجود دارد که می توانند طیف گسترده ای از تصاویر بالینی تا سرطان را در قسمت های مختلف بدن ایجاد کنند، (معمولا سرطان دهانه رحم، اما همچنین سرطان واژن، سرطان لب، آلت تناسلی یا مقعد، و همچنین در ناحیه گوش، حلق و بینی). انواع HPV 6 و 11 اغلب مسئول زگیل تناسلی هستند.

ویروس پاپیلومای انسانی از نظر تهاجمی و خطر با توجه به سرطان احتمالی متفاوت است.

 

چگونه می توان به HPV آلوده شد؟

ویروس های پاپیلومای انسانی پوست و غشاهای مخاطی را آلوده می کنند. آنها تقسیم سلول های سطحی را تحریک می کنند و بنابراین باعث ایجاد زگیل به شکل ضخیم شدن پوست می شوند. در تماس با غشاهای مخاطی آلوده، ویروس ها به راحتی از یک فرد به دیگری منتقل می شوند عوامل بیماری زا از طریق کوچکترین زخم ها به پوست و غشاهای مخاطی نفوذ می کنند. اکثر افراد در طول رابطه جنسی به HPV آلوده می شوند. علاوه بر این، افرادی که به طور مکرر رابطه جنسی دارند به طور طبیعی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس هستند. علاوه بر این، سیگار کشیدن و استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی (به عنوان مثال قرص) می تواند عفونت HPV را افزایش دهد. در صورت ابتلای مادر آینده به این بیماری، نوزادان ممکن است در حین زایمان به زگیل تناسلی مبتلا شوند. به ندرت، HPV از طریق اشیاء آلوده مانند حوله یا پارچه مشترک منتقل می شود.

 

علائم

زگیل تناسلی معمولاً در ناحیه تناسلی ایجاد می شود: لابیا، واژن، مقعد، پوست ختنه گاه، آلت تناسلی یا کیسه بیضه. آنها همچنین می توانند در سایر قسمت های بدن مانند کانال مقعد، راست روده، مجرای ادرار یا دهانه رحم ظاهر شوند. علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV) همچنین به محل عفونت بستگی دارد. زگیل تناسلی می تواند برای مدت طولانی مورد توجه قرار نگیرد زیرا در ابتدا به سختی قابل مشاهده هستند و علائم فوری ایجاد نمی کنند.

d/هزینه ازمایش زگیل برای مردان

علائم زیر نشان دهنده زگیل تناسلی است:

چهار هفته تا هشت ماه (به طور متوسط ​​سه ماه) پس از عفونت HPV، پوست در نواحی آسیب‌دیده تغییر می‌کند: ندول‌های تخت، منفرد یا کوچک ایجاد می‌شوند.

خارش، سوزش، ترشح؛

خونریزی جزئی؛

درد در مورد زگیل تناسلی بسیار نادر است.

بدون درمان، زگیل تناسلی می تواند به رشد خود ادامه دهد و در اندازه، شکل و رنگ تغییر کند. از نظر بصری، زگیل تناسلی ممکن است شبیه گل کلم یا شانه خروس باشد. رنگ آنها می تواند قرمز، خاکستری مایل به قهوه ای یا مایل به سفید باشد. علاوه بر این، زگیل تناسلی گاهی اوقات بیشتر در چین های پوستی که در تماس نزدیک با یکدیگر هستند گسترش می یابد.

 

پیشگیری و تشخیص زودهنگام

تا حدودی می توان از زگیل تناسلی پیشگیری کرد. از آنجایی که آنها عمدتاً در طول رابطه جنسی منتقل می شوند، استفاده از کاندوم مفید است .

 

اقدامات حفاظتی

واکسیناسیون HPV

دو واکسن مختلف علیه HPV وجود دارد: یکی از آنها در برابر 9 نوع رایج HPV، 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 محافظت می کند. از ابتدای سال 2019 این واکسن جایگزین واکسن قبلی شده است که فقط علیه چهار نوع HPV استفاده می شد. واکسن دوم در برابر انواع 16 و 18 HPV پرخطر محافظت می کند (بنابراین در برابر زگیل تناسلی محافظت ندارد چون تایپ 16 و 18 سبب سرطان میشوند تا زگیل). کمیسیون فدرال ایمن سازی سازمان بهداشت جهانی واکسیناسیون HPV را به عنوان واکسیناسیون اصلی برای همه دختران و پسران بین سنین 11 تا 14 سال و به عنوان واکسیناسیون تقویت کننده برای زنان جوان بین 15 تا 19 سال توصیه می کند. واکسیناسیون HPV به عنوان واکسیناسیون تکمیلی برای زنان جوان بین 20 تا 26 سال و برای پسران و مردان بین 11 تا 26 سال توصیه می شود.

 

کاندوم

کاندوم خطر عفونت HPV را کاهش می دهد، اما آنها 100٪ محافظت ارائه نمی دهند. حتی تماس کوتاه پوستی با زگیل تناسلی در خارج از نواحی محافظت شده توسط کاندوم برای ابتلا به عفونت کافی است. کاندوم نه تنها از بارداری ناخواسته محافظت می کند، بلکه در برابر بسیاری از بیماری های مقاربتی دیگر نیز محافظت می کند. بنابراین رابطه جنسی ایمن هرگز اشتباه نیست!

برنامه خاصی برای تشخیص زودهنگام زگیل وجود ندارد. با این حال، زگیل‌هایی که در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شوند، بهتر قابل درمان هستند. در صورت مشاهده علائم زگیل تناسلی (یا هر بیماری مقاربتی) همیشه با پزشک خود تماس بگیرید. نه تنها از خود در برابر عوارض محافظت می کنید، بلکه می توانید از آلوده شدن شریک جنسی خود نیز جلوگیری کنید.

 

زگیل تناسلی در بارداری ؟

زگیل تناسلی در دوران بارداری نیز در صورت بزرگ شدن بسیار می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. با این حال، این یک مورد بسیار نادر است. به ندرت، نوزادان ممکن است در هنگام تولد به ویروس آلوده شوند. اگر زگیل خیلی بزرگ باشد، گاهی اوقات زایمان طبیعی امکان پذیر نیست و با سزارین جایگزین میشود. بنابراین، زنان باردار مبتلا به زگیل باید قبل از زایمان تحت درمان قرار گیرند، که زایمان خود به خود را نیز ممکن می کند.

 

زگیل تناسلی - دوره و پیش آگهی

اگر زگیل تناسلی به طور مناسب درمان شود، دوره و پیش آگهی به طور کلی خوب است. این درمان از رشد و گسترش زگیل تناسلی جلوگیری می کند. با این حال، زگیل ها با وجود درمان، گهگاه دوباره ظاهر می شوند. غیر معمول نیست که زگیل تناسلی خود به خود بدون درمان از بین برود.

به ندرت، تومور بدخیم از زگیل تناسلی ایجاد می شود. به عنوان مثال، اگر نه تنها به انواع کم خطر HPV 6 و HPV 11، بلکه به انواع پرخطر HPV نیز مبتلا شده باشید، ممکن است این اتفاق بیفتد. نمونه ای از این گونه های تهاجمی تر HPV 16 و HPV 18 هستند.

 

رفتار

درمان زگیل تناسلی به محل و گسترش ضایعات پوستی بستگی دارد. با این حال، این مهم است که بر شرمی که احساس می کنید غلبه کنید و اولین قدم را برای تماس با پزشک بردارید. وقت خود را برای درمان زگیل تناسلی تلف نکنید، بلکه فوراً از متخصص کمک بگیرید. درمان ها و اقدامات پیشگیرانه متعددی برای مبارزه با ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد. بسیاری از درمان‌ها نیاز به تجویز پزشک دارند، اما می‌توانید آن‌ها را خودتان در خانه انجام دهید.

 

مقالات مرتبط:

آزمایش زگیل تناسلی فوری

زگیل تناسلی مردان

نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی

S/علائم hpv در مردان

علائم hpv در مردان|عکس ویروس اچ پی وی در مردان|عکس زگیل تناسلی در مردان

HPVچیست؟

تست HPV آزمایشی است که وجود ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را تشخیص می دهد، برخی از این ویروس ها خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهند.در کشور ما نمونه دوتایی گرفته می شود. همراه با انجام تست HPV، PAP نیز گرفته می شود که تنها در صورت مثبت بودن تست HPV خوانده می شود.

 

این برای چیست؟

این امکان تشخیص DNA ویروس پاپیلومای انسانی را فراهم می کند، ویروسی که خطر سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. در صورتی که آزمایش منفی باشد، یعنی HPV در دهانه رحم تشخیص داده نشود، فاصله زمانی تا آزمایش بعدی 5 سال خواهد بود.

اگر آزمایش HPV وجود HPV را تشخیص دهد، PAP به ما امکان می دهد بدانیم که آیا ویروس باعث ضایعات شده است یا خیر.

از زمانی که اولین ضایعات ظاهر می شوند تا زمانی که به سرطان تبدیل شوند، به طور متوسط ​​10 سال طول می کشد. به همین دلیل سرطان دهانه رحم یک بیماری بسیار قابل پیشگیری است.

F/علائم hpv در مردان

چه کسانی باید آزمایش HPV را انجام دهند؟

آزمایش زگیل تناسلی  برای زنان ترنس و مردانی که هیسترکتومی کامل انجام نداده اند، از سن 30 سالگی توصیه می شود. استفاده از آن در افراد زیر 30 سال توصیه نمی شود زیرا در اکثریت قریب به اتفاق زنان جوان عفونت HPV خود به خود از بین می رود.

آزمایش برای زنان باردار توصیه نمی شود. زنان باردار در صورت لزوم می توانند آزمایش PAP را انجام دهند.

 

چگونه انجام می شود؟

دستگاه کوچکی به نام اسپکولوم وارد واژن می شود

جمع آوری نمونه دوگانه انجام می شود

نمونه در یک لوله کوچک با یک محیط مایع ارسال می شود تا در آزمایشگاه HPV توسط یک پردازشگر خودکار آنالیز شود. این نمونه همراه با لیوان ارسال می شود

 

ارتباط بین HPV و سرطان دهانه رحم چیست؟

برای ایجاد سرطان دهانه رحم، باید عفونتی وجود داشته باشد که در طول زمان به دلیل یکی از انواع پرخطر HPV باقی بماند.

 

آیا همه HPV ها می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند؟

همه HPV ها با سرطان مرتبط نیستند. HPV ها به دو گروه تقسیم می شوند:

 HPVهای "کم خطر" که می توانند باعث تغییرات خوش خیم سلولی (ضایعات) یا زگیل تناسلی شوند. این نوع ضایعات مربوط به سرطان نیستند.

HPVهای "پرخطر" مربوط به ضایعات پیش سرطانی هستند. این نوع ضایعات، در صورت عدم درمان، می توانند به آرامی به سرطان تبدیل شوند.همیشه علت علائم ویروس پاپیلوما نیست ممکن است شما دچار بیماری های مقاربتی شده باشید که در ذیل به آن اشاره میکنیم.

 

بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی چیست؟

بیماری های مقاربتی بیماری هایی هستند که از طریق تماس صمیمی که در طول روابط جنسی رخ می دهد منتقل می شوند. انواع مختلفی از عفونت ها وجود دارد، برخی به راحتی درمان می شوند و برخی دیگر نیاز به مطالعات و درمان های طولانی مدت دارند. عفونت ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) یکی از این عفونت ها است.

 

چگونه بفهمم که آیا بیماری مقاربتی دارم؟

بسیاری از افرادی که بیماری مقاربتی دارند هیچ علامتی ندارند اما می توانند این بیماری را منتقل کنند. اگر رابطه جنسی محافظت نشده داشته ایم، لازم است با پزشک خود مشورت کنیم.

همچنین باید بررسی کنیم که آیا چرک از مجرای ادرار یا راست روده خارج می‌شود یا ترشحات واژن غلیظ‌تر و بدبوتر است، آیا زخم یا زگیل در ناحیه تناسلی‌مان وجود دارد، آیا غدد لنفاوی یا کشاله‌ران متورم شده یا خیر.

 

چگونه می توانم از بیماری های مقاربتی پیشگیری کنم؟

استفاده از کاندوم ضروری است که باید از اولین تماس نزدیک و همچنین هنگام رابطه دهانی استفاده شود. باید به خاطر داشته باشیم که کاندوم به طور کامل ما را در برابر برخی بیماری ها مانند گال یا زگیل تناسلی محافظت نمی کند. اگر به درستی استفاده شود، در مورد HIV محافظت می شود.

D/علائم hpv در مردان

نوع بیماری های مقاربتی

سیفلیس

سیفلیس بیماری ناشی از اسپیروکت است که در طول روابط جنسی به پوست یا غشاهای مخاطی نفوذ می کند. در محل ورود، پس از 3 هفته، یک زخم سخت و بی ضرر ظاهر می شود و در حدود 3 هفته به طور خود به خود و بدون جای زخم بهبود می یابد. این زخم را می توان در اندام تناسلی خارجی یافت، اما اگر در داخل راست روده یا واژن قرار گرفته باشد، می تواند مورد توجه قرار نگیرد. پس از یک یا دو ماه، سیفلیس دوباره ظاهر می شود و لکه هایی در سراسر بدن ظاهر می شود، همچنین روی کف دست ها و پاها. از پاها این بثورات نیز خود به خود بهبود می یابد. با این حال، سیفلیس در حالت نهفته باقی می ماند و می تواند بعداً دوباره ظاهر شود و علائم جدی مانند مننژیت یا میلیت (درگیری نخاع) ایجاد کند. اگر عفونت در یک زن باردار رخ دهد، می تواند مشکلات جدی ایجاد کند، زیرا به اصطلاح سیفلیس مادرزادی می تواند در نوزاد ظاهر شود و باعث علائم جدی و حتی مرگ شود. تشخیص آن با یک آزمایش خون ساده انجام می شود. درمان آنتی بیوتیکی موجود بسیار موثر است.

 

سوزاک و کلامیدیا

سوزاک و کلامیدیا باعث ایجاد اورتریت، رکتیت یا سرویکیت می شوند که به معنای التهاب رکتوم یا مجرای ادرار در مردان و دهانه رحم در زنان است. معمولاً ترشحات چرک مانند ظاهر می شود که در سوزاک فراوانتر است. ممکن است با رنگ خون بیرون بیاید. معمولاً با خارش هنگام ادرار یا درد هنگام اجابت مزاج همراه است. در زنان، مانند آنها می توانند مورد توجه قرار نگیرند، آنها می توانند مشکلات ناباروری در آینده ایجاد کنند. برای تشخیص آن فقط چرک نیاز به آنالیز دارد. ما درمان آنتی بیوتیکی موثری داریم.

 

تب خال ناحیه تناسلی

تبخال تناسلی عفونت توسط یک ویروس، ویروس تبخال، پوست ناحیه تناسلی (چه در ناحیه تناسلی خارجی یا روی باسن) است. بسیار شایع است و باعث ایجاد تاول های دردناک در یک ناحیه از این نواحی می شود. ظاهر آن تکراری است. اگر ضایعات تشخیص داده شوند، تشخیص ساده است. در موارد غیر معمول می توان از تکنیک های خاصی مانند کشت ویروسی یا تشخیص آنتی ژن های ویروسی استفاده کرد. اگرچه ما درمانی نداریم، اما پزشک شما درمان را به صورت قرص و کرم های خشک کننده به شما پیشنهاد می کند. اگر دوره‌های بسیار مکرر یا بسیار آزاردهنده فعال‌سازی مجدد تبخال دارید، می‌توانید از داروهای روزانه استفاده کنید که دفعات ظاهر آن را کاهش می‌دهد، این به اصطلاح درمان سرکوب‌کننده است.

 

تریکومونیازیس

عفونت تریکوموناس تریکومونیازیس نامیده می شود و توسط یک تک یاخته ایجاد می شود. این یک بیماری بسیار شایع مقاربتی ایجاد می کند که زنان جوان را بیشتر از مردان مبتلا می کند. در زنان، ترشحات چرک مانندی از واژن ظاهر می شود که می تواند رنگ مایل به سبز به خود بگیرد و بوی بدی داشته باشد. ممکن است در طول روابط جنسی ناراحتی ایجاد شود و ممکن است التهاب فرج وجود داشته باشد. زنانی هستند که هیچ علامتی ندارند و پس از انجام سیتولوژی سالانه تشخیص داده می شوند. در مردان، می تواند باعث ، پروستاتیت یا اپیدیدیمیت شود. مطالعه ترشحات واژن عفونت را آشکار می کند. ما درمان موثری داریم، به شکل کرم یا قرص واژینال.

 

ویروس نقص ایمنی انسان (HIV)

عفونت با ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV در موارد زیر رخ می دهد:

تماس جنسی با فرد آلوده

استفاده مشترک از سوزن یا سرنگ با فرد آلوده یا تماس با مواد آلوده (تماس توسط سوزن، تماس با پوست باز یا پارگی با مایع منی آلوده یا آثار خون)

دریافت خون آلوده در یک انتقال خون (در کشور ما این خطر عملاً صفر است)

زنان باردار آلوده که می توانند آن را در دوران بارداری، زایمان یا در دوران شیردهی به جنین منتقل کنند.

ویروس اچ آی وی از طریق تماس مستقیم پوست به پوست، در آغوش گرفتن یا بوسیدن یا استفاده از لیوان های نوشیدنی مشترک منتقل نمی شود.

عفونت برای مدت طولانی بدون علامت است. در این مرحله هیچ نشانه ای از عفونت وجود ندارد اما ویروس در داخل بدن باقی می ماند تا بتوانیم افراد دیگر را آلوده کنیم. علائم زمانی ظاهر می شوند که پس از چند سال دفاع کاهش می یابد، واقعیتی که باعث می شود عفونت‌های جدی‌تر و مکررتر از حد انتظار به دلیل سن بیمار (پنومونی، سل، تبخال، کاندیدیازیس) به دست می‌آیند. عفونت های نادر نیز ظاهر می شوند، مانند عفونت های قارچی (کریپتوکوکوزیس) یا انگل ها (توکسوپلاسموز). ما سندرم نقص ایمنی اکتسابی را ایدز می نامیم، این مرحله پیشرفته بیماری است که با ظهور عفونت های متعدد مشخص می شود. تشخیص عفونت را می توان از طریق آزمایش خون یا ادرار انجام داد. ما می‌توانیم از تکنیک‌های مختلفی برای تشخیص استفاده کنیم: برخی بر اساس تشخیص آنتی‌بادی‌ها (تست الایزا، وسترن بلات) و برخی دیگر بر اساس تشخیص مستقیم ویروس از لحظه عفونت تا ظهور آنتی بادی ها، حداکثر 3 ماه می تواند بگذرد. این همان چیزی است که ما به آن دوره پنجره می گوییم، که در طی آن تنها می توانیم عفونت را با استفاده از تکنیک PCR تشخیص دهیم.

درمان هایی که داریم در حال حاضر با جلوگیری از کاهش دفاع موثر هستند. درمان‌ها باید به شدت دنبال شوند زیرا اگر آنها را بدون کنترل پزشکی رها کنیم، می‌توانیم ویروسی را که ما را آلوده می‌کند مقاوم کنیم، که درمان‌های بعدی را دشوار می‌کند. در حال حاضر هیچ درمانی یا واکسن موثری وجود ندارد.

پیشگیری از عفونت بسیار مهم است. در حال حاضر،  عفونت‌های جدید از طریق روابط جنسی محافظت‌نشده، همجنس‌گرایی ، و از طریق استفاده از داروهای تزریق شده با سرنگ‌های استفاده مجدد رخ می‌دهد. بنابراین، ما بر استفاده از کاندوم اصرار داریم، زیرا بسیاری از مردم از ناقل بودن خود آگاه نیستند و بنابراین می توانند عفونت را منتقل کنند.

سایر عفونت هایی که بالقوه از طریق تماس جنسی منتقل می شوند عبارتند از: برخی از عفونت های باکتریایی، قارچی (مخمر). یا ویروسی (برخی از انواع هپاتیت) نیز گاهی اوقات می تواند از طریق روابط جنسی منتقل شود.

 

مقالات مرتبط:

آزمایش زگیل تناسلی فوری

زگیل تناسلی مردان

نحوه تشخیص و درمان زگیل تناسلی

مقابله با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

علل ابتلا به زگیل تناسلی و خطرات HPV

علائم ویروس زگیل تناسلی (HPV)

درباره ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بیمارستان رسالت(رویال تهران) با مساحت 500 متری در جنب پل سید خندان تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  (شرکت های دولتی و خصوصی و سازمان ها و موسسات )می باشد. ضمنا آزمایشگاه بیمارستان رسالت پذیرای کلیه بیمه های تکمیلی می باشد.

 

تماس

آدرس : تهران - ضلع شرقی پل سید خندان، اول 45 متری رسالت، نبش ابوذر غفاری

تلفن : 02122862018  _ 02122852658
تلفن پشتیبانی شبانه روزی : 09198042925
فکس : 02122897319

 

 

نقشه آزمایشگاه

منوی اصلی